Mainstream VS Underground
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Mainstream VS Underground

    Sećam se kako je jedne večeri (pošto je pojeo koricu hleba i glavicu luka) mašio rukom za kofer, izvukao odatle ogroman svežanj novčanica koji je histerično milovao i privijao uz srce i gundjao: "samo sa njim se osećam kao intelektualac"- Yuri Mamleev

    ... Početak 20. veka: ekspanzija štampe, radija, televizije, reklama, raznih prodajnih tehnika te stvaranja potrošačkog društva i potrošačke kulture. U njoj je bitno da kreativno bude pretočeno u proizvod, a proizvod bude predstavljen tako da ga može koristiti što veći broj ljudi.
    Ljudi kao individue nisu bitni, bitan je broj - što više potrošača, što više glasača - to se traži.

    I dok su Šekspirovi komadi tipičan primer masovne kulture XVI i XVII veka., u našem dobu, da bi se zadovoljili masovni apetiti, umetnost prerasta u industriju zabave. A u toj industriji - mainstream i nasuprot njega underground.
    Ono što je popularno i ono što nije.

    Ja sam uvek bila za alternativno, što u muzici-što u književnosti i umetnosti generalno, sada vidim da se taj presek sve više i više menja. Underground postaje jednako masovan.
    Moderan.

    Šta onda stoji nasuprot 'omasovljavanju' umetnosti? I kakvo je vaše mišljenje o svemu ovom?
    Poruku je izmenio Buba Erdeljan, 08.02.2008 u 12:44
    _________Una16

  2. #2

    Odgovor: Mainstream VS Underground

    Umetnost za sve - why not?
    To imamo još od Vorhola ali ljudi su nekako skloni elitizmu, valjda im je tako lakše da se prepoznaju unutar formiranih obrazaca. Mislim da nema više te podele na mainstream i underground kao što je bilo krajem XXveka. Postmodernizam je uticao na trendove mass kulture ali i on je već na izmaku. Ne znam kako umetnici tumače ovaj fenomen, ali kulturološki, generalno gledano sasvim mi je u redu da sve to bude jedan melting pot pa neka konzumira ko šta voli i razume.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  3. #3

    Odgovor: Mainstream VS Underground

    предрасуде су један од главних разлога тих подела на мејнстрим и андерграунд. неразумевање. једноставно се нешто не уклапа у онај шаблон, модел људске "потребе" за уметношћу. за некаквим артикулисаним поимањем стварности (и оног иза, са друге стране)
    да,
    то "онострано", неразумљиво, магловито не прија баш сваком човеку. плаши га једноставно.
    била је то накада музика, рокенрол првенствено са својим конзументима.
    сликарство, и слично.
    неке ствари су остале и до дана данашњег алтернатива или андерграунд. рецимо
    http://en.wikipedia.org/wiki/%C5%A0arlo_Akrobata
    Poruku je izmenio broj310, 12.02.2008 u 19:57
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  4. #4

    Odgovor: Mainstream VS Underground

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Umetnost za sve - why not?
    To imamo još od Vorhola ali ljudi su nekako skloni elitizmu, valjda im je tako lakše da se prepoznaju unutar formiranih obrazaca. Mislim da nema više te podele na mainstream i underground kao što je bilo krajem XXveka. Postmodernizam je uticao na trendove mass kulture ali i on je već na izmaku. Ne znam kako umetnici tumače ovaj fenomen, ali kulturološki, generalno gledano sasvim mi je u redu da sve to bude jedan melting pot pa neka konzumira ko šta voli i razume.
    Ok. Po pitanju elitizma, članak koji podržavam je na sledećoj strani :


    http://www.nspm.org.yu/komentari2005...regel_kom3.htm

    Ono što ja htedoh reći je sledeće:

    Pre par godina me pozvaše na jedan performans. Devojka koja ga je izvodila se skinula gola, tu pred nama se obrijala dole, potom obojila u plavo i tako se slikala, na slikama uglavnom - vagina. Plava.

    Šta je htela reći, pojima nemam.
    Znam da je isto gledalo samo par ljudi - ali to ne znači da je performans underground. Umetnost uopšte.
    Jel' da je to isto izvela na ulici, neko bi je pokupio i odveo u Lazu.

    Sad...jeste da sam malo zardjala, decu čuvam več četvrtu godinu i slabije se krećem, ali onoliko koliko uspevam da pokupim u prolazu jeste da je alternativa postala manje-više mainstraim, a u opoziciji je nešto toliko meni nerazumljivo da počinjem da se pitam da li imam pravi pogled na stvari.
    Možda ne znam dovoljno, te se ponadah da neko zna malo više i da će moći da me uputi.
    _________Una16

  5. #5

    Odgovor: Mainstream VS Underground

    s obzirom da mi je trenutna brzin interneta 9,8 kb-s,prosto nisam u stanju da budem aktivna n forumu,pa ni na ovoj temi koja mi je vrlo interesantna...
    so,I`ll be back....za nekim dan....
    nego,htedoh reci da ja,recimo,volim mejnstrim filmove....a ne mislim da su oni popularni,barem ne medju ljudima koje ja poznajem......
    Buba pomenu malopre performans s bojenjem genitalija....i Marina Abramovic se sekla ziletom sa svojim momkom i to je predstavljeno kao vrhunski performans.....
    sorry..meni nije....a mislim i da nije odmah krenula s tim kvazi umetnickim performansima....to je mogla da cini tek kad je postala IME ...kad dostignete neki renome u umetnosti,kad steknete naklonost kolega i kriticara,komotno mozete da sve pakujete i prodajete kao umetnost.....ako vas gledaju belo,vi im kazete da je to postmoderna,ili avangarda,ili nesto trece......koga je briga da vas pita:aman,a sto toliko kenjas?
    vrlo malo ima istinske lucidnosti na svetu umetnosti.....uglavnom je sve foliraza.....
    moj utisak....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  6. #6

    Odgovor: Mainstream VS Underground

    Kad pomenu krv, prisetih se i Satan Panonskog - dosta buke i ekstazične scenografije, pa opet...nije tu bilo nekog idiotizma koje je npr. Racković znao da izvede: gaženje publike sredinom devedesetih, te sviranje burgije na ozvučenom anusu itd.itd.


    I tako...pošto nisam mogla ovde da se informišem onoliko koliko sam želela, pronadjoh sledeći webzine, informator da kažemo, pa ako nekog interesuje:


    http://daily-hc.blogspot.com/
    _________Una16

  7. #7

    Odgovor: Mainstream VS Underground

    Zar tu postoji neka borba? Kakva? Andergraund bi voleo da postane mejnstrim?
    Neka, ne može i ne treba. Potrebno je da postoji oboje. Andergraund je potreban kao sito za talente, jer tu ima svega i može da stvara svako. Pravi kvalitet se tu najlakše primeti. Uz to, u andergraundu ne postoje ta ograničenja, pa svaki umetnik može da se razmaše.
    A potreban je i mejnstrim, jer zahvaljujući njemu umetnost dolazi do više ljudi, može da je okusi svako, da čuje, vidi, oseti. Ne stvaraju umetnici za sebe, nego za publiku.

    Ja bih, da sam pitan kad mi je bilo 18, rekao, naravno, andergraund. Jer kako da budeš buntovnik i smrdljivi panker ako kažeš da je Titanik dobar film, ili da je Hemingvej dobar pisac? Sad volim oboje, ima bisera i u jednom i u drugom, kao i sranja i promašaja.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •