Nomen est omen! - Strana 4
Strana 4 od 5 PrvaPrva ... 2345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 66
  1. #46

    Odgovor: Nomen est omen!

    RADOVAN

    Od osnove trpnog glagola radovati se; radovan
    Ime nastalo iz želje roditelja da im dete u životu bude veselo, sretno.
    Sudeći po sačuvanim pisanim izvorima, ime nije staro, nema ga ni u srednjem veku, ni u dokumentima iz turskog doba.

    Ovih dana često spominjano ime, no na njegovo spominjanje ja se setim jednog drugog Radovana - Nikole Borote frontmena grupe "Kamen na kamen" koja je bila popularna prve polovine 70-ih godina prošlog veka, neko vreme je sa njima pevala Neda Ukraden... sećate se pesme:
    Kiša pada napolju je rosa,
    ja bih rado istrčala bosa,
    al' me neće moja mila mati
    mom draganu dati...

    Elem, zašto njega spominjem. Postoji jedna anegdota sa Nikolom Borotom alijas Radovanom.
    nakon nekog od koncerata, možda čak i one aferice oko izbora Jugoslovenskog predstavnika za pesmu Evrovizije i primene nacionalnog ključa (te godine je bio red da pobedi Slovenački predstavnik) Novinari su upitali Borotu otkud to Radovan, na šta je on odgovorio:
    Rado bi' van

    ko zna... možda jednog dana i to bude navedeno kao moguće značenje imena

  2. #47

    Odgovor: Nomen est omen!

    Mihailo ili Mihajlo

    Kada je Bog stvorio svet odlučio je da ga naseli anđelima. Stvarajući prvog od njih rekao je: - Mi ha el! – odnosno – Neka bude kao (poput) Bog(a).

    Znači, Mihajlo je jedan od oblika hebrejskog imena Mihael. Kod nas se javlja kao Mihailo i Mihajlo, a gotovo je nestao arhaični oblik Mikajlo. Ime je zastupljeno u svim hrišćanskim narodima pa se tako javlja i u sledećim oblicima: Mihael, Miguel, Mihalj, Mišel, Mihaj, Mihail itd. Ženski oblik ovog imena je Mihaela.

    Mihajlo je etimon sledećim prezimenima: Mihailović, Mihajlović, Mihajlov, Mihalić, Mihajlovski, Mihelić, zatim Mihić, Mihać pa i čuvenog ruskog režisera Nikite Mihalkova (bilo bi interesantno raščivijati režiserovo ime -z- , ono KITA je vrlo inikativno).

    Ali da se vratimo Mihajlu. Mi Srbi opčinjeni Nemanjićima često zaboravljamo druge jako važne ličnosti iz naše istorije. Jedna od tih značajnih ličnosti je i prvi srpski kralj Mihajlo Višeslavić, koji je dobio krunu od pape Grgura VII (jednog od najznačajnijih papa u istoriji) 1077. godine. Memento je stajao ispred crkve u Stonu koju je kao svoju zadužbinu podigao prvi srpski kralj, a crkva je preživela uništavanje, od strane Nemanjića, dokazao postojanju Višeslavića jer je bila u Dubrovačkoj republici.

    I bar još jedan Mihajlo zaslužuje da ga svakako pomenem. To je naš Mihajlo Pupin, Banaćanin iz Idvora, koji je stekao svetsku slavu naučnika.

    Imenu Mihaljevcima, selu u Sremu, je svakako etimon Mihajlo, kao i brojnim crkvama i manastirima. Mislim da treba pomenuti manastir na Prevlaci kod Tivta i koji je sada u ruševinama, a koji je 1219. sv Sava pretvorio u pravoslavnu episkopiju...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #48

    Odgovor: Nomen est omen!

    ANASTAZIJA

    Anastacia (eng.) Anastasia (grčki, eng.) Anastasie (fr.) Anastasya (rus. bul. ukr) Anastazja (pol.) - od grčkog Αναστασια
    ime jedne od hrišćanskih svetiteljki
    značenje - ona koja je vaskrsla
    Najpoznatija - Anastazija Romanova;
    puno ime sa titulom: velika kneginja Anastasija Nikolajevna Romanov, najmlađa kćerka poslednjeg ruskog cara Nikolaja II Romanova.

    Verovatno je svima poznat mit o njoj... snimljeno je dosta igranih filmova o njenom životu - dokomentarnih još više.

    Da li u legendi ima istine, i koliko? - To još ne mogu da dokažu ni istoričari, ni naučnici...

    da li njeno "uskrsnuće", nakon toga što je objavljeno da je pobijena cela porodica Romanovih ima veze sa korenom njenog imena, ili je samo u pitanju slučajnost? - Ne znam. U pitanju je mit (ne želim da ulazim u to koliko je mit istinit), a u mitovima, kao i u pričama ime mnogo više odredjuje sudbinu neke ličnosti nego u realnom životu

  4. #49

    Odgovor: Nomen est omen!

    Persida (Persa)

    Obično se nekom uplakanom dečačiću, a da bi se nekako naterao da prestane da cmizdri, ume uputiti poznata rečenica:
    - Vidi kakav si. Plačeš kao neka seka Persa!
    Kakva greška. Ime Persa nosi u sebi sasvim drugačiji naboj i potpuno suprotnu poruku.

    Ime Persida je nastalo od grčkog Perseida, koje je ženski oblik muškog imena Persej, a koje znači uništitelj, ili onaj koji uništava.

    Ime Persida je gotovo iščezlo u našem narodu, čini mi se nepravedno i prerano, jer rodonačelnik ovog imena, mitski Persej, inače slavni i omiljeni grčki junak nije to zaslužio...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  5. #50

    Odgovor: Nomen est omen!

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Ime Persida je gotovo iščezlo u našem narodu...
    Kad smo pripremali spisak mogućih imena za decu koja su bila na putu, kretali smo od starijih narodskih. Ali su redom otpadala jer, uz pomen nekog imena, odmah je bio prisutan i lik vlasnika tog imena. Tako je npr. jedna baba - Sida imala poprilične brkove; tetka Angelina - Anđa bila šlampava i 'lajava', deda Boža s crvenim nosom ko krompir ...
    Valjda će u nekom naredonom ciklusu izbledeti sećanja na vlasnike starih imena, pa će takva imena ponovo u upotrebu.

  6. #51

    Odgovor: Nomen est omen!

    Citat Arthur Dent kaže: Pogledaj poruku
    ANASTAZIJA

    Anastacia (eng.) Anastasia (grčki, eng.) Anastasie (fr.) Anastasya (rus. bul. ukr) Anastazja (pol.) - od grčkog Αναστασια
    ime jedne od hrišćanskih svetiteljki
    značenje - ona koja je vaskrsla
    Najpoznatija - Anastazija Romanova;
    puno ime sa titulom: velika kneginja Anastasija Nikolajevna Romanov, najmlađa kćerka poslednjeg ruskog cara Nikolaja II Romanova.

    Verovatno je svima poznat mit o njoj... snimljeno je dosta igranih filmova o njenom životu - dokomentarnih još više.

    Da li u legendi ima istine, i koliko? - To još ne mogu da dokažu ni istoričari, ni naučnici...

    da li njeno "uskrsnuće", nakon toga što je objavljeno da je pobijena cela porodica Romanovih ima veze sa korenom njenog imena, ili je samo u pitanju slučajnost? - Ne znam. U pitanju je mit (ne želim da ulazim u to koliko je mit istinit), a u mitovima, kao i u pričama ime mnogo više odredjuje sudbinu neke ličnosti nego u realnom životu
    Sveta Anastasija,jedna od sirmijumskih svetiteljki sa pocetka IV veka,jedini slucaj linca u rimskoj istoriji,prijavio je sopstveni muz Polibije upravitelju grada,spaljena na lomaci i njen pepeo je sahranjen u vrtu "dobre gospodje Apolonije" uz severni bedem Sirmijuma...cestice pepela i kostiju nalaze se u katolickoj crkvi Svetog Dimitrija u Sremskoj Mitrovici,crkvi svete Stosije (Anastazije) u Zadru i manastiru Svete Anastazije kod Soluna...

  7. #52

    Odgovor: Nomen est omen!

    DRAGAN - DRAGANA
    Značenje: Stara slavenosrpska imena. Izvode poreklo od osnove prideva "drag, draga". Od davnina ova imena su omiljena u narodu. Srednjevekovna srpska vlastela obiluje imenima nastalim iz ovog imenskog korena. Poznato je da se još sredinom 12. veka kralj balkanskih srpskih Slovena nazivao Dragina. Od ovih imena izvedena su imena Draga, Draganče, Dragi, Dragina, Draginja, Dragica i Drago.


    SOFIJA
    Značenje: Srpsko ime posthrišćanskog nastanka. Potiče iz grčkog "Sophia" u značenju "mudrost, razumnost, znanje, nauka, veština". Otud i filozofija - ljubav prema mudrosti. Popularno je širom hrišćanskog svta od najstarijih vremena do danas. U Ohridu, u Makedoniji, nalazi se Sveta Sofija, crkva - kadetralni hram ohridske arhiepiskopije za koju se pretpostavlja da je nastala u 10. veku. Kalendarsko je ime. Od ovog imena izvedena su imena Soja, Sojka, Soka i Sonja.
    "....svet kakav zelimo,treba izgraditi u sebi...."

  8. #53

    Odgovor: Nomen est omen!

    Suzana-ime domaćeg porijekla. Pridjev "suzan,suzana" uzet je za lično ime. Simbol je nježnosti,čistoće i osjetljivosti.

  9. #54

    Odgovor: Nomen est omen!

    Suzana je u naš jezik došlo od grčkog (Σουσαννα=Sousanna) a u grčku je preneto iz Hebrejskog: (שׁוֹשַׁנָּה-Shoshannah-Šošana) naziva za cvet Ljiljan
    Dakle Suzana je prema tome u neku ruku imenjakinja sa Ljerkom, Ljiljanom, i Krinkom (Ljiljan=Krin)
    Ovo ime su roditelji davali deci iz želje da im dete bude lepo; nežno; milo; ljupko.

    Varijacije imena su česte, i ima ih takoreći u svakom narodu:
    • Englesko govorno područje: Shana, Shanna, Shannah, Suellen, Sukie, Susan, Susie, Suzan, Suzanna , Suzie, Zanna, Suzy, Sue
    • Skandinavski narodi: Sanna, Susann, Susanna, Susanne
    • Holandjani: Sanne, Susanna
    • Jevreji: Shoshana, Shoshannah
    • Španci: Susanita, Susana
    • Nemci: Suse, Susi, Susann, Susanne
    • Italiani: Susana, Susanna,
    • Francuzi: Suzanne Suzette
    • Rusi: Syuzanna, Susanna
    • Madjari: Zsuzsa, Zsuzsanna, Zsuzsi, Zsazsa (srpski: Žuža, Žužana)
    • Česi, Slovaci: Zuzana
    • Poljaci, Litvanaci: Zuzanna
    • Maori: Huhana


    Ime Suzana srećemo i u starom zavetu pa zato za njega možemo reći i da spada u grupu bibljijskih imena

    • Stari zavet: Suzanu (Ljiljanu), Joakimovu suprugu su ucjenjivala idva starca. Kada nije htjela pogaziti svoju žensku čast, ni prekršiti bračnu jernost, optužili su je da je bludničila s nekim mladićem.
      Sud ju je po Mojsijevu zakonu osudio na smrt kamenovanjem.
      U presudnom trenutku, dok su Suzanu vodili na stratište da bi je pogubili, Duh Božiji je nadahnuo mladoga Daniela, koji je na ponovljenom sudjenju dokazao da su starci lagali i da je Suzana nevina, nakon čega je Suzana oslobodjena optužbe, a starci osudjeni na smrt
    • Novi zavet: Jedna od žena koja je služila Hrista

  10. #55

    Odgovor: Nomen est omen!

    A Silvia?
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  11. #56

    Odgovor: Nomen est omen!

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    A Silvia?
    Silvia je poreklom latisko ime nastalo od latinske reči silva, odnosno šuma, gora. Kod nas je postalo vrlo popularno krajem sedamdesetih i početkom osadmdesetih godina prošlog veka.

    Kod nas se ovo ime može naći i u oblicima Silva, Silvija, Silvana, Silvica, a prisutna je i muška varijanta Silvio, odnosno Silvijo.

    Međutim, postoje i mišljenja da se pra koren imena Silvia nalazi u tursko persijskom "selvi" što je naziv drveta kiparis.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  12. #57

    Odgovor: Nomen est omen!

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Silvia je poreklom latisko ime nastalo od latinske reči silva, odnosno šuma, gora. Kod nas je postalo vrlo popularno krajem sedamdesetih i početkom osadmdesetih godina prošlog veka.

    Kod nas se ovo ime može naći i u oblicima Silva, Silvija, Silvana, Silvica, a prisutna je i muška varijanta Silvio, odnosno Silvijo.

    Međutim, postoje i mišljenja da se pra koren imena Silvia nalazi u tursko persijskom "selvi" što je naziv drveta kiparis.
    Zanimljivo hvala lepo
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  13. #58

    Odgovor: Nomen est omen!

    Eee imam plocicu sa tim, kaze da je Sanja srpsko i da potice od imena Alekso (zastita) i Andros (muzevan ) sto mu dodje zajedno *zastitnik*... Prosto ne znam sta je veca istina
    ...I am a dreamer and when i wake, you can't break my spirit - it's my dreams you take...

  14. #59

    Odgovor: Imena naših anđela

    Kažu da je ime čovek.

    Dragi moji forumaši,vi koji ste napisali imena vaših anđela,evo mali prilog šta ta imena znače.

    Ana-Grčko ;biblijsko ime;blagodat

    Marija-nastalo od hebrejskog Mirijam,biblijsko ime

    David-Jevrejsko:voljen,prijatelj.Biblijsko ime prvog jevrejskog cara.

    Sofija-Grčko:mudrost.Ime hrišćanske svetiteljke.

    Anastasija-Grčko:koja je vaskrsla.Ime hrišćanske svetiteljke.

    Milica-od osnove mila

    Stefan-Grčko:venac,kruna.Ime hrišćanskog svetitelja.

    Ivan-Jevrejsko:Bog je blagodatan.

    Mateja-Jevrejsko:Božji dar.Biblijsko ime.

    Marijana-Složeno od Marija i Ana

    Hana-Jevrejsko:milost,zahvalnost.

    Ema-skraćeno od Emilija(latinsko-koja oponaša.Rimsko porodično ime)

    Antonio-po Antonije-naziv rimskog plemena.

    Luka-Grčko-latinskog porekla:koji osvetljava.

    Aleksandar-Grčko:koji brani ljude ili zaštitnik ljudi.

    Marko-Latinsko:malj,čekić,ratnik.Ime jednog jevanđeliste.

    Boris-skraćeno od Borislav(od aorista glagola boriti se-bori i osnove slava)

    Bojan-od osnove bor(iti) se

    Darko-od osnove dar.

    Sonja-Rusko,izvedeno od Sofija.

    Mina-od mila od Jasmina(persijski naziv za cveće jasmin)
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  15. #60

    Odgovor: Nomen est omen!

    Koren ženskog imena Valerija (Valeria) je latinski glagola valeo u značenju: jak, krepak, snažan, zdrav. U Starom Rimu su Valeriji bili porodica, klan pleme, a sve žene iz te zajednice su bile Valerije (razlikovale su se po rednom broju, ili starosti, odnosno nekom drugom nadimku, što je bilo karakteristično i za ostale rimske (patricijske) porodice)...

    Naravno, muška varijante imena je Valerije (Valerie), a pandan u našem jeziku je lično ime Zdravko, odnosno Zdravka...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 4 od 5 PrvaPrva ... 2345 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •