Budizam - Strana 16
Strana 16 od 41 PrvaPrva ... 6141516171826 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 226 do 240 od ukupno 612

Tema: Budizam

  1. #226

    Odgovor: Budizam

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    To je u Budizmu jasno definisano...primena i ponavljanje tehnika i vežbi, koje neminovno vode izmanjenom stanju svesti... uz pridržavanje određenih pravila ponašanja radi postizanja željenog cilja...A glavni cilj je prosvetljanje, samospoznaja sebe kao ljudskog bića..
    Kada se napije rakije, vina ili piva, čovek se nalazi u izmenjenom stanju svesti...i lepo mu je dok se ujutru ne probudi...
    Kada se ufiksa, čovek se takodje nalazi u izmenjenom stanju svesti, i lepo mu je dok dejstvo droge traje – u nirvani je...
    Kada meditira kroz tehnike i vežbe koje ti pominješ, da bi dostigao izmenjeno stanje svesti, čovek se nalazi na istom ili sličnom mestu kao i u prva dva primera. A to je-> ono stanje izmenjene svesti u kojem čovek postaje laka meta, podložan manipulaciji loših sila, koje su upakovane u trenutno lepe osećaje, maske lažnih spoznaja i virtuelnih samospoznaja...

    Jednom rečju-> Izmenjeno stanje svesti je stanje besvesti. U kojem čovek ima osećaj da dostiže savršenstvo, da postaje "superman", da postaje bog(baš kao i narkoman posle fixa)...a sve to podržavano i gurano lošim i zlim silama...

    Onaj ko želi da se prosvetli i spozna sebe, nije potrebno da se opija, drogira ili "meditira"... dovoljno je da se pogleda u ogledalo i bude iskren prema sebi. Tada će doživeti pravu spoznaju o ljudskom biću-> "Kako sam mali i kada sam jak"


    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Kada čovek spozna sebe svi okovi nametnuti ovozemaljskim životom padaju... dovoljno je da se vratiš sa saznanjem ko si ti ustvari, i da iz tog iskustva postaviš pitanje zašto postoje okovi na zemlji i ko ih je postavio?

    Tako je!

    Kada čovek spozna sebe i istinu o tome da nije savršen, da nije bezgrešan, da nije najmoćnije biće u univerzumu, da nije superman, i da skoro ništa ne zavisi od njega, i da sve zavisi od njega, ali da mora biti bistre svesti a ne izmenjene, tada spoznaje zbog čega postoje "okovi" i da ih je on sam izazvao svojim ponašanjem i delima, svojim odbacivanjem Zakona, po kome sve funkcioniše!
    Po zakonima sve funkcioniše!!!
    Sav univerzum, svemir, galaksije, planete, zemlja, živa bića na njoj, biljke, životinje, i na kraju i sam čovek funkcionišu/žive po zakonima! Jer smo svi skupa materijalne prirode, i kada ne bi postojali zakoni, sve bi otišlo u haos!

    Okovi se stavljaju nekome ko se ne ponaša po zakonu!

    Kada se sunce ne bi ponašalo po zakonu, Bog bi mu stavio okove!
    Kada se mesec ne bi ponašao po zakonu, Bog bi mu stavio okove!
    Kada se planeta zemlja ne bi ponašala po zakonu, Bog bi joj stavio okove!
    Kada se medvedi u prirodi ne bi ponašali po zakonu, Bog bi im stavio okove!
    Kada se ptice na nebu ne bi ponašale po zakonu, Bog bi im stavio okove!
    Kada se drveće na zemlji ne bi ponašalo po zakonu, Bog bi im stavio okove!

    Kada se živ čovek ne bi ponašao po zakonu....Bog bi mu stavio okove...i stavio mu je...



    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    ..naravno budizam je jedan od mogućnosti ali ne i jedini...

    Samo ti budi budist, izmenjene svesti i pameti…nemam ništa protiv…posledice su po tebe, takve kakve će biti...žao mi je, ali tako je...

    I ja sam lutao i istraživao kao i ti Vlado, znam o budizmu mnogo više nego što ti misliš, znam o istoku, i o jang-jing i jing-jang podeli sveta, znam o čakrama, znam o tai-či i či-gun vežbama...itd...I ništa ti to ne vredi, ako nemaš Boga! Jer sve te raznorazne nauke, mudrolije, tehnike, samo otkrivaju mali malecki delić ogromne slagalice koja pokazuje kako je Bog sve premudro stvorio i uredio da bi uopšte život postojao...

    A ako nam još uvek nije dato da znamo/spoznamo celokupnu sliku, zbog našeg dobra i opstanka, ne treba da čačkamo, mudrujemo, kopamo, razmišljamo i opterećujemo se s tim, nego treba da živimo ovaj ovozemaljski život što ga imamo, jer je jedan jedini, i jer ga više nećemo imati...iskoristi šansu na pravi način, nemoj odbaciti poklonjeno...

    Evo šta i tvoji budisti kažu o tome->

    Kada neko uzme cvet i pokaže vam ga, on želi da ga vidite. Ako počnete
    da razmišljate, ne primećujete cvet. Onaj koji nije razmišljao, onaj
    koji je jednostavno bio ono što jeste, bio je u stanju i da do kraja
    doživi taj cvet. I osmehnuo se. To je problem života. Ako nismo do
    kraja ono što jesmo, do kraja u sadašnjem trenutku, promašujemo sve...


    Prihvati ono što jesi->nesavršen čovek u okovima, sa ključem na dohvatu ruke... budi bistre svesti, hladne glave i čistog srca…i ključ je tvoj!


  2. #227

    Odgovor: Budizam

    Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Kada čovek spozna sebe svi okovi nametnuti ovozemaljskim životom padaju... dovoljno je da se vratiš sa saznanjem ko si ti ustvari, i da iz tog iskustva postaviš pitanje zašto postoje okovi na zemlji i ko ih je postavio?
    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Kada se napije rakije, vina ili piva, čovek se nalazi u izmenjenom stanju svesti...i lepo mu je dok se ujutru ne probudi...
    Kada se ufiksa, čovek se takodje nalazi u izmenjenom stanju svesti, i lepo mu je dok dejstvo droge traje – u nirvani je...
    Kada meditira kroz tehnike i vežbe koje ti pominješ, da bi dostigao izmenjeno stanje svesti, čovek se nalazi na istom ili sličnom mestu kao i u prva dva primera. A to je-> ono stanje izmenjene svesti u kojem čovek postaje laka meta, podložan manipulaciji loših sila, koje su upakovane u trenutno lepe osećaje, maske lažnih spoznaja i virtuelnih samospoznaja...

    Jednom rečju-> Izmenjeno stanje svesti je stanje besvesti. U kojem čovek ima osećaj da dostiže savršenstvo, da postaje "superman", da postaje bog(baš kao i narkoman posle fixa)...a sve to podržavano i gurano lošim i zlim silama...

    Onaj ko želi da se prosvetli i spozna sebe, nije potrebno da se opija, drogira ili "meditira"... dovoljno je da se pogleda u ogledalo i bude iskren prema sebi. Tada će doživeti pravu spoznaju o ljudskom biću-> "Kako sam mali i kada sam jak"


    Kada čovek spozna sebe i istinu o tome da nije savršen, da nije bezgrešan, da nije najmoćnije biće u univerzumu, da nije superman, i da skoro ništa ne zavisi od njega, i da sve zavisi od njega, ali da mora biti bistre svesti a ne izmenjene, tada spoznaje zbog čega postoje "okovi" i da ih je on sam izazvao svojim ponašanjem i delima, svojim odbacivanjem Zakona, po kome sve funkcioniše!
    Po zakonima sve funkcioniše!!!
    Sav univerzum, svemir, galaksije, planete, zemlja, živa bića na njoj, biljke, životinje, i na kraju i sam čovek funkcionišu/žive po zakonima! Jer smo svi skupa materijalne prirode, i kada ne bi postojali zakoni, sve bi otišlo u haos!
    Tako je!
    Ali je u pitanju zakon prirode.

    Obojica ste u pravu, sve dok ne stignete do sopstvenih okova. Droge, tantre, mantre, tihovanja... Sve mu to dođe na isto. Prebacivanje na ova ili ona stanja svesti, pripisivanje nadljudskih moći izmaštanim bićima i pojavama, gledanje u nos, mrmljanje istočnjačkih fraza do besvesti ili nadsvesti... Sve to zajedno od ljudi čini roblje, neku vrstu stada ili ovisnika.
    A tako smo lepi, dobri, bogati bez svega toga. Čovek je blago. Od vaspitanja, obrazovanja, inteligencije, volje i karaktera zavisi da li će zasijati jače ili slabije. Trebalo bi da se upoređujemo sa boljim, vaspitanijim, obrazovanijim, uspešnijim ljudima od sebe, a ne sa ishaluciniranim predstavama o sebi ili izmaštanim idealnim bićima.
    Vrag odneo šnalu...

  3. #228

    Odgovor: Budizam

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Sati, i Budizam ima pravila koja su institucionalizovana i koja služe kao kodeks ponašanja....samo kao kodeks ponašanja..

    Ne ubij, ne ukradi, ne čini preljubu...su ovozemaljski kodeksi ponašanja, koje je čovek izmislio i koji služe jedino da bi ljudi bili socijalizovani. Budizam je malo iskreniji od Hrišćanstva pa ne propoveda da su to božije zapovesti...
    Vlado, vidim da na istu stvar gledamo iz različitih uglova. Ti pravila morala objašnjavaš kao produkt civilizacije i način da se čovek uklopi u grupu, tj. socijalizuje. Možda ima i toga, ne sporim. Ali za mene su ta pravila pre svega pomoć i orijentir u kom pravcu sebe treba da vežbam da bih postao jedan smirena i srećna osoba. Ili, sa druge strane posmatrano, šta da izbegavam da ne bih sebi i drugima nanosio nepotrebnu patnju. Takve ih proveravam svakog dana i otuda mi nije bitno jesu li ih propisali ljudi ili bogovi i ko ih je izmislio, kako kažeš, već kakav je njihov rezultat. Sve u svemu, nemam ništa protiv pravila. I njih, kao i sve, treba prvo na pravi način razumeti, a onda ona koja nam koriste i usvojiti. I tada je sve lako.


  4. #229

    Odgovor: Budizam

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    i... Sve to zajedno od ljudi čini roblje, neku vrstu stada ili ovisnika.

    ...osim VC-a....


  5. #230

    Odgovor: Budizam

    Čitava i zaokružena praksa

    Pravila moralnog ponašanja su izuzetno moćna stvar. Na primer, izbegavanje
    da u bilo kojim okolnostima kažemo ono što nije istina. Već samo to
    može predstavljati čitavu i zaokruženu praksu. U pogledu drugih bića,
    to znači da ne predstavljamo lažno bilo šta, da smo potpuno sabrani i
    svesni onoga što govorimo i da to predstavlja direktan i jasan odraz
    istine kako je mi vidimo... Ako ovo pravilo još više produbimo, ako
    pravilo istinitosti praktikujemo i u odnosu na sebe same, tada ne
    zavaravamo sebe, ne pokušavamo da na stvari gledamo drugačije nego
    kakve one zaista jesu, posvećujemo im svoju punu pažnju i sabranost.
    Već samo to jedno pravilo postaje čitavo i zaokruženo praktikovanje
    budizma. I ne samo budizma, već zapravo svih religija. Onog trenutka
    kad postanemo potpuno iskreni, austomatski se rađa mudrost
    nesebičnosti. Volimo na prirodan način, jer ne pokušavamo više da
    dobijemo ili budemo nešto drugo od onoga što je već istina.

    Jack Kornfield: Living Dharma



  6. #231

    Odgovor: Budizam

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    ...osim VC-a....



    Tačno. VC je jedno od odličnih mesto za diskusiju. Diskusije stavljaju pod pitanje sve tabue, kruta pravila, verovanja, tvrdnje. To znači da smo živi iznutra, da nam misli ne tavore u glavama, da imamo hrabrosti da stavimo svoj sud na proveru i sl.
    Problem je ako nam VC postane centar sveta i opsesija, a i (ne daj Bože ) da neko počne da veruje u tebe ili mene, u HLEBmastera, Uriela...

    sati kaže: Ako ovo pravilo još više produbimo, ako
    pravilo istinitosti praktikujemo i u odnosu na sebe same, tada ne
    zavaravamo sebe, ne pokušavamo da na stvari gledamo drugačije nego
    kakve one zaista jesu, posvećujemo im svoju punu pažnju i sabranost.
    Već samo to jedno pravilo postaje čitavo i zaokruženo praktikovanje
    budizma. I ne samo budizma, već zapravo svih religija. Onog trenutka
    kad postanemo potpuno iskreni, austomatski se rađa mudrost
    nesebičnosti. Volimo na prirodan način, jer ne pokušavamo više da
    dobijemo ili budemo nešto drugo od onoga što je već istina.
    Iz ovoga proizilazi da samo vernici (budisti ili neki drugi) mogu biti potpuno iskreni i nesebični?
    Upravo mislim da ljudi koji vole sebe, nesebični su prema drugim ljudima i vole ih, vole na najprirodniji mogući način, bez potrebe da budu nešto drugo, budisti, baptisti, ovo, ono...
    Vrag odneo šnalu...

  7. #232

    Odgovor: Budizam

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku

    Iz ovoga proizilazi da samo vernici (budisti ili neki drugi) mogu biti potpuno iskreni i nesebični?
    Upravo mislim da ljudi koji vole sebe, nesebični su prema drugim ljudima i vole ih, vole na najprirodniji mogući način, bez potrebe da budu nešto drugo, budisti, baptisti, ovo, ono...
    Ne treba žuriti sa zaključcima (ako je ovo gore tvoj zaključak, a ne pitanje). Ako se nešto čini, ne znači da i jeste tako.

    Tako i citat koji citiraš govori o načinima da Budino učenje o poštovanju istine pretvorimo u živu praksu, ne u mrtvo slovo. I, naravno, ljubav i istina nisu ni busitičke, ni hrišćanske, ni islamske, pa kako bi ih bilo ko mogao prisvojiti i nalepiti im ovu ili onu etiketu. Svako od nas poseduje klicu i te ljubavi i sposobnosti da vidi istinu, a da li ćemo tu klicu negovati stvar je naše lične odluke. Tu nam ništa ne pomaže ako sebe tek nazivamo budistiom ili hinduistom, a nastavljamo da spavamo dubokim snom...


  8. #233

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Ne treba žuriti sa zaključcima (ako je ovo gore tvoj zaključak, a ne pitanje). Ako se nešto čini, ne znači da i jeste tako.
    Pitanje je bilo u pitanju.

    Tako i citat koji citiraš govori o načinima da Budino učenje o poštovanju istine pretvorimo u živu praksu, ne u mrtvo slovo. I, naravno, ljubav i istina nisu ni busitičke, ni hrišćanske, ni islamske, pa kako bi ih bilo ko mogao prisvojiti i nalepiti im ovu ili onu etiketu. Svako od nas poseduje klicu i te ljubavi i sposobnosti da vidi istinu, a da li ćemo tu klicu negovati stvar je naše lične odluke. Tu nam ništa ne pomaže ako sebe tek nazivamo budistiom ili hinduistom, a nastavljamo da spavamo dubokim snom...

    Moja poenta je da se te klice mogu prepoznavati i negovati i bez religijskog... podstreka.

    Vrag odneo šnalu...

  9. #234

    Odgovor: Budizam

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Pitanje je bilo u pitanju.

    Moja poenta je da se te klice mogu prepoznavati i negovati i bez religijskog... podstreka.
    Odlična poenta, jer nekada mislimo da institucionalizovana religija može učiniti ono što bismo mi sami trebali da učinimo.

    Ali ja (a mislim ni citirani gospodin) nisam nigde ni tvrdio da je to isključivi zabran religije. Čije klice, onog i briga
    A religija, kao i sve, može i da pomogne i da odmogne. Sve zavisi kako je koristimo...

  10. #235

    Odgovor: Budizam

    Hvala.

    A šta je po budizmu istina, šta sreća? Potpuno individualna stvar ili nešto opštije?
    Ono "čija klica, onoga i briga" zvuči kao "u se' i u svoje kljuse"...
    Vrag odneo šnalu...

  11. #236

    Odgovor: Budizam

    Ne može se istina tražiti na osnovu bilo kog pravca...Budizma, Hrišćanstva, Islama..

    Postavlja se pitanje šta je istina u odnosu na šta?
    To je pitanje koje proizlazi iz sveta dualnosti-suprotnosti a spoznaje se u svetu jednosti kroz potpuno prirodno izmenjeno stanje svesti....zove se direktno iskustvo istine i ono nema suprotnost...dobija se jedan odgovor na postavljeno pitanje..

    Najprostije rečeno, mi sve doživljavamo indirektno-preko procesa ( subjekat-proces-objekat ), a to nije naše direktno iskustvo...u direktnom iskustvu nema procesa ( subjekat i objekat se spajaju )...

    Zato su dole u postovima tra..la..la priče i zaključci o običajima, ritualima, izmenjenim stanjima svesti kroz droge i narkotike, obrazovanjima, uspešnim ljudima, ko je bolji a ko lošiji... to su priče i zaključci iz indirektnih iskustva...to nisu vaša mišljenja, već nasleđena i stečena...

    Treba poći od toga ko smo mi uopše...jer veliki procenat ljudi ne zna ko je ili misli da zna ko je kroz razne identitete..( lekar, hrišćanin-pravoslavac, budista, tabadžija, ljubavnik,roditelj, propali čovek, gubitnik, srećnik, profesor, guru.....).

    Potpuno je razumljivo da čovek koji nije spoznao istinu o sebi, teži zauzimanju pozicije identiteta koja najviše odgovara njegovim životnim interesima..

    Međutim, posle spoznaje sebe sledi spoznaja života..šta je život?
    A onda je potrebno vreme da se čovek oporavi od istine koju je spoznao šta je život i onoga što mi mislimo i podržavamo kao život ...

  12. #237

    Odgovor: Budizam

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Ne može se istina tražiti na osnovu bilo kog pravca...Budizma, Hrišćanstva, Islama..
    Logično. Ali sam navikla na to da pripadnici raznih religija tvrde da samo oni znaju šta je istina, šta je život, gde je sreća, itd. Zato se raspitujem šta o tome misle pristalice budizma.

    Postavlja se pitanje šta je istina u odnosu na šta?
    To je pitanje koje proizlazi iz sveta dualnosti-suprotnosti a spoznaje se u svetu jednosti kroz potpuno prirodno izmenjeno stanje svesti....zove se direktno iskustvo istine i ono nema suprotnost...dobija se jedan odgovor na postavljeno pitanje..

    Najprostije rečeno, mi sve doživljavamo indirektno-preko procesa ( subjekat-proces-objekat ), a to nije naše direktno iskustvo...u direktnom iskustvu nema procesa ( subjekat i objekat se spajaju )...

    Zato su dole u postovima tra..la..la priče i zaključci o običajima, ritualima, izmenjenim stanjima svesti kroz droge i narkotike, obrazovanjima, uspešnim ljudima, ko je bolji a ko lošiji... to su priče i zaključci iz indirektnih iskustva...to nisu vaša mišljenja, već nasleđena i stečena...

    Treba poći od toga ko smo mi uopše...jer veliki procenat ljudi ne zna ko je ili misli da zna ko je kroz razne identitete..( lekar, hrišćanin-pravoslavac, budista, tabadžija, ljubavnik,roditelj, propali čovek, gubitnik, srećnik, profesor, guru.....).

    Potpuno je razumljivo da čovek koji nije spoznao istinu o sebi, teži zauzimanju pozicije identiteta koja najviše odgovara njegovim životnim interesima..

    Međutim, posle spoznaje sebe sledi spoznaja života..šta je život?
    A onda je potrebno vreme da se čovek oporavi od istine koju je spoznao šta je život i onoga što mi mislimo i podržavamo kao život ...

    Prosto mislim da je normalno da čovek živi u skladu sa svojim interesima, da iz njih crpi svoja iskustva, a na osnovu toga izgrađuje svoj identitet. Ono smo što smo postigli, čime se bavimo, o čemu razmišljamo, čemu stremimo. Sveukupnost toga nas određuje kao jedinku. Izvući samo jedan segment iz obilja onog što nas određuje, pri tom mahati njime kao jedinom svojom odrednicom je moguće, ali nas utoliko i osiromašuje, slažem se.
    Ali zašto je tralala priča da indirektno ne možemo doći do nekih zaključaka?
    Jedna od boljih civilizacijskih tekovina je da ne moramo sve sami, da možemo da se s poverenjem oslonimo i na tuđa iskustva koja su se u životu pokazala kao efikasna, primenjiva, dobra. Ne moram ja svako veče pre tuširanja izmišljati toplu vodu, neko je to učinio pre mene i ja sam duboko pomirena s tim.
    Zato bih volela bih da čujem neki konkretan primer što se tiče tog direktnog iskustva.
    Zanima me na koji način budisti "vrše" tu selekciju pri sopstvenoj identifikaciji, u čemu se sastoji to otkrivanje istine, kakvo se to čudo od istine može spoznati da nam je nakon toga potreban oporavak, i koja je razlika budističkog viđenja života u odnosu na to "što mi mislimo i podržavamo kao život"?
    Vrag odneo šnalu...

  13. #238

    Odgovor: Budizam

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Hvala.

    A šta je po budizmu istina, šta sreća? Potpuno individualna stvar ili nešto opštije?
    Ono "čija klica, onoga i briga" zvuči kao "u se' i u svoje kljuse"...
    Buda je govorio ne o jednoj već, zamisli, o četiri (plemenite) istine:
    1. u životu svakog od nas postoji patnja
    2. izvor te patnje je naše slepo vezivanje za stvari, ljude, situacije (koji su svi prolazni, a mi bi želeli da traju večno, ako su prijatni, ili da odmah nestanu, ako su neprijatni)
    3. moguće je i izbeću tu patnju. A kako?
    4. ako kroz život idemo tzv. Plemenitim osmostrukim putem, koji i vodi od patnje neznanja do sreće razumevanja stvari kakve jesu.

    Eto, sve sam ti sad objasnio

    I naravno, u se i u svoje kljuse. A ko bi uopšte mogao da ide osmostrukim putem umesto nas samih. Budni nam samo pokazuju kuda taj put vodi, pošti su i sami njime išli i stigli do njegovog cilja.


  14. #239

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Buda je govorio ne o jednoj već, zamisli, o četiri (plemenite) istine:
    1. u životu svakog od nas postoji patnja
    2. izvor te patnje je naše slepo vezivanje za stvari, ljude, situacije (koji su svi prolazni, a mi bi želeli da traju večno, ako su prijatni, ili da odmah nestanu, ako su neprijatni)
    3. moguće je i izbeću tu patnju. A kako?
    4. ako kroz život idemo tzv. Plemenitim osmostrukim putem, koji i vodi od patnje neznanja do sreće razumevanja stvari kakve jesu.

    Eto, sve sam ti sad objasnio

    I naravno, u se i u svoje kljuse. A ko bi uopšte mogao da ide osmostrukim putem umesto nas samih. Budni nam samo pokazuju kuda taj put vodi, pošti su i sami njime išli i stigli do njegovog cilja.

    Prve tri istine sam znala i bez Bude... Jedino taj osmostruki krug ne znam šta je, pa ako...
    Vrag odneo šnalu...

  15. #240

    Odgovor: Budizam

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Prve tri istine sam znala i bez Bude...
    Pa ti još malo pa probuđena. Što nije malo dostignuće u ove kasne sate
    Inače, Buda nikada nije tvrdio da je on bilo šta novo izmislio ili da saopštava neku božiju objavu i slične stvari, već je o svom učenju govorio više kao o opisivanju stvarnosti, činjenica, onoga što jeste, sveta u kojem živimo. I ako dovoljno pažljivo gledaš oko sebe i u sebe, naravno da i ti vidiš nešto slično. Svi smo, na kraju krajeva, ljudi. Zato je budizam pre psihologija, nego religija kako je mi na Zapadadu podrazumevamo.


    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Jedino taj osmostruki krug ne znam šta je, pa ako...
    Nije krug, put. Krugovi su u paklu
    Osmostruki, zato što ima osam delova, a to ti je jednostavno praksa, ono što budisti rade da bi postali probuđeni. Dakle(m):

    1. Ispravno razmevanje
    * Potrudi se da što bolje razumeš Četiri plemenite istine, ne samo intelektualno, već da ih proveriš u sopstvenom iskustvu.
    2. Ispravna misao (namera)
    * Donesi odluku da svoj život usmeriš pravim putem, ka obuzdavanju, nemržnji i nepovređivanju drugih bića.
    3. Ispravan govor
    * Nemoj lagati
    * Nemoj nepravedno kritikovati druge
    * Ne koristi uvredljive reči
    * Ne ogovaraj
    4. Ispravno delovanje
    * Sledi Pet pravila morala
    5. Ispravno življenje
    * Zarađuj za život tako da ne ugrožavaš druga živa bića
    6. Ispravan napor
    * Izbegavaj sve loše misli, one podstaknute mržnjom, zavišću i pohlepom
    * Nastoj da što duže u sebi održavaš misli ispunjene blagonaklonošću i ljubavlju
    7. Ispravna sabranost
    * Postani što više svestan svih stanja i procesa u telu, svojih osećanja i misli
    8. Ispravna koncentracija
    * Duboka koncentracija odvešće te do jednog višeg stanja svesti (prosvetljenje)

    Ovo je najkraće moguće. I naravno, ovim ti više stvaram nova pitanja, nego što na njih odgovaram. Ako je zaista tako, pitaj dalje. Ili pogledaj na ovom linku.
    Plemeniti osmostruki put

    Pa kad pročitaš, naravno opet slobodno pitaj. Mada ne garantujem da ću znati da ti odgovorim

Strana 16 od 41 PrvaPrva ... 6141516171826 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •