Molitva - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 42 od ukupno 42

Tema: Molitva

  1. #31

    Odgovor: Molitva

    Kako ću naučiti da se molim?



    Ako želite da naučite da se molite, onda, kao prvo, morate da naučite prvi životni krik, prvi zvuk života, pravog života s Bogom.
    Gospod Isus je jednom ispričao priču o dva čoveka koja su išla u crkvu. Jedan je fini gospodin. I igrao je važnu ulogu u društvu. Odmah je pošao napred i počeo moliti : "Dragi Bože, zahvaljujem što sam tako fin momak". Bog je već bio zapušio uši. Taj čovek je mogao da govori koliko god je hteo, Bog više nije slušao. Eto, i toga ima. Drugi čovek je bio prilično gadan tip. Rekli bismo, pomalo kriminalac, švercer ili tako nešto. Biblija ga naziva carinikom. Pri ulasku u crkvu ovoga obuzima strah od svete atmosfere, i odmah kraj vrata zastaje, misleći : "Meni ovde uopšte nije mesto. Radije bih ušao u neku kafanu, ali ne ovamo". Već je hteo da se okrene, ali se u tom trenutku setio zašto je došao : Strašno ga muči čežnja za Bogom. Svi mi imamo strašnu čežnju za Bogom - Vratiti se kući - Bogu! Tako, taj čovek nije mogao da se jednostavno okrene i ode, ali ne može ni da udje dublje u crkvu. Setio se kako izgleda njegov život. Sklopio je ruke i izgovorio samo jednu kratku rečenicu: "Bože, budi milostiv meni grešnome!" Biblija kaže da su nebeske čete počele da pevaju. Oživeo je jedan čovek!

    Dakle, prvi životni krik glasi: Sagrešio sam!

    Kada se dete radja, prvi životni zvuk koji čujemo je "plač". Dete se rodilo, Novi život i prvi plač novorodjenog života!
    Prvi krik novog života iz Boga je onaj kada čovek konačno dolazi do Božijeg svetla istine i zaplače: "Sagrešio sam, Bože. Budi milostiv meni grešnome!" . Sve vaše moljenje ništa ne vredi, ako na početku ne stoji ovaj prvi krik života. Ko je još čuo za neko dete koje bi otpočelo svoj život nekim drugim govorom? Na početku uvek dolazi prvi životni krik. Ne postoji nikakav drugi put u Božije carstvo!

    Samo kao Božija deca možemo se moliti onako kako treba. A razlog zašto ne umemo da se molimo jeste što nismo postali Božija deca.
    Naravno, mi smo "hrišćani". Kršteni smo, konfirmisani, hrišćani smo na Božić i Vaskrs, pozdravljamo sveštenika i učtivi smo prema njemu. Jedan evangelista je jednom oslovio svoje slušaoce: "Vi ste pokršteni neznabošci, pokršteni zečevi". Pitali su ga šta to znači, a on im odgovori: "Ako uhvatiš zeca i pokrstiš ga, on će odmah skočiti u njivu. Tako i mi. Damo se krstiti i odmah se vraćamo u svet". Tako ne možemo da se molimo. Samo Božija deca umeju pravo da se mole. I zato, samo istinska Božija deca mogu da budu i istinski srećna.
    Moramo postati Božija deca, vratiti se na taj put. Možda ste hrišćanski obojeni, ali niste Božije dete. Detetom se postaje samo rodjenjem. Božije dete se postaje samo novorodjenjem. Tada ćemo umeti i da se molimo. Štaviše, Božija deca više i ne umeju da žive bez molitve. Božijoj deci je molitva poput disanja. A mi zaboravljamo na disanje duše.
    Kako čovek postaje Božije dete?
    Samo po Isusu.
    On je rekao: "Ja sam vrata. Ko ulazi po meni, spašće se!" Eto, kroz maglu sveta ide nam u susret Isus, čovek s tragovima eksera na rukama. Nismo baš za njega marili, činilo nam se da su to gluposti u vezi sa Isusom. Ali, eto, on nam ide u susret, možda ćete ga prepoznati: "Ti, čoveče, iz one druge dimenzije, ti, sine živoga Boga, ti si moj Spasitelj!"
    Znači prvi korak da postanem Božije dete jeste prepoznati Isusa. A drugi korak je da se u meni stvori veliko pouzdanje u tog Isusa. On može da sredi moj unutrašnji život, moj nemir, moju potajnu krivicu, grehe moje mladosti...Jedan Božiji čovek govori u Starom zavetu: "Ti brineš za moju dušu". Odjednom, znamo da tom Isusu možemo verovati. Toliko mu verujemo, da se usudimo prekinuti sa svojim dosadašnjim životom i da ceo svoj život stavimo njemu u ruke. To nazivamo obraćanjem. Reci te mu: "Uzmi moj život, Isuse! Predajem ti ga!" . Kada to uradimo, istog trenutka postajemo Božije dete. Postoje samo jedna vrata u Božije kraljevstvo, a ta vrata zovu se Isus. Umro je za nas i vaskrsnuo za nas.
    Danas svaki čovek ima svoje mračne tajne, ama baš svaki...Vuče ih sa sobom...Ali kada postane Božije dete, tada može Isusu da izruči svoje srce. Može da mu kaže svoje mračne tajne, kao i to da ne može da izadje na kraj sa samim sobom, da mu kaže šta ga vezuje i sputava. Može mu reći ono što ne može da poveri nijednom čoveku.
    Sećam se kako je moja majka jednog dana rekla: "Sinoć sam bila toliko umorna, da više nisam mogla ni da se molim. Onda sam jednostavno rekla: ' Laku noć, dragi Isuse!' " . Pomislih: Božije dete ovako razgovara sa svojim Gospodom, tako prirodno! A on, stvarno bdi. Moj spasitelj je tu u svako doba dana i noći, a ja sam njegova svojina i mogu čvrsto da računam na njega.
    Ako ne možemo moliti, onda je to katastrofa broj jedan. Dakle, svima nam je potreban onaj pravi životni krik : "Zgrešio sam, Bože, budi milostiv meni grešnome!" . . .
    Poruku je izmenio ser_gogsy, 08.09.2008 u 08:35 Razlog: reč

  2. #32

    Odgovor: Molitva

    MOLITVA ZA UMNOŽENJE LJUBAVI

    Gospode,koji si zapovest novu dao učenicima Tvojim da ljube drug druga
    obnovi iste i upečati u duše i srca naša blagodaću presvetoga Duha Tvojega kako bi se brinuli:
    ne kako ćemo sebi ugoditi,no Tebi i poslužiti bližnjem na korist i spasenje:
    molimo Ti se Blagodatelju milostivi,usliši i milostivo pogledaj.
    Da budemo savršeni u ljubavi Tvojoj,Bože naš,da imamo nelicemernu ljubav ka bližnjem
    prinudi nas Gospode blagodaću Tvojega Duha.
    Ko misli da ima ljubav prema Tebi,a brata svojega mrzi,laža je,i u tami hodi.
    Zato Milostivi razgori duše i srca naša na ljubav prema Tebi i prema braći-
    molimo ti se,kao milostiv usliši,i kao preblag pomiluj.Amin.

  3. #33

    Odgovor: Molitva

    Evo sta pise u decjem molitveniku-mala pomoc za sve roditelje,rodjake,prijatelje.

    "O molitvi uopste

    Sta znaci moliti se Bogu?
    Moliti se znaci proslavljati Boga,blagodariti Mu i moliti Ga za svoje potrebe.

    Zasto se treba moliti Bogu?
    Bog je nas Tvorac i Otac.On se brine za sve nas i daje nam sve sto nam je potrebno za zivot.Zahvaljujuci Njemu,mi zivimo,krecemo se i postojimo;zato smo duzni da Mu se molimo.

    Kako se molimo?
    Molimo se svojim unutrasnjim bicem-umom i srcem;ali kako svako od nas ima i dusu i telo,molitva je pracena i spoljnim,vidljivim znacima:krsnim znamenjem,poklonom do pojasa,a ponekad,da bismo dublje izrazili nasu ljubav prema Bogu,kleknemo na kolena i cinimo poklon do zemlje ili metanije.

    Kada se treba moliti?
    Moliti se mozemo u svako vreme,bez prestanka.

    Kada se posebno treba moliti?
    Posebno se treba moliti:ujutro,kada se probudimo iz sna,da zahvalimo Bogu sto nas je sacuvao tokom noci i da izmolimo od Njega blagoslov za nastupajuci dan.Na pocetku svakog dela,da bi nam Bogpomogao.Po zavrsetku posla,da zahvalimo Bogu za pomoc i uspeh.Pre jela,da bi nam Bog blagoslovio hranu na zdravlje.Polse jela,da bismo zahvalili Bogu Koji nas je nahranio.Uvece,pred odlazak na pocinak,da bismo Mu zahvalili za protekli dan i zamolili da nas sacuva u toku noci.
    Pravoslavna Crkva ima posebne molitveza sve ove prilike.

    Gde se treba moliti?
    Mozemo se moliti na svakome mestu,ali posebno mesto za molitvu je boziji hram,u koji treba da odlazimo na bozanstvenu sluzbu,a posebno nedeljom i praznikom,kao i za vreme posta.

    Koga jos,osim Boga,postujemo i prizivamo u svojim molitvama?
    Osim Boga,u svojim molitvama mi postujemo i prizivamo Majku Boziju,-Presvetu Djevu Mariju,andjele i sve svetitelje.

    Da li je nasa molitva uvek ugodna Bogu?
    Ne uvek.Ako se molimo rasejano,bez ljubavi i straha prema Bogu,izgovaramo molitvu samo recima,a za to vreme razmisljamo o necemu drugom,takva molitva ne samo da nam nece doneti milost Boziju,vec njome zalostimo Boga.

    Sta nas podseca na Boga i Njegove svetitelje i pomaze da odrzimo paznju u toku molitve?
    Ikone pred kojima se obicno molimo.
    Sta su to ikone?
    Ikone-to su slike Gospoda Boga Isusa Hrista,Preciste Njegove Djeve Marije,svetih andjela i svetitelja.

    Sta reci o onome koji se u toku molitve nepravilno i nepazljivo krsti ili se,pak,stidi da se prekrsti?
    Ko se stidi ili je lenj da na takav nacin izrazava svoju ljubav prema Bogu,toga ce i sam Isus Hristos postideti na Strasnom sudu Svome.

    Kako se treba krstiti?
    Pravilno se krstimo tako sto spojimo tri prsta desne ruke-palac,kaziprst i srednji prst,a druga dva-domali i mali-polozimo na dlan.Prstima tako slozenim,dodirujemo celo,pa grudi,potom desno,pa levo rame.

    Sta oznacavaju tako polozeni prsti?
    Skupljanjem tri prsta u jedno,mi izrazavamo veru u to da je Bog jedan po sustini,ali trojican u Licima.Dva prsta spustena na dlanu pokazuju nasu veru u to da su u Isusu Hristu,Sinu Bozijem,sjedinjene dve prirode,Bozanska i ljudska.Praveci na sebi znak krsta,mi izrazavamo da se spasemo verom u Isusa Hrista,raspetoga na krstu.

    Zbog cega krsnim znamenjem osenjujemo celo,grudi i ramena?
    Za prosvecenje uma,srca i ukrepljenje snaga."
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  4. #34

    Odgovor: Molitva

    Samo chekam kad cu ovde da prochitam priruchnik: "Kako prici Bogu i zadrzati se u njegovoj blizini shto duze?"


    Sad ozbiljno, uvek sam se zgrazavao pisanih pravila koje mi govore kako bi trebalo da se ponasham, narochito kada je rech o nechem tako intimnom i individualnom kao shto je verovanje.


    Sve shto mi treba, tu je, u mome srcu.


    Kraj.

  5. #35

    Odgovor: Molitva

    MOLITVA SV.VLADIKE NIKOLAJA

    Spasi, Gospode, narod svoj, i spasi mene. Ako ne spaseš narod, tvoj i moj, a spaseš mene, ja cu se u Raju osecati u tudjini. Ne pomiluj samo junake nego mnoge, da bi mnogi srodni na zemlji bili srodni i na nebu. Neka bi suza tvoja, Hriste, u Getsimaniji, očistila milione pokajnika, i svaka kap krvi Tvoje na Golgoti milione miliona. Aliluja. Lako Ti je spasiti pravednike, no Tebi nije teško spasiti ni gresnike, koji greše ali mrze svoj greh. Pravednici se spasavaju ne svojom pravednošću no milostivom molitvom za grešnike. Usliši Gospode molitvu pravednika Tvojih za grešni narod i spasi narod, jer je narod Tvoj, iako je i grešan. Kako si spasao Tvoj ruski narod u smutno vreme po molitvi pravednika Sergija i Hermogena, tako spasi i Tvoj srpski narod u vreme zabune po molitvi pravednika Tvojih , Save i Nemanje. Kako si spasio Carigrad mnogo puta po milostivoj molitvi Majke Tvoje, Hriste, tako spasi sada Srpsku crkvu po molitvi Bogorodice i svih slavskih svetaca srpskih, Tvojih ugodnika. Kako si spasavao Jerusalim od neznabozaca i krivovernika, tako spasi i Beograd od bezvernika, da se glasi spasenje od Tebe a ne od ljudi. Iznemoše narod Tvoj od čekanja, ne kušaj do kraja strpljenje njegovo, Gospode, Gospode. Iznemože narod Tvoj od čekanja. Sva se zemlja pokri trupovima vernih Tvojih, ne mozemo da kopamo i da motika ne zvekne o kosti srodnika naših i ne odjekne bolno u dušama nasim. Nema njive koja nije groblje, niti drveta koje nije nadgrobni spomenik. Sva je srpska zemlja groblje. Smiluj se Gospode, i spasi narod Tvoj, sa mnom ili bez mene. Amin.

  6. #36

    Odgovor: Molitva

    Molitva iz molitvenika Siksai Đerđa (1738-1803), reformatskog sveštenika u kojoj se hrišćanin moli da mu Bog podari snage protiv greha:

    O, sveznajući i za sve dovoljni Bože! Želeo bih i voleo bih iz punog srca u potpunosti hodati putevima Tvojim, želeo bih i voleo bih Tvoju volju u svemu ispoštovati i svoj život u svemu prema Tvojim zakonima urediti. Ali, o, žalosna je pokvarenost, velika duhovna nemoć koja se često ogleda u meni! Koliko se samo često nastanjuju u mom srcu grešne i uzaludne pomisli, rađaju se grešne pobude i želje, izlete mi na usta grešne i nepromišljene besede, čak koliko mnogo puta sam se ne razmišljajući dao na grešna i neprilična dela.

    O, Bože, kako mi je ovo teško! Ali, sam od sebe i iz svoje snage ne mogu sebi ni u čemu da pomognem, makar koliko se odlučio, makar koliko pazio, sva moja pažnja i nastojanja su uzaludna sama po sebi.Zato se obraćam i molim Tebi: daj mi snagu protiv greha, daj mi milosti kako bih se odbranio ne samo od onih velikih grehova nego i od onih koji mi se čine manjima. Nek se Sveti Duh Tvoj nastani u meni, nek održi moje srce čisto od grešnih pobuda i misli, i kad moja pokvarenost hoće grešno pomisliti, reći ili delati, Tvoj Sveti Duh neka me upozori, poduči i odvrati od toga.

    Gospode Bože, koji si mi darivao želju, nastojanje i volju da činim dobro, podaj mi i sposobnost za sprovođenje toga. Osnaži u meni novorođeni deo, da po tvojoj milosti pobedim greh jedno za drugim, a grešne pobude i želje, jedne za drugim smirim i ugušim, nad njima da vladam i moje hrišćanstvo iz dana u dan da načinim savršenijim i stvarnijim.

    A, pošto ne može da bude da nisam grešan za svog života, Gospode Isuse moje grešne nedostatke i nejakost pokrij pred očima Tvoga Svetoga Oca svojom beskrajnom zaslugom, kako me se ne bi zbog njih ogadio i mene odbacio.

    Čak, delaj sa snagom svoje savršene poslušnosti, da moje srčano nastojanje ka savršenosti, do koje u stvari zbog moje nepodobnosti u ovom životu stići ne mogu, prihvati kao da sam to već dostigao. I na kraju, jednog dana zbog Tvoje večne samilosti prihvati zbog Tebe i po Tebi u srećno mesto savršenosti, da tamo dobijem ono što sam ovde želeo, dostignem ono što sam ovde nastojao dostići: da od svih grehova očišćen i savršen budem mom nebeskom Svetom Ocu i Tebi, mom Spasitelju i Gospodu Bogu Svetom Duhu na večno slavljenje i poštovanje. Amin.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  7. #37

    Odgovor: Molitva

    Molitva Isusu Hristu za učvršćenje u veri Pravoslavnoj

    Stvoritelju, Gospode, Bože naš, pošalji nam blagodat Duha Tvoga Svetoga da nas učvrsti u Svetoj Veri Pravoslavnoj, koju primismo od Sina Tvoga, Gospoda našeg Isusa Hrista, da je jednomisleno ispovedamo pred svim ljudima i sačuvamo je do svršetka veka. Amin.


    iskreno se nadam da nisam otišla u of

  8. #38

    Odgovor: Molitva

    Dakle, zašto su nečije molitve uslišene, a nečije nisu?
    Da li je moguće da ne shvatamo svrhu molitve?
    http://www.vojvodinacafe.com/forum/408823-post30.html

  9. #39

    Odgovor: Molitva

    KO NE MOLI

    Neki seljak bio je pozvan na neku svečanu večeru.

    S njim za stolom sedeli su otmeni gosti.

    Kada je trebalo početi jesti, čini se da nikome nije bilo važno pomoliti se pre toga.

    Samo je seljak jednostavno sklopio ruke da bi zahvalio Bogu.

    Neki naizgled otmeni gospodin podrugljivo je rekao: "Dragi prijatelju, kod vas na selu sigurno ste još navikli da se svi molite"

    "Ne", odgovori seljak "to ne mogu reći".

    "Tako" rekao je onaj drugi pobednički, sigurno samo stari i zaostali".

    A odgovor je bio:

    "Znate, ja imam jednu svinju i sedam praščića koji se ne mole. A svi koji normalno ne pripadaju živini, normalno zahvaljuju svom Stvoritelju za hranu i piće."

    "Gospodin" je ostao bez reči.

  10. #40

    Odgovor: Molitva

    МОЛИТВА ПРЕСВЕТОЈ БОГОРОДИЦИ



    Таласи страсти смућују ме, велика туга и тегоба испуњава душу моју. О Пресвета, умири душу моју миром Сина Твога и душевну сумњу и тугу одагнај благодаћу Његовом. Буру мојих грехова који ме као ватрени црв пеку утишај и пламен његов угаси. Испуни, Пречиста, радошћу срце моје и разагнај маглу прегрешења мојих испред мене, јер ме она смућује. Просвети ме светлошћу Сина Твога. Изнеможе душа моја, све ми је тешко, па чак и молитва. Ево, хладан сам као стена, усне шапћу молитву, али срце је непокретно, покрила га је тегоба. Открави лед око душе моје и загреј срце моје љубављу Твојом.


    Не уздам се у заштиту људску, но припадам Теби, пречиста Владичице, не одбаци ме, но прими молитву слуге Твога. Туга ме обузела, не могу више да трпим навалу демонску; заштите немам, нити имам где да се заклоним јадан, и увек бивам у тој борби погођен, а утехе нигде немам, сем у Теби, Владичице света. О, надо и заштито свих који верују, не одбаци молитву моју. Амин.


    Пресвета Мајко Христова, Пречиста, Преблагословена Богородице, ево сотона удара на мене као вали морски о лађу и гони ме дању и мучи ме ноћу. Немам мира, усколеба се душа моја – устрепта дух мој. Похитај Пресветла и помози ми. Умоли милога Господа да ми се смилује и да ми учињене грехе опрости. О, Пресвета Мајко Исусова, милосрђе Твоје је велико и оно је највећи противник сили пакленој. И најтежи грешник, када падне у гротло паклено, гурнут нечастивом силом, ако завапи Теби, кадра си да га избавиш. Избави и мене, ево сотона хоће да ме спотакне и уништи веру моју, но ја се у Господа уздам. Слава нека је Теби, светија од Херувима и Серафима довека. Амин.

  11. #41

    Odgovor: Molitva

    МОЛИТВА ПРЕ СВЕТОГ ПРИЧЕШЋА

    Верујем Господе,и исповедам да си Ти ваистину Христос,Син Бога живога,који си дошао у свет да грешнике спасеш,од којих сам први ја.Још верујем да је ово само пречисто Тело Твоје,и ово сама часна Крв Твоја.Стога Ти се молим:помилуј ме,и опрости ми сагрешења моја,хотимична и нехотична,учињена речју,и делом,свесно и несвесно,и удостој ме да се неосуђено причестим Тајнама Твојим на отпуштење грехова и на живот вечни.
    Прими ме данас,Сине Божији,за причасника Тајне Вечере Твоје,јер нечу казати Тајну непријатељима Твојим;нити чу Ти дати целив као Јуда,већ као разбојник исповедам Те:помени ме,Господе,у царству Твоме.
    Нека ми причешћивање светим тајнама Твојим,Господе,не буде на суд или осуду већ на исцелење душа и тела.Амин.
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  12. #42

    Odgovor: Molitva

    Psalam 102.
    Davidov, (Psalam). (MT: Psalam 103)


    BLAGOSLOVI, dušo moja, Gospoda,
    i sve što je u meni Ime sveto Njegovo.
    2. Blagoslovi dušo moja Gospoda,
    i ne zaboravljaj sva uzdarja Njegova.
    3. Koji očišćuje sva bezakonja tvoja,
    i isceljuje sve bolesti tvoje.
    4. Koji izbavlja od truleži život tvoj,
    Koji te venčava milošću i dobrotama.
    5. Koji ispunjuje dobrima želje tvoje,
    obnoviće se kao u orla mladost tvoja.
    6. Čini milostinju Gospod,
    i sud svima onepravdovanima.
    7. Kazao je puteve Svoje Mojsiju,
    sinovima Izrailjevim volju Svoju.
    8. Milosrdan je i milostiv Gospod,
    dugotrpeljiv i mnogo milostiv.
    9. Neće se do kraja gnjeviti,
    niti će do veka srditi se.
    10. Nije nam po bezakonjima našim učinio,
    niti je po gresima našim uzvratio.
    11. Jer po visini neba od zemlje,
    utvrdio je Gospod milost Svoju na onima koji Ga se boje.
    12. Koliko je daleko istok od zapada,
    udaljio je od nas bezakonja naša.
    13. Kao što miluje otac sinove,
    pomilova Gospod one koji Ga se boje.
    14. Jer On pozna sazdanje naše,
    seti se da prah jesmo.
    15. Čovek je kao trava, dani njegovi,
    kao cvet poljski, tako precveta.
    16. Jer iziđe duh iz njega, i nema ga,
    i ne poznaje više mesto svoje.
    17. A milost je Gospodnja od veka do veka na onima koji Ga se boje,
    i pravda je Njegova na sinovima sinova
    18. onih koji čuvaju zavet Njegov,
    i pamte zapovesti Njegovih da ih izvršuju.
    19. Gospod je na nebu pripremio presto Svoj,
    i Carstvo Njegovo vlada nad svima.
    20. Blagoslovite Gospoda svi Anđeli Njegovi,
    moćni snagom tvoreći reč Njegovu,
    da čujete glas reči Njegovih.
    21. Blagoslovite Gospoda sve Sile Njegove,
    služitelji Njegovi tvoreći volju Njegovu.
    22. Blagoslovite Gospoda sva dela Njegova.
    Na svakom mestu vladavine Njegove,
    blagoslovi dušo moja Gospoda.
    Slava:


Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Slične teme

  1. Molitva pomocu brojanica
    Autor swba u forumu Religija
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 30.10.2010, 21:59
  2. Pesma 'Molitva' plagijat?
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 17.05.2007, 23:12
  3. Molitva šume
    Autor SQUAW u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 09.09.2006, 05:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •