Budizam - Strana 11
Strana 11 od 41 PrvaPrva ... 91011121321 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 151 do 165 od ukupno 612

Tema: Budizam

  1. #151

    Odgovor: Budizam

    Staro je iskustvo, Atula, nije tek današnje,
    da se prekorava onaj tko šuti, kao i brbljavci,
    pa i onaj čiji je govor prijazan.
    Nitko na svijetu nije besprijekoran.

    Niti je bilo, niti će biti, niti sada ima
    čovjeka koga se samo prekorava ili samo hvali.

    Dhammapada, stihovi 227-8


    Možda nekad pomislimo kako Buda nije bio kritikovan ili optuživan za bilo šta, jer je bio toliko pročišćen. To je pogrešno zaključivanje. Zapravo, bilo je upravo suprotno; bio je kritikovan, prekorevan i čak nepravedno optuživan, baš kao i svako drugi. Tragati samo za pohvalom i strahovati od kritike, rekao je, besmisleno je. Komentar uz gornja dva stiha opisuje situaciju kada je veća grupa duhovnih tragača putovala u potrazi za najproduhovljenijim od Budinih učenika kako bi im rastumačio Učenje. Jedan monah je, tako, samo sedeo i ćutao i to ih baš nije mnogo impresioniralo. Drugi im je izlagao nadugačko i
    naširoko i o tako uzvišenim stvarima da ih je to bacilo u očajanje. Treći, kad je čuo njihove pritužbe o prethodnicima, ponudio im je učenje koje su oni kasnije ocenili kao suviše pojednostavljeno za njih. Kad je ta grupa konačno stigla kod Bude, opisali su zamerke koje su imali u vezi sa monasima i njihovom podukom. Buda je iskoristio priliku da ukaze kako bila šta što uradimo u ovom zivotu, šta god da kažemo (ili ne kažemo), ne možemo izbeći da nas neko zbog toga kritikuje. Potom je nastavio kako je jedina kritika koja zaista treba da nas zanima ona koju nam uputi mudrac. Ako nas kritikuje neko ko i sam živi čistim životom, imamo razloga da obratimo pažnju na njegove reči. No, možda nas pogađa kritika ma od koga dolazila. U tom slučaju, neophodno je da stvari pogledamo malo dublje. Čak je i Buda bio meta bola koji ljudi i neznajući nose u sebi, jer kritikovanje odatle dolazi. I zato ćemo najverovatnije i sami biti meta. U svemu tome može pomoći ako razumemo da ljudi time samo izbacuju iz sebe bol koji više nisu u stanju da izdrže; oni ga izražavaju kroz nalaženje mana u drugima. Kada imamo svesnost i sposobnost da sebe do kraja prihvatimo, tada jednostavno nismo skloni da kritikujemo bilo koga, ni sebe, a ni druge.


  2. #152

    Odgovor: Budizam

    Graditelji razvode vodu,
    kovači oštre strele,
    drvodelje tešu drvo,
    mudri krote sebe.


    Dhammapada, strih 145


    Ne znati šta je to što treba da radimo može biti izvor velikih
    nedoumica za nas. Na sreću, zahvaljujući učenju koje nam je na
    raspolaganju, ne moramo da verujemo u bilo kakvu mentalnu konstrukciju
    te vrste. U prilici smo da znamo šta je to što treba da radimo, iz
    trenutka u trenutak. Baš kao što zanatlije sa mnogo samopouzdanja
    obavljaju svoj posao, tako se i mi ispunjeni samopouzdanjem možemo
    okrenuti sebi i poslu kroćenja divlje prirode sopstvenog srca. Čak i
    ako se, spolja, nalazimo u situaciji koja nas zbunjuje, uvek u sebi
    možemo da vežbamo da ne zaboravimo na negovanje svojih sposobnosti.
    To je za nas osnovni zadatak. Neukroćenost srca se redovno ispoljava na
    najrazličitije načine i uz pažljivo posmatranje postepeno učimo da te
    načine prepoznamo. Na primer, uvek nam je lako da je uočimo onda kada
    stvari ne idu onako kako bismo želeli, u mislima kao što su: "Kad bi
    vreme bilo samo malo toplije (ili hladnije)" ili u našem strasnom
    zahtevu da okolnosti budu drugačije nego što su u ovom trenutku.
    Ukrotivši srce, otkrivamo da više po navici ne kritikujemo ono što
    nastane; više nismo tako brzi u zauzmanje stava za ili protiv. I
    vidimo u sebi jednu sve veću spremnost i odlučnost da sebe posvetimo
    bilo čemu što trenutno radimo; celim telom, celim srcem. Malo pomalo
    čak se oslobadjamo i same ideje o kroćenju srca i sa zahvalnoscu
    nastavljamo da činimo ono što znamo da činiti treba.

  3. #153

    Odgovor: Budizam

    Ni u velikom bogatstvu zadovoljenja nema,
    ni u čulnom uzitku,
    velikom i malom.
    Tek u iskorenjivanju žudnje
    radost svoju nalazi Budnoga sledbenik.


    Dhammapada, stihovi 186-87


    Gde tragamo za zadovoljenjem? I da li naši napori donose uspeh? Pošto
    imamo tek ograničenu kolicinu energije, svakako da je mudro ulagati je
    u ono što donosi trajni osećaj ispunjenja. Buda je jednom opisao
    koliko ga je u početku odbijala pomisao da napusti svoje navike
    traganja za zadovoljstvima i pitao se zašto je to tako. Istraživanje
    ga je vodilo do uviđanja da je to delimično zbog toga što nije
    zastao i dovoljno duboko pogledao u uzrok i posledicu svojih
    postupaka. Otuda i njegovo ohrabrivanje za nas da sami istražujemo: da
    li me napor koji ulažem donosi na mesto na kojem želim da budem? Možda
    nam s vremena na vreme i uspe da ispunimo svoje želje, ali je li to
    isto što i zadovoljenost? Bilo bi nepošteno poricati da izvesno
    zadovojstvo dolazi sa oslobađanjem od one iritiranosti koja se u nama
    stvara kada nešto želimo. Ali pretpostaviti da su takva relativna
    zadovoljstva krajnja sreća znači držati se jednog ograničenog i
    ograničavajuceg gledišta. Ako sebi postavimo prava pitanja, u pravo
    vreme, može se pojaviti nova svesnost, koja nam otvara jedno potpuno
    drugačije gledanje na stvari; gledanje koje nam pokazuje da naš put ka
    zadovoljenju vodi ka nama samima, a ne izvan nas. Umesto da sledimo
    onaj impuls da želimo još više, okrećemo pažnju natrag i gledamo
    direktno u samo to željenje. I u trenutku žaoka žudnje nestaje. Možda
    se kasnije vrati, ali smo sada naučili nešto o tome na kojoj strani
    radost zadovoljenosti zaista leži.

  4. #154

    Odgovor: Budizam

    ne wjerujem uopste u owo,sto je to,kwazi wjera,kwazi religija,sekta...samo hriscanstwo je prawo...
    da je ovo napisano na podforumu o hrišćanstvu...auuuuuuuuuu.. večiti branoci vere krenuli bi u krstaški okršaj protiv nevernika...

    Sati ti i delima pokazuješ da mi Srbi, ponešto i iz Budizma imamo šta da naučimo...

    neko samo ingnoriše a neko razume pa ignoriše....

  5. #155

    Odgovor: Budizam

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    da je ovo napisano na podforumu o hrišćanstvu...auuuuuuuuuu.. večiti branoci vere krenuli bi u krstaški okršaj protiv nevernika...

    Sati ti i delima pokazuješ da mi Srbi, ponešto i iz Budizma imamo šta da naučimo...

    neko samo ingnoriše a neko razume pa ignoriše....
    Jedan Srbin već naučio

    Vlado, teška su vremena, mnogi nervozni i spremni na mig da skoče i posvađaju se. A od toga samo još gore. Kao da ne vide da to nije put ka smirenju. Ja u takvim situacijama pokušavam da se držim Budinog saveta svojim učenicima:

    "Ako bilo ko govori sa potcenjivanjem o meni, učenju i sledbenicima, ne bi trebalo da se zbog toga ljutite, da budete ogorčeni i uznemireni. Jer u tom slučaju nećete biti u stanju da prepoznate je li to što on govori istinito ili nije. Zbog toga, ako bilo ko govori sa potcenjivanjem o meni, učenju ili sledbenicima, treba da sve ono što je pogrešno objasnite ovim rečima: 'Ovo nije tačno, ovo nije istinito, mi to ne činimo, to nije naš način'. Bilo ko da hvali mene, učenje ili sledbenike, ne treba zbog toga da budete gordi, sujetni ili da likujete. Jer ako to činite, to će biti prepreka za vas. Zato, ako bilo ko hvali mene, učenje ili sledbenike, jednostavno treba da na ono što je istinito ukažete kao na istinito: 'Ovo je tačno, ovo je istinito, mi to činimo, to je naš put."

    Naravno, za to treba malo vežbe. Pa ja eto ovde vežbam

  6. #156

    Odgovor: Budizam

    Ma jasno..

    Naravno, za to treba malo vežbe. Pa ja eto ovde vežbam
    Znam da imaš poseban način ishrane i da učiš..

    da li postoji mentalni trening u tvom krugu?

    da li su vežbe disanja važne u tvom razvitku i učenju?

    možeš li malo o tome da govoriš?

  7. #157

    Odgovor: Budizam

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Ma jasno..
    Znam da imaš poseban način ishrane i da učiš..
    da li postoji mentalni trening u tvom krugu?
    da li su vežbe disanja važne u tvom razvitku i učenju?
    možeš li malo o tome da govoriš?
    1. Sto se tice ishrane, vegetarijanac sam odavno. U skladu sa osnovnim principom Budinog učenja: ne ubij.
    2. Mentalni trening postoji. Budizam i jeste dobrim delom mentalni trening, koji se naziva meditacija. Taj trening, kombinovan sa moralom (a to je ono gore pod 1. dovodi do uvida u pravu prirodu stvari)
    3. Ne radim vežbe disanja, kao što se to radi u jogi, sa menjanjem normalnog ritma disanja, već u budističkoj meditaciji udah i izdah služe samo kao prirodni i uvek dostupan objekat za koji možemo da vežemo pažnju. Dakle vežbe disanja se ne koriste u budizmu.

    Ne znam šta te dalje zanima.

  8. #158

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    1. Sto se tice ishrane, vegetarijanac sam odavno. U skladu sa osnovnim principom Budinog učenja: ne ubij.
    2. Mentalni trening postoji. Budizam i jeste dobrim delom mentalni trening, koji se naziva meditacija. Taj trening, kombinovan sa moralom (a to je ono gore pod 1. dovodi do uvida u pravu prirodu stvari)
    3. Ne radim vežbe disanja, kao što se to radi u jogi, sa menjanjem normalnog ritma disanja, već u budističkoj meditaciji udah i izdah služe samo kao prirodni i uvek dostupan objekat za koji možemo da vežemo pažnju. Dakle vežbe disanja se ne koriste u budizmu.

    Ne znam šta te dalje zanima.
    Da li si ti uopste svestan sta bi se desilo sa planetom, kada bi svi postali preko noci budisti/vegeterijanci ?
    Sta bi se desilo sa svim zivotinjskim vrstama koje bi nekontrolisano pocele da se razmnozavaju ?
    Budizam i jeste mentalni trening, koji kao i svaki drugi te vrste vodi u grob.

    jewpiter

  9. #159

    Odgovor: Budizam

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Da li si ti uopste svestan sta bi se desilo sa planetom, kada bi svi postali preko noci budisti/vegeterijanci ?
    Sta bi se desilo sa svim zivotinjskim vrstama koje bi nekontrolisano pocele da se razmnozavaju ?
    Budizam i jeste mentalni trening, koji kao i svaki drugi te vrste vodi u grob.
    He, he, klasično hipotetičko pitanje, koje ne dolazi od promišljanja, već iz automatske, slepe negacije. "Šta bi bilo kad bi bilo" je klizav teren, zato se držimo onoga što je očigledno, a to je šta se dešava sa planetom danas, kuda nas vodi um koji ne obuzdavamo ni na koji način, u kojem su pohlepa, zavist i mržnja nadjačali darežljivost, dobronamernost i ljubav i plamte nekontrolisano poput šumskog požara. Bojim se da upravo odsustvo mentalnog treninga vodi u grob mnogo ranije nego što i pretpostavljamo.

    Za životinje ništa ne brini, mnogo im je bolje ako se ne "staramo" o njima istrebljujući jednu po jednu vrstu. Barem su to dokazale tokom istorije, u vreme dok se čovek još nije ni pojavio kao vrsta.


  10. #160

    Odgovor: Budizam

    Ako ti oštre reči upućuju,
    utišaj sebe kao naprsli gong;
    neuzvraćanja je znak slobode.


    Dhammapada, stih 134


    Ne biva utihnulim mudracem onaj ko ćuti, pun zabluda i neznanja,
    već onaj ko najbolje odvaže, kao da u ruci vagu drži.
    Kad zlo izbegava, tad se mudrac mudracem zove;
    kad prozre oba sveta, zbog toga se mudracem zove.


    Dhammapada, stihovi 268269


    U radio intervjuu sam slušao nedavno jednu autorku knjige o tišini kako govori o radosti i zadovoljstvu koje je pronašla ostavljajući za sobom zbrkanost i kompleksnost sveta u kojem je do tada živela. Tokom tog intervjua pomenula je koliko joj je stresno i teško bilo da se vrati u grad (radi intervjua??). Buda takođe govori o sreći koja dolazi sa življenjem na mirnim i lepim mestima, čime je ohrabrivao i druge da takva mesta potraže. Upućivao nas je u tom smeru jer smanjen intenzitet čulnih podražaja može voditi do razumevanja, do oslobađanja od neznanja. Međutim, on time nije mislio da treba da zauzmemo neprijateljski stav prema svetu čula. Sećam se kad sam, kao mlad monah, odlazio u Bangkok da obnovim vizu i po povratku se žalio kako je nemoguće vežbati u sred te trke i buke velegrada, moj učitelj je oštro odgovarao: Ako ne možeš da vežbaš u gradu, to znači da ne možeš da vežbaš ni u šumi. Takođe je govorio: Ako ne možeš da vežbaš kad si bolestan, tada nisi u stanju da vežbaš ni kad si zdrav. Drugim rečima, sve je vežbanje; uključujući i taj osećaj da ne možemo da vežbamo sa tim.


  11. #161

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    He, he, klasično hipotetičko pitanje, koje ne dolazi od promišljanja, već iz automatske, slepe negacije. "Šta bi bilo kad bi bilo" je klizav teren, zato se držimo onoga što je očigledno, a to je šta se dešava sa planetom danas, kuda nas vodi um koji ne obuzdavamo ni na koji način, u kojem su pohlepa, zavist i mržnja nadjačali darežljivost, dobronamernost i ljubav i plamte nekontrolisano poput šumskog požara. Bojim se da upravo odsustvo mentalnog treninga vodi u grob mnogo ranije nego što i pretpostavljamo.

    Za životinje ništa ne brini, mnogo im je bolje ako se ne "staramo" o njima istrebljujući jednu po jednu vrstu. Barem su to dokazale tokom istorije, u vreme dok se čovek još nije ni pojavio kao vrsta.

    Kakva 'slepa negacija' ?
    To nije hipoteticko pitanje, nego racionalno pitanje, posto covek kao i svaka druga vrsta u prirodi mora da ubija da bi preziveo. Ne samo da ubija zbog hrane, nego da bi se odbranio od zivotinja koje bi mogle da ugroze ljudsku
    vrstu.
    Ja se uopste ne brinem za zivotinje, niti za coveka, ja znam da je sve ovo moralo da se desi, jel' da nije moralo ne bi se desilo.
    Ako ti imas problem sa covekom koga je priroda stvorila da mrsi prasetinu, obrati se prirodi.
    Ja zivim u svetu u kojem je Budizam na takvoj margini, da se jedva primecuje,
    sto je takodje prirodno, posto Budizam ne nudi nista sto bi moglo da se primeti.

    jewpiter

  12. #162

    Odgovor: Budizam

    Svaka stvar

    Svaka stvar se ogleda, prožima i zapravo sadrži sve druge. To je
    organska priroda ovoga sveta i ona se u klasičnom budizmu naziva
    uzajamna međuzavisnost. Srodnost i podudarnost su joj spoljašnje
    manifestacije... drugi nije drugi već ja sam. To je temelj na kojem
    određujemo pravila ponašanja i to je nadahnuće za istinsku ljudskost.
    Prepoznati sopstvenu tamnu stranu sa smeškom i prepoznati tuđu
    blistavu stranu sa smeškom -- tako vežbamo. Neprekidno isticati
    sopstvenu blistavu stranu i neprekidno kritikovati tuđu tamnu stranu --
    to nije vežbanje.

    Robert Aitken, Encouraging Words

  13. #163

    Odgovor: Budizam

    Nov pogled na stvari

    U prostranom umu ima mesta za sve. On je sličan prostoru u ovoj sobi,
    kojeg ne povređuje šta god da u nju uđe ili iz nje izađe. Mi obično
    kažemo "prostor u ovoj sobi", ali u stvari ova soba jeste u prostoru,
    čitava zgrada je u prostoru. I kada ova zgrada nestane, prostor će još
    uvek biti tu. Prostor okružuje zgradu i u ovom trenutku mi zauzimamo
    prostor u ovoj sobi. Kada ovako posmatramo, možemo razviti sasvim nov
    pogled na stvari. Vidimo da postoje zidovi, koji daju oblik ovoj sobi,
    i da postoji prostor. S jedne strane, zidovi ograničavaju prostor. Ali
    ako pogledamo sa druge strane, prostor je neograničen, toliko
    neograničen da sadrži i celu sobu.

    Ajahn Sumedho


  14. #164

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Nov pogled na stvari

    U prostranom umu ima mesta za sve. On je sličan prostoru u ovoj sobi,
    kojeg ne povređuje šta god da u nju uđe ili iz nje izađe. Mi obično
    kažemo "prostor u ovoj sobi", ali u stvari ova soba jeste u prostoru,
    čitava zgrada je u prostoru. I kada ova zgrada nestane, prostor će još
    uvek biti tu. Prostor okružuje zgradu i u ovom trenutku mi zauzimamo
    prostor u ovoj sobi. Kada ovako posmatramo, možemo razviti sasvim nov
    pogled na stvari. Vidimo da postoje zidovi, koji daju oblik ovoj sobi,
    i da postoji prostor. S jedne strane, zidovi ograničavaju prostor. Ali
    ako pogledamo sa druge strane, prostor je neograničen, toliko
    neograničen da sadrži i celu sobu.

    Ajahn Sumedho

    Ovo je vec materijal za Nobelovu Nagradu u kategoriji 'shvatanje ociglednog'.

    Um coveka ne postoji u 'prostoru', 'prostor' postoji u covekovom umu.
    'Prostor' je duh, nematerijalna dimenzija koja postoji kao covekova rec/jezik.
    Covekov um je sklop hemijskih reakcija u fizickoj materiji, koje se pretvaraju u
    drugu energiju, ili stvaraju frekvencije.

    jewpiter

  15. #165

    Odgovor: Budizam

    Pojednostavljivanje

    Meditacija je u suštini pojednostavljivanje. Naš svakodnevni život je neprekidno kretanje: mnogo se stvari događa, mnogo ljudi priča, mnogo stvari nam pada na um. U sred svega toga jako je teško imati osećaj da živimo sopstveni život. Kada pojednostavimo situaciju, kada se odvojimo od spoljašnjih uticaja i udaljimo se od telefona koji zvoni, televizije, ljudi koji nam dolaze u posetu, psa kojeg treba izvesti u šetnju, tada dobijamo šansu -- što je zapravo najbolje što nam se može dogoditi -- da se susretnemeo sa samim sobom. Kod meditacije nije poenta u bilo kakvom stanju koje treba da postignemo, već u meditantu. Ne radi se o nekakvoj posebnoj vrsti aktivnosti ili o tome da treba nešto da popravimo. Reč je o nama samima. Ako ne pojednostavimo okolnosti u kojima smo, šansa da se dobro zagledamo u sebe je vrlo mala -- jer ono u šta inače najradije gledamo nismo mi sami, već sve drugo. Ako nešto krene kako ne treba, u šta gledamo? Gledamo u to što je krenulo rđavo. Gledamo u to sve vreme, ni ne osvrnuvši se na sebe."

    Charlotte Joko Beck, Everyday Zen


Strana 11 od 41 PrvaPrva ... 91011121321 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •