Brojimo sove!
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    Brojimo sove!

    Naučno-istraživačko društvo studenata biologije „Josif Pančić” sa Prirodno-matematičkog falulteta u Novom Sadu ove zime organizuje brojanje sova utina u Srbiji. Projekat se sprovodi u saradnji sa Društvom za zaštitu i proučavanje ptica Vojvodine i Ligom za ornitološku akciju www.ptica.org

    Cilj projekta je da se utvrde lokacije zimskih jata sove utine Asio otus i brojnost sova u njima. Ova vrsta sova je jedna od retkih ptica grabljivica koja se nakon perioda gnežđenja udružuje u jata koja mogu brojati i preko 200 jedinki! Sove su izrazito korisne ptice u gradskim i seoskim sredinama jer se hrane glodarima koji su potencijalno štetni po poljoprivredu i zdravlje stanovništva.

    Utine se najčešće okupljaju na četinarima (tuja, bor, jela) koji su u zavetrinama pored zgrada. U Vojvodini su zimska jata često pored crkava i škola, u neposrednoj blizini velikog broja ljudi.

    Sve sove su zaštićene Uredbom o zaštiti prirodnih retkosti i nije dozvoljeno njihovo uznemiravanje, proganjanje i ubijanje. Promene uslova u prirodi ne pogoduju sovama, pa ih je iz godine u godinu sve manje!

    Ako poznajete mesta gde se ove ljupke ptice okupljaju, molimo Vas da nam javite. Naši saradnici će potom izaći na teren, zabeležiti brojnost utina i uslove u kojima one obitavaju.

    U prilogu fotografija sove utine by CyberKat
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Brojimo sove!

    Vrlo rado cemo pomoci, ali moramo prvo saznati kako izgleda ta ptica jer ti attach fotoa nije uspeo.. Poshalji link pa cu ja postaviti photo
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Brojimo sove!

    S obzirom da link ne stizze, ja cu dati svoj prilog Malo sam potrazio i evo sove Utine:





    Pa ako ih neko primeti neka javi udruzzenju !
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Brojimo sove!

    Hvala na pomoci. Evo, probacu opet da posaljem fotku.

    Fotografija sove utine iz parka Banje Rusande od 13. 01. 2007. Autor Katarina Paunovic, BG.




    Sve informacije u vezi sa projektom na: milruzic@yahoo.com
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 14.01.2007 u 19:21
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Brojimo sove!

    Do sada smo pronasli vise od 100 zimujucih jata sova utina. Projekat radimo do kraja februara, pa jos uvek niej kasno da se prikljucite. Procena je da cemo prebrojati vise od 2000 sova, iako je zima bila krajne neuobicajena i topla.
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Brojimo sove!

    Najnovije fotke Katarine Paunovic sa naseg istrazivanja sova utina u Vojvodini mozete pogledati na:

    http://s34.photobucket.com/albums/d1...nat-18Feb2007/
      Vrh

  7. #7

    Otvori oci! Zastitimo sove

    Pozdrav svima. Dugo nisam bio na ovom forumu. I ove zime cemo raditi istrazivanje sova, doduse dosta masovnije i organizovanije no lane.

    Informacije u vezi sa projektom mozete videti na:

    http://www.josifpancic.com/otvori_oci.html
    Poruku je izmenio silvia, 29.12.2007 u 00:31
      Vrh

  8. #8
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Brojimo sove!

    Naravno da svako ko hoce moze da pomogne prilikom ovog istrazivanja. Potrebno je samo malo dobre volje i vremena. Dosta se nauci, upoznaju se neki novi zanimljivi ljudi.
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Brojimo sove!

    vrlo interesantno.sova ili cuk ja mislim da je to isto.ulica mi se zove cukovac po velikom broju sova u njoj.bas pre neki dan sam pronasla mladunce koje je uletelo u objekat.slikali smo je sa decom i pustili u supu jer tu imaju gnezdo.a ima bogami i slepih miseva...
      Vrh

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •