Egoisti ? - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 18 od ukupno 18

Tema: Egoisti ?

  1. #16

    Odgovor: Egoisti ?

    Nema većeg egoiste od malog deteta. I u velikoj meri staraca.
    A od pelena do groba prođemo i neki period socijalizacije, pa zaboravimo na toliku dozu egoizma. Sad, ako neko kaže da nema ni malo te crte u sebi, ili laže ili je kompletna budala čiji se životni put definiše putem u korist sopstvene štete.
    Da, jesam egoista. Ne gazim sebe, pa ne dam ni da me drugi gaze. Ali, u svemu tome, bar svesno, ne gazim druge i ume svog ega.
    A da li tražim nadoknade drugih? Ne. Dovoljno mi je sopstvena satisfakcija da sam učinila nešto što me, u krajnjem slučaju, ispunjava.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #17

    Odgovor: Egoisti ?

    Egoizam, sam po sebi, ne mora biti loš. U zavisnosti od toga da li on nekom nanosi štetu. Da li onom koji ga ima ili ljudima u bližem ili širem okruženju. Neretko je nečiji egoizam štetan po društvo, u celini. No, da se ograničimo na egoizam "lokalnog"karaktera.
    U našoj neposrednoj okolini egoizam zna da bude vrlo štetan. Zbog nečijih sebičnih interesa, može se desiti da, recimo, stanari jedne zgrade ne mogu imati centralno grejanje, zato što nekom od njih ono nije potrebno i šta njega briga za druge. To je očigledan i jednostavan primer egoizma. Konkretno, u mojoj zgradi je bio takav slučaj.
    Ipak, u suštini, egoizam je loš. On može biti i vid odbrambenog mehanizma pojedinca naspram okoline, kao vrsta opreza i svesne samoizolacije. U isto vreme egoizam, dakle, ima dobru i lošu stranu. Treba to izbalansirati, da ne bi ono loše prevagnulo nad dobrim.
    Prvi utisak uvek vara

  3. #18

    Odgovor: Egoisti ?

    Egosta je covek koji je okrenut sebi i svojim potrebama,i sve sto radi radi za dobrobit svoju.To moze biti materijalana korist,emotivna...
    Egoista je neko ko nema saosecanja,neko ko se krije iza parole da rade za dobrobit drugih a ustvari radi samo za svoju dobrobit.Recimo Hitler.

    Ali opet egoizam je nagon za samoodrzanjem.Znaci svaki covek mora da ima bar zrno egoizma.

    Misljenja sam da egoisti postanu oni koji ne biraju nacin da zadovolje svoje potrebe a pri tom ne razmisljajuci kakvu stetu mogu da nanesu drugima.
    Najveca vlast je vladati sobom.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •