Najbolji jugoslovenski književnik?

Prikaz rezultata glasanja: Ko je najbolji jugoslovenski književnik?

Učesnika ankete do sada
62. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Miloš Crnjanski

    5 8.06%
  • Borislav Pekić

    4 6.45%
  • Ivo Andrić

    23 37.10%
  • Danilo Kiš

    3 4.84%
  • Meša Selimović

    5 8.06%
  • Miroslav Krleža

    5 8.06%
  • Isidora Sekulić

    2 3.23%
  • Branislav Nušić

    4 6.45%
  • Slobodan Selenić

    0 0%
  • Svetlana Velmar Janković

    1 1.61%
  • neki/a drugi/a

    10 16.13%
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 41
  1. #1

    Najbolji jugoslovenski književnik?

    Za kojeg/koju biste se od naših velikana opredelili, ko vam najviše leži po senzibilitetu?

    Volim Crnjanskog, buntovan je i avangarda, a ja nekako volim sve one koji su kod drugih imali lošu reputaciju valjda, kapiram drugačije... zatim Pekića, Andrića i Kiša, mada i Mešu i Selenića volim. Uhhh. Nikad se u ovim anketama nisam odlučila za jednog. A još je gore, kad ih ja postavim

    I da, sigurno sam nekog zaboravila dopišite
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    11 Odgovor: Najbolji jugoslovenski književnik?

    pekic i krleza
    nattydread is coming to dinner

  3. #3

    Odgovor: Najbolji jugoslovenski književnik?

    Posto si stavila ovaj pridev jugoslovenski, onda je to definitivno KIS
    Nedavno sam procitala knjigu Petera Esterhazija "Pogled grofice Han-Han, nizvodno Dunavom". Evo sta on rece o Danilu Kisu:

    Prolazili smo zemljom Danila Kisa. Jednog tuznog jesenjeg dana nazvali su Najamnika iz Pariza. Iz slusalice je dopirao sav razdragan, promukao glas, slusaj ovamo, tupavi Madjaru. Najamnik je jako voleo vlasnika tog glasa, kojeg je uglavnom bio glas da je Srbin, premda mu je majka bila Crnogorka, a otac madjarski Jevrejin, dok je on sam, po svemu sudeci, bio jedini Jugosloven, u njemu je kulminirala ona beslovesna ideja zvana Jugoslavija, i bio je skoro jedini egzistencijalni dokaz da razliciti narodi nisu stvoreni samo da kolju, vec i obogacuju jedni druge. To bogatstvo je bio Danilo Kis. Na svetu, na celom svetu on je imao najlepsu adamovu jabučicu.

    A jedan od mojih favorita je i hrvatski pisac Ranko Marinkovic, pisac sjajne knjige "Kiklop"...
    seticu se jos nekog, verovatno...

  4. #4

    Odgovor: Najbolji jugoslovenski književnik?

    Moj izbor bi bio Pekic..

  5. #5

    Odgovor: Najbolji jugoslovenski književnik?

    Nušić, Selimović

  6. #6

    Odgovor: Najbolji jugoslovenski književnik?

    Još jedan glas za Danila Kiša! I opet, prvenstveno zbog odrednice "jugoslovenski" u naslovu teme, kao što reče maga. Sećam se kako sam se nebrojeno puta uvek iznova oduševljavao fantastičnom zbirkom pripovetki "Grobnica za Borisa Davidoviča", ili "Enciklopedija mrtvih".
    Kapa dole za velikana srpske i jugoslovenske književnosti i - neka mu je laka zemlja!
    Volim te kad pričaš, u svom ovom ludilu...

  7. #7

    Odgovor: Najbolji jugoslovenski književnik?

    Miroslav Antic

  8. #8

    Odgovor: Najbolji jugoslovenski književnik?

    Moj glas je otisao Isidori Sekulic.

    Iako njene knjige uglavnom nisu zabavne (kao npr. Sremac), pa ni duboke (kao npr. Bora Stankovic), ona pokazuje izuzetnu raznovrsnost, tematski modernizam uz cizelirani klasicisticki stil koji je cini izuzetnom, a vrlo zapostavljenom.

    Naravno, Andric je prica za sebe -- i zaista jedini koji je zasluzio Nobelovu nagradu -- ali njegov stil je ujednaceniji nego Isidorina sarolikost.

    Pekic je uglavnom kvalitetan, ali opterecen Weltanschauungom coveka o koji se sistem/rezim ogresio. To provejava svuda. Kis je takodje mracan, iz drugih razloga. Ima to vrednosti -- kao i Pekic, usotalom -- ali knjizevnost nije samo beznadje i ocaj. Inace bi svi preziveli logorasi bili spisatelji.

    Selimovic je takodje dobar (narocito Ostrvo, premda i Tvrdjava -- Dervisa i smrt manje volim), ali ipak ne koliko Andric.

    Crnjanski i Krleza su nepismeni, s tim da je Krleza uz to i dosadan, izuzev u Petrici Kermepuhu (Crnjanski manje -- voleo sam njegov Roman o Londonu, jer mi je pradeda umro u Engleskoj, kao rojalisticki izbeglica, mada su mi ostale stvari manje zanimljive).

    Velmar-Jankovic je takodje dosadna. Pismenija je od ove dvojice prethodnih, ali je jos suvoparnija.


    Naravno, Nusic se ne uklapa u citavu ovu pricu, jer je njegov najbitniji deo opusa sasvim druge vrste (prevashodno radjen za scenu, sto Krlezin nije).


    Najzad, mislim da smo u poeziji imali mnogo znacajnije autore, potpuno u skladu sa svetskim tokovima (a ponekad i avangardne u odnosu na svet). U prozi je to ipak bilo samo na nivou jednog naroda srednje velicine -- sto smo i bili.
    Poruku je izmenio Gospod, 07.09.2006 u 05:50

  9. #9

    Odgovor: Najbolji jugoslovenski književnik?

    Momo Kapor i Miroslav Antić

  10. #10

    Odgovor: Najbolji jugoslovenski književnik?

    Od predloženih u anketi, glasala sam za Miloša Crnjanskog. Ne bih se složila sa konstatacijom jednog od prethodnika da je Crnjanski nepismen... O, Bože. Pa, odakle to...?! Ako nam se ne dopada nečije pisanje, onda je to druga stvar. Ali, reći za Crnjanskog da je nepismen...

    ŽIVOT

    Sve to ne zavisi od mene.

    Setim se kako beše lep,
    nad vodama dubokim nekim,,
    kao Mesec beo,
    sa lukom tankim i mekim,
    neki most.

    I vidiš, to, uteši me.
    Ne zavisi od mene.

    Dosta je da toga dana,
    zemlja oko mene zamiriše preorana,
    ili da oblaci prolete,
    malo niže,
    pa da me to potrese.

    Ne, ne od mene.

    Dosta će biti ako, jedne zime,
    iz vrta jednog zavejanog, istrči neko ozeblo,
    tudje dete i zagrli me.


    Milos Crnjanski



    Volim naše pisce, bez obzira da li su Srbi, Hrvati, muslimani. To mi je nebitno. Oni poznaju dušu balkanskog naroda i niko bolje od njih ne može pisati o nama, našim naravima, osobinama.
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  11. #11

    Odgovor: Najbolji jugoslovenski književnik?

    ...i zbog njega, izabrala sam svoj nik ZOE



    Momo Kapor

    Momo Kapor rodjen je u Sarajevu 1937. godine. Diplomirao je slikarstvo (1961) na beogradskoj Akademiji likovnih umetnosti u klasi profesora Nedeljka Gvozdenovica.
    Objavio je veliki broj naslova medju kojima i romane: Foliranti, Provincijalac, Ada, Zoe, Una, Od sedam do tri, Knjiga zalbi, Zelena coja Montenegra, Poslednji let za Sarajevo, Hronika izgubljenog grada, Beleske jedne Ane, Hej, nisam ti to pricala, zbirke prica: I druge price, Lanski snegovi, 101 prica, Smrt ne boli, hrestomatiju Sentimentalno vaspitanje, romansiranu autobiografiju Uspomene jednog crtaca, knjige za decu Sanja i Lero-kralj leptira... Autor je velikog broja dokumentarnih filmova i televizijskih emisija, a po njegovim scenarijima snimljeno je nekoliko dugometraznih filmova. Romani Una i Knjiga zalbi doziveli su ekranizaciju... Prevodjen je na francuski, nemacki, poljski, ceski, bugarski, madjarski, slovenacki i svedski jezik... Zivi i radi u Beogradu.
    Knjizevni fenomen Mome Kapora prisutan je u nasoj knjizevnosti vise od dve decenije. Jedan od najcitanijih nasih pisaca, neobicnom neposrednoscu i lakocom osvaja paznju citalacke publike, pisuci na rubu komentara i svakodnevnih refleksija o stvarnosti nasih vremena i njihovih protagonista. Kaporovo umece fascinacije zasniva se na razlicitim znanjima i istancanim darovima opazanja i rasclanjavanja stvarnosti i oblika zivota, njegovih pojavnih formi i dubina. Svedoceci uvek iz vremena, Kapor nasem vremenu dodaje njegovu zaboravljenu korensku povezanost koja u formama svakodnevnih gestova, pamcenja i likova oblikuje njegove junake i obelezava njihovu sudbinu. Kaporova pristrasnost kao pisca, od one je pristrasnosti koja je na strani citaoca, na strani onih oblika oslobadjanja od predrasuda koje bi da nas odvezu od emocija i cistote neposrednosti i bliskosti malih stvari i topline mitologija prezivljavanja. Kaporov sentimentalizam i elegantna ironicnost su oblik odbrane od nerasudnih snaga sveta zla i zivota...
    neunistiva zlojebaba!

  12. #12

    Odgovor: Najbolji jugoslovenski književnik?

    Ivo Andrić.

  13. #13

    Odgovor: Najbolji jugoslovenski književnik?

    Andric i Pekic su definitivno najbolji nasi knjizevnici

  14. #14

    Odgovor: Najbolji jugoslovenski književnik?

    видосав стевановић
    бранимир шћепановић
    драгослав михаиловић
    миломир ђукановић
    милош црњански

    то би била прва петорка....
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  15. #15

    Odgovor: Najbolji jugoslovenski književnik?

    Ivo Andrić
    When life hands you lemons, ask for tequila and salt

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Omiljeni književni lik
    Autor SQUAW u forumu Književnost
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 26.09.2018, 12:51
  2. Dobrica Ćosić, književnik ili političar?
    Autor pera lozac u forumu Spomenar
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 16.05.2011, 22:36
  3. Književni časopisi
    Autor Kalina u forumu Književnost
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 20.02.2010, 17:01
  4. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 13.08.2009, 18:46
  5. Umro proslavljeni Jugoslovenski bokser Mate Parlov
    Autor cvishna u forumu Spomenar
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 01.08.2008, 02:04

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •