Usvajanje dece - Strana 5
Strana 5 od 5 PrvaPrva ... 345
Prikaz rezultata 61 do 73 od ukupno 73
  1. #61

    Odgovor: Usvajanje dece

    Tamo gde deca caruju nema dece koja su za usvajanje koleginice...

    Ne usvajaju se deca u pubertetu,pa vam je teško da se odlučite i da osećate strah... Naravno strah postoji i kada treba da rodite,a kamoli oko usvajanja,ali ne bih rekao da je mnogo veći,nepodnošljiviji ili bilo kakav da bi omeo ikoga ko je čovek i može to da uradi,da isto i ne učini...

    Voleti decu ne znači voleti samo svoju decu,jer ako volimo samo svoju bojim se da ni njima ni nama to neće doneti boljitak u životu koji je pred tom decom,naprotiv...

    Ali sto ljudi,sto ćudi...

  2. #62

    Odgovor: Usvajanje dece

    misti,ne znam ja ništa više o ovome o čemu pričamo od tebe.Zajednička nam je želja i strah.A to je dobro.
    Val,ja ne poznajem(u smislu druženja.rodbinski DA,ali to je posebna priča) nikoga ko je usvojen,ali sam sa dosta njih pričala.I u pravu si i za to da postaju dobri ljudi.Mnogo štošta ih čini različitim od dece koja rastu uz biološke rodtelje,a mene oduševljava njihova želja za sopstvenom decom i porodicom koje su željni.Ne "prenemažu" se kao mi(ja),nego su mnogo hrabriji jer moraju to da budu.Mi(ja) rastemo dosta uljuljkani i sigurni da će za nas uvek biti i da će nam se i greške praštati.
    Kaže sinoć čovek koji je usvojio jednu preslatku devojčicu o proceduri koju su prošli: "...i naravno,da bude zdravo".Prvo mi je bilo fuj,a posle razmišljam da nije ništa zlo rekao.Rekao je samo naglas ono što svako od nas misli dok očekuje dete.Kolika li bi tek hrabrost bila potrebna da se bolesno dete usvoji?OGROMNA.Nisam sigurna da bih smela.
    E tek tu se dolazi do onoga koliko smo humani i zbog koga-čega usvajamo.Zbog njih ili nas.

  3. #63

    Odgovor: Usvajanje dece

    iskreno? ne znam..
    mlada sam da razmisljam o deci.. a usvojena deca su tema koju svakako treba razmatrati sa mnoooogo paznje.. a posto sam u godinama kojim jesam, moj stav o ovome je da jos nemam stav
    iz razloga sto bih ja usvojila svako dete koje je samo i nema oca i majku.. kazem za sebe da imam veliko srce, sigurna sam u to.. i ono bi puklo kad bi videlo dete koje nema roditelje a ja ne bih mogla da mu pruzim sve ono sto bih zelela..
    naravno, govorim o vremenu kad bih materijalno bila situirana, posto sad ne bih nista mogla da mu pruzim, osim ljubavi koja mu sigurno fali vise nego vazduha..
    zavidim osobama koje se odluce na taj korak.. i neverovatno postujem tu licnost koja ima toliko srce da moze da voli dete koje mu krvno nije niko a dusevno vise od rodjenog..
    Krek, krek.. Ne gudra

  4. #64

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat DrinChe kaže: Pogledaj poruku
    E tek tu se dolazi do onoga koliko smo humani i zbog koga-čega usvajamo.Zbog njih ili nas.
    Motivi nisu važni...

    Normalno je da ako nemaš decu jednim dobrim delom udovoljavaš sebi,a ako ih imaš onda skoro 100% udovoljavaš samo toj deci... U oba slučaja 100% si decu koju si usvojila usrećila,vremenom shvatiš da prvobitni poriv humanosti više nije aktuelan,kao što ovako jeste mnogo pre samog čina...

    Samo napred,mnogo više konzumiramo svega u životu čega bi trebali da se plašimo,a stvarno je iluzorno od mnogo mladih cura i kolega očekivati bilo šta što bi bilo relevantno na ovoj temi...

  5. #65

    Odgovor: Usvajanje dece

    Neron kaze:
    a stvarno je iluzorno od mnogo mladih cura i kolega očekivati bilo šta što bi bilo relevantno na ovoj temi...
    i sad ja zato sto imam 20 godina ne mogu da imam stav o tome?
    ili se moje razmisljanje ne racuna zato sto imam toliko godina koliko imam, nemam decu niti sad razmisljam da ih imam a imam stav donekle izgradjen o usvajanju dece?

    sad cu da se svadjam..
    Krek, krek.. Ne gudra

  6. #66

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    i sad ja zato sto imam 20 godina ne mogu da imam stav o tome?
    ili se moje razmisljanje ne racuna zato sto imam toliko godina koliko imam, nemam decu niti sad razmisljam da ih imam a imam stav donekle izgradjen o usvajanju dece?

    sad cu da se svadjam..
    Pa šta sam ja mislio u tvojim godinama ? Ti si još i pametna... meni je sve došlo rano,a pamet najkasnije... ali nije ovo tema za mlade bre.Možeš da imaš stav,ali je malo preambiciozno da ga i iznosiš javno,ali ovo je forum... ne svađaj se nisam ti ništa uradio loše što sam napisao citirano s tvoje strane...

  7. #67

    Odgovor: Usvajanje dece

    stasica kaze:
    moj stav o ovome je da jos nemam stav
    evo, citiracu samu sebe.. nemam ga u meri tolikoj da bih dete mogla da usvojim, ali znam sta mislim o sebi i onome sto bih jednog dana volela da uradim i da na taj nacin usrecim nekoga kome je ljubav falila mnogo vise nego meni..
    dobro kazes, ovo je forum, i mislim da svaka tema treba da bude otvorena za moje misljenje ako stav po toj temi imam, bez obzira na godine!
    Izvini ako si shvatio da ja tvoju poruku izvlacim iz konteksta, ali me je naljutilo u momentu..


    svadja vise u figurativnom smilu, jos nemam toliko velikog povoda..
    Krek, krek.. Ne gudra

  8. #68

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    evo, citiracu samu sebe.. nemam ga u meri tolikoj da bih dete mogla da usvojim, ali znam sta mislim o sebi i onome sto bih jednog dana volela da uradim i da na taj nacin usrecim nekoga kome je ljubav falila mnogo vise nego meni..
    dobro kazes, ovo je forum, i mislim da svaka tema treba da bude otvorena za moje misljenje ako stav po toj temi imam, bez obzira na godine!
    Izvini ako si shvatio da ja tvoju poruku izvlacim iz konteksta, ali me je naljutilo u momentu..


    svadja vise u figurativnom smilu, jos nemam toliko velikog povoda..
    Zavisi koliki ti treba ? Kao da ja ne znam da sa mnom nemaš ama baš nikakvog razloga za svađu...

  9. #69

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat DrinChe kaže: Pogledaj poruku
    E tek tu se dolazi do onoga koliko smo humani i zbog koga-čega usvajamo.Zbog njih ili nas.
    Ovo pitanje ces sebi uvek postaviti DrincHe. UVEK.
    I ako je zdravo i ako nije. Na to pitanje odgovaras i kada radjas pod rizikom, znas. A neki rizik uvek snosis. Setih se sada, kada si ovo pomenula...he...kada sam rodila, tata nije gledao ni pol koji je, prvo je brojao da li su svi prstici na broju...

    Uvek je davanje i uzimanje. Ne moze drukcije.
    Usvajas zato sto zelis dete (a vecinom ne mozes da imas sopstveno ili zato sto iz kojih god razloga naletis na "nicije" dete koje te emocionalno "srusi"), zato sto imas ljubavi da das, zato sto zelis da das, da das nesto nekome, a uzeces takodje nesto dok si dao. Uzeces nesto - zivotni smisao/ono sto nemas/pripadanje/nesto sto ne mozes da dobijes drukcije pa makar to bilo i osecanje "I do te right/good thing".

    Ljudski je zeleti nesto svoje, imati nesto "moje" i ziveti za nesto "svoje" koje ce trajati i posle mene - a to jesu deca, danas i od pamtiveka. Mozda je u tome umesana i odredajena nota egoizma - ne poricem - ali ono sto prevagne je ono sto "stvaras". Stvaras zivot i dajes zivot. And it's all about making...

    NeroncHe: Tamo gde deca caruju nema dece koja su za usvajanje koleginice...
    Znas, kolega (malopre procitaH na Drininom spomenaru da te se kao plasim verbalno, pa te pozivam ovom prilikom na rvanje, bRe! ) ima mnogo mnogo dece koja caruju pod navodnicima. Da ne kazem statiraju, a rodjena su - moja/tvoja/necija. Rekla sam da se plasim dece - da, plasim ih se cesto. Zato sto nisu izopacena, zato sto mi stave ogledalo pred nos - pred MOJ nos - i tu ne izgledam ni malo "fine" kako inace mogu da odglumim za desetku svakom odraslom coveculjku. Sroce mi u lice bez obzira sta ne valja, i tu ih ne interesuje kultura, nacin ophodjenja, interes bilo koji ili pozicija moja/njihova. Sroce mi "zivot" u facu bez omeksivaca. I ja MORAM da vidim sebe onakvom kakva sam, bez da imam iole sanse da pobegnem od sebe/njih. A to je Boga mi sve, samo ne hedonisticki ugodno.
    Deca me teraju da radim na sebi.
    Veruj mi da nema nikoga, NIKOGA zbog koga bi inace na sebi radila na taj nacin. A to je tako upravo zbog straha, zbog straha da zatajim pred njima. Za sve ostalo - kad tad stignes u zivotu na stepen kad ti se ladno ebe za sve. Znam iz iskustva...

    Never confuse movement with action.

  10. #70

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat triViALna kaže: Pogledaj poruku
    Ovo pitanje ces sebi uvek postaviti DrincHe. UVEK.
    I ako je zdravo i ako nije. Na to pitanje odgovaras i kada radjas pod rizikom, znas. A neki rizik uvek snosis. Setih se sada, kada si ovo pomenula...he...kada sam rodila, tata nije gledao ni pol koji je, prvo je brojao da li su svi prstici na broju...

    Uvek je davanje i uzimanje. Ne moze drukcije.
    Usvajas zato sto zelis dete (a vecinom ne mozes da imas sopstveno ili zato sto iz kojih god razloga naletis na "nicije" dete koje te emocionalno "srusi"), zato sto imas ljubavi da das, zato sto zelis da das, da das nesto nekome, a uzeces takodje nesto dok si dao. Uzeces nesto - zivotni smisao/ono sto nemas/pripadanje/nesto sto ne mozes da dobijes drukcije pa makar to bilo i osecanje "I do te right/good thing".

    Ljudski je zeleti nesto svoje, imati nesto "moje" i ziveti za nesto "svoje" koje ce trajati i posle mene - a to jesu deca, danas i od pamtiveka. Mozda je u tome umesana i odredajena nota egoizma - ne poricem - ali ono sto prevagne je ono sto "stvaras". Stvaras zivot i dajes zivot. And it's all about making...



    Znas, kolega (malopre procitaH na Drininom spomenaru da te se kao plasim verbalno, pa te pozivam ovom prilikom na rvanje, bRe! ) ima mnogo mnogo dece koja caruju pod navodnicima. Da ne kazem statiraju, a rodjena su - moja/tvoja/necija. Rekla sam da se plasim dece - da, plasim ih se cesto. Zato sto nisu izopacena, zato sto mi stave ogledalo pred nos - pred MOJ nos - i tu ne izgledam ni malo "fine" kako inace mogu da odglumim za desetku svakom odraslom coveculjku. Sroce mi u lice bez obzira sta ne valja, i tu ih ne interesuje kultura, nacin ophodjenja, interes bilo koji ili pozicija moja/njihova. Sroce mi "zivot" u facu bez omeksivaca. I ja MORAM da vidim sebe onakvom kakva sam, bez da imam iole sanse da pobegnem od sebe/njih. A to je Boga mi sve, samo ne hedonisticki ugodno.
    Deca me teraju da radim na sebi.
    Veruj mi da nema nikoga, NIKOGA zbog koga bi inace na sebi radila na taj nacin. A to je tako upravo zbog straha, zbog straha da zatajim pred njima. Za sve ostalo - kad tad stignes u zivotu na stepen kad ti se ladno ebe za sve. Znam iz iskustva...

    Verujem ti sve kada se tako upinješ već,a valjda ću i ja biti iskusan jednom...

  11. #71

    Odgovor: Usvajanje dece

    Davno ste polemisali na ovoj temi..ali za neka pitanja,odgovore...nikada nije kasno...vrlo rada sam podeliti nase iskustvo usvojenih roditelja,jer i nase dete je trebalo da usvoji nas da bi smo mogli i mi njega..ni jedan par ili pojedinac ne usvaja dete zato sto je to human cin,niti volimo da nas neko naziva humanim i plemenitim ljudima...mi smo obicni ljudi koje srecete svakodnevno,nismo nista humaniji ili plemenitiji od bilo koga...spremni smo svu svoju ljubav,sigurnost,paznju dati svojoj deci..

  12. #72

    Odgovor: Usvajanje dece

    Birokratska golgota prilikom usvajanja deteta

    Većina neostvarenih roditelja spremna je da prođe pravu birokratsku golgotu koja može potrajati i nekoliko godina kako bi držali u naručju željeno dete. Za jedno dete, podobno za usvajanje, u Srbiji se trenutno "bori" više od deset potencijalnih usvojitelja.



    Na novu porodicu čeka 60 mališana, a polovina njih je na međunarodnoj listi za usvojenje jer se za njih nisu mogli naći roditelji u Srbiji. Čak 703 porodica željno iščekuje dete, podaci su Ministarstva rada i socijalne politike. Decu žele da usvoje uglavnom bračni i vanbračni parovi, ali i 11 pojedinaca.

    U prvoj polovini ove godine, novu porodicu je dobilo 54 mališana, a 2010. godine, usvojeno je 101 dete bez roditeljskoj staranja.

    Mnogi se žale da proces usvajanja deteta predugo traje, ali predstavnici ministarstva kažu da je trajanje procedure definisano njenom složenošću jer je usvojenje mera trajne porodične zaštite deteta bez roditeljskog staranja.

    "U većini drugih zemalja, ta procedura je sličnog trajanja i usklađena je sa raznim međunarodnim poveljama, između ostalog i sa Konvencijom o dečjim pravima", kaže za "Politiku" Vesna Tekić, savetnik u ovom ministarstvu.

    Većina usvojiteljskih porodica (95 odsto) želi zdravo dete, što mlađeg uzrasta i sopstvene nacionalnosti. Baš ova činjenica donekle usporava ovaj proces jer je svako treće napušteno dete romske nacionalnosti, a veliki broj njih, ima određene smetnje u razvoju.

    U našoj sredini predrasude o ovoj deci i dalje postoje, potvrđuje Zoran Milačić, direktor Centra za zaštitu dece, odojčadi i omladine u Zvečanskoj ulici.

    "Sve je manje predrasuda prema deci romske nacionalnosti, ali minimalan je pomak u prihvatanju mališana sa smetnjama u razvoju. Ukoliko postoji i najmanja sumnja u zdravlje deteta u budućnosti, potencijalni usvojitelji se kolebaju", objašnjava Zoran Milačić i dodaje da nije lako brinuti se o ovakvoj deci i da je neophodno da država mnogo više pomogne porodicama koje odluče da usvoje mališana sa hendikepom.


    Nezakonite radnje nikom ne donose dobro

    Broj napuštene dece je višestruko veći od broja dece pogodne za usvajanje. Da bi dete moglo da stekne novu porodicu nije dovoljno da ga biološki roditelji ostave na ulici, već moraju da budu lišeni roditeljskog prava.

    "Da bi dete bez roditeljskog staranja bilo usvojeno, u odgovarajućem postupku mora da se utvrdi da ne može da živi sa svojim roditeljima ili srodnicima.

    Sudski procesi za lišavanje prava bioloških roditelja neretko dugo traju, pa upravo zbog te činjenice mnoga deca nisu podobna za usvajanje", objašnjava Vesna Tekić.

    U centrima za brigu o deci bez roditeljskog staranja prvi put se sreću budući roditelji i dete. Upoznaju se i prilagođavaju jedni drugima.

    Prvo se sreću u prihvatilištima u kojima dete boravi, potom idu zajedno u šetnju, i na kraju ga usvojitelji odvode kući na određeno vreme.

    Neophodno je da budući roditelji još na teoretskoj obuci shvate da je reč o deci sa eventualnim traumama zbog zanemarivanja ili zlostavljanja. Iako svi potencijalni usvojitelji žele što mlađeg mališana, po mogućnosti bebu, po porodičnom zakonu, mlađu decu mogu da usvoje parovi koji imaju najviše 45 godina, a stariji mogu da se brinu o deci starijeg uzrasta.

    Dešava se da porodice koje žele decu rade mimo zakona, pa stupaju u kontakt sa majkom deteta koja ih označava usvojiteljima. Ovakve radnje su nezakonite, upozoravaju u ministarstvu, i ne mogu doneti ništa dobro ni potencijalnim usvojiteljima ni detetu.


    Zahtev za usvajanje uz 12 dokumenata

    Prvi korak prilikom usvojenja deteta je podnošenje zahteva za usvojenje nadležnom Centru za socijalni rad. Uz zahtev, budući roditelji podnose čak 12 javnih isprava na osnovu kojih se utvrđuju njihov identitet, državljanstvo, bračni status, zdravstveno stanje, materijalne i stambene prilike.

    Svi ovi dokumenti traže se i u drugim zemljama, a kako kažu u nadležnom ministarstvu, procedura usvojenja gotovo jednako dugo traje i u drugim zemljama.

    Posle toga, socijalni radnik, psiholog i pedagog, procenjuju opštu podobnost potencijalnih usvojitelja, a ovaj proces može trajati najduže dva meseca.

    Usvojitelji se obučavaju i pripremaju za svoju buduću ulogu, a potom njihovi podaci ulaze u Jedinstveni lični registar usvojenja. Nakon toga, stručnjaci centara za socijalni rad biraju pogodne porodice za decu.

    Potencijalnim roditeljima ostaje samo da čekaju i da pokušaju da ne budu strogi prilikom izbora jer su sva deca na kraju krajeva - ista.



    (MONDO)
    I may not be perfect but I'm always me

  13. #73

    Odgovor: Usvajanje dece

    Jako plamenito, i ta deca zasluzuju da ih neko voli i da se osecaju sigurno...

Strana 5 od 5 PrvaPrva ... 345

Slične teme

  1. Imunitet kod dece
    Autor little fairy u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 29.10.2010, 10:33
  2. Brak bez dece
    Autor Meggy u forumu Muška kafana
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 06.07.2010, 09:36
  3. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55
  4. Prezasticivanje dece
    Autor artistry u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 01.03.2010, 09:42
  5. Stres kod dece
    Autor Goga u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 30.03.2009, 23:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •