Sta mislite o pirateriji?
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 52
  1. #1

    Sta mislite o pirateriji?

    Danas su u svetu i kod nas prisutne razlicite vrste piraterija. Sto se tice softverske piraterije tu spada: razmenjivanje piratskih programa izmedju krajnjih korisnika, skidanje softvera sa piratskih sajtova, koriscenje jedne licencirane kopije na vise racunara, koriscenje studenske verzije softvera u komercijalne svrhe, kopiranje diskova sa svrhom njihovog daljeg distribuiranja i instaliranja, firme koje prodaju nove računare kopiraju
    ilegalne kopije softvera na hard disk kako bi prodaju računara učinile atraktivnijom, korišćenje mogućnosti nadogradnje sistema bez
    posedovanja legalne kopije verzije koja se nadograđuje.... Ovo su samo par slucajeva piraterije sa kojima se u Srbiji srecemo svakodnevno.


    Efekti softverske piraterije su gubici milijardi dolara softverske industrije, izgubljena radna mesta, nije toliko privlačno praviti novi softver i izgubljen prihod od poreza.

    Postoje dve strane u pitanju softverske piraterije.

    1. Na jednoj strani su korporacije kao što su Microsoft, Apple, Nortel i mnoge druge koje žele da im bude plaćeno za njihov proizvod.
    2. Na drugoj strani su ljudi koji tvrde da sve informacije treba da budu besplatne i da sve programiranje treba da bude open source, kao i oni koji tvrde da softverska piraterija nije zaista pitanje koje zaslužuje da mu se pripišu gubici milijardi dolara.

  2. #2

    Odgovor: Sta mislite o pirateriji?

    Citat goldie kaže:
    Postoje dve strane u pitanju softverske piraterije.
    Naravno... I jedino će osobe koje se bave pravljenjem tih programa odmah reći da su protiv piraterije... svi ostali

  3. #3

    Odgovor: Sta mislite o pirateriji?

    SVET

    Prema istraživanju, 2004. je u svetu instaliran sofver u vrednosti od preko 90 milijardi dolara. Od toga, potrošeno je više od 59 milijardi dolara za komercijalni softver, dok je ostalo softver nabavljen nezakonito. Na svaka 2 dolara vrednosti softvera nabavljenog zakonito, dolazi 1 dolar vrednosti softvera
    nabavljenog nezakonito. Stopa softverske piraterije u svetu je 35%.


    Srbija

    Prema nezvaničnim podacima, u Srbiji ima oko 70% piratizovanog softvera.
    Republički budžet na osnovu izbegnutog poreza na promet gubi godišnje oko 50 miliona evra.


    Ovo su podaci iz 2004.
    Uvedeni su zatim odredjeni zakoni kod nas.

    Krajem 2004. godine u Skupštini Srbije i Crne Gore usvojeni su Zakon o
    autorskim i srodnim pravima. Srbija i Crna Gora je potpisnica brojnih
    međunarodnih konvencija koje se tiču autorskih prava, od kojih neke
    datiraju iz vremena stare Jugoslavije. U martu 2005 godine je
    započeta nova akcija borbe protiv piraterije.


    Kako se sprovodi borba protiv piraterije kod nas?
    Najčešće su na udaru policijske kontrole bili vlasnici igraonica. Iako kod nas postoji nekoliko distributera kompjuterskih igara, ne postoji neko zvanično telo koje bi zastupalo nosioce autorskih prava. Kompjuterske igre su namenjene kućnoj upotrebi, a ne da neko njima stiče profit. Međutim, MUP je u dogovoru sa tužilaštvom zauzeo stav da se u igraonicama mogu koristiti kompjuterske igre, ali da mora da postoji po jedan legalan primerak za svaki računar. Iako kod nas ne postoji nosilac prava na kompjuterske igre, MUP je prema međunarodnoj konvenciji u obavezi da štiti prava autora iz celog sveta.




    Sta vi mislite o pirateriji? Da li ste poklonik open source-a?

  4. #4

    Odgovor: Sta mislite o pirateriji?

    Što se mene tiče, piraterija je zakon!

    Barem dok i sam jednog dana ne počnem da se bavim izradom softvera
    Volim te kad pričaš, u svom ovom ludilu...

  5. #5

    Odgovor: Sta mislite o pirateriji?

    Banda lopovska. Sve bih ja njih u Hag. Što ne kupujete onda i "piratske" patike, dukseve, automobile, stanove itd.

    Jednog dana kada se bude imalo više para, neću kupovati ilegalan softver, jer vrlo dobro znam koliko muke i truda treba da bi se napravio kvalitetan program. Na žalost, trenutno nisam u situaciji da izdvojim 150 evrića za Win, pa 500 evrića za Office, o nekim specijalizovanim originalnim programima mogu samo da maštam jer se cifre kreću i do par hiljada evra, a o igrama da ne pričam. I krivo mi je što je tako, jer znam koliko mi je lepo dok igram neku dobru igru, a svestan sam da je neko krv propišao da bi je napravio, a ja je kupio za 100 din ili skinuo sa neta.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  6. #6

    11 Odgovor: Sta mislite o pirateriji?

    kada mi plata bude par soma evrica, zaboravljam na pirateriju, a do tada...
    bas zalim bila gejtsa, sav je osiromasio od te piraterije da jadnik ceprka po kontejnerima...
    nattydread is coming to dinner

  7. #7

    Odgovor: Sta mislite o pirateriji?

    Bili je imao više sreće nego pameti. Da mu nije Pola, teško da bi bio tu gde je sada. A koliko još Bil Gejtsova znaš?
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  8. #8

    11 Odgovor: Sta mislite o pirateriji?

    Citat Necromancer kaže:
    Bili je imao više sreće nego pameti. Da mu nije Pola, teško da bi bio tu gde je sada. A koliko još Bil Gejtsova znaš?
    a sta je sa onim manijacma iz googla???
    nattydread is coming to dinner

  9. #9

    Odgovor: Sta mislite o pirateriji?

    Google je free. Oni su se obogatili na drugačiji način.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  10. #10

    11 Odgovor: Sta mislite o pirateriji?

    a ti si upoznao bila gejtsa?
    nattydread is coming to dinner

  11. #11

    Odgovor: Sta mislite o pirateriji?

    za sav softver koji mi treba i koji koristim kad bi dao trazenu cifru njen iznos bi bio kao polovan Hidelberg (stamparska masina) u nemackoj sa sve carinom
    Pa bolje da se unapredim onda sa nekom super masinom. na kraju i ovakav krekovan radi super

  12. #12

    Odgovor: Sta mislite o pirateriji?

    Jako mi je zao zbog mog odgovora,ali ja sam od onih postovalaca piraterije
    Znamo vrlo dobro gde zivimo,i nesto kao sto je legalan software ili bilo sta drugo je jos uvek ono za sta mi nije ni na kraj pameti da dam pare.Sta cu,samo sam iskrena.

  13. #13

    Odgovor: Sta mislite o pirateriji?

    Sta bi mi da nema pirateije, igrali Soltaire?

  14. #14

    Odgovor: Sta mislite o pirateriji?

    Aj' da ubacim i ja pokoju pametnu

    Kako sam i sam "software developer", izrazito me iritira piraterija... Lichno sam za neku dozu open source-a... Nemam ni jedan legalan program (sem linuxa, al' to nije to ), ali planiram, da chim malo dodjem do novaca, prvo regujem Win, pa za njim i moj developer tool, pa onda da se bacim na zaradjivanje miliona... Do tada... Moram da krpim kako znam i umem... Mada su korporacije u sushtini unishtile programiranje, jer chesto precenjuju svoj softver... Pa onda Indijci i Kinezi, koji rade bud zashto... Na zapadu, programeri imaju sve manje i manje plate, svakim danom... A zato Indijac i Kinez, kad urade neshto za 10 jura, a prava vrednost toga je 50... Shta dalje retji...

    Stop pirateriji, dajte mi moju platu, a ja tju vama, s vremena na vreme, i neki freeware :D


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  15. #15

    Odgovor: Sta mislite o pirateriji?

    Pitraterija nas je odrzala njojzi hvala.

    Piraterija je kod nas vec dosta dugo nuzno zlo.

    Ali radujem se vremenima kad nece biti neophodna.

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?
    Autor mikivs u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 156
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:36
  2. Šta mislite o osobi iznad vas?
    Autor Kunic u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 9778
    Poslednja poruka: 18.09.2017, 14:09
  3. Sta mislite o siframa za igre?
    Autor goldie u forumu Igre
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 12.03.2017, 00:54
  4. Šta mislite o punk muzici..
    Autor emilyrouz u forumu Muzika
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 03.09.2010, 16:51
  5. Šta mislite o Eni Popov?
    Autor epfc u forumu Spomenar
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 03.08.2007, 21:54

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •