Usvajanje dece
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 73

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Usvajanje dece

    Da li biste usvojili dete?
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  2. #2

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat Kunic kaže:
    Da li biste usvojili dete?


    zasto da ne!? ne vidim nista loshe u usvajanju napustene dece.. cak naprotiv mislim da je to treba poticati, upravo iz razloga sto ima toliko napustene dece sirom sveta.. imala sam priliku da volontiram u jednom domu za napustenu decu.. u tom domu su bila deca koju su majke napustile po porodjaju pa sve do nekih 5-6 godina.. znaci deca koja ne razumiju zasto su tamo.. srce mi se kidalo kad sam odlazila, jer ne samo sto sam se ja vezala uz njih, negu su se i oni vezali uz mene.. a njima je tako malo potrebno.. ono malo ljubavi i topline..

    doduse cula sam, da kod nas taj proces usvajanja traje jako dugo.. tako da oni koji imaju zelju da usvoje dete, nakon toliko cekanja je i izgube.. mada ne znam.. mozda sam u krivu..

    u svakom slucaju sam za usvajanje dece, pogotovo ako par nema vlastite.. to je po meni mnogo human cin.. jer ni jedno dete ne zavredjuje da bude napusteno, lisheno detinjstva i odrastanja u porodici..

  3. #3

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat yige_gui kaže:
    doduse cula sam, da kod nas taj proces usvajanja traje jako dugo..
    Traje. Jedan bračni par koji kod mene u kraju drži neku prodavnicu, prolazio je kroz taj proces pune tri godine, tako da znam da traje.

    Pre mnogo godina, ono kad smo krenuli u srednju, zaputim se ja po prvi put kod drugarice koja je išla u medicinsku da joj nešto odnesem, bile smo različita smena. Otprilike sam znala gde je škola (medicinari su se inače selili u po 2-3 škole u gradu), ali zalutam, pomešam zgradu i BAP uđem u Zvečansku misleći da je to škola. A onda sam se susrela sa krupnim okama koje svakog gledaju kao svog najrođenijeg. Od tada sam bila nekoliko puta da im odnesem neki slatkiš i da se poigram sa tom decom... mada nisam odavno

    Ja se divim osobama koje su odlučile da usvoje dete. Znam ženu koja je usvojila ne baš zdravu devojčicu. Ona je moj idol. Govorila mi je znaš, sve one slatke male sa loknicama će već neko uzeti, a nju neće niko - zato ću je uzeti ja. Mislim da tu decu ne treba voleti KAO svoje dete (nekima je i ovo razlog zbog kojeg su protiv usvajanja)... njih samo treba voleti... to je sve što im treba. Ja imam dete, ali da ne mogu da ga imam bila bih jedna od onih koji bi pružili ljubav jednom napuštenom malom biću, sigurno. Mada... nije isključeno da to neću uraditi, često razmišljam o tome. Ja bih ih bre usvojila sve
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Odgovor: Usvajanje dece

    Na ovu temu bih mogao dosta toga da pisem.Napustene dece bez roditeljskog staranja ima jako puno.Resenje za njih nije samo usvajanje,koje doduse ide jako tesko i to je jedan dug vremenski proces.Ako neko zeli ,ima volje i ljubavi da pomogne takvoj deci ima mnogo "bezbolnije" resenje a to je takozvano hraniteljstvo.Dece bez roditeljskog staranja se smestaju u porodice koje su voljne da pruze "utociste" i svu ljubav koja im je potrebna.POstupak nije komplikovan samo takve porodice kje to zele treba da prodju neke osnovne pripreme preko centra za socijalni rad u svom mestu i to je to.Moja supruga i ja imamo dvoje dece jedno ima dveipo godine a drugo cetiri godine i oni su braca.Proveli su skoro godinu ipo dana u "ZVECANSKOJ" i sada su kod nas.Kakav je to osecaj i dozivljaj nebih mogao da vam opisem al ukrato TO JE DIVAN OSECAJ.Takodje mogu da kazem i da put do usvajanja je mnogo brzi preko hraniteljstva nego inace.Ako nekoga nesto vise interesuje na ovu temu neka se javi rado cu pomoci i dati informacije koliko budem znao i mogao.Toliko za sada i puno pozdrava sa ovoga mog prvofga javljanja na ovome forumu.

  5. #5

    Odgovor: Usvajanje dece

    Da jako želim dete, a ne mogu da ga imam, sigurno.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  6. #6

    Odgovor: Usvajanje dece

    Evo sad javiše na b92 da su u porodičnom zakonu skratili proces usvajanja na 8 meseci
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  7. #7

    Odgovor: Usvajanje dece

    Naravno da sam za! Kada plemeniti ljudi usvoje decu nema ništa lepše od toga. Priroda je često surova, nekim ljudima nije omogućeno da imaju svoju "biološku" decu, a pak, onima kojima jeste, nekada ne bih dala ni kućnog ljubimca da brinu o njemu sat vremena.

    Citat marco_194 kaže:
    Moja supruga i ja imamo dvoje dece jedno ima dveipo godine a drugo cetiri godine i oni su braca.Proveli su skoro godinu ipo dana u "ZVECANSKOJ" i sada su kod nas.Kakav je to osecaj i dozivljaj nebih mogao da vam opisem al ukrato TO JE DIVAN OSECAJ.
    Svaka čast! Ja sam pre nekih desetak godina upoznala jednog divnog čoveka koji je, sa svojom suprugom, usvojio 4 dece. Svakom od njih je, čim su počeli malo da razumeju svet oko sebe, objasnio da su oni posebna "izabrana" deca. To je jedna tako harmonična i skladna porodica puna ljubavi, kojoj sam ja, na momente, iskreno zavidela!

  8. #8

    Odgovor: Usvajanje dece

    kad ne bih mogla da imam vlastitu usvojila bih naravno,mnogo volim decu
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  9. #9

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Traje. Jedan bračni par koji kod mene u kraju drži neku prodavnicu, prolazio je kroz taj proces pune tri godine, tako da znam da traje.

    Pre mnogo godina, ono kad smo krenuli u srednju, zaputim se ja po prvi put kod drugarice koja je išla u medicinsku da joj nešto odnesem, bile smo različita smena. Otprilike sam znala gde je škola (medicinari su se inače selili u po 2-3 škole u gradu), ali zalutam, pomešam zgradu i BAP uđem u Zvečansku misleći da je to škola. A onda sam se susrela sa krupnim okama koje svakog gledaju kao svog najrođenijeg. Od tada sam bila nekoliko puta da im odnesem neki slatkiš i da se poigram sa tom decom... mada nisam odavno

    Ja se divim osobama koje su odlučile da usvoje dete. Znam ženu koja je usvojila ne baš zdravu devojčicu. Ona je moj idol. Govorila mi je znaš, sve one slatke male sa loknicama će već neko uzeti, a nju neće niko - zato ću je uzeti ja. Mislim da tu decu ne treba voleti KAO svoje dete (nekima je i ovo razlog zbog kojeg su protiv usvajanja)... njih samo treba voleti... to je sve što im treba. Ja imam dete, ali da ne mogu da ga imam bila bih jedna od onih koji bi pružili ljubav jednom napuštenom malom biću, sigurno. Mada... nije isključeno da to neću uraditi, često razmišljam o tome. Ja bih ih bre usvojila sve

    Steta sto je proces usvajanja toliko dugacak da se bebe vencaju dok ih neko usvoji . ko hoce da ih usvoji izvoli potpisi papire i vodi lepotana domu njegovom novom . za usvajanje svakako

  10. #10

    13 Odgovor: Usvajanje dece

    bro jutro. brljam po internetu trazec info o usvajanju djece i stigoh do vas. svasta mudro zborite, nema sta nego imam jedno pitanje? Da li neko zna neke konkretne invormacije o tome gdje da se obratim za usvajanje djece ili za hranioca porodice? ja zivim u zrenjaninu, i pojma nemam gdje da trazim. ja sam definitivno za usvajanje djece, imam dvoje svojih ali ,mada ovo zvuci jaaaako glupo, rodila sam ih jer sam znala da je to jednostavnije od usvajanja. e sad bih jako voljela da usvojim jos jedno dijete ali ne znam gdje da pitam. malo me grize savjest, toliki ljudi nemaju djecu a ja da im uzimam dragocjenu djecu ali samo malo...proci ce ....
    Poruku je izmenio Mish, 16.06.2007 u 00:19 Razlog: upotreba velikih slova

  11. #11

    Odgovor: Usvajanje dece

    Jos nemam porodicu, nisam udata... ali, ako ne bih mogla da imam decu, sigurno bih razmisljala o usvajanju deteta!

    Imam rodjake koji su usvojili jednu devojcicu iz Zvecanske ulice! Ne znam kojim recima bih to opisala - mozda "sevap", kako se to kaze u narodu, i za njih i za dete! Naime, oni nisu mogli da imaju dete, i pre usvajanja, imali su macku prema kojoj su se ponasali kao prema detetu - obracali joj se sa "dodji kod mame ili tate", macka je imala povlascen status u kuci... U jednu ruku, sve je to bilo jako tuzno, jer se videlo da su puni ljubavi koju nisu imali na koga da usmere...

    A onda su resili da usvoje dete, prosli su razne peripetije, i danas imaju premedenu cerku, koja, verovali ili ne, cak i lici na njih - niko ne bi rekao da to nije njihovo dete (premda to i nije bitno u ovoj prici)! Uglavnom, ona je sada clan nase porodice i svi je tretiramo kao nasu, jer ona to i jeste!

  12. #12

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat jasandala kaže: Pogledaj poruku
    bro jutro. brljam po internetu trazec info o usvajanju djece i stigoh do vas. svasta mudro zborite, nema sta nego imam jedno pitanje? DA LI NEKO ZNA NEKE KONKRETNE INFO O TOME GDJE DA SE OBRATIM ZA USVAJANJE DJECE ILI ZA HRANIOCA PORODICE? ja zivim u zrenjaninu, i pojma nemam gdje da trazim. ja sam definitivno za usvajanje djece, imam dvoje svojih ali ,mada ovo zvuci jaaaako glupo, rodila sam ih jer sam znala da je to jednostavnije od usvajanja. e sad bih jako voljela da usvojim jos jedno dijete ali ne znam gdje da pitam. malo me grize savjest, toliki ljudi nemaju djecu a ja da im uzimam dragocjenu djecu ali samo malo...proci ce ....
    Nisu djeca polubeli hleb pa da se razgrabi. Ako se usvoji, ili još bolje uzme u hraniteljsku porodicu ono koje ne može da se usvoji (niko ga neće zbog godina, jer je Ciganče, bolesno, zakonske prepreke... ) to je samo usluga tom detetu koje inače čami u domu. Nije nestašica dece u domovima, inače bi bili prazni, daj Bože da jesu.
    Iskreno, nisam siguran koliko je pametno dati decu nekome ko je svoju rodio "jer je to jednostavnije od usvajanja".
    Probaj u centru za socijalni rad, da ja sad ne bih zvao ljude i raspitivao se, probaj za početak da se raspitaš u opštini, to je ona zgrada sa balkonom iza leđa spomenika kralju Petru u centru na trgu. Ili recimo odeš u dom koji je u ulici Cara Dušana, na raskršću sa magistralom pa pitaš tamo.
    Čudno mi je malo da želiš da usvojiš dete a do sada nisi uspela da saznaš gde i koga da pitaš...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  13. #13

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Da li biste usvojili dete?
    Pa pošto planiram da imam svoju decu, ne bih bih pristupila usvajanju...Medjutim da su drugačije okolnosti u pitanju svakako bih...
    I grozno mi je kad čujem razmišljanje ljudi koji nemaju decu : "pa necu da usvajam, radije cemo biti sami nego tudjem detetu da ostavim nasledstvo"

  14. #14

    Odgovor: Usvajanje dece

    U pomoravskom selu Miloševac, 5km. udaljeno od mog sela, postoji centar za porodični smeštaj dece bez roditeljskog staranja. Od završetka drugog svetskog rata pa do danas, prošlo je više hiljada dece, Sistem je da se deca smeštaju u odabrane porodice(u smislu pouzdanosti i uslova), gde ostaju od pelena, ili malo veća, pa do završetka srednje škole, ili fakulteta.Većina hraniteljskih porodica ima svoju decu, i ništa manje ne voli tu decu koja su dodeljena njima. Do skora je nadoknada za izdržavanje i negovanje te dece bila maltene simbolična. Od nedavno za svako dete se dobija novčana nadoknada u visini oko 22000 dinara, i plaćen radni staž za jednog člana hraniteljske porodice, ovo se odnosi za prvo dete, za drugo ili treće je manja, normalno ako su u isto vreme na čuvanju i negi.
    Ovaj iznos porodicama slabijeg imućnog stanja dosta olakšava svakodnevni život.
    Stalno praćenje i nadziranje, čuvanje i nege date dece pokazalo je da, izuzev vrlo, vrlo retkih slučajeva, ta pažnja i nega dodeljene dece je mnogo veća i nije vezana za materijalni momenat nadoknade. Rezultat toga je i da su mnoga deca ostala u Miloševcu i okolnim selima, gde su uz svesrdnu pomoć hranitelja oformili porodice, napravili kuće, i mnogo se bolje brinu o nametnutim roditeljima, nego njihova biološka.Posebno je lep zajednički susret, kada je proslava godišnjice osnivanja doma.
    Ima i tužnih trenutaka kada socijalna ustanova koja je uputila decu na smeštaj donese odluku, da su biološki roditelji dostigli nivo da se mogu brinuti o svojoj deci, suzama nigde kraja i kod dece a posebno kod ljudi koji su se dotad brinuli o njima.
    Dosta je dece ostalo da živi sa svojim starateljima pored njihove dece i ima hleba za sve.
    Zadnjih godina sve više sredovečnih ljudi, a u dobroj životnoj formi, se odlučuje za preuzimanje dece na čuvanje i negu, i divno je videti tu neizmernu ljubav i pažnju koja dok se ne vidi nemože se opisati.

    Pa zbog čega ja sve ovo napisah, zato što je oprobano pravilo i istinito, ako nešto nisi probao nemoj da daješ ocenu, bitno je imati želju i široko srce!

  15. #15

    Odgovor: Usvajanje dece

    Miloševac je nadaleko poznat po hraniteljstvu gde nema porodice da ne ma dece na hraniteljstvu i to datira daleko pre drugog svetskog rata.Što se tiče nadoknada(prinadležnosti)tačno je da je ranije bilo simbolično a sad se nešto poboljšalo,mada lično me zanima odakle podatak da se za dete na hraniteljstvu dobija 22.000din??.Recimo da za mart mesec naknada za izdržavanje deteta iznosi 11.357,oo dinara (po detetu) a naknada za rad hranitelja u neto iznosu za jedno dete 7.840,oodinara a ako ima na smeštaju dvoje i više dece onda 4.824.00dinara po detetu,odakle cifra od 22.000,00?(ovo sun podaci za mart mesec-u februaru je bilo nesto malo povećano za rad hranitelja ali jednokratno tako da za mart ide skoro kao i za januar mesec)Dali su te prinadležnosti dovoljne ili ne to je diskutabilno,al u svakom slucaju je mnogo manje nego sto treba izdvojiti kada je dete na kolektivnom smeštaju(u domu) a o efektima razvoja deteta da nepričamo.U hraniteljskim porodicama se deca mnogo bolje razvijaju na psihočkom i emotivnom planu,imaju individualnu pažnju i ljubav koju im pruzaju članovi porodice.Verujem da ce reformom socijalne politike koja predstoji omogućiti da sva deca iz domova predju u hraniteljske porodice,time će se postici bolji razvoj te dece i pripremiti ih za buducnost .....
    nase malo nekome znaci mnogo
    "nije lako biti fin"
    http://www.sirokosrce.org.yu/

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Imunitet kod dece
    Autor little fairy u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 29.10.2010, 10:33
  2. Brak bez dece
    Autor Meggy u forumu Muška kafana
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 06.07.2010, 09:36
  3. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55
  4. Prezasticivanje dece
    Autor artistry u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 01.03.2010, 09:42
  5. Stres kod dece
    Autor Goga u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 30.03.2009, 23:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •