Budizam - Strana 27
Strana 27 od 41 PrvaPrva ... 17252627282937 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 391 do 405 od ukupno 612

Tema: Budizam

  1. #391

    Odgovor: Budizam

    "Buda nije bio u kontaktu ni sa kakvim bogovima niti se sa njima spajao, bas kao sto nije hodao po vodi niti vaskrsavao posle smrti.

    Naravno, kad to tako predocis sirokim narodnim masama reci ce ti "Dobro, pa gde je tu uteha?".

    Radi se medjutim o necem daleko interesantnijem od jos jedne sarene folk-psiholoske utehe za siroke narodne mase.

    Buda je iskoristio moc duboke meditacije za nesto sto bih nazvao "reverse engineering" uma i otkrio iz 'prve ruke' ono sto mi danas znamo iz 'trece' (tj., izucavanjem heterofenomenologije svesti).

    Savremena filozofija svesti i neuro-nauka potvrdjuju u dlaku Budin uvid da perspektiva prvog lica ne pociva na ontoloskom entitetu vec se radi o iluziji na nivou svesnih sistema koji mesaju svoj sadrzaj sa sobom."


    citirala sam razmišljanje jednog mudrog čoveka,u razgovoru sa nepoznatim ljudima

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  2. #392

    Odgovor: Budizam

    Au al si tajanstvena sa tim izvorima.
    Napiši ime mudrog čoveka, baš mi se dopao citat

  3. #393

    Odgovor: Budizam

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    Au al si tajanstvena sa tim izvorima.
    Napiši ime mudrog čoveka, baš mi se dopao citat
    Nebi odavala ime zaista jer čovek godinama ne živi ovde.Ovo sam postovala zato što volim da pročitam ponekad o budizmu,pa sam eto poželela da podelim ovo sa tobom i ostalima koji se zanimaju za budizam.
    Tek sada sam primetila tvoju temu.Verujem da ću ponovo učestvovati u tvojoj temi.


    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  4. #394

    Odgovor: Budizam

    Citat tetkaD kaže: Pogledaj poruku
    Nebi odavala ime zaista jer čovek godinama ne živi ovde.Ovo sam postovala zato što volim da pročitam ponekad o budizmu,pa sam eto poželela da podelim ovo sa tobom i ostalima koji se zanimaju za budizam.
    Tek sada sam primetila tvoju temu.Verujem da ću ponovo učestvovati u tvojoj temi.

    OK, poštujem
    I uvek si dobrodošla

  5. #395

    Odgovor: Budizam

    Vežbanje

    Monasi, na ovome svetu postoje četiri vrste ljudi. Koje četiri? Oni
    koji ne vežbaju za svoju dobrobit, a ni za tuđu. Oni koji vežbaju za
    dobrobit drugih, ali ne i za svoju. Oni koji vežbaju za svoju
    dobrobit, ali ne i za dobrobit drugih. Oni koji vežbaju i za svoju i
    za tuđu dobrobit.

    Baš kao što se ugarak sa pogrebne lomače -- što gori na oba kraja, a
    pokriven je balegom u sredini -- ne koristi kao ogrev ni u selu, a ni
    van njega. Kažem vam da je on slican čoveku koji ne vežba za svoju
    dobrobit, a ni za tuđu. Onaj čovek koji vežba za dobrobit drugih, ali
    ne i za svoju dobrobit iznad je i plemenitiji od onog prvoga Onaj
    koji vežba za svoju dobrobit, ali ne i za dobrobit drugih najviši je
    od ove trojice. A čovek koji vežba za dobrobit svoju i drugih jeste,
    od sve četvorice, najuzvišeniji, kralj, najizvrsniji, vrhovni. Baš kao
    što od krave dolazi mleko, od mleka buter, od butera ghi, od ghija
    poslastica, a od sve četvoro tu poslasticu ljudi najviše cene -- na
    isti način, od one četiri vrste ljudi,, upravo onaj ko vežba za dobro
    svoje i drugih smatra se najuzvišenijim, kraljem, najizvrsnijim,
    vrhovnikom.

    Buda
    Ćhavalata sutta, AN IV.95

  6. #396

    Odgovor: Budizam

    Prirodna reakcija otvorenog srca

    Mudrost zamenjuje neznanje u našim umovima onda kada shvatimo da sreća
    ne leži u akumuliranju sve više prijatnih doživljaja, da nam
    udovoljavanje žeđi čula ne donosi osećaj celovitosti ili potpunosti.
    Ono nas samo vodi ka jos više želja i ka jos više odbojnosti. Kada na
    osnovu sopstvenog iskustva razumemo da sreća ne dolazi od posezanja za
    nečim, već od njegovog napuštanja, ne od jurnjave za prijatnim
    iskustvima, već od otvaranja u sadašnjem trenutku za ono što je
    istinito, ta transformacija razumevanja oslobađa energiju saosećanja
    u nama. Naši umovi nisu više zaokupljeni jedino odgurivanjem bola ili
    prijanjanjem za zadovoljstvo. Saosećanje tada postaje prirodnia
    reakcija jednog potpuno otvorenog srca.

    Joseph Goldstein

  7. #397

    Odgovor: Budizam

    Budisti i filmovi o Budi

    Može se primetiti da su od 1923. godine skoro sve filmove u Budi snimili Indijci and zapadnjaci. A samo dva (jedan u Japanu a drugi u Južnoj Koreji) su snimljena u zemljama u kojima živi značajniji broj budista, s tim da ostaje nepoznato da li su i njihovi filmski stvaraoci bili budisti.

    Tokom 1990-ih B.K. Modi, predsednik Maha Bodhi Society, započeo je projekat snimanja filma o Budinom životu. Izjavio je da je za to dobio podršku Dalaj Lame Tenzin Gyatso. Proslavljena indijska režiserka Mira Nair. (rođ. 1957) pokazala je interesovanje za projekat. Kasnije je saopšteno da je uspeh Bertolučijevog Malog Bude odložio snimanje sa obrazloženjem da nije pravi trenutak za još jedan sličan film o Budi. Međutim, pouzdano se zna da je Mira Nair posetila sedište budističkog društva "Maha Bodhi Society" u cilju pripreme snimanja, gde je naišla na toliko jak otpor da je napustila ceo projekat.[1] Takođe je poznato da se budisti u zemljama kao što su Šri Lanka i Burma, gnušaju ideje da bilo koji čovek predstavlja Budu na filmu.[2] Nakon objavljivanja 1925. godine, film The Light of Asia je zabranjen u Šri Lanki i u nekim delovima današnje Malezije.[3]

    2004. godine indijski filmadžija Shekar Kapur je najavio snimanje filma o Budinom životu, po Thich Nhat Hanh-ovoj knjizi Old Path, White Clouds. Najpre je premijeru filma najavio za 2006, pa za 2008. godinu. A poslednja najava je za 2010. godinu.[4]

    B.K. Modi je obećao da će Maha Bodhi Society finansirati projekat, bez obzira da li će Dalaj Lama Tenzin Gyatso podržati snimanje filma. Scenario za film potpisuju Deepak Chopra i američka scenaristkinja Melissa Mathison. Holivudske filmske zvezde, kao što su Ričard Gir i Šeron Stoun, su već najavili da imaju volje da podrže projekat i manjim ulogama u samom filmu.

    Međutim, svako naredno odlaganje snimanja za dve godine, otkriva da tome postoji jak otpor među budistima.


    Filmovi o Budi - Википедија

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  8. #398

    Odgovor: Budizam

    Pet recepata življenja

    Ne ubiti ili povrediti nijedno živo biće >> To znači biti blagonaklon.

    Ne uzeti bilo šta što ti nije dato (ne krasti) >> To znači biti pošten.

    Ne biti neveran u vezi sa drugom osobom >> To znači biti iskren.

    Ne koristiti pogrešan govor >> To znači biti istinoljubiv i ne lagati.

    Ne uzimati alkohol i droge. >> To znači imati bistar um.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  9. #399

    Odgovor: Budizam

    Prostor i Buda-priroda

    Jedna od najčešćih analogija koje se koriste da bi se opisala
    Buda-priroda, kvalitet probuđenosti, jeste sam prostor. Ova analogija
    ima tri vida. Prvi, onako kao što je prostor sveprisutan, pa ipak ne
    zadobija obeležja bilo čega što prozima, slično tome i Buda-priroda
    prožima sva svesna bića, a da sama ničim od toga ne biva obeležena.
    Drugo, baš kao što galaksije i univerzumi nastaju i nestaju unutar
    prostora, tako i karakteristike naše ličnosti nastaju i nestaju unutar
    Buda-prirode. Naši oseti dolaze i prolaze; Buda-priroda ostaje. Treće,
    baš kao što prostor nikada ne biva uništen vatrom, isto tako i
    Buda-prirodu ne uništava "vatra" starenja, bolesti ili smrti.

    B. Alan Wallace, Tibetan Buddhism from the Ground Up



  10. #400

    Odgovor: Budizam

    Pitanje: Ponekad tokom meditacije javi mi se slika bele svetlosti;
    nekad je ona zelena ili žuta, dođu mi razne slike zgrada, ljudi,
    religijskih predmeta ili monaha. Ponekad neko vidi kosture, ružne i
    zastrašujuće slike. Kako da se prema tome odnosimo?

    Odgovor
    : Ti objekti koji se jave u umu proizvod su koncentracije.
    Nastaju onda kada je um veoma smiren. To su umom stvorene slike,
    maštanja. Nekada su ti objekti vrlo jasni, drugi put su mutni; sve to
    zavisi od samadhija (koncentracije). Ako je samadhi snažan, videćemo
    ih vrlo jasno. Kada se javi takva slika ili znak (nimitta), ponavljaj u sebi
    "slika, slika" sve dok ta boja ili slika ne nestane. Onda se vrati
    natrag na dah. Ako ih registruješ, a oni ne nestaju, to je zbog
    upadane (vezivanja), koje razvija sviđanje ili nesviđanje u odnosu
    na te objekte. Tada se nimitta, boje, svetlost ili razne slike
    javljaju uvek iznova. Potrebno je pojačati sati (pažnju) pri
    registrovanju i napustanju tih stvari. Ako ne nestaju, ne osvrći se na
    to, već se vrati na praćenje daha, abdomena ili vec one tacke koju si
    odabrao. One će slike tada lagano nestati same od sebe.

    Ajahn Thawee Baladhammo: Practicing Insight on Your Own

  11. #401

    Odgovor: Budizam

    Srećan čovek nije čovek u određenom sklopu okolnosti,
    već pre čovek sa određenim sklopom stavova.

    Hugh Downs



  12. #402

    Odgovor: Budizam

    Pročitavši sve videh da se dosta spominje meditacija,tema ti je vrlo iscrpna,rekla bi lepa,sa određenim redom,pa bravo.
    No ja ću ponovo citirati mudrog čoveka kao i prethodni put a ima veze sa meditacijim,naime jedna veština.


    mala ali moćna veština protiv stresa

    "Naucio sam je od jednog ovdasnjeg monaha kao "meditaciju za dane bez slobodnog vremena".

    Voleo bih da probate ovo malo cudo od vezbe jer vam moze i produziti i produbiti zivot.

    Vezba je veoma laka, smesno laka, zaprepascujuce laka-- i najbolje je to sto je mozemo raditi radeci pri tom nesto drugo.

    Setnja, poslovi po kuci, citanje knjige, na poslu...mozemo da radimo ovu vezbu skoro u svakoj prilici.

    Dakle uobicajeni izgovori lenjivaca "Nemam vremena za meditaciju!" ovde ne prolaze.

    Potrebno je samo nabaviti mali alarmni uredjaj sa vremenskim odbrojavanjem. To je sve od opreme. Neki modeli mobilnih telefona imaju tu funkciju--no moze da posluzi cak i sat za kuvanje jaja.

    E sad, alarm koristimo tako da se oglasava na svakih 2 minuta.

    Tokom vezbanja mi nastavljamo sa normalnim dnevnim aktivnostima.

    Vezba se sastoji u tome da svaki put kad se oglasi mali alarm mi obratimo paznju na disanje (koje do tada verovatno nismo primecivali).

    Da li je duboko ili plitko? Nezno ili grubo? Prijatno ili neprijatno?

    Posmatramo fizicki osecaj koji izaziva sam akt disanja. To je nesto cega obicno uopste nismo svesni jer je nas um retko tu i sada. Usled takve rasejanosti unutrasnje tenzije mogu nesmetano da uzimaju maha u nasem umu, a da mi o tome ama bas nista ne znamo. Posmatrajuci stanje disanja mi automatski posmatramo i stanje uma.

    Paznju nastojimo da zadrzimo na disanju dok nastavljamo sa svakodnevnim poslovima.

    Paznja ce svakako veoma brzo da pobegne sa disanja negde drugde.

    Nije nikakav problem--upravo zato i koristimo alarm da nas podseti da ponovo obratimo paznju na disanje.

    Svaki put kada se oglasi alarm mi registrujemo da li smo bili sa dahom ili ne.

    Taj mali ciklus ponavljamo svakih 2 minuta pokusavajuci da ostanemo sa dahom sto vise.

    Vezbu mozemo sa lakocom da radimo po nekoliko sati vec prvog dana--uz primetne rezultate.

    Sustina je u tome da mi takvim programiranim monitoringom disanja ujedno izgradjujemo i naviku blagovremenog uklanjanja bilo kakve unutrasnje napetosti. Unutrasnja napetost ovog puta nema sansu da naraste i postane zlovolja, strah, strepnja, tupost, glavobolja, mrznja....i sve ono sto nam toliko zagorcava zivot. Um koji sabrano posmatra disanje se sam resava svih svojih unutrasnjih tenzija i cudesno umiruje.

    Ova mala ali zaista mocna vezba pospesuje cistocu uma. Naime drasticno se smanjuju stetni unutrasnji dijalozi koji generisu stres--i to vec posle samo sat-dva vezbe. Probaj i uveri se.

    Ona pospesuje i jasnocu uma. Sto je manje beskorisnih nekontrolisanih misli koje obicno bombarduju um neprekidno to je um sposobniji za jasne misli i istinske uvide. Mi ne shvatamo da je ono sto nas najvise sprecava da jasno razmisljamo--nista drugo do upravo misli! Gomila beskorisnih misli. Ova vezba je poput velikog spremanja uma od gomile potpuno beskorisnih misli koje se u netreniranim umovima neprestano javljaju, a da nikog ne pitaju za dozvolu-- sprecavajuci um da bude spokojan u sadasnjem momentu.

    Ona takodje pospesuje smirenost uma. Mi ovde zapravo nista ne smirujemo--mi samo prestajemo da uznemiravamo um beskorisnim tokovima misli. Um se sam smiruje cim ga ostavimo na miru. Ako mislite da znate koliko um moze da se smiri--pokusajte ovu vezbu, sansa je da do sad niste bili ni do pola puta.

    Ova vezba je takva da izgradjuje veoma zdravu naviku prebacivanja svesti iz tokova beskorisnih misli, koje nicemu ne sluze osim sto generisu stres, u sadasnji momenat u kojem se um sam od sebe opusta u spokoju sopstvene unutrasnje tisine."


    Javite da li je vredelo probati je.




    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  13. #403

    Odgovor: Budizam

    Naočare koncentracije

    Bez naočara koncentracije, svet izgleda zamagljen, mutan i nejasan.
    Ali kada ih stavimo, sve nam izgleda sjajno i jasno. Pri tome se nisu
    objekti promenili; promenilo se naše gledanje. Kada golim okom
    posmatrate kap vode, ne vidite mnogo. Ukoliko je stavite pod
    mikroskop, međutim, počinjete u njoj da vidite mnoge stvari koje se
    mrdaju i pokreću, što je fascinantno. Ukoliko meditirajuci stavite
    naočare koncentracije, bićete iznenađeni raznolikošću promena koje se
    odigravaju.

    Sayadaw U Pandita



  14. #404

    Odgovor: Budizam

    Bez naočara koncentracije, svet izgleda zamagljen, mutan i nejasan.
    Ali kada ih stavimo, sve nam izgleda sjajno i jasno....

    Eto jedne poučne priče koja nam lepo kaže da se jedan objekat posmatranja može posmatrati sa dve strane...u zavisnosti od razvoja svesti...

    Ja bih samo dodao da se dve strane objekta posmatranja celovito mogu gledati kao jedna...

  15. #405

    Odgovor: Budizam

    Biti sa svojim emocijama

    Ponekad ljudi ideju o napuštanju neke misli ili osećanja –
    opažanja kako nastaju u svesti, ali bez sleđenja njihovog toka –
    brkaju sa odbacivanjem bolnog osećanja kroz pokušaj da ga potisnemo.
    Ali potiskivanje nije isto što i sabranost. Sabranost se ne sakriva od
    bilo čega. Ona nam dopušta da se probijemo kroz slepilo poricanja i
    budemo sa samim sobom. Sabrana pažnja dopušta nam da vidimo gole
    činjenice i da ne budemo zavedeni svojim obmanama.

    Tara Bennett-Goleman: Emotional Alchemy


Strana 27 od 41 PrvaPrva ... 17252627282937 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •