Odbrambeni mehanizam...
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 38

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    14 Odbrambeni mehanizam...

    Svesna ili, najčešće, nesvesna upotreba odbrambenih mehanizama, nije ništa novo... niti je iko pošteđen...
    Ono što treba prepoznati je moć ili nemoć, većine tih mehanizama da ostvare svoju odbrambenu ulogu.


    Koji su vaši odbrambeni mehanizmi?

    Možda distanciranje, potiskivanje emocija ili negacija neprijatne situacije...


    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  2. #2

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Odbrambeni mehanizmi su legitimno oruzje opstanka.

    Onako cisto psiholoski ja bih taj pojam podvela uopsteno i pod rubriku “sve sto sama u sebi i o sebi najcesce ne razumem”. A u onome sto sam vremenom “skontala” od svega toga nerazumljivog u sebi ima ihaha kojecega sto mi se ne svidja, sto ne zelim da budem, ali jesam, sto nisam, a zelela bih da budem, pa i onoga sto sasvim svesno ispoljavam da jesam i nisam. Odbrambeni mehanizmi ne podlezu (svesnim) logickim pravilima – to je vise nesto kao kauzalna nelogicnost logike, ili emotivni poremecaj izazvan logicno slozenim lego kockicama.

    Odbrambeni mehanizmi su nelogicni zato sto sam ja kao entiet nelogicna. Sa jedne strane zudim za tim da sam apsolutno autonomna licnost, a sa druge strane bih umrla tacno u onom momentu u kom bih ostvarila tu izolovanu autonomiju. Ja MORAM da zivim sa sobom, ali bez nekoga drugoga to ne mogu, jer mi samo taj neko drugi daje tu sigurnost da duboku u sebi nesto jesam i nesto vredim – to je jedino sto sama sebi nikada ne mogu izistinski da dam. Jedinka i deo lanca tamo nekog zacaranog kruga. Autonomna i u isti mah tako prokleto ovisna – paradox par excellence! ‘El ga uvijam u oblande a?

    Odbrambeni mehanizmi su legitimni zato sto stite moje meko meso od tudjih nozeva i tudje meko meso od mojih nozeva. To je granica mentalnih stena i dusevnih provalija. I to je ona koju nikada nikome onako apsolutisticki otkriti necu. Nemoguce je…

    Zato tako cesto u zivotu nailaze situacije u kojima u isti mah i hocu i necu…

    Poruku je izmenio triViALna, 03.03.2008 u 00:46 Razlog: ulepsavanje :o)
    Never confuse movement with action.

  3. #3

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    ih, ovaj moj kad krene da se stiti, osecam se kao Bastilja nekada davno

    zavisi u kojoj situaciji..
    obicno se branim osamom i cutanjem, treba mi neko vreme da sam dogadjaj preformulisem u glavi, slozim, sredim.. da vidim kako dalje.. to obicno u momentima kada sam povredjena ili sam ostavljena ili ostavim.. obicno oko "srcanih" emocija

    ali ima kad mi treba da sam u drustvu, kad ne mogu da podnesem samocu i samo sam negde, lutam, samo da nisam sama.. to je onda kada sam ustvari zaista usamljena i nukure sanse da taj osecaj pokusam da nadomestim ljudima oko sebe..
    Krek, krek.. Ne gudra

  4. #4

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    -"Ja kadme ne neko pokusava izne rvirati, ja se uopste nedam is provocirati, zauzmem polozaj u karak ter stavu i bez upozorenja sakom vuglavu..."

  5. #5

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Kako padaju godine, padaju i maske...
    Nekad sam se nisam mogla "isključiti",a sada tjah pak ljudi govore da sam hladna.
    Odbrambeni mehanizam
    br.1: ne dam da mi na čelu piše kako se osećam
    i
    br.2. svako se jutro špricam otrovom crne mambe....
    Ćuti i prenesi dalje....

  6. #6

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    citiram Boru Čorbu:"imam svoj mali svet i oko njega kineski zid"...naravno,taj 'kineski zid' je za one koji me ne znaju...dok za poznanike,drugare,prijatelje postajem sve mekši i emotivniji... Na žalost,nisu svi drugari pravi drugovi i nisu svi prijatelji pravi prijatelji,pa se odbrembeni mehanizam javlja kao reakcija(slično kao u fizici,zakon akcije i reakcije...) ...da ne kenjam više,reći ću ukratko:napad je najbolja odbrana!
    VOJVODINA MOJA DOMOVINA

  7. #7

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Ko me načepi, oderem ga al polako.
    ...................

  8. #8

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    ...definitivno distanca, osim u slučajevima kada me neko onako baš baš načepi, onda baš umem da pokažem zube pa se u takvoj situaciji 'sagovornik' povuče i distancira...
    ...ne volim baš uvek da odgovaram na provokaciju, češće se povučem i ne komentarišem...
    ...neke provokacije ili konkretnije uvrede ili povrede ličnog integriteta umeju od mene da naprave zver i tada ne dam na sebe pa da stane kugla Zemaljska...
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  9. #9

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    Svesna ili, najčešće, nesvesna upotreba odbrambenih mehanizama, nije ništa novo... niti je iko pošteđen...
    Ono što treba prepoznati je moć ili nemoć, većine tih mehanizama da ostvare svoju odbrambenu ulogu.

    Koji su vaši odbrambeni mehanizmi?

    Možda distanciranje, potiskivanje emocija ili negacija neprijatne situacije...
    U zavisnosti od situacije, mislim da "koristim" sva tri ova primera....

    Distanciram se od ljudi.......... jer ne zelim da primete (sto je naravno, zavaravanje) da sam "u problemu".
    Potrebno mi je da "kao vuk sama lizem svoje rane"..... ponos, (ne znam: mozda cak i sujeta?).... Ne volim da me teshe, savetuju..... uopste, da me bilo sta zapitkuju.

    Potiskivanjem emocija samo odlazem momenat nekog "razresenja situacije"...... tada, kada sakupim energiju da se sa tim "borim" - one su tu da ih "smestim gde je mesto". (u svakom trenutku sam svesna STA radim.....znam da tako NE treba, ali sebe kao neko "ranjeno dete" ubedjujem da cu to bolje resiti u PRAVOM momentu.)

    Hm, negacija neprijatne situacije? Ipak bih to u svom slucaju drugacije formulisala: neprijatne situacije u zivotu ne mogu uvek da se izbegnu - ne verujem da one mogu da se negiraju, mozda da se "ublaze" ili minimiziraju njene posledice.... ali ako ih negiramo - to je kao da neko drugi treba umesto nas, da se stidi za nase "sra@e"...

    Odbrambeni mehanizmi se "otvaraju" u zavisnosti od onog od cega se "branimo".....a to je pak vrlo sirooook pojam...

  10. #10

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Već duže vreme sam u stanju *pomirenja sa sobom (pa da, sad ću opet da budem sve pametan i sve najbolji -jooj sudbino gorka si ko vino) - a kontam da ti mehanizmi za to i služe / jeo sam goMna tim rečima...jer sam bio slep pored očiju
    Sanela Sanela - zašto me nisi htela

  11. #11

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Kod sebe sam ih prepoznala nekoliko.

    Kad bi me muvao neko a znam da taj spoj ne bi bio ok..uglavnom sam bila prema njemu žena drugar i tako se na neki način branila od ljubavi.
    Kad sam bila previše povredjena u životu ostajala sam normalna na dva načina :
    -imala sam potrebu da spavam do besvesti
    -puštala bih glasno muziku,pevala na sav glas,igrala ,smejala se.
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  12. #12

  13. #13

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Uh,da li ja to imam ? Imam! Da! Osmeh.Moje glavno oruzje.Ko me poznaje,po osmehu zna sta je sledece. Izliv zuci,podignut ton i sve u tri lepe...ili...povlacenje,suze...
    Medutim sve kratko traje...i onda razgovor sa samom sobom.Poziv dragom bicu,prijatelju,prijateljici...druzenje,pa opet smeh...
    Nikad ne reci nikad !

  14. #14

    Odgovor: Odbrambeni mehanizam...

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    Svesna ili, najčešće, nesvesna upotreba odbrambenih mehanizama, nije ništa novo... niti je iko pošteđen...
    Ono što treba prepoznati je moć ili nemoć, većine tih mehanizama da ostvare svoju odbrambenu ulogu.


    Koji su vaši odbrambeni mehanizmi?

    Možda distanciranje, potiskivanje emocija ili negacija neprijatne situacije...


    Odrastao sam bez "pelena", zaštitne mreže, Kviska, "jakih" leđa iza kojih se moglo zakloniti, hordom u kojoj se moglo izgubiti.
    Rezultiralo je time da sam se nakupio ožiljaka, naučio uzvratiti i naučio "ustajati". Iako rođen kao socijalno biće (čovek i vuk) mnogo vremena proveo u samotnjaštvu, računajući jedino na samog sebe.
    Jasno je da se moglo opstati jedino ako izgradiš uspešan odbrambeni mehanizam. Samo...vremenom sam uvideo najvažnije:
    - ukoliko izgradiš previše efikasan...ceo svet ćeš udaljiti!
    Najvažnije i najteže je RAZUMETI. I dan danas najteža situacija meni je zaustaviti vuka da ne startuje "odbrambeni mehanizam". Učim vuka u sebi da ima dovoljno snage da izdrži ujede bliskih ( koji ujed više ili manje..neće pokidati grlo), da dozvoli nalete besa onima koje je već prihvatio. Premalo ih je, prihvaćenih...i nije slabost takvima dopustiti da se izdivljaju.
    Naprotiv...mnogo više snage treba zaustaviti sebe tada nego reagovati instinktom održanja!
    Pokušavam pred oči tada staviti "transparent":
    - Eeeej, stani...Ovo je (pa ime bliske osobe..). Onjuši..shvatićeš da jeste.
    Nisam više mladunac i neće me svaki sukob satrti. A razumeti..čak i kada instinkt "vrišti" da si napadnut je dar koji bih voleo da imam uvek. Redak je...a ja retkostima težim i poštujem ih.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •