Abortus

Prikaz rezultata glasanja: Да ли одобравате

Učesnika ankete do sada
113. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • да, увек

    44 38.94%
  • да, само кад је здравље жене угрожено

    50 44.25%
  • не, никад

    19 16.81%
Strana 1 od 23 12311 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 343

Tema: Abortus

  1. #1

    Abortus

    Највећи број жена који изврши абортус су жене са већ једним дететом. Да ли је то најефикаснији начин планирања породице?

    Шта ми заправо о томе знамо:
    http://medicinari.com/abortus.html
    Poruku je izmenio ekatarina, 03.07.2007 u 23:07

  2. #2

    Odgovor: abortus

    Uh, jedva izdržah ovaj tekst do kraja. Prvo da odgovorim na pitanje - naravno da abortus nije najefikasniji način za planiranje porodice, naravno da abortus nije uopšte način za planiranje porodice.

    Ja sam, nažalost, bila svedok jedne scene nalik onoj sa fotografija. Davno, kao student, držala sam strah jednoj od najdražih prijateljica i proživela sa njom čitavu proceduru (ne znam kako drugačije da nazovem sve ovo). Videla sam uživo ubijenu bebu. Nisam ni na momenat osudila prijateljicu zbog odluke koju je donela, to jeste samo njen život. Sada mi se malo vratilo sve to.

    Pitanja su mnogobrojna, ne znam sa koje strane da priđem svemu. Prvo tekst jeste naučni, na neki način, ali kači i direktno osuđuje žene koje se na takav korak odluče, iako je po ustavu naše države, kakvagod bila, svakom pojedincu ostavljeno pravo da odluči kako će da postupi u takvoj situaciji. Ja to podržavam, postoje mnoge teške odluke koje moramo da donosimo i ovo je, nažalost, samo jedna od njih.

    Naše društvo je tek u proteklih 10-ak godina odraslo u tom nekom smislu da se mladi ljudi intenzivo edukuju o primeni sredstava za kontracepciju (pravih, kao što su kondomi pre svega, pa onda sve drugo). Naše društvo je, i dalje, prepuno tabua, mnoge su porodice i dalje prisutne gde se ne razgovara otvoreno o seksu, gde devojčice, devojke kriju od roditelja da imaju seksualne odnose, i dalje nije baš skroz svejedno ući u apoteku i kupiti kondome, a da pritom ne budemo podvrgnuti čudnim pogledima ljudi koji se nađu tamo. Užasno je složeno i osetljivo uopšte pričati o samom abortusu.

    Ja jesam i uvek ću biti za to da svako od nas mora da ima pravo da donosi odluke o tome kako će da živi sopstevni život, kolikogod to ponekada izgledalo surovo.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  3. #3

    Odgovor: abortus

    Citat euridika kaže: Pogledaj poruku
    Prvo tekst jeste naučni, na neki način, ali kači i direktno osuđuje žene koje se na takav korak odluče
    Не бих се сложила са тим. У тексту нема ничега осуђујећег. Све су саме чињенице. Ја то видим као малу опомену на тренутан помало неодговаран став жена према свом здрављу. Овај текст служи некој актуелизацији проблема. И чисто је едукативног карактера.
    А сад, моје лично мишљење о томе... ћу задржати за себе.

  4. #4

    Odgovor: abortus

    Citat euridika kaže: Pogledaj poruku
    Prvo da odgovorim na pitanje - naravno da abortus nije najefikasniji način za planiranje porodice, naravno da abortus nije uopšte način za planiranje porodice.

    Naše društvo je tek u proteklih 10-ak godina odraslo u tom nekom smislu da se mladi ljudi intenzivo edukuju o primeni sredstava za kontracepciju (pravih, kao što su kondomi pre svega, pa onda sve drugo). Naše društvo je, i dalje, prepuno tabua, mnoge su porodice i dalje prisutne gde se ne razgovara otvoreno o seksu, gde devojčice, devojke kriju od roditelja da imaju seksualne odnose, i dalje nije baš skroz svejedno ući u apoteku i kupiti kondome, a da pritom ne budemo podvrgnuti čudnim pogledima ljudi koji se nađu tamo. Užasno je složeno i osetljivo uopšte pričati o samom abortusu.
    Nazalost to je u nasem drustvu neizbezno, koliko god se nekome to svidjalo, ili imao opravdanja protiv, to je ipak jedini razumni nacin da se ucinjena 'greska' (ili kako god to nazvali) dalje ne produbljava, ili u nedostatku razumevanja okoline ili drzave prouzrokuje nesto jos i gore... Apsolutno sam za legalan abortus, i odgovarajucu edukaciju mladih, i drustva u celini. To ne treba da bude tabu, nesme da bude tabu, jer moze biti samo gore.
    Upravo porodica i drustvo svojim postupcima i razumevanjem treba da preduhitre situaciju da se uopste ne pojavi potreba za abortusom, ali ako se ipak desi, treba biti u stanju pravovremeno reagovati. Pogotovo sto je ovo ipak sve cesca pojava kod mladjih generacija.....kod nase dece.
    A sto se tice osudjivanja zene....upotrebicu blag izraz..fanatizam...
    jedna od odlika ljudskog bica je sposobnost i mogucnost odlucivanja o sebi i svom zivotu...sve drugo pretvara zenu u najobicniiju stvar, da ne kazem masinu za radjanje....

    Jedina dilema u celoj prici jeste do koliko vremena starosti fetusa je moguce uraditi abortus....a do ove dileme ne bi dolazilo da su drustvo i porodica oslonac zene, a ne 'licemerni kriticar'
    Ako ne mogu da pomognem, necu da odmognem

  5. #5

    Odgovor: abortus

    Citat ekatarina kaže: Pogledaj poruku
    Не бих се сложила са тим. У тексту нема ничега осуђујећег. Све су саме чињенице. Ја то видим као малу опомену на тренутан помало неодговаран став жена према свом здрављу. Овај текст служи некој актуелизацији проблема. И чисто је едукативног карактера.
    Evo ga isečak iz teksta koji direktno osuđuje žene koje se odluče na abortus.

    "Многа деца преживљавају ову процедуру. Случај Gianna-e Jessen ( на слици ) сведочи о томе. Над њом је покушан абортус сланим раствором, али она је преживела. Једна од сестара у болници ју је спасла неминовне смрти и дала на усвајање једној породици. Ова жена данас путује целим светом и сведочи личним примером о достојанству нерођене деце."

    Mnoge stvari koje danas radimo i kako živimo, mnogi od nas rade neodgovorno po svoje zdravlje i po zdravlje drugih ljudi. Opet ponavljam, preuzimanje odgovornosti, donošenje odluke i življenje sa istom su sasvim dovoljno teški da bismo mi kao posmatrači još dodatno to otežavali.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  6. #6

    Odgovor: Abortus

    Na žalost, živimo u društvu u kom je najčešći vid "kontracepcije" upravo abortus.
    Naravno, sa tim se ne slažem.
    Ali sam istovremeno za legalan abortus.
    Abortusa je bilo uvek, legalnog ili ne. I biće ga, legalnog ili ne. Ako je već tako, onda neka bude legalan, bolje je.
    Nije svako u svakom životnom dobu spreman na roditeljstvo. Budimo iskreni, nisu svi ni sposobni biti roditelji. I ispravnije je blagovremeno to priznati sebi i drugima nego iz jedne greške nagomilati još nebrojeno drugih.
    A slažem se da treba težiti da se broj abortusa svede na najmanju moguću meru, ali ne zabranom, već edukacijom. Time bi se kao rezultat planiranja porodice dešavali porođaji, a ne abortusi.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  7. #7

    Odgovor: Abortus

    Apsolutno sam protiv zabrane abortusa jer će onda daleko više biti nelegalnih koji mogu ugroziti zdravlje žene i za to sam da pravo na abortus bude isključivo pravo žene jer se radi pre svega o njenom telu .

  8. #8

    Odgovor: Abortus

    За забрану аборту са сам. То је убијање нерођене деце.
    Било је прихватљиво за примитивне народе који нису знали кад почиње живот да одобравају абортус. Али данас кад је наука узнапредовала знамо да постојање човека настаје зачечем. За мене је дозвола за абортус до те и те недеље трудноће (четврте?) исто што и дозвола да се дете убије до рецимо треће године.
    Мислим да одлука абортусу није право жене да одлучује о свом телу јер се то не тиче само њеног тела као одстрањивање тумора, већ се ради и о другом људском бићу. Не може бити право жене да одлучује о рађању старије од туђег живота. Право да одлучи о рађању значи да одлучи да ли ће имати деце или не, не да убије дете ако јој се не рађа.
    Ово је чисто принципијелан одговор, и никакве приче о томе шта би се добило забраном абортуса, приче о жртвама силовања, малолетницама, угроженом животу мајке... не мењају ништа што сам рекао.
    Сад очекујем дрвље и камење од бораца за права жена који су заборавили да неко има право да има мишљење које се не слаже с њиховим.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  9. #9

    Odgovor: Abortus

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Право да одлучи о рађању значи да одлучи да ли ће имати деце или не, не да убије дете ако јој се не рађа.

    Mislim, stvarno ne znam šta je Писац ovim hteo da kaže.

    Žena ima pravo da odluči hoće li imati dece ili ne, ali nema pravo na abortus. Sve žene imaju pravo da odluče hoće li imati dece ili ne? I one koje su u ranoj trudnoći? Šta da radi žena u ranoj trudnoći koja odluči da ne želi imati dece?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  10. #10

    Odgovor: Abortus

    Nikakva zabrana. Pre sam za neku kampanju kojom bi se skrenula pazznja na to da do situacije kada je abortus neminovan ne bi smelo da dodje. Usaditi svest o tome da se stvarno ubija zzivo biche. Ali, ne zabranjivati abortus. Desi se da trudnocha jednostavno ne sme da se desi. Bez osudjivanja. Ali greshke se deshavaju kada ljudi ne vode rachuna o odgovornosti i posledicama.

    Mislim da jedna sekunda nesmotrenosti ne mora obavezno da zauvek promeni tvoj zzivot ili narushi sve shto imash oko sebe...A i trudnocha mozz da se desi i pored svih predostrozznosti, jer ni jedna metoda kontracepcije nije 100% sigurna.

    A krivica zbog ubistva malog bicha morala bi da te pogodi tako da ti vishe nikada ne padne na pamet da se ponashash nesmotreno.

    Naravno, u sluchajevima kada bi sluchajna trudnocha ugrozila zzivot zeni abortus je apsolutno opravdan. Tu jednostavno nema izbora. Ali pretpostavljam da je to i van ove rasprave.

  11. #11

    Odgovor: Abortus

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku

    Mislim, stvarno ne znam šta je Писац ovim hteo da kaže.

    Žena ima pravo da odluči hoće li imati dece ili ne, ali nema pravo na abortus. Sve žene imaju pravo da odluče hoće li imati dece ili ne? I one koje su u ranoj trudnoći? Šta da radi žena u ranoj trudnoći koja odluči da ne želi imati dece?
    Писац је хтео да каже да неко ко не жели децу има право да нема децу. Али се то његово право не протеже дотле да може да убија децу. Не видим шта је ту нејасно.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  12. #12

    Odgovor: Abortus

    Ma i teza da je svaki abortus ubijanje deteta pada u vodu.
    Ako je tako, onda bi svaki spontani pobačaj u zvaničnu statistiku ulazio u rubriku mrtvorođene dece. A ne ulazi.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  13. #13

    Odgovor: Abortus

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Ma i teza da je svaki abortus ubijanje deteta pada u vodu.
    Јел? Нисам обавештен...

    Ako je tako, onda bi svaki spontani pobačaj u zvaničnu statistiku ulazio u rubriku mrtvorođene dece. A ne ulazi.
    Па спонтани побачај и није мртворођено дете.
    Али ако ти је то аргумент да абортус није убијање детета... како "званична статистика" пише ово или оно... томе не могу да се супротставим
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  14. #14

    Odgovor: Abortus

    Abortus se radi do 3 meseca ,dok je zametak jos u embrion fazi,onog casa kada postane fetus mora da zaseda komisija i mora biti zaista dobar razlog tipa opasnost po zdravlje isl da bi se isti izvsio...
    Embiron nije ziv

    Prva faza zametnog razvoja je brazdanje. Brazdanjem nastaje zametni mjehurić tj. blastocista koja se sastoji od vanjskog sloja stanica-trofoblasta i unutarnje mase stanica-embrioblasta. Nakon brazdanja slijedi druga faza zametnog razvoja u kojoj se pojedine skupine stanica svrstavaju u stanične slojeve tj. u zametne listiće. Taj stupanj razvoja zove se gastrulacija. Postoje tri zametna listića: ektoderm, mezoderm i endoderm. Početak gastrulacije (14. dan razvoja) označava pojavljivanje primitivne pruge u središnjoj crti stražnje polovice epiblasta i zadebljanje njezina prednjeg kraja. Nakon formiranja endoderma i mezoderma epiblast postaje definitivni ektoderm. Cijelo tijelo embrija nastaje od samo jedne subpopulacije embrioblasta: epiblasta dvoslojnog zametnog štita.

    Gastrulacija traje 14. do 18. dana. Rasporedom embrionalnih stanica u tri sloja (zametna listića) započinje niz njihovih složenih uzajamnih djelovanja (interakcija). Zato se 18. dan nakon oplodnje može smatrati početkom organogeneze, u kojoj najprije sudjeluju ektoderm (neurulacija) i mezoderm (segmentiranje). Endoderm se uključuje nešto kasnije (savijanjem zametnog štita).

    Na staničnoj i tkivnoj razini u organogenezi sudjeluje nekoliko mehanizama: rast (proliferacija), morfogeneza (oblikovanje gena), diferencijacija (funkcionalna specijalizacija stanica), migracija stanica i programirana smrt stanica (apoptoza).

    Na molekularnoj razini tim mehanizmima prethodi selektivna aktivacija (transkripcija, ekspresija) gena, koji upravljaju općim ustroje tijela duž kraniokaudalne osi (segmentacijski geni). Mehanizmi transkripcije i regulacije gena koji djeluju u organogenezi počivaju na aktivnosti embrionalnog genoma, a samo manjim dijelom embrio prima neke regulacijske molekule (čimbenike rasta) od majke.

    Najprije se počinju razvijati oni organi kojima placenta ne zamjenjuje funkciju: središnji živčani sustav i kardiovaskularni sustav (prve kontrakcije srca: 21. dan; embrionalni optok krvi: 28. dan). Zbog njihova ranog i naglog rasta nastane nesrazmjer u rastu tijela embrija, na kojemu su kranijalni dijelovi znatni veći i napredniji od kaudalnih.

    Oko četvrtog tjedna sve se jasnije uobličava zametak (embrio). Formiraju se kralježnica i škržni lukovi. Također se vidi žumanjčana vreća s prvim krvnim žilama kojima se zametak u to vrijeme dohranjuje.

    Glava izgleda posebno velika zbog brzog razvitka mozga. Zametak stariji od tri mjeseca pa sve do porođaja zove se plod ili fetus.

    Slika 1. Razvoj embrija


    Slika 2. Embrij


    Slika 3. Embrij


    Slika 4. Fetus
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  15. #15

    Odgovor: Abortus

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Embiron nije ziv
    Добра ствар за прање савести.
    Било ко од нас да је убијен у фази ембрионалног развоја данас не би постојао.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

Strana 1 od 23 12311 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •