Šah
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 25

Tema: Šah

  1. #1

    Šah

    Igra koja je i sport i odlicna dokolicarska razonoda. Igraju je ljudi svih dobi-i stari i mladi. Za razliku od drugih sportova, on ne razvija misicnu masu, ali ima izuzetno veliki uticaj na razvoj psihe, pravilnog rasudjivanja, i dobrog odabira poteza koji nas kroz naizgled bezazlenu igru i zabavu uce smirenosti, taktici, strategiji, kao i mudrom suocavanju sa napadima.
    Nije zahtevan u pogledu novca. Dovoljno je imati i najobicniju sahovsku tablu (papirnu, drvenu, plasticnu, ...veliku, malu,...) sa figurama, da bi se zapocela partija saha. Ono sto je bitno jeste: Naoruzaj te se dobrom voljom, i zeljom da pobedite, i da se ne predate cak ni ako cete ostati samo sa jednom jedinom figurom, i budite pazljivi. U sahu je najvaznije dobro posmatranje, i pracenje odakle vreba opasnost, i da li postoji mogucnost ukloniti je ili je svesti na najmanju mogucu meru, a pomogucstvu i preuzeti inicijativu.
    Treba napomenuti i da ne treba nikad ici usiljenim otvaranjima, jer ona obicno idu na vasu stetu. Svakog protivnika treba ceniti i ophoditi se ka njemu kao da vam je prvenstveno drugar-prijatelj, a zatim i kao sto biste se ophodili prema najvecim majstorima saha-s duznim postovanjem.

    Sah se cesto igra kao dopisni, zatim na sportkim turnirima, ali ne mali broj dobrih sahista se nalazi medju ljudima koji se ne takmice, ali koji ce rado odigrati koju partiju u parku na klupi, u kucnoj ili... atmosferi uz drustvo i picence, i ... (cesto se i u preduzecima formiraju dobri sahisti, za vreme dok sefova nema).
    ...................

  2. #2

    Odgovor: Šah

    Elem, ja cu ovde pokusati da objasnim neke osnove saha potrebne da bi se sah uopste mogao igrati, a za nesto vise neophodna je praksa, po mogucstvu dobar igrac (protivnik) koji ce vam ukazati na neke stvari, a nije lose ni koristiti literaturu, zatim razne sahovske kompijuterske programe-sto u nedostatku drugog igraca ume biti jako korisno.

    Trebam jos napomenuti da slike koje cu slati nisu najbolje rezolucije, jer sam ih slikao telefonom, a da bi mi cela tabla usla u okvir kamerice, odabrao sam potpuno obicnu malu tablu namenjenu deci, sa malim figuricama. Trudicu se da se sve pregledno vidi, a ako ne, mozete svojim slikama doprineti ovoj temi.
    ...................

  3. #3

    Odgovor: Šah

    No, da podjemo od onog najosnovnijeg, a to je sahovska tabla i figure na njoj.
    Sahovska tabla je kvadratnog oblika, razlicitih je dimenzija (od onih dzepnih varijanti, do varijanti koje zauzimaju gotovo ceo sahovski sto). Sto je veca, to je njena preglednost bolja. Najcesce je izradjena od drveta, plastike, hartije,...Na njoj se nalaze kvadratna polja, i ima ih ukupno 8redova sa po 8 kvadrata, tj. Ukupno 64 kvadrata. Pored svakog reda se nalaze odgovarajuce oznake u vidu brojeva 1,2,3,4,5,6,7,i 8, a takodje su oznaceni i unakrsni redovi, ali slovima abecede A,B,C,D,E,F,G,i H.
    Sve te oznake su tu, da bismo mogli prilikom igranja beleziti u notes poteze koje smo mi napravili, ali i nas protivnik, kako bismo kasnije mogli analizirati gde je mozda napravljen propust, ili,...


    Poruku je izmenio Aca1983, 03.03.2008 u 02:16
    ...................

  4. #4

    Odgovor: Šah

    Figure koje se nalaze na tabli su obojene belom bojom –kod igraca koji prvi povlaci potez, a crnom bojom kod protivnickog igraca.
    Figure se redjaju tako sto nam je sa leve strane u prvom redu uvek crno polje. Na njega se stavlja figura TOP-a ,iduci dalje s leva na desno stavlja se figura KONJ-a (neko ga naziva jos i skakacem), zatim figura LOVAC-a, do njega su Figure KRALJA i KRALJICE, i to tako da crna kraljica uvek stoji na crnom, a bela kraljica na belom polju, jer su dame, i njima se dzentlmenski daje prednost, do nje je drugi LOVAC, zatim do njega drugi KONJ, a do njega, tj na kraju reda, nalazi se drugi TOP. U redu ispred ovih figura nalaze se pesaci.
    Pravilno poredjana tabla izgledala bi ovako:


    Poruku je izmenio Aca1983, 03.03.2008 u 02:29 Razlog: Pozdrav svakome ko cita
    ...................

  5. #5

    Odgovor: Šah

    Figure se razlikuju medjusobno po obliku, velicini, nacinu kretanja, ali i po napadu.
    Najnizi u stalezu su PESACI, njih ima osam belih, i osam crnih.
    Ostale figure su vislje, a najvislja figura je KRALJ, zatim nesto malo niza je KRALJICA, od nje su nesto nizi LOVCI (tako se i raspoznaje sta je sta), dok figura konja ima jasno izrazen oblik glave KONJA. Figura TOP-a je najvise nalik valjku.
    ...................

  6. #6

    Odgovor: Šah

    TOP se krece pravo napred, nazad, levo, desno, ali NEmoze se kretati ukoso tj. Po dijagonali. Svaka od figura kako se krece, tako ima pravo da pojede tj. Ukloni trajno iz partije sa sahovske table figuru protivnickog igraca na koju nailazi. Figurom Nemozete preskakati svoje figure na koje biste naleteli (izuzev ako koristite SKAKACA-tj Konja). Top nije ogranicen na broj polja, znaci moze se kretati cak i 8 polja odjednom. Pokazacu vam na primeru kako bi to odoka izgledalo(obojene linije su pravci i polja u kojima moze dejstvovati):


    ...................

  7. #7

    Odgovor: Šah

    Citat Aca1983 kaže: Pogledaj poruku
    Elem, ja cu ovde pokusati da objasnim neke osnove saha potrebne da bi se sah uopste mogao igrati, a za nesto vise neophodna je praksa, po mogucstvu dobar igrac (protivnik) koji ce vam ukazati na neke stvari, a nije lose ni koristiti literaturu, zatim razne sahovske kompijuterske programe-sto u nedostatku drugog igraca ume biti jako korisno.

    Trebam jos napomenuti da slike koje cu slati nisu najbolje rezolucije, jer sam ih slikao telefonom, a da bi mi cela tabla usla u okvir kamerice, odabrao sam potpuno obicnu malu tablu namenjenu deci, sa malim figuricama. Trudicu se da se sve pregledno vidi, a ako ne, mozete svojim slikama doprineti ovoj temi.
    Ne znam kako drugima, ali meni se čini pregledno
    Evo jednog od mojih šahića



    Jedan unikat od žada i alabastera na koji sam ponosna, svaka figurica je različita i mnogo je lep. I težak Šah i karte baš volim da igram pa sam dovlačila svakakve. Nije baš da sam neki majstor, ali pobedim tu i tamo ćaleta (smešan jedan procenat ali je procenat!) i duha mi ne manjka, sa njim igram najčešće, a on ide na neke turnire i igra ga svakodnevno. Ponekad me i pusti i ubeđen je da ne provaljujem On (i deda) je dobrim delom kriv za moju zarazu svakom vrstom igara i nas dvoje smo uvek raspoloženi za svaku igru - samo da se igra. Čak je i napravio šahovsku tablu na stočiću za kafu da ne mora da se ustaje uopšte I klinja moj ume fino da igra.

    Što se tiče onog za PC, plešem samo Chessmaster, za onoliko koliko igram dovoljno je, pa i nisam tražila druge.

    Lepa tema
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  8. #8

    Odgovor: Šah

    @Squaw

    Dobro je ako je pregledno, pomislio sam da ce sto zbog perspektive, sto zbog rezolucije biti lose. Drago mi je da ti se svidela tema, i pozdravljam to sto si postavila fotkicu svoje table. Prelepa je, a da drugi imaju predstavu recimo o ceni, ova moja koju sam odabrao za slikanje-drvena (ma da imam vecih i boljih-ali ni priblizno takvih kao ta tvoja) kosta oko 2-3 Eura, a tvoja negde oko 150-200 Eura. Ovoga puta ujedno pozivam i sve forumase koji posecuju ovu temu, a imaju neku unikatnu, ili neobicnu sahovsku tablu da nam je pokazu.
    ...................

  9. #9

    Odgovor: Šah

    Sledeca figura po redu, odmah do topa je SKAKAC ili drugim nazivom KONJ. Konj se krece u obliku latinicnog slova L. I to tako sto se pomeri jedno polje u levo, a zatim dva polja napred, ili jedno polje o levo a dva polja unazad, ili jedno polje unapred, a dva ulevo(ili desno), ili jedno polje unazad, a dva polja u levo (ili u desno). Pritom jede samo onu figuru na cije mesto treba da doskoci, a ostale figure koje preskace ne jede. Tako on jedini ima pravo da preskace i svoje,ali i figurice igraca protivnika. Evo da pokazem to i na nekom primeru, cisto hipoteticki da zamislimo da je situacija sledeca, u boji sam predstavio polja na koja moze doskociti KONJ ako bi se npr. nasao na sledecim polozajima, a kao sto se vidi, pesak nije na udaru, i nemoze biti pojeden, jer niti ijedan od Skakaca nije u stanju ovde da doskoci na njegovo polje(vec gornji moze skakati samo na polja B8,B6,C5,E5,F6 ,ili na F8, dok je donji u situaciji da napada u ovoj situaciji crveno oznacena polja.

    ...................

  10. #10

    Odgovor: Šah

    U drugom slucaju, oba pesaka se nalaze na udaru konja, jer jedan, u ovom slucaju konj sa polja C3 moze lako skociti na polje D5, i u tom slucaju bi odneo trajno za sve vreme partije sa sahovske table pesaka koji se tu nasao (nije bitno, mogla je tu stajati bilo koja figura). A drugi konj na polju H6 lako moze skociti na polje F5, i u tom slucaju bi nosio pesaka sa polja F5.Evo slike:

    ...................

  11. #11

    Odgovor: Šah

    Sledeca figura cije cu kretanje pojasniti jeste LOVAC . Postoje dva lovca, jedan koji stoji do Kralja, a drugi koji stoji do Kraljice. Razlikuju se u tome sto jedan stoji na belom, a drugi na crnom polju, pa se stoga i nazivaju Lovac Belopoljac, I Lovac Crnopoljac. Lovac se krece ukoso, i samo i iskljucivo ukoso, tj. po dijagonalama polja. Belopoljac se krece dijagonalama belih, a crnopoljac dijagonalama crnih polja.Prilikom pomeranja nema ogranicenja koliko polja ce ici, moze ici onoliko polja koliko mu u jednom pravcu to dozvoljava dijagonala, a jede onu figuru na koju nailazi (naravno, tu se zadrzava). Evo na primer, u kojim pravcima bi se Lovac Belopoljac mogao kretati (zelono obojena polja) ako bi se npr. zadesio na polozaju kao na slici . Obojena polja su ujedno i polja na kojima ako bi se nasla neka od figura bi bila potencijalno ugrozena od strane lovca. Da napomenem samo da on nema pravo preskakanja niti svojih niti protivnickih figura.


    Drugi slucaj je Lovac Crnopoljac, sve je isto kao kod prethodnog, jedina razlika je sto se on iskljucivo moze kretati ukoso i to samo po crnim poljima. Njegovo kretanje, i potencijalna mesta napada u situaciji na slici prikazao sam u vidu crveno obojenih polja.


    ...................

  12. #12

    Odgovor: Šah

    Odlicna tema Volim šah, kao klinac sam išao na šahovsku sekciju u školi, na turnirima redovno gubio od rodjenog brata sada ga igram povremeno, uglavnom sa bratom (popravljam narušeni skor ), ranije sam ga igrao preko neta, al to mi nije zanimljivo kao kad igram uživo. Šah koji imam nije nikakav unikat, klasican Subozan - Subotica, al mi je drag iz nekog mog razloga...
    Kad pricamo o šahu zanimljivo je pomenuti da je bila jedna od sedam veština kojom je morao da ovlada svaki vitez, ostale viteške veštine su bile: jahanje, plivanje, strelicarstvo, boks, lov sa sokolom, pisanje stihova. Šah je medju ostale viteške veštine uveo Petro Alfonsi, lekar kralja Henrija I i pisac Disciplina Clericalis (Clerks Instruction).

    A pošto svi postavljate slike, da metnem i ja jednu.

    Treba znati da se prvi poljubac ne daje ustima vec ocima.

  13. #13

    Odgovor: Šah

    Citat Nenad_DPb kaže: Pogledaj poruku
    Kad pricamo o šahu zanimljivo je pomenuti da je bila jedna od sedam veština kojom je morao da ovlada svaki vitez, ostale viteške veštine su bile: jahanje, plivanje, strelicarstvo, boks, lov sa sokolom, pisanje stihova. Šah je medju ostale viteške veštine uveo Petro Alfonsi, lekar kralja Henrija I i pisac Disciplina Clericalis (Clerks Instruction).


    A jel koristite satić ili ne?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  14. #14

    Odgovor: Šah

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku


    A jel koristite satić ili ne?
    Ne, igramo na šamare, 1 2 3 4 5 pa šamar i tako ubrzavamo razmišljanje , kao u onom domacem filmu. Šalim se naravno
    Treba znati da se prvi poljubac ne daje ustima vec ocima.

  15. #15

    Odgovor: Šah

    Figura KRALJICE je najaca moguca figura u sahu, ali ne i najznacajnija-najznacajniji je KRALJ. Figura kraljice ima mogucnost da se krece i kao TOP,tj. pravo-napred-nazad-levo desno, ali i kao LOVAC, tj. ukoso odnosno po dijagonali crnih polja ako se nadje na crnom polju, ili po dijagonali belih polja ako se nadje na belom polju. Crveno obojena polja su polja na kojima kraljica moze napasti ako se nalazi npr. na polozaju kao na slici (kako se krece, tako i nosi).


    ...................

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •