Strucna sprema kao uslov?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 39
  1. #1

    Strucna sprema kao uslov?

    Da li bi fakultetski obrazovanoj osobi trebalo da predstavlja problem da stupi u vezu ili brak sa nekim ko ima nizi stepen obrazovanja? Da li stepen obrazovanja uopste treba da bude merilo uspesnog braka i da li razlike mogu da naprave problem? Da li znate nekog kome to predstavlja problem?

    Kakvo je vase misljenje po ovom pitanju? Da li biste mogli sa nekim "inferiornijim"? Da li biste sebi dozvolili da svog partnera "prozivate" zbog njegove strucne spreme?
    Gather ye rosebuds while ye may...

  2. #2

    Odgovor: Strucna sprema kao uslov?

    Mislim da mi to "merilo" spada medju poslednje. Dobro, nikad ne bih bio sa nekom koja ima malu maturu, jerbo ne vidim o cemu bismo mi mogli da razgovaramo.
    Znaci, nebitno da li ima srednju, visu ili fakultet. Sigurno joj necu nabijati na nos moj stepen obrazovanja.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  3. #3

    Odgovor: Strucna sprema kao uslov?

    Nije da nema veze.
    Možda ne baš stručna sprema u vidu diplome kao parčeta papira.
    I suviše često sam se susretala sa ljudima koji su završili fakultete a ostali usko orijentisani na svoje stručno usmerenje i dalje od toga ne vide.
    Nema tema za razgovor sem npr. način funkcionisanja indukcionih peći koje na bazi stuje dovode do topljenja crnih i obojenih metala..bla bla bla...
    A kada iskoračiš iz usko stručnog polja razgovora, pa kreneš na broj pročitanih knjiga (a da nisu stručna literatura) nastaje muk!
    To je tužno.

    Imam dobrog prijatelja koji je frizer, znači završene tri godine srednje škole, a dečko ima šire polje opšte kulture od mnogih Dr./Mr. i sl. koje sam upoznala...
    Šta ja htedoh reći ovim razglabanjem (pre nego što vas sve smorih)...
    Nije nebitno...
    Ali nije ni presudno...
    Najvažnije je koliko čovek radi na sebi i koliko ulaže u sebe i nakon završetka formalnog obrazovanja tip srednje, više ili faxa...
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  4. #4

    11 Odgovor: Strucna sprema kao uslov?

    iz nekog iskustva znam (godine provedene u studentkom domu i upoznavanja svakojakih frikova) da stepen obrazovanja i diploma ponekad nista ne znace. netko je mozda htio na faks, ali eto, nije se moglo zbog para, neki mamin sincic je upisao faks, pa polozio preko veze, a pojma nema o zivotu. ja sam se hiljadu puta zgrozavala nad ljudima koji danas sutra treba da budu diplomirani ti i ti, a ne znaju ni vodu u WC-u da puste, pozoriste im je misaona imenica, a od gradske biblioteke bjeze kao djavo od krsta i ne znaju da sloze jednu prosto-prosirenu recenicu. diploma nije bitna, bitan je stav prema sebi i drugima. meni je bivsi decko bio elektricar i to mi uopce nije smetalo, i uz to kulturan, nacitan i mogla sam da pricam sa njim satima o bilo cemu. mislim, u tom konkretnom slucaju, razlika se uopste nije primjecivala, niti mi je ikad padalo na pamet da uopste tako neku razliku u obrazovanju i pomenem.
    Poruku je izmenio nattydread, 24.05.2006 u 14:34
    nattydread is coming to dinner

  5. #5

    Odgovor: Strucna sprema kao uslov?

    Strucna sprema tj. papir koji je pretstavlja znaci ali ne u medjuljudskim odnosima vec na nekom drugom polju.
    To parce papira ne moze da oznacava ( kao sto neko vec rece) licnu sirinu i opstu kulturu. Bitno je koliko covek ulaze u sebe i posle zavrsetka tzv. obaveznog skolovanja. To da li je neko zavrsio srednju,visu,fax ne svedoci samo o njegovom intelektu , pa mnogi ljudi nisu zavrsili fax iz razloga koje stvarno samo zivot moze da im udesi,a da su pri tom mamina i tatina deca prolazila na ispitima i dobijala diplome a da nisu ni vidjeni posteno na fax-u.

  6. #6

    Odgovor: Strucna sprema kao uslov?

    Nikako ne bi smelo da bude uslov... Vetj ste svi napisali da fax nije merilo nechije opshte obrazovanosti, i kulture... To se ne uchi na faxu...

    Evo moj primer, tek sada sam, 5 godina posle srednje, upisao fax, razlozi mnogobrojni, da ne davim... Ali malo mi je smeshno, cak i tuzno, kad ja sa 4 razreda osnovne, znam vishe o stvarima, od nekog ko je zavrshio 5 godina faxa, i ko je chak stariji od mene, pa da kazhem, i na iskustvo da zaradi koji poen... Ali dalje od svoje struke, ne vidi, i ne zna ama bash nishta...

    Problem je u psihi nekih ljudi, koji pate od titule i zvanja, i pri tome, ne gledaju koga gaze... Njima je drushtveni status sve, i zhrtvovatje sve shto mogu, samo da budu nobles... Toga je uvek bilo, i bitje...

    Meni lichno nije bitna struchna sprema, dal' ima dva razreda osnovne, ili fax, ili da bude obrazovanija od mene... Ne patim od kojekakvih tripova... Na zhalost, postoje primeri, gde nije bilo bash tako, gde se ljudi rasture samo zbog tog $#!@#@ papira, ili nedostatka istog...


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  7. #7

    Odgovor: Strucna sprema kao uslov?

    Ne bi trebalo da bude, ali...
    Nesigurnost kod jednog od partnera se moze javiti kasnije kada recimo jedan od njih ima bolje obrazovanije, bolji i bolje placen posao iako imaju slican nivo kulture, opsteg obrazovanja, interesovanja...
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  8. #8

    Odgovor: Strucna sprema kao uslov?

    Poznajem dosta onih sa diplomom, tzv. intelektualce, koji su možda stručni, možda specijalci u svom poslu, ali su prazni, plitki za svaki drugi razgovor. Sa njima ne bih mogla ni kafu piti redovno, prosto ne znam kako bi to vreme ubili zajedno.
    Isto tako, znam prave intelektualce koji nemaju diplomu univerziteta, a vreme provedeno sa njima mi je blagodet jer naša komunikacija ima suštinu, jedno drugo obogaćujemo i nadograđujemo.
    Hoću da kažem da je postojanje tog papira krajnje ne bitno. Bitno je da smo kompatabilni, da se međusobno razumemo i podržavamo, i da niko od nas u sebi ne nosi osećaj inferiornosti.
    Ipak, taj papir često definiše vrstu posla koju radiš, krug poznanika (ne prijatelja, poznanika), teme razgovora, nivo primanja,.. A ovo je ipak Balkan. Gledajući sa aspekta mog (ženskog) iskustva, i kod najsigurnijih muškaraca koji ženi ne pariraju, kad tad se javi osećaj inferiornosti.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  9. #9

    Odgovor: Strucna sprema kao uslov?

    Hm... imati diplomu je samo jedan od kvaliteta koji osoba moze imati u zivotu... Ne vidim nikakvo opravdanje da se posedovanje ili ne diplome na bilo koji nacin dovodi u vezu sa sposobnostima osobe, uspesnosti braka ili veze itd...

    Recimo Mish kaze...

    Citat Mish kaže:
    Poznajem dosta onih sa diplomom, tzv. intelektualce, koji su možda stručni, možda specijalci u svom poslu, ali su prazni, plitki za svaki drugi razgovor. Sa njima ne bih mogla ni kafu piti redovno, prosto ne znam kako bi to vreme ubili zajedno.
    A ja opet poznajem mnogo osoba koje nemaju fakultet koje su totalno iskretenizovane. Poseti bilo koju stocnu pijacu kako bi se uverila u moju izjavu.

    Dakle ne vidim kako mozemo uopste da povezujemo posedovanje diplome sa time da li nam neko odgovara za ispijanje kafa ?!?! Diploma je samo jedan u nizu desetina kvaliteta koje jedna osoba moze imati. Ona se ne moze upotrebiti za neko osnovno merilo. Neko ko ima diplomu moze biti i ruzan i lep, pametan i glup, histerican i flegma, druzeljubiv i samotnjak....

    Bolje pitanje je da li covek dobija ili gubi zavrsavanjem fakulteta? Naravno da dobija. Diplomom pojacava svoje kvalitete i ima bolju prodju u svakom aspektu zivota. Naravno da mu ona ne garantuje nista. Ona mu samo za nijansu olaksava snalazenje. Naravno da ce neko sa diplomom lakse pronaci posao od nekog serednjeskolca, naravno da ce on lakse doci do lagodnog zivota. Ali samo lakse a ne obavezno.

    Takodje primecujem da ima dosta neobrazovanih ljudi koji bez rezervi pljuju po skolovanim ljudima. Mislim da je u pitanju cista zavist.

    I da... Interesantno mi je da neki povezuju termin intelektualac sa terminom fakultetski obrazovan. To su razlicite stvari i ne mogu se povezivati. Intelektualac moze biti i neko sa osnovnom skolom... A fakultetski obrazovan moze bit SAMO neko sa VII stepenom obrazovanja :p

  10. #10

    Odgovor: Strucna sprema kao uslov?

    kako se ono kaze: " to ne bira pamet nego srce..."
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  11. #11

    Odgovor: Strucna sprema kao uslov?

    Citat Inquisitor kaže: Pogledaj poruku
    Takodje primecujem da ima dosta neobrazovanih ljudi koji bez rezervi pljuju po skolovanim ljudima.
    Isto se može primetiti da ima dosta obrazovanih ljudi koji bez rezervi pljuju po onima čiji nivo obrazovanja je niži od njihovog.

    Da li onda takve osobe mogu biti u vezi sa ljudima različitog obrazovnog nivoa? (Ovde mislim i na one koje Inquisitor navodi)

    Citat Inquisitor kaže: Pogledaj poruku
    Interesantno mi je da neki povezuju termin intelektualac sa terminom fakultetski obrazovan. To su razlicite stvari i ne mogu se povezivati. Intelektualac moze biti i neko sa osnovnom skolom... A fakultetski obrazovan moze bit SAMO neko sa VII stepenom obrazovanja :p
    Smatram da onaj ko ima VII stepen obrazovanja mora biti intelektualac, a na žalost to nije uvek slučaj. Upravo zbog toga kažem da to što neko ima VII stepen jeste prednost za poslovan život, ali ne nužno i za privatan.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  12. #12

    Odgovor: Strucna sprema kao uslov?

    Citat Mish kaže:
    Isto se može primetiti da ima dosta obrazovanih ljudi koji bez rezervi pljuju po onima čiji nivo obrazovanja je niži od njihovog.
    Tacno a to znaci da fakultetska diploma nema veze sa kucnom kulturom.

    Citat Mish kaže:
    Smatram da onaj ko ima VII stepen obrazovanja mora biti intelektualac, a na žalost to nije uvek slučaj. Upravo zbog toga kažem da to što neko ima VII stepen jeste prednost za poslovan život, ali ne nužno i za privatan.
    Pazi... posedovanja diplome ne mora da bude nuzno ni za sta... ono je samo jedan od nacina nadogradjivanja koje nam mogu ali ne i nuzno pomoci...

    Inace ne mislim da neko sa faxom mora biti i intelektualac.. Cak sta vise izuzetno je mali procenat intelektualaca medju fakultetlijama. Takodje ne vidim i zasto bi bilo obavezno da neko ko ima fakultet da bude i intelektualac. Fax je samo skolovanje viseg stepena i nista vise. Ono sto coveka cini intelektualcem je nesto licno, nesto sto covek ima u glavi. A to opet nema veze sa diplomom. I fakultetlija ima pravo kao i svaki drugi covek da rutinski primenjuje svoja znanja, a da se pri tom ne bavi prosirivanjem istih.

  13. #13

    Odgovor: Strucna sprema kao uslov?

    Citat Inquisitor kaže: Pogledaj poruku
    Inace ne mislim da neko sa faxom mora biti i intelektualac.. Cak sta vise izuzetno je mali procenat intelektualaca medju fakultetlijama. Takodje ne vidim i zasto bi bilo obavezno da neko ko ima fakultet da bude i intelektualac. Fax je samo skolovanje viseg stepena i nista vise. Ono sto coveka cini intelektualcem je nesto licno, nesto sto covek ima u glavi. A to opet nema veze sa diplomom. I fakultetlija ima pravo kao i svaki drugi covek da rutinski primenjuje svoja znanja, a da se pri tom ne bavi prosirivanjem istih.
    Pa da... Slazem se. Danas kada posmatram fakultetlije oko sebe, zaista ima raznih. Ima pravih znalaca. Ali ima i ovih sto samo koriste tudje seminarske na fakultetu (promene ime i prezime ) i tako prolaze iz godine u godinu na fakultetu. I sada kao taj kad uzme diplomu da mi bude intelektualac? No way.

    Sad da ne pocinjem pricu koja je ispricana vec milion puta iz usta svih redom.... ...bla bla... pomerene vrednosti,... bla bla... ocena nije merilo znanja ...bla bla... ne postoji pravda... bla bla...


    Mogu samo reci da ja bas ne bih mogla da budem sa nekim
    1. ko me ne razume
    2. koga ja ne razumem.

    E sad da bi ta dva uslova bila ispunjena definitivno te dve osobe moraju biti na slicnom intelektualnom nivou.
    E sad ovo je moj stav ali uvek ima i ovih drugih koji vole da su superiorni, pa stoga budu u vezi sa nekim ko je da kazem glupav. Pa na taj nacin isticu sebe i ta glupavija osoba joj se divi i tako... Ima svega.

  14. #14

    Odgovor: Strucna sprema kao uslov?

    Slazem se Goldie... dakle ne mozemo vezivati fax za pamet niti inteligenciju... To su babe i zabe...

    A da je bolje imati fax no nemati i tu nema sta da se prica...

    Jedva nadju posao i oni sa faxom a zamisli kako je tek onima bez faxa... No opet ne treba nikako potcenjivati nekoga ko ima cak i samo osnovnu skolu... Ne mozemo svi da pozavrsavamo fakultete a ima i toliko prelepih poslova koji se mogu obavljati i bez diplome...

    Mislim da je u svemu tome najbitnije koliko je ko iskompleksiran... Jer dzabe nekom i doktorat ako smatra da se samo zbog toga ne moze druziti sa nekim ko ima srednjeskolsko obrazovanje... To je onda po meni Dr Kompleks a ne Dr nauka .

  15. #15

    Odgovor: Strucna sprema kao uslov?

    Da li bi fakultetski obrazovanoj osobi trebalo da predstavlja problem da stupi u vezu ili brak sa nekim ko ima nizi stepen obrazovanja?
    zavisi da li je to samo nezavrsen fax ili velika razina medju njima...
    for example...
    ako covek nema neku da kazem dubinu u odnosu na partnera onda verovatno nastaje problem jer nisu na istoj razini....I tu nikakva tolerancija ne pomaze...

    Da li stepen obrazovanja uopste treba da bude merilo uspesnog braka i da li razlike mogu da naprave problem? Da li znate nekog kome to predstavlja problem?
    znam mnoge koji jednostavno nisu uspeli da se odrze bas zbog toga sto su bili dva razlicita sveta...
    Ipak iako covek nije glup jer nije zavrsio skole...on nije obrazovan i to moze predstavljati veliki problem u bracnoj zajednici...

    Kakvo je vase misljenje po ovom pitanju? Da li biste mogli sa nekim "inferiornijim"? Da li biste sebi dozvolili da svog partnera "prozivate" zbog njegove strucne spreme?
    nikad nikog ne bi prozivala,ali sve vise sumnjam da bi mogla zivot da provedem s nekim ko je tri sveta u odnosu na mene...

    Mada,
    mada,
    mada,
    ne mora da znaci da covek nije jednako interesantan sa ili bez fakulteta...
    u biti sve je to od slucaja do slucaja....

    Tako da nemam konkretan odgovor...I nisam potkrepljena sopstvenim vec tudjim iskustvima...
    Ali nadam se da mi to nece predstavljati problem u zacecu veze...

    Ubica mekog srca.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Godine starosti - uslov za posao
    Autor jeti u forumu Spomenar
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 03.11.2008, 18:17

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •