Kavijar
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5

Tema: Kavijar

  1. #1

    Kavijar

    Ima više vrsta kavijara, ali je najcenjeniji ruski crni iz Kaspijskog mora, jedan od nacionalnih simbola te zemlje. Dobija se od tri vrste jesetre, beluge, osetre i sevruge, kao i od lososa, pastrmke, američke jesetre. Kavijar od beluge je najkrupniji, svetlo do tamnosiv, od osetre je tamnosmeđ do zlatast, i jedini ima ukus na orahe, dok je kavijar od sevruge najsitniji i zelenkastocrn.
    To je traženiji što su zrnca (jaja) krupnija, ujednačenija, čvršća i svetlija jer je onda najukusniji. Trebalo bi, zapravo, da bude sjajan i bez ukusa na ribu, a zrnca ne bi smela da budu slepljena. Najskuplji je takozvani almas (dijamantski) kavijar, koji je beo i dobija se od jesetre stare sto godina.
    Ipak, iako je u Rusiji poznat odvajkada – tamošnji ribari su naučili da ga prave u 12. veku – najveći proizvođači početkom 19. veka bili su Amerikanci, s 90 odsto svetske proizvodnje. Svojevremeno je bio uobičajeno posluženje koje se nudi uz piće, ali je, u međuvremenu, broj jesetri veoma opao, zbog preteranog lova i zagađenja vodotokova, te je kavijar postao skup i servira se samo u „visokom društvu”.
    Ako odlučite da sebi ponekad priuštite ovaj delikates, treba da znate kako da ga čuvate i služite. Pakovanje ne treba otvarati pre no što će se služiti, a iz frižidera ga treba izvaditi petnaestak minuta ranije. Ono što ostane treba poklopiti i čuvati u frižideru, ne duže od dan-dva. Zamrzavanje se ne preporučuje jer može da otvrdne, a ukus da se izmeni. Ako ga ipak zamrznete, treba ga izvaditi dan pre ponovne upotrebe i polako odmrznuti u frižideru. Neotvoren može da se čuva u frižideru 15-20 dana. Treba ga vaditi plastičnom kašičicom da ne bi poprimio „metalni” ukus jer će se to desiti ako je kašičica od bilo kojeg metala, uključujući i srebro.
    Kavijar je pun kalorija.U 100 grama ima ih čak 2800, ali, srećom, jede se samo kašičica.Poprilično je cenjen zbog masti, jer sadrži 25% holesterola I 75 % lecitina.Od belančevina u sebi sadrži arginin,histamine,izoleucin,lizin I metoin.sadrži šećere I vitamine A;C;PP;B2,B6 I B12, ali I pantotensku kiselinu I mineralne soli.
    Svi ti sastojci su veoma zdravi.
    Kao što je dobro poznato iz holivudskih filmova, služi se na krekerima ili parčićima dvopeka, a više „nije u modi” da se začinjava belim lukom ili sličnim.
    Zanimljivo je da se kavijar dobija od živih, ali omamljenih riba, jer bi, u suprotnom, bio gorak.

    preuzeto sa neta


    Ja lično i nisam nešto oduševljena sa njime.A vi?
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Kavijar

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    Ja lično i nisam nešto oduševljena sa njime.A vi?
    nisam ni ja
    no nisam ni razočaran
    Moje lično mišljenje je da bi šteta bilo, bar jednom u životu ga ne probati.

    U kulinarstvu je najcenjeniji beli kavijar... on je i najskuplji.
    Samo nekoliko puta u životu sam imao priliku da ga vidim,
    za razliku od crnog, kao i zelenog kavijara



    koji nije toliko cenjen kao crni, zbog čega je dosta jeftiniji,
    pa ako imate priliku nekad da ga kupite, i uradite to nećete pogrešiti

    Ja sam imao priliku da probam i kavijar od kečige, i mogu reći da je sa razlogom, mnogo manje je cenjen.

    Nekada je u svetu bio čuven i Kladovski kavijar
    spravljan od ikre morune koji je po kvalitetu jedan od najboljih na svetu.
    No izgradnjom HE "Đerdap 1 i 2 " ova riba je iskorenjene (zbog nemogućnosti prolaza kroz brane) iz našeg dela toka Dunava.

  3. #3

    Odgovor: Kavijar

    meni je, blago recheno, odvratan!

    znachi, tortalni BLJAK!
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!

  4. #4

    04 Odgovor: Kavijar

    Samo da kazem da se u Rusiji (odakle i potice) jede skoro samo na jedan nacin:
    Kriska crnog hleba (tamo se misli na onaj koji je toliko crn da izgleda kao da je masan ili da je pravljen od blata) se sa jedne strane zapece na vreloj plotni, odmah se tanko namaze puterom i preko toga u debljem sloju sa kavijarom. Jede se dok je vruce, mljac ! Inace, treba se paziti svetlijih varijanti zato sto se mogu praviti od lososa, pastrmke i ostalih riba ali nemaju takav ukus. Necete mozda verovati, ali se u svetu prodaje jeftina varijanta koja se pravi od jajasaca morskog krastavca!!!!

  5. #5

    Odgovor: Kavijar

    Eto - nije to bilo uvek samo ekskluzivno jelo džet-seta!

    ''Ајвар (од тур. havyar = икра), првобитно: усољена икра (кавијар), касније и - салата од печених паприка и плавог (модрог) патлиџана, тзв. српски ајвар.

    У старо време, кад су и у Дунаву код Новог Сада рибари ловили моруне, Новосађанке су правиле првокласни ајвар од икре ове рибе. Али, како сведочи др Милан Јовановић Батут у Књизи о здрављу, правиле су ајвар и од јаја (икре, мрести) разних риба, нарочито од кечиге.

    Катарина Поповић Миџина, ауторка најпопуларнијег новосадског кувара, наводи како се ајвар припремао. Са икре би се најпре скинула кожица, затим би се „здраво осолила", метнула у сито и оставила да се оцеди од воде. Затим би се сасуло мало уља и маса добро измешала, пазећи да се зрна не згњече. Ајвар би се усуо у боцу са широким грлом и налило би се у њега уља „са добра два прста", боца би се повезала „дунст-папиром" и до употребе држала на хладовини.'' (Iz Enciklopedije Novog Sada)

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •