Prenošenje neostvarenih ambicija sa roditelja na decu
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Prenošenje neostvarenih ambicija sa roditelja na decu

    Koliko puta ste se susreli sa nekim ko je studirao ili studira nesto sto ne voli ali eto roditelji su mislili da je to naj?
    Koliko puta ste culi za zabrane roditelja da imas decka,da ides tu i tu,da radis to i to,da pazis da ovo da ono?
    Roditeljska upozorenja mogu biti na mestu sve dok ne pocnu da prelaze u gusenje naseg identiteta...

    Znam primer devojke,superodlikasice koja je obozavala hemiju i prirodne nauke uopce...Razmisljala je o tome da upise medicinu,mozda farmaciju ali majka je natera da upise ekonomiju...
    Najveci problem su bili muskarci i intimni odnosi jer je ona (njena majka )napustila fax kad je ostala trudna s njom...Zabrane i pritisci da se i njoj tako nesto ne desi doveli su do toga da je ona stalno bila u strahu i nesto skrivala...
    Danas ta devojka boluje od neizlecive bolesti koja se nedavno pojavila i doktori joj ne prporucuju trudnocu jer joj se moze pogorsati stanje...

    I ja sama sam mogla biti zrtva ambicija uze i sire porodice i samo me specificna porodicna situacija osamostalila mozda isuvise rano da bih dopustila nekome da mi se mesa u zivot i zacrtane planove...

    Kakav je vas stav i odnos prema ovom probelmu?
    Da li ste sebe ikada uhvatili da razmisljate kako ce vase dete ovo i ono da radi,da studira?


    Ja evo jos nemam decu ali priznajem da sma razmisljala o tome,ne sta ce studirati,ne s kim ce biti i slicno ali kako cu ih usmeriti ka svestranosti da...
    Koje ce jezike uciti,koje sekcije,sportske aktivnosti,ljubav prema knjigama,sviranje instrumenata...

    Istina dosta od ovih stvari sam sama ostvarila ali neke nisam usavrsila jer sam pocela suvise kasno i volela bih da moja deca pocnu ranije...
    Ipak sigurna sam da ih necu terati ako sami ne budu hteli ili imali sposobnosti,talenta za nesto...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  2. #2

    Odgovor: Prenošenje neostvarenih ambicija sa roditelja na decu

    Godinama sam slušala rečenicu drugaricine mame: "Moja ćerka će završiti fakultet u 23. godini, zapoliće se odmah nakon diplomiranja, udariti dobre temelje karijere da bi se u 26. udala i bi 29. već imala dva deteta. A onda će.... Zapravo, uradiće sve onako kako ja nisam bila pametna da uradim. ". Naravno, ista drugarica se udala na trećoj godini fakulteta kojeg nikad nije završila. Ima stabilnu porodicu, dobra je majka svojoj deci i jednom rečju je zadovoljna svojim životom. Ali njena majka i dalje ne propušta priliku da prebaci kako joj je ćerka najveće razočaranje jer guska nije naučila iz majčinih grešaka.

    Ne smatram da roditelj koji pruži detetu izbor leči svoje bolesne ambicije preko dece. Ali smatram da roditelj koji nametne detetu svoj izbor guši dečiju individualnost i pokušava da živi svoj život kroz život svog deteta (odnosno, da li ako dete to prihvati to dete uopšte ima svoj život? )
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  3. #3

    Odgovor: Prenošenje neostvarenih ambicija sa roditelja na decu

    Poznajem devojku(rodjaka,doduse) koja i dan danas zivi pod maminom komandom.Mislim da cak i nema snage da se suprotstavi,gura napred dok ne poludi jednog dana...Ja svojoj majci zahvaljujem na slobodi izbora,a za svaku pocinjenu gresku u vezi istih mogu jedino sebe da okrivim.Moje dete ce imati istu slobodu,pa neka uci na sopstvenim greskama,bicu tu da posavetujem,nikako da usmeravam ili forsiram bilo sta.
    I may not be perfect but I'm always me

  4. #4

    Odgovor: Prenošenje neostvarenih ambicija sa roditelja na decu

    Ranije su roditelji imali na mene mnogo veci uticaj. Ali neka i treba. Njihova ubedjenja i iskustva da budu prisutna, te da popustaju kako mlada osoba sazreva.
    Naravno da ako izbor fakulteta nije vas da je to vec malo Taj vid ambicija, a pogotovo ne ostvarenih, se najcesce ispolji negativno. Sve sto trpis beskompromisno, ne moze da ti donese dobro.
    Uvek saslusam dobronamerne savete, ali tesko da ko moze sada da utice na moje odluke. Valjda je to cilj i predstavlja misaonu samostalnost.
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

  5. #5

    Odgovor: Prenošenje neostvarenih ambicija sa roditelja na decu

    Moji nisu imali neki veliki uticaj na odabir moje profesije, koja btw jos uvijek nije jasno definisana
    da sam njih slusao isao bi u srednju medicinsku pa posle fino bio doca a ne elektro sto ja odabrah. E kad je dosao na red fax zagovarali su da nastavim sa tom elektrotehnikom a ja zajunio na sumarstvo i upisao sumarski fakultet. Dalji spektar mog skolovanja necu da iznosim
    No ponekad kad uhavtim sebe kako razmisljam o svom potomstvu uplasim se da cu ja upravo biti taj koji ce pokusati da kroz djecu ostvari neke svoje neostvarene ambicije. Jest da su prekinute visom silom al opet to mi nikako ne mirise na dobro.
    Po meni djecu treba pustiti da istrazuju ali u svakom slucaju biti uz njih kad im bude potrebna pomoc. Cisto roditeljskim savjetima dati im neke upute a nikako ih forsirati na ovo ili ono.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  6. #6

    Odgovor: Prenošenje neostvarenih ambicija sa roditelja na decu

    Tatina ne ostvarena zelja je da bude doktor, prekinuo je fax, negde na trecoj, jer se ozenio , zavrsio je srednju medicinsku i iako je zadovoljan na neki nacin sadasnjim poslom, sa diplomom doktora dogurao bi dalje. To su negde i njegove reci, koje mi je cesto govorio kad sam biila mladja, mislim da je imlplicitno zeleo da nastavim njegovim stopama, ali nikad me nije pritiskao. Ja sam naravno izgurala svoje, studiram ono sto me interesuje, medicina mi nije padala na pamet, ali dobro nisam ni jako daleko On je zadovoljan sto studiram, iako ne za doktora, ali mislim da mu ponekad bude krivo, ali nikad mi to ne kaze.
    "toliko puteva.. koji izabrati, gde poci, koga povesti..???"

  7. #7

    Odgovor: Prenošenje neostvarenih ambicija sa roditelja na decu

    Mogu da kažem da je mojim sestrama a i meni bila nametnuta tatina ambicija - bavljenje karateom i pohađanje prirodoslovno-matematičke gimnazije.

    Nisam se pretjerano borila protiv karatea jer sam u njemu uživala i u neku ruku sam zahvalna tati na tolikom inzistiranju i davanju sebe pa bi mi mogle trenirati. Starija seka i ja smo bile svaki dan vozane na trening i sa treninga. Sve što se ticalo karatea, ispunjavalo se brzinom munje.

    Isto tako ne mogu reći da mi je smetao izbor srednje škole. Neću skrivati da nisam znala što bih upisala i u biti mi je laknulo što su oni odlučili umjesto mene.

    A sada na temu...

    Nabacujem li ja svojoj kćeri neke svoje neostvarene ambicije na vrat? Ne. Htjela sam ju dati na sport (karate je bio logičan izbor jer je htjela da se tuče kao mama a i tu u gradu je moj bivši klub i tener) ali nakon dva odrađena treninga joj se nije svidjelo. Ok, naći ćemo nešto drugo. Htjela je na ritmiku da ide, išla je. Ja joj jedino znam sugerirati a na njoj je da izabere.

    Smatram da nekad neostvarene roditeljske ambicije mogu pasti na plodno tlo, tj. djetetu se moge svidjeti 'ideja' ali... Kada se roditelj previše uživi u svoj neuspjeh koji ga je toliko pogodio, nema te stvari koja će ga odmaknuti od cilja da vlastito dijete usmjeri da krene istim stopama.

    Kada se nešto nameće - ne valja.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  8. #8

    Odgovor: Prenošenje neostvarenih ambicija sa roditelja na decu

    Ako nije u pitanju psihopatologija i neki roditeljski "kvar" ... ja na to baš i ne gledam kao na neku lošu stvar.
    Ako uzmemo da:
    - svaki roditelj svom detetu želi najbolje,
    - pa kao iskusniji želi kod svog deteta nešto da akcentuje i tako iz njega "izvuče" neki prepoznati maximum,
    - želi i ume pravilno da usmeri, pa da na taj način pomogne detetu da u izborima ne luta,
    a da pritom sam u tome nije uspeo i nije se ostvario ... iz nekog koznakog razloga
    ... što da ne!?

    Ja roditeljske savete i pomoći oko biranja pravca nisam doživljavala kao opterećenje i nametanje,
    pa danas nemam u grlu takvu knedlu.
    Ili nisu imali neostvarene ambicije ... ili sam ja dobro umela da "nametnem" svoju volju ... ne vidim treći odgovor.


    Tako se i ja ponašam kao roditelj ... bez opterećivanja njih - mojim željama i nametanja moje volje.
    Ili ja nemam neostvarene ambicije ... ili oni dobro nameću svoje volje ... nema trećeg odgovora.


    --------------------------
    Mada... svesna sam jedne činjenice, da mi je majka jako talentovana za umetnost.
    O njenom talentu, čak i posle svog mog školovanja ... i dan danas mogu samo da sanjam.
    Moguće je da mi je to nekada.. negde.. nekako lagano, tiho i neprimetno "šapnula" ... pa da sam tako i odabrala,
    da kroz život - sama "crtam svoj život" .
    Njoj za ljubav.

    ... to već nije nemoguće ...

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


Slične teme

  1. Mešanje roditelja
    Autor Mish u forumu Porodica
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 30.10.2009, 21:15
  2. Najčešća pitanja - dileme roditelja
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 31.03.2009, 08:56
  3. Kritike na racun roditelja- da ili ne?
    Autor Savannah u forumu Spomenar
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 09.01.2008, 14:01
  4. Ambicija - dva fakulteta
    Autor bla_bla_bla u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 11.12.2007, 23:33
  5. Ubici roditelja 30 godina + obavezno lečenje
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 26.11.2006, 21:45

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •