Budizam - Strana 8
Strana 8 od 41 PrvaPrva ... 67891018 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 106 do 120 od ukupno 612

Tema: Budizam

  1. #106

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku

    Ovo vaše pitanje je zanimljivo zato što ljudi obično imaju predstavu da su monasi neki nedruželjubivi ljudi koji žive u potpunoj izolaciji, u potpunoj divljini, odsečeni od sveta.
    nemam tu opstu predstavu o monasima samo mi se ucinilo,citajuci opis jednog dana,da je to prilicno zatvorena zajednica bez upliva i uticaja spoljnog sveta...
    i nije mi jasno zasto se hrana prosi?Zasto se ne uzgajaju biljke ? Da li se jede meso?
    i da li monasi imaju neke fizicke dnevne aktivnosti,u polju ili basti,ili nesto slicno tome?
    Ploviti se mora i bez broda ..

  2. #107

    Odgovor: Budizam

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    i nije mi jasno zasto se hrana prosi?Zasto se ne uzgajaju biljke ? Da li se jede meso?
    i da li monasi imaju neke fizicke dnevne aktivnosti,u polju ili basti,ili nesto slicno tome?
    Čitav monahov život i pravila koja ga regulišu su jedna vrsta treninga u obuzdavanju uma. Svako pravilo je jedna granica, preko koje se ne prelazi. To može izgledati kao teret, ali ako se malo bolje razmisli, može izgledati i kao pomoć u vežbanju, jer nam je jasno šta treba, a šta ne treba raditi. Nema onog premišljanja koje nam se često dešava: da li da to uradim ili ne? ili tuđeg nagovaranja: ma ništa ti neće biti od jednog piva Sve je stvar perspektive iz koje gledamo na stvari.

    Monah dalje treba da nauči da bude zadovoljan onim što već jeste, a ne da stalno mašta i priželjukuje nešto drugo. Tako i sa hranom. Ako bi je u manastiru sami monasi pripremali, sigurno bi došlo do prepirki šta da se kuva i kako, jer su afiniteti različiti. Neko ne bi bio zadovoljan onim što je dobio, gledajući u veće parče u susedovom tanjiru itd. Iz perspektive vežbanja, mnogo je bolje uvesti princip: živiš od onoga što dobiješ, ako dobiješ. Tako je monasima zabranjeno da traže hranu, da je sami pripremaju, kao i da uzgajaju biljke. Ovo poslednje je vezano za prvo pravilo morala, a to je apsolutno nenasilje, to jeste nepovređivanje bilo kojeg bića. Kopanjem zemlje bi sigurno bila ubijena neka od njih. Što je još gore, monah ne može ni da uzbere voćku sa drveta, jer se i to smatra povređivanjem živog bića. Sa druge strane, takav sistem se vidi kao prilika za nezaređene da sebe oplemenjuju velikodušnošću i ujedno akumuliraju dobra dela pomažući drugome na njegovom putu ka prosvetljenju.

    Što se tiče mesa, Buda nije zagovarao vegetarijanizam, upravo zbog toga što monah treba da jede ono što dobije i ne može da "naručije iz menija" No čest je slučaj da monasi na Zapadu pokušavaju ipak da budu vegatarijanci, jer kad u monašku zdelu sakupe hranu, slobodno mogu da odaberu šta će pojesti a šta ne.

    Ako vas zanima da steknete malo bolju sliku o načinu života monaha u zemljama teravada budizma, to jest njegove južne grane koja s eraširila na Šri Lanki i jugoistoku Azije, pogledajte ovaj kratak BBC-jev dokumentarac o jednom tajlandskom manastiru:

    http://www.watnongpahpong.org/videomfw.php

  3. #108

    Odgovor: Budizam

    Zašto si odlučio da postaneš monah i zašto si odabrao baš theravada tradiciju?

    Živeo sam život na mnogo načina -- mnogo novca, bez novca, u braku, sa porodicom, putujući itd. i svaki od njih stvarao je osećaj u meni da nekako sve te stvari nisu dovoljne -- želeo sam nešto više. Čega više? Kada se sad osvrnem, ono što sam želeo nije bilo više stvari, već više mira u srcu, mira u umu. Zato sam se okrenuo filozofiji i religiji i na kraju odlučio da postanem budistički monah. Ne čini mi se da sam "odabrao" upravo ovu školu budizma. Mislim da postoji nešto organsko u vezi sa životom i da se nama samo čini da slobodno "odabiramo". To je kao sa sretanjem ljudi i stvaranjem prijateljstava; ljude srećete na najrazličitijim mestima i neke od njih odmah osećate bliskima. Zašto? Tako je bilo i sa mnom i sa budizmom; sreo sam dvojicu monaha u Zapadnoj Australiji i nekako sam odmah osetio da je sve u redu. Bilo je to osam godina pre nego što sam otišao u manastir, ali nekako sam od prvog kontakta znao da je to ono što treba da uradim.

    yo

  4. #109

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Tako je monasima zabranjeno da traže hranu, da je sami pripremaju, kao i da uzgajaju biljke. Ovo poslednje je vezano za prvo pravilo morala, a to je apsolutno nenasilje, to jeste nepovređivanje bilo kojeg bića. Kopanjem zemlje bi sigurno bila ubijena neka od njih. Što je još gore, monah ne može ni da uzbere voćku sa drveta, jer se i to smatra povređivanjem živog bića. Sa druge strane, takav sistem se vidi kao prilika za nezaređene da sebe oplemenjuju velikodušnošću i ujedno akumuliraju dobra dela pomažući drugome na njegovom putu ka prosvetljenju.

    Što se tiče mesa, Buda nije zagovarao vegetarijanizam, upravo zbog toga što monah treba da jede ono što dobije i ne može da "naručije iz menija" No čest je slučaj da monasi na Zapadu pokušavaju ipak da budu vegatarijanci, jer kad u monašku zdelu sakupe hranu, slobodno mogu da odaberu šta će pojesti a šta ne.

    http://www.watnongpahpong.org/videomfw.php

    dakle,monasima je zabranjeno da povredjuju ziva bica,u smislu obradjivanja zemlje,ubijanja zivotinja ili branja plodova,ali je dozvoljeno da neko drugi to cini umesto njih??
    prljajte vi svoje ruke,a mi cemo rado prihvatiti rezultate tog istog?
    meni je to pomalo licemerno....
    izvinite ako zvucim banalno,ja to ne mogu da prihvatim kao apsolutnu cistocu uma i srca...
    Ploviti se mora i bez broda ..

  5. #110

    Odgovor: Budizam

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    dakle,monasima je zabranjeno da povredjuju ziva bica,u smislu obradjivanja zemlje,ubijanja zivotinja ili branja plodova,ali je dozvoljeno da neko drugi to cini umesto njih??
    prljajte vi svoje ruke,a mi cemo rado prihvatiti rezultate tog istog?
    meni je to pomalo licemerno....
    izvinite ako zvucim banalno,ja to ne mogu da prihvatim kao apsolutnu cistocu uma i srca...
    Uopšte ne zvučite banalno. Imate sasvim legitiman i razuman stav

    No ako želimo da stvar zaista razumemo, može koristiti ako je pogledamo i sa druge strane. Već sam pominjao uzajamnu simbiozu monaške zajednice i laika koji je pomažu, u kojoj jedni obezbeđuju materijalnu hranu, a drugi svojim rečima, izlaganjem učenja, ali i ličnim primerom, duhovnu hranu. Svako u toj razmeni ponešto gubi, ali mnogo više dobija.

    I meni bi cela stvar bila licemerna ukoliko bi monah mogao da zahteva od laika da mu donose hranu i još da određuje šta da mu donose. No, to je monahu strogo zabranjeno. Sve što može jeste da bez reči, oborena pogleda prođe selom, zadrži se ispred neke kuće na koji minut držeći zdelu u rukama i onda produži dalje. Tako, ako se recimo vi zamonašite, niko vam ne garantuje šta ćete dobiti za taj jedan obrok dnevno, odnosno da ćete uopšte nešto dobiti. Potpuno zavisite od tuđe milosti. Što baš i nije jako zavidna situacija. Zato nije slučajno da su zaređeni uvek izrazita manjina u odnosu na ukupnu zajednicu.

    Ova vaša primedba nije naravno ništa novo. Mnogi nebudisti su dolazili do istog zaključka, možda zato što se u našoj zapadnoj civilizaciji prošenje smatra sramnim, nedoličnim. Ako želite da celu tu situaciju sagledate iz budističkog ugla, pogledajte esej na ovom linku: Tri utočišta

    naročito njegovo poslednje poglavlje "Ekonomija darova"

    Srdačni pozdravi

  6. #111

    Odgovor: Budizam

    Da li ikada poželeo da više nisi monah?

    Ima sam običaj da razmišljam: "Bilo bi dobro da sam višlji. Želeo bih da sam višlji, bogatiji, snažniji" i sve tako bez prestanka. Šta je taj osećaj želje da stvari budu drugačije, taj osećaj da stvari nisu onakve kakve bi trebalo da budu? Ako pogledaš u četiri plemenite istine videćeš da druga od njih govori o žudnji, o želji. To je uzrok patnje (dukkha). Kad god me zaokupi takvo osećanje pomislim na vreme i na to kako je glupo razbesneti se zbog vremena i želeti da bude upravo onakvo kakvo mi hoćemo. Kada sam umoran, kad mi je dosadno, kad se ne osećam dobro ili mi nešto krene naopako, ponekad pomislim: "Kad bi samo bilo....", drugim rečima: "Ne želim da budem monah, hoću da budem nešto drugo". A onda upitam sam sebe: "Šta drugo?"... Ono što pouzdano znam je da želim da budem zadovoljan -- i većim svojim delom ovakav način života vodi ka tome.

    ..

  7. #112

    Odgovor: Budizam

    Da li ti ikada droge, seks i alkohol predstavljaju iskušenje?

    Naravno. Kroz dosta toga sam prošao eksperimentišući sa različitim načinima življenja. Još uvek mi kroz glavu prođe misao kako bih možda voleo još malo toga, ali posle osam godina monaškog života znam da bi mi to donelo tek kratkotrajno zadovoljstvo -- sreću nabrzinu, jeftino uzbuđenje. Mir koji dolazi sa istraživanjem uma i prirode istine mnogo više zadovoljava i duže traje, uglavnom zato što ne zavisi od bilo čega. Stvari kao droge su u osnovi ometanje. Kad uzmemo drogu kažemo da smo "van sebe" (drugim rečima van uma). Jedan drugi izraz za nešto što je zaista vredno je da je to "nestvarno" ili "neuobičajeno" -- kao da stvarno ili uobičajeno zapravo ne vrede mnogo. Naglasak u manastiru je da budemo u sebi (u umu), da posmatramo stvarno (a to je trenutak sadašnjosti) i uočavamo ono što obično. Droge su prilično ekstremno sredstvo ometanja pažnje, ali "iskušenja" mogu imati mnoge oblike, čak i u manastiru -- čitanje, pisanje, naklapanje, spavanje, pijenje čaja. Ne da su te stvari "loše", već mogu odnositi mnogo vremena, ometati na putu ka cilju. Kao prelistavanje časopisa -- zapravo ga ne čitamo, već samo dopuštamo da nam um "golicaju" slike i pokoja reč tu i tamo. Posledica, i droga i časopisa, jeste zatupljen um. Bez dobre "vežbe" um postaje mlitav i često potišten. Narkomanska ekstaza zavizi od droge, dok mir ne zavisi od bilo koje druge "stvari". Odupiranje iskušenju zaista zahteva napor. Naravno, nije lako, ali se isplati.

    -s-

  8. #113

    Odgovor: Budizam

    Zašto jedeš samo jednom dnevno?

    Verovatno najlakši odgovor je da je tako jednostavnije. Obično imamo pedesetak ljudi na ručku i samo okupiti sve njih nije jednostavno. To što ne treba kuvati i prati sudove uveče ostavlja slobodno vreme za proučavanje i meditaciju. Za nezaređene sledbenike, jer samo oni mogu da pripremaju hranu, to znači da treba jedino da brinu o hrani prepodne, što je lakše za njih. Takođe, nema onih misli: "Hmmm, možda će biti kolača ili... nešto drugo". Hrana može biti opsesija za neke ljude. Tu je takođe i elemenat uzdržavanja, rada na nevezivanju. Nema ništa loše u jedenju poslepodne, ali sasvim je moguće to preskočiti. Za one koji osećaju veliku privrženost i pohlepu prema hrani, ograničavanje pristupa služi kao ogledalo za tu pohlepu. Ne možete toj pohlepi povlađivati, zato je bolje naučiti da je razumemo i napustimo. Ako nisi siguran jesi li vezan za nešto ili ne, probaj da budeš jedan mesec bez toga.

    -2-

  9. #114

    Odgovor: Budizam

    Da li jedan obrok dnevno na bilo koji način ugrožava tvoje zdravlje?

    Nisam primetio bilo šta. Nisam oslabio, ali ni ne radim toliko fizički kao pre. Pravilo o uzimanju hrane ograničava jedenje na vreme od zore do podneva, ali zbog hladnije klime u manastirima na Zapadu sada imamo jednostavan doručak koji kompenzira dodatnu energiju koja je potrebna za zagrevanje tela. Postoje neke materije klasifikovane kao lek ili sredstvo za jačanje koje je moguće uzimati uveče, kao što su šećer, mizo, sojino mleko, kakao, juha od mesa.

    *|*

  10. #115

    Odgovor: Budizam

    Zašto monasi briju glavu?

    To je tradicionalno obeležje onih koji su napustili svetovan život -- isto tako teme briju i neki hrišćanski monasi na Zapadu. To je znak odvraćenosti; napuštanje značajnog dela sopstevnog identiteta; uklanjanje taštine. Religiozan život je dobrim delom prožet nastojanjem da ne budemo sebični -- napuštanje ega, sopstvene jedinstvenosti, posebnosti. (To ne znači razgradnju ličnosti.) Taj život je takođe okrenut jednostavnosti -- ako nekuda idem ne moram da razmišljam kako ću se očešljati, jer nemam ni jedne jedine dlake na glavi.

    /*\

  11. #116

    Odgovor: Budizam

    Koliko sati nedeljno provodiš u izolaciji?

    Reč "izolacija" sugeriše da sam negde u nekoj sobi zaključan. Naš život zasniva se na kontemplaciji i promišljanju -- to je individualna, samostalna potraga koja ne mora da podrazumeva i fizičku izolaciju. Buda je theravada budizam postavio tako (naročito u vezi sa potrebom da se redovno ide u prošenje hrane) da monasi koji vežbaju u potpunoj samoći nisu česta pojava; uvek postoji barem nekakav odnos prema nezaređenima i ostalim monasima. U manastiru u kojem živim imamo period osamljenja u januaru i februaru (u zimu), kada čitava zajednica dobar deo svoga vremena posvećuje formalnom vežbanju. Veliki deo toga vremena provodim sam sa sobom -- u svojoj sobi, sedeći u hramu ili šetajući. Na neki način, 'izolovan' sam u sopstvenom telu i umu tako što nemam uobičajene kontakte sa drugima.

    {..}

  12. #117

    Odgovor: Budizam

    Da li ti se čini da je monaški život suviše introvertan i da odbacuje ovaj svet?

    U budizmu mi kažemo da 'svet nastaje upravo ovde, u ovom telu i umu'. Sva naša iskustva su potpuno lična i od 'ovoga sveta'. Poričući taj svet mi poričemo sopstveno postojanje. Kontemplacija sopstvenog postojanja -- a to je gledanje u sebe -- jeste kontemplacija ovoga sveta. Reč 'introvertan' ima pomalo negativnu konotaciju, poneka čak i prizvuk psihotičnosti. Ono što podrazumevamo pod rečju 'svet' jeste odnos među svim stvarima -- ljudi, autobuski redovi vožnje, države, običaji. Istinski monaški život je potpuno otvoreno i iskreno istraživanje toga sveta -- a to se često radi u samoći.


  13. #118

    Odgovor: Budizam

    Da li se ikada osećaš usamljen?

    Da


    Ima li monaški život i svoju socijalnu stranu?

    Život u velikoj zajednici je nalik životu u velikoj porodici. Mi smo privučeni jedni drugima svojom zajedničkom ljubavlju prema istini, više nego nekakvom ličnom naklonošću, a pošto dolazimo iz dvadesetak zemalja, činimo prilično mešovitu grupu. Mi nismo birali jedni druge, kao što nismo mogli da biramo ni svoje sestre i braću ili roditelje, ali dobro se slažemo. Očigledno, neko će se bolje uklopiti sa nekima nego sa drugima i prijateljstvo se stvori sasvim lako. Ali ustanovio sam da se godinama čak i sa onima prema kojima su moja osećanja prilično neutralna ipak stvori nekakva veza uzajamne simpatije. Ne postoje nikakvi strogo 'socijalni' događaji tokom nedelje, ali moguće je da ću sa nekim prošetati zajedno ili popiti šolju čaja. Imamo i godišnje okupljanje u maju (Magha Puja) kada se monasi i monahinje iz svih srodnih manastira u Evropi i Sjedinjenim Državama okupljaju i to je vreme prilično intenzivnih socijalnih kontakata. Uz toliko isticanje dobrote i saosećanja, teško je ne osetiti se voljenim


  14. #119

    Odgovor: Budizam

    Planiraš li da ostaneš monah do kraja života?

    U ovoj tradiciji mi ne uzimamo doživotni zavet, tako da mogu da se razmonašim kad god želim i ponovo postanem monah ako se kasnije na to odlučim (i tako najviše sedam puta). Posle osam godina osećam se ugodnije u ovakvom načinu života i počinjem da cenim dobrobiti koje mi donosi ovakav način vežbanja. Nekada me je sve to mnogo više mučilo trebalo je vremena dok stvari nisu legle na svoje mesto. Kada sam se zamonašio zaokupljala me je misao da sam se 'zaglibio' u ovaj monaški život, no sada ne razmišljam toliko o tome. Na kraju, vreme će pokazati.


  15. #120

    Odgovor: Budizam

    Šta očekuješ da postigneš kao monah?

    Na ličnom planu volim da mislim da ću postati malo mudriji nego što sam sada; da ću malo manje patiti. Pokušavam da stalno održavam živom i bliskom mogućnost prosvetljenja, ali ne pravim od toga pitanje 'života ili smrti'. Na opštem planu, nadam su da ću razviti neke od izvora obrazovanja (poput ove knjižice) i ovakav način vežbanja učiniti dostupnijim onima koji su zainteresovani. Uživam u podučavanju i nadam se da će toga biti još. Generalno, dopada mi se ideja opuštanja -- ne siljenja stvari -- i u sebi i oko sebe. Radi, ali ne zapinji!


Strana 8 od 41 PrvaPrva ... 67891018 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •