Usvajanje dece - Strana 4
Strana 4 od 5 PrvaPrva ... 2345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 73
  1. #46

    01 Odgovor: Usvajanje dece

    Dobrila Grujić, šef odseka za hraniteljstvo i poslove usvajanja u Ministarstvu za rad i socijalnu politiku, kaže da razlog dugog čekanja na usvojenje deta nije samo složena procedura, već i to što parovi imaju specifične zahteve kada je reč o izboru deteta.

    Grujić kaže da parovi uglavnom žele da usvoje dete do dve godine starosti i da im je važno da dete bude njihovog nacionalnog porekla i bez zdravstvenih problema.


    http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=15230
    _________Una16

  2. #47

    Odgovor: Usvajanje dece

    Poznajem dva bračna para koja su usvojila decu,sa teškom mukom,ali usvojili su ih.
    Divim se tim ljudima koji imaju toliko srce,toliko ljubavi,toliko nečega što ja ne umem da opišem...oprostite mi na ovome.
    Kada god ih pitam kako su im deca iz njih izbija neki blaženi osmeh,sjaj i sreća,a sa kolikom ljubavi pričaju o njima,e ni to ne umem da vam opišem,to treba čuti i videti.
    Ništa plemenitije.
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  3. #48

    Odgovor: Usvajanje dece

    Odgovor na pitanje: da, bih!

    Pitanje: Zasto nisam?
    - Jednostavan odgovor : ne uklapam se u "razradjene" sHeme socialnih ustanova.

    Da,da...mogu da ganjam tamo neke drzave africkog i juzno-amerikanskog kontinenta - oni nisu "strogi", a i da jesu, novac bushi gde burgija nece! - ali u evropi (bliskoj i manje bliskoj) postoje odredjena pravila mimo kojih se ne moze usvajati. Ne moze se cak ni doci do hraniteljstva. DakleM, dok god ne nadjem nekog dobrovoljca koji ce da me zeni samo da bih mogla da prilozim atest "fEEEne&cestite" porodicne atmosfere, o usvajanju mogu da sanjam, o hraniteljstvu takodje! Da li to ima iole veze sa stvarnim zivotom - ko te pita - vazna je etiketa!

    Ja ovo cisto da bih podvukla rigoroznost kriterijuma za usvajanje. Ko ih u danasnjem vremenu ispunjava - njemu mozete ladno da digete spomenik za vreme zivota! Da li su ti kriterijumi "up to date", da li su na kraju krajeva kompatibilni sa realnom situacijom nezbrinute dece u i po domovima ostaje da se preispita - politicki. A dok politika preispita sa sve opozicijom, deca su odrasla - u sta god!

    Ne bih zelela da budem pogresno shvacena - odluka za adoptiranje dece, pa i hraniteljstvo, zaista nije neka reversible odluka koja se povodi iskljucivo intuicijom, ali mislim da takodje nije nesto sto bi trebalo da se "definise" iskljucivo prema nekim od praveka "ustaljenim" normama. Iliti statisticki : od svog moguceg zla, ja bih da biram manje! I ako bi neko dete i u jednoclanoj "porodici" dobilo sansu da se osecao kao deo porodice, ja bih birala i "sakatu porodicu", kao sto bih birala i homosexualnu porodicu naspram nikakve porodice! Birala bih koga god naspram nikog!
    Never confuse movement with action.

  4. #49

    Odgovor: Usvajanje dece

    Po meni najplemenitiji cin koji covek moze da uradi gde do izrazaja dolazi nesebicnost,ljubav i srce.Pokloniti detetu priliku da zivi normalno,okruzeno ljubavlju i toplinom doma,dati mu sansu da se normalno razvija,uci,raste.Dok je takvih ljudi ja licno necu sumnjati da je plemenitost i dobrota nestala iz nasih malih zivota
    Poruku je izmenio Mish, 03.03.2008 u 16:52 Razlog: Caps Lock
    Ne treba ovaj zivot shvatati suvise ozbiljno kada ionako nećemo zivi iz njega izaci.

  5. #50

    Odgovor: Usvajanje dece

    Ko ce mene da usvoji????

    Nisam protiv i sama bih to uradila kada bih imala uslove da mu pruzim sve sto je neophodno za normalan zivot.Mozda i hocu jednog dana......

  6. #51

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Da li biste usvojili dete?
    Nadam se da ću/ćemo/moći i da usvojimo dete.Bar jedno.Plašim se kako će se uklopiti i plaši me hiljadu stvari još,ali želim to od prvog odlaska u Zvečansku.
    Juče je bila odlična emisija 92-ke o deci koja su u hraniteljskim porodicama.Jako malo traže od života i zahvalniji su od nas koji smo odrastali uz roditelje.Oni ne podrazumevaju ni pažnju,ni ljubav.A ono što ih muči je pitanje zašto niko neće da ih usvoji i da li ni za to nisu dovoljno dobri,kako reče jedna devojka koja je sada samostalna.

  7. #52

    Odgovor: Usvajanje dece

    Gledala si maločas Pink ??? I ja sam...

    Iskreno po nemi nema humanijeg pojma u civilizaciji i društvu od toga...

  8. #53

    Odgovor: Usvajanje dece

    Trudim se da ne gledam pink,ali lepo ako je i tamo bilo(napisala sam,na B92 sam gledala,pa posle na info kanalu čekala reprizu).

    Ti si human.Ne samo što do sad imaš troje,to je lako,nego što umeš sa njima i što i ovo malecno gledaš s ljubavlju kao da prvi put vidiš bebirona(I i zato te volim ).

  9. #54

    Odgovor: Usvajanje dece

    Usvajanje,kao i rođenje dece je vrlo ozbiljna odluka.U oba slučaja treba dobro razmisliti i odlučiti se za to onda kada si siguran da si dovoljno spreman i zreo da prihvatiš odgovornost koju roditeljstvo donosi.Moj otac je usvojen kao beba,davnih pedesetih,odrastao je u divnoj porodici sa roditeljima koji su mu pružili i ljubav i pažnju i podršku.Divim se ljudima koji usvajaju decu i smatram da su izuzetno plemeniti i hrabri. Kad ne bih mogla da imam dece verovatno bih se odlučila na usvajanje,a u drugom slučaju verovatno ne. Možda zvuči grubo,ali bojim se da ne bih uspela da budem jednaka prema deci,a to nije dobro pa bi neko patio(ja sigurno).Ono što ne mogu da prihvatim to su ljudi koji napuštaju svoju decu.

  10. #55

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat misti kaže: Pogledaj poruku
    Usvajanje,kao i rođenje dece je vrlo ozbiljna odluka.U oba slučaja treba dobro razmisliti i odlučiti se za to onda kada si siguran da si dovoljno spreman i zreo da prihvatiš odgovornost koju roditeljstvo donosi.Moj otac je usvojen kao beba,davnih pedesetih,odrastao je u divnoj porodici sa roditeljima koji su mu pružili i ljubav i pažnju i podršku.Divim se ljudima koji usvajaju decu i smatram da su izuzetno plemeniti i hrabri. Kad ne bih mogla da imam dece verovatno bih se odlučila na usvajanje,a u drugom slučaju verovatno ne. Možda zvuči grubo,ali bojim se da ne bih uspela da budem jednaka prema deci,a to nije dobro pa bi neko patio(ja sigurno).Ono što ne mogu da prihvatim to su ljudi koji napuštaju svoju decu.
    Promenićeš se koleginice kada budeš imala svoju,a i sa godinama počnemo o drugim stvarima da razmišljamo na drugi način nego smo ranije...

  11. #56

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat Neron kaže: Pogledaj poruku
    Promenićeš se koleginice kada budeš imala svoju,a i sa godinama počnemo o drugim stvarima da razmišljamo na drugi način nego smo ranije...
    Šta tačno treba da menjam?

  12. #57

    Odgovor: Usvajanje dece

    Ne menjaj ništa što se stava tiče,vreme će verovatno Ne bi manje volela,ali polako.

  13. #58

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat misti kaže: Pogledaj poruku
    Šta tačno treba da menjam?
    Pretpostavljam da nemaš svoju decu,a ako i grešim,stoji i dalje da nemaš godina da bi na primeren način razmišljala o tome... Nisam zlonameran,ne treba ti gard,možda nisam u pravu,ali u tom dobu to je tvoje pravo i subjektivni osećaj,pa živa bila možda se i uveriš nekada da sam u pravu bio... Za 6-7 godina,a za 15 tek...

  14. #59

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat DrinChe kaže: Pogledaj poruku
    Ne menjaj ništa što se stava tiče,vreme će verovatno Ne bi manje volela,ali polako.
    Nije ljubav u pitanju,ja decu obožavam,zato sam i završila školu za vaspitače, ali da li bi moji vaspitni stavovi bili ispravni?Šta ako odem u drugu krajnost iz straha da dete ne pomisli da ga ne volim istom jačinom i načinom kao ono što sam rodila pa postanem jedna od onih roditelja koji sve dozvoljavaju? Usvajanje ne treba uzimati olako,treba imati ogromno srce i jaku volju da bi sve bilo kako treba.

  15. #60

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat DrinChe kaže: Pogledaj poruku
    Nadam se da ću/ćemo/moći i da usvojimo dete.Bar jedno.Plašim se kako će se uklopiti i plaši me hiljadu stvari još,ali želim to od prvog odlaska u Zvečansku.
    I kao roditelj (bioloski) te plasi isto tako 1000 stvari - i dok to postajes, i kad se rodi, i kada prvu noc spava, pa ne znas da li jos dise, pa kada poraste i prvi put posegne za slobodom etc...
    Hocu da kazem da je strah uvek prisutan - ne isti - ali je uvek tu.
    Oni koji se ne plase dece- oni ne idu u Zvecansku, oni ne idu nigde gde caruju deca - u to sam sigurna.


    Juče je bila odlična emisija 92-ke o deci koja su u hraniteljskim porodicama.Jako malo traže od života i zahvalniji su od nas koji smo odrastali uz roditelje.Oni ne podrazumevaju ni pažnju,ni ljubav.A ono što ih muči je pitanje zašto niko neće da ih usvoji i da li ni za to nisu dovoljno dobri,kako reče jedna devojka koja je sada samostalna.
    Usvajanje je teska tema. Zaista.
    Teska za "niciju" decu i teska za one koje ta deca pomeraju u srzi. I za sve je taj proces odiseja u nepoznato. Poznajem nekoliko ljudi koji su adoptirani. I svi su vecito vodili borbu sa tim pitanjima. Sa pitanjem identiteta, sa pitanjem vrednosti, sa pitanjem "odbacenosti". Nikoga od njih ta pitanja nisu zaobisla u zivotu (pricam o usvojenoj deci koja su odrasla svesna te cinjenice), ali su SVI oni odrasli u izvanredne ljude. Mozda upravo zato sto im je zivot bio poplocan trnjem i kamenjem od prvog dana. Mozda zato sto nista, ali bas nista nije spadalo pod "podrazumeva se". I verovatno zato sto im je svako najsitnije "dobro" vredelo kao 1000 "dobro". Ta deca ne zaboravljaju - nikada nista...

    P.S.
    I da, ne radi se UVEK o tome da li je onaj ko usvoji u stanju da bude "bioloski roditelj" ili da ga nadoknadi - deca koja su svesna usvajanja, su takodje svesna da im nisi i ne mozes biti bioloski roditelj, ali im sasvim sigurno mozes pruziti ono za cim ta deca, za cim SVA deca zude - naime: biti TAJ za nekoga, ne bilo ko.
    Poruku je izmenio triViALna, 23.05.2008 u 00:19
    Never confuse movement with action.

Strana 4 od 5 PrvaPrva ... 2345 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Imunitet kod dece
    Autor little fairy u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 29.10.2010, 10:33
  2. Brak bez dece
    Autor Meggy u forumu Muška kafana
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 06.07.2010, 09:36
  3. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55
  4. Prezasticivanje dece
    Autor artistry u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 01.03.2010, 09:42
  5. Stres kod dece
    Autor Goga u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 30.03.2009, 23:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •