Nomen est omen! - Strana 2
Strana 2 od 5 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 66
  1. #16

    Odgovor: Nomen est omen!

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    ...Ana je ime moje ćerke,tumačenje vezano za ime Ana kako sam saznala je "Plemenita,milosrdna,blagodarna".U našem narodu,spominje se još od 11.veka...
    Ana je hebrejsko ime i smatra se najcescim zenskim imenom u hriscanskom svetu. Veruje se da danas skoro 80 miliona dama razlicitih zivotnih dobi nosi ovo lepo ime...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #17

    Odgovor: Nomen est omen!

    Svetlana

    Značenje: Staro slavenosrpsko ime. Izvodi poreklo od korena "svetlost" u prenosnom značenju "koja zrači, svetli, obasjava, koja je čista, besprekorna". Može biti da je prvobitno nastalo ime Svetlan prevodom iz grčkog "Photios" u značenju "osvetljavati" a potom iz njega izveden ženski oblik Svetlana. Ime Svetlana je potvrđeno u Sopoćanskom pomeniku iz 15. i 16. veka, što svedoči o njegovoj starini. U dalekoj prošlosti od nas su ga preuzeli Rusi kod kojih je vekovima bilo zastupljeno gotovo podjednakim intenzitetom. Kod nas to nije bio slučaj jer je tek u novije vreme postalo popularno i to pod ruskim uticajem. Od ovog imena izvedena su imena Svetlan, Svjetlan i Ceca.
    Ime mi je dala mama. Odlucila se za ime "Svetlana" jer sam bila izuzetno svetle koze, bele kose i svetlih modrih ociju. (Ni do danas se nije mnogo promenilo). Ne verujem da je razmisljala toliko o njegovom poreklu, ali je definitivno imalo smisla.

    Kao dete nisam volela svoje ime, nekako mi je zvucalo grubo... Jedino sto mogu reci je da mi ni dan-danas nije jasno zasto su Svetlane ---> Cece....
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  3. #18

    Odgovor: Nomen est omen!

    NENAD
    Značenje:
    Staro slavenosrpsko zaštitno ime. Nastalo je od osnove "nenadan". U prošlosti kada se još verovalo da reč ima dejstvo magije, nadevalo se detetu u funkciji odvraćanja zlih sila koje mimoilaze iznenada rođeno dete jer mu teško mogu nauditi. Obično se daje detetu kome se roditelji nisu nadali.

    Jedan razlog zasto sam dobio ovo ime je jer se moji nisu nadali meni. Na ultrazvuku su mami rekli da nosi veliku bebu zenskog pola, a na porodjaju je bilo iznenadjenje kad su shvatili da je mama nosila blizance. Cak je i doktor posle izlaska brata mislio da je porodjaj gotov, ali ga je mama obavestila da ima jos jedno A i kako blizanci drugacije da se zovu nego Predrag i Nenad, nekako to najvise lezi, a i ima ona srednjevekovna pesma istog naziva.. Da, volim svoje ime!
    Poruku je izmenio Nenad_DPb, 21.04.2008 u 12:53
    Treba znati da se prvi poljubac ne daje ustima vec ocima.

  4. #19

    Odgovor: Nomen est omen!

    Ime: GORDAN - GORDANA

    Značenje:
    Srpsko, hrišćansko nasleđe. Ime Gordan je varijanta od crkvenog Gordije, našeg oblika iz grčkog Gordianos - Gordias što je bilo ime cara Frigije. Aleksandar Veliki je mačem presekao čvor koji je zavezao kralj Gordije na kolima negdašnjeg kralja Mida i proprekao da će onaj koji ga razreši zavladati svetom. Ime Gordana je ženski oblik od imena Gordan. U narodnoj tradiciji dovedeno je u vezu sa pridevom gorda (ponosna) pa se zbog toga veruje da je nastalo na domaćem tlu. U narodnoj svesti oličava gordu, dostojanstvenu, ponosnu osobu što ga po karakteru čini priželjkivanim imenom jer izražava roditeljsku želju da dete bude onakvo kako su ga zamislili, kakvo bi oni želeli da bude. Od ovih imena izvedeno je ime Goca.
    Poruku je izmenio Goga, 15.01.2009 u 07:30 Razlog: boja slova
    And even though you're fed up, you got to keep your head up.

  5. #20

    Odgovor: Nomen est omen!

    Citat coolgirl kaže: Pogledaj poruku
    Ime: GORDAN - GORDANA

    Značenje:
    Srpsko, hrišćansko nasleđe. Ime Gordan je varijanta od crkvenog Gordije, našeg oblika iz grčkog “Gordianos - Gordias” što je bilo ime cara Frigije. Aleksandar Veliki je mačem presekao čvor koji je zavezao kralj Gordije na kolima negdašnjeg kralja Mida i proprekao da će onaj koji ga razreši zavladati svetom. Ime Gordana je ženski oblik od imena Gordan. U narodnoj tradiciji dovedeno je u vezu sa pridevom “gorda” (ponosna) pa se zbog toga veruje da je nastalo na domaćem tlu. U narodnoj svesti oličava gordu, dostojanstvenu, ponosnu osobu što ga po karakteru čini “priželjkivanim” imenom jer izražava roditeljsku želju da dete bude onakvo kako su ga zamislili, kakvo bi oni želeli da bude. Od ovih imena izvedeno je ime Goca.
    Gordana je slavensko ime posebno popularno kod Srba. Koren ovog imena je staroslavenska reč HOČ koja označava nešto na visini (Mala i Velika Hoča na Metohiji), odnosno GOČ (planina u Srbiji). U složenici sa reči RA (mesto) daju sadašnju reč GORA, koja je i etimon imenu GORDANA koje, što je sada jasno, znači OD GORE DANA, odnosno, gorska, ili onu koju je podarila visina itd.... Ista reč je skoro sinonim za ponosnu i uzvišenu osobu, tako da, valjda, samo kod Slavena u hrišćanskom svetu reč gordost ima pozitivan predznak, što opet govori o našoj opstojanosti i privrženosti tradiciji....

    (Ovo tumačenje imena Gordana je rezultat Mementovih amaterskih istraživanja i moguće je da grešim, mada sam uveren da je ovo zaista pravo objašnjenje imena Gordana, ali i koje ne umanjuje mogućnost da je prethodno objašnjenje ono pravo...)

    U svakom slučaju ovaj post poklanjam našoj Mami U Boji.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  6. #21

    Odgovor: Nomen est omen!

    Ime: ALEKSANDAR ALEKSANDRA

    Značenje: Srpsko, hrišćansko nasleđe. Potiče iz grčkog Alex(ks)andros: alex(ks)o (zaštita) + aner, andros (muževan, muškarac). Ime je čuvenog makedoskog vojskovođe i vladara Aleksandra Velikog, utemenitelja grada Aleksandrije na obali Egipta, čuvenog zbog kolosalnog svetionika i najveće biblioteke tadašnje epohe.

    ...mislim...kako sam se ufurao sada...
    ...hell ain't a bad place to be......

  7. #22

    Odgovor: Nomen est omen!

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    Ime: ALEKSANDAR – ALEKSANDRA

    Značenje: Srpsko, hrišćansko nasleđe. Potiče iz grčkog “Alex(ks)andros”: alex(ks)o (zaštita) + aner, andros (muževan, muškarac). Ime je čuvenog makedoskog vojskovođe i vladara Aleksandra Velikog, utemenitelja grada Aleksandrije na obali Egipta, čuvenog zbog kolosalnog svetionika i najveće biblioteke tadašnje epohe.
    Tačno objašnjenje , s tim da bih još dodao da je nekada i prvobitno reč, odnosno složenica (već rastumačio Angus), Aleksandros bila vrlo prestižna titula ili atribut koji se dodeljivao samo najhrabrijim pojedincima koji su se istakli u boju, odnosno odbrani svoga naroda, grada ili polisa. Tek dosta kasnije Aleksandros je postalo lično ime...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  8. #23

    Odgovor: Nomen est omen!

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Tačno objašnjenje , s tim da bih još dodao da je nekada i prvobitno reč, odnosno složenica (već rastumačio Angus), Aleksandros bila vrlo prestižna titula ili atribut koji se dodeljivao samo najhrabrijim pojedincima koji su se istakli u boju, odnosno odbrani svoga naroda, grada ili polisa. Tek dosta kasnije Aleksandros je postalo lično ime...
    ...ijaaoooooooooo...param oblake...
    ...hell ain't a bad place to be......

  9. #24

    Odgovor: Nomen est omen!

    Ime: TARA

    Značenje: Ime domaćeg podrijetala. Naziv poznate planine i reke uzet je za lično ime. Postoji i mišljenje da je keltskog porekla u značenju "kula, toranj".



    ...cera kao Kelt...
    ...hell ain't a bad place to be......

  10. #25

    Odgovor: Nomen est omen!

    Zahvaljujem Arturu i mementu .

    Još bi dodala poneko ime,pa ako znate izvolite,dopada mi se način na koji objašnjavate poreklo i značaj imena.

    Veronika,Damir,Nada,Marko,Violeta,Angelina,Petar,V alerija.

  11. #26

    Odgovor: Nomen est omen!

    Postoji nekoliko verovanja koji je koren imena Tara, jedno od njih je da vodi poreklo iz sanskrita
    तारा= Tara = zvezda
    Hinduistički astralna boginja, žena Brhaspatijeva koja je oteta od strane Some, indijskog božanstva meseca.
    Otimanje Tare je bio razlog velikog rata, koji se završio tek kada se sam Brahma umešao u njega, i oslobodio Taru iz zarobljeništva.

    Za Englesko govorno područje postoji verovanje da koren vuče od Irskog "Teamhair" što znači visoko mesto (otud kula ili toranj) a takodje je i ime svetog brda u blizini Dablina
    _____________________________
    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Ana je hebrejsko ime i smatra se najcescim zenskim imenom u hriscanskom svetu. Veruje se da danas skoro 80 miliona dama razlicitih zivotnih dobi nosi ovo lepo ime...
    Ana je takodje i ime koje se nejčešće koristi u složenim imenima, pa tako imamo pored standardnih varijacija imena (Ana; Anna; Hannah...) i kombinovana imena koja se pišu zajedno:
    Anaamelia, Anaisabel, Anakristina, Anakarolina, Anamarija, Anamarina, Analusija, Anasilvia, Anasofia, Anaveronica...
    I koja se pišu odvojeno
    Ana-adela, Ana-alicia, Ana-carolina, Ana-cristina...
    Ovakva imena najčešće srećemo u Skandinaviji, i po nekim latino-američkim zemljama

    Moda je i kod nas pustila korene, tako da više nije redak slučaj da se detetu da ime Ana-Marija ili Ana-Kristina.
    Lično mi se ne svidja ova moda i ne znam kako su ova imena nastala... jedino što mi pada na pamet je da roditelji nisu mogli da se dogovore oko davanja imena detetu pa je nadjeno kompromisno rešenje, ili da je razlog ono čuveno "meni se svidja - ili lepo zvuči"

    Elem, poznajem Anakarolinu, nekoliko Anamarije, i jednu Anakristinu. Ime Anamarija i nije tako teško prevaliti preko jezika, but Anakristinu i Anakarolinu niko ne zove punim imenom

    laloška posla
    dok izgovoriš ime, dete već treba da vadi ličnu kartu
    Poruku je izmenio Arthur Dent, 21.04.2008 u 20:12 Razlog: Dodatak za složena imena sa korenom Ana

  12. #27

    Odgovor: Nomen est omen!

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    Ime: ALEKSANDAR – ALEKSANDRA

    Značenje: Srpsko, hrišćansko nasleđe. Potiče iz grčkog “Alex(ks)andros”: alex(ks)o (zaštita) + aner, andros (muževan, muškarac). Ime je čuvenog makedoskog vojskovođe i vladara Aleksandra Velikog, utemenitelja grada Aleksandrije na obali Egipta, čuvenog zbog kolosalnog svetionika i najveće biblioteke tadašnje epohe.
    Inace kao i vecina starih imena provlaci se kroz vise jezika u vise varijanti:

    Prvobitno kao Aleksandros (grč: Αλέξανδρος) i Aleksander (lat: Alexander). U većini evropskih jezika je to uglavnom Aleksander (dan: Alexander, eng: Alexander, mađ: Alexander, nem: Alexander, hol: Alexander, šved: Alexander), polj: Aleksander, slo: Alexander, slo: Aleksander, ali se pojavljuje i kao Alehandro (špa: Alejandro) kod Španaca, Alesandro (ita: Alessandro) kod Italijana, i Aleksandreleks (fran: Alexandrelex) kod Francuza. Jedino kod Finaca je Aleksanteri (fin: Aleksanteri), a kod Mađara Šandor (mađ: Sándor).
    Kod Slovena je Aleksandr kod Rusa i Čeha (rus: Aleksandr, češ: Alexandr) i Aleksandar kod Srba (srp: Aleksandar ).
    U islamskom svetu je dobio drugačiji oblik: Skender kod Albanaca (alb: Skender), Iskender kod Turaka (tur: Iskender), i Al Iskandar kod Arapa (arap: Äl-Iskändär).

    A iz Aleksandar su izvedena:Aleksa, Aleksej, Aca, Aco, Leka, Leko, Leksa, Lesandro,Al, Alek, Aleks, Alister i Zander, Šandor,Sandro, Sandra,Sanja, Sasa....
    Poruku je izmenio Kalina, 22.04.2008 u 13:09 Razlog: ponavljanje
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  13. #28

    Odgovor: Nomen est omen!

    Citat Kalina kaže: Pogledaj poruku
    ....
    A iz Aleksandar su izvedena:Aleksa, Aleksej, Aca, Aco, Leka, Leko, Leksa, Lesandro,Al, Alek, Aleks, Alister i Zander,Aleksa i Šandor,Sandro, Sandra,Sanja, Sasa....
    Možda treba dodatno naglasiti da Aleksa znači branitelj, odnosno branilac, a Andrija muževni...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  14. #29

    Odgovor: Nomen est omen!

    Lilit (Lilith, hebrew לילית i znači noćna) je mesopotamski ženski demon noći. Ona je prvobitno bila sumerski i vavilonski sukub (demon koji uzima oblik žene i sa muškarcima ima polni odnos dok oni spavaju), koji je kasnije stopljen sa Lamashtu, demonom koji ubija mušku decu.

    U srednjem veku se pojavljuje ideja o Lilit kao prvoj Adamovoj ženi. U midrašu Alfabet Ben Sira (oko 10. veka) ona je Adamova prva žena u raju, koja je stvorena od prašine da bi njemu bila ravna. U Knjizi o postanju 1:27 piše: "I stvori Bog čoveka po obličju svojemu, po obličju Božijemu stvori ga; muško i žensko stvori ih" (pre opisa stvaranja Eve od Adamovog rebra u 2:22) Odavde neki izvode zaključak da je Lilit stvorena u istom trenutku kad i Adam. Iz veze Lilit i Adama rodio se popriličan broj divova i zlih duhova, odnosno demona koji lutaju svetom i terorišu čoveka. Lilit je svojevoljno napustila rajski vrt odbijajući da se potčini Adamu i postala je Satanina ljubavnica, a još kasnije je otišla na obalu Crvenog mora i tamo počela da vodi ljubav sa vodenim duhovima. Od njih je rađala po stotinu Lilima dnevno. Kako je Adam i dalje bio zaljubljen u Lilit, a osećao se vrlo usamljenim, zamolio je Boga da mu je nekako vrati. Ali pošto Lilit nije bila više moralna žena, Bog je uspavao Adama i od njegovog rebra stvorio Evu, dok je Lilit okrutno kaznio tako što joj je pobio sve Lilime. Pošto je Lilit sama bila besmrtna, počela je da se sveti ljudima napadajući ih noću, ili da se uvlači u njih u vidu ludila i da ih tako prisiljava na razna zlodela...

    O Lilit se retko gde može nešto pročitati, osim što je neki astrolozi upoređuju sa tzv „crnim mesecom“, imaginarnim svemirskim telom koje utiče na ponašanje ljudi...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  15. #30

    Odgovor: Nomen est omen!

    O Lilit se retko gde može nešto pročitati, osim što je neki astrolozi upoređuju sa tzv „crnim mesecom“, imaginarnim svemirskim telom koje utiče na ponašanje ljudi...
    Lilit je prva Adamova žena, odbačena od drugih.
    Za razliku od Eve koja je odbacila samu sebe.

    Eva pretstavlja energiju Meseca: pasivnu, poslušnu, oprostivu, spremnu da zaboravi sebe da bi udovoljila drugom.
    Lilit, pak, poseduje neobuzdanu strast I želju za životom.
    Lilit je Crna Strana Meseca.


    Ovako je jednom Buba Erdeljan predstavila Lilith. A mene zainteresovala tema pa sam rovila tu i tamo…

    U jevrejskoj legendi o Lilith, prateci tradicionalni Midrasch, Bog je stvorio Adama i Lilith iz istog blata, poklanjajuci Adamu partnerku. Pre prve noci, Bog je pozvao Lilith kod sebe i naredio joj da bude Adamu potcinjena, sto znaci da prilikom snosaja mora da lezi dole. Izostala je akceptacija tog naredjenja od strane Lilith, posvadjala se sa Adamom, svojevoljno napustila rajski vrt i otisla u pustinju. Adam se zalio kod Boga zbog usamljenosti, da bi mu Bog potom stvorio Evu od njegovog rebra ili ti prema izvornom tumacenje "strane". Lilith, koja nikada nije okusila zabranjeno voce sa drveta mudrosti, ostala je prema toj legendi besmrtna i presla u demone. Jevrejsko–feministicka teologija nasuprot tradicionalnom tumacenju predstavlja Lilith kao zenu koja se nije suprostavila Bogovskoj volji, nego Adamovoj zelji za potcinjavanjem i koja je, kao opozit biblijskoj Evi i patrijarhalnoj tradiciji, rezistentna na Diábolus-a.

    Lilith i Adam – malKo drugacija prica (ako kojim slucajem prekoracujem limit duzine & sirine teme, izvinjavam se unapred I molEm moderatore da rediguju)

    Adam je na pocetku bio sam na svetu. Setao je rajom, posmatrao i upoznavao svet. Jela je imao dovoljno. Odeca mu nije bila potrebna. Nocu je spavao u pecini koju je pretvorio u udoban logor. U sustini je bio srecan i zadovoljan. Posto je imao vremena na pretek, istrazivao je floru i faunu i izmisljao imena za pojedine vrste. To mu je preslo u opsesiju…Jednog dana, dok je tako setao po raju, ugledao je visoko u krosnji jednog drveta stvorenje koje do tada nikada nije video. Zastao je kao ukopan, ukocenog pogleda. Od sveopsteg uzbudjenja i cudjenja ostao je bez reci. Stvorenje gore u krosnji kikotalo se i zvucalo je Adamu kao odzvanjanje najlepsih zvonova prodirajuci u samu dubinu njegove duse. "Zasto me gledas tako zacudjeno?" pitalo je nepoznato stvorenje. " Sta je toliko svojstveno na meni da me gledas toliko ushiceno?" Te reci zbunile su Adama jos vise. Glas tog nepoznatog stvorenja bio je jasan i cist. Zvucao je drukcije od njegovog sopstvenog glasa koji mu je odjednom delovao tupo, priguseno i nimalo prijatno. Sa velikim naporom Adam povrati prisebnost i rece: "Izvini! Veoma sam iznenadjen, posto nikada nisam video nekoga ko toliko lici na mene. Koja si zivotinja?" "Zivotinja?" upita stvorenje mazno. "Ne znam da li sam zivotinja, ili sta sam uopste. Ja jednostavno jesam, to mi je da sada bilo sasvim dovoljno!" Ponovo se zakikotalo onim najsvetlijim, zvoncanim smehom i iznova je Adama taj smeh dotakao negde u dubini duse. Nehotice je pruzio ruke prema tom cudesnom stvorenju. " Sletecu dole do tebe, ako to zelis!" rece ona.

    Spustila se tako do zemlje i stala ispred njega. Tek tada Adam primeti krila na njenim ledjima, kao u ptica. To bice koje je stajalo ispred njega bilo je nesto najlepse sto je ikada video u svom zivotu. Bila je nesto manja, krhka i neznija od njega, ali inace mu je gradjom bila slicna, osim naravno krila koja je imala na ledjima. Neke sitnice su bile drugacije, ali to mu se posebno svidjalo. Njena duga kosa, koja je u potpunosti prekrivala ledja i rasprostirala se do kukova. Kukovi su bili siri i okrugliji od njegovih i na poprsju je imala dva neverovatna uzdignuca, koja su Adama neobjasnjivo fascinirala. Dok je klizio pogledom nize, uhvatio ga odjednom panican strah, kada je ustanovio da joj fali jedan deo tela. Fixirao je pogledom tu tacku malog crnog trougla, u kome se, sinulo mu odjednom, krila magicna tajna zivota. Sva moguca osecanja koja su coveku svojstvena, talasala su odjednom kroz njegove grudi. Radost, strah, radoznalost, zadivljenje, opcinjenost – sve je bilo u isto vreme prisutno u njemu. To stvorenje se kretalo nedefinisanom ljupkoscu koju nije zasledio ni kod jedne zivotinje. Bilo je drugacije od svih zivotinja i biljki, iako je u isti mah bilo ujedinjenje lepote svih postojecih cvetova, gracioznosti i ljupkosti srna, umiljatosti macki pa cak i krila ptica je imala.

    "Prelepa si" rekao je konacno. "Nesto takve lepote do ovog trenutka nisam video!" "Hvala!" uzvratila je skromno. "I ti se meni svidjas ! Delujes jako i sigurno. Mislim da bi bili idealan prijateljski tandem!" "Da!" uzdahnu Adam, "to bi bilo divno!" Uhvatila ga je za ruku dok je Adama preplavio talas zadovoljstva. " Hajde da se uzdignemo gore visoko u krosnju drveta" rece ona. "Od gore imamo divan pogled na svet!" "Leteti?", upita Adam zbunjeno. "Ja ne mogu da letim. Vidim da ti posedujes krila, ali ja ih nazalost nemam. Ja moram da ostanem na zemlji." "Tacno, ti nemas krila. Tek sam sada primetila. – Onda cemo ostati na zemlji, i ovde je lepo!" Drzali su se za ruke, setali kroz polja posmatrajuci biljke i drvece. Spazise slucajno zivotinju koju Adam do tada jos nije video. "Ovo je zivotinja koju do sada jos nisam zapazio i imenovao!" uzviknu Adam uzbudjeno. "Moram da joj dam ime!" "Ime?" upita ona. " Sta je to : ime?" "Imenujem svaku zivotinju i svaku biljku, da bih mogao da ih razlikujem", pojasni Adam. "To je bas lilith!" uzviknu ona odusevljeno. " Kakva je to rec ?" upita Adam. "Ah, to i nije neka prava rec. Ponekad mi se jednostavno stvore tako neki izrazi. Kao sto ti imenujes stvari, ja imenujem osecanja. Zar to nije divno upotpunjavanje?" " To je zabavno i prilici ti!" odgovori Adam. "Ja cu te zvati Lilith, ako si saglasna, jer ocigledno ne posedujes ime." " Ako ja imam ime, onda ces i ti dobiti ime" odgovori Lilith. "Adam cu te zvati, to zvuci ozemljeno i jako!" Adam se obradoavao da i on konacno ima ime. Do sada nije ni primetio da nema imena, iako je licno sve pokusao da imenuje. Kako je samo muguce da je samog sebe u tome zaboravio? Da, dobro je u svakom slucaju da je sreo ovu Lilith. Ona mu je prizvala u svest ko je on zaista. I tako su setali drzeci se za ruke kroz raj uzivajuci u zivotu intenzivnije nego ikada pre toga…

    Adam je pokazao Lilith svoju pecinu i ona je bila odusevljena. Obradovao se da joj se svidja njegovo utocisce i da zeli da ostane sa njim. Nije vec sada mogao da zamisli zivot bez nje. Legli su zajedno u udoban krevet privijajuci se jedno uz drugo u hladnoj noci. Pronasli su ono sto je Lilith potom nazvala "ljubav", jer je ta vrsta imenovanja spadala u njenu nadleznost. Za oboje je bilo nesto neopisivo najlepse sto su ikada doziveli. Iduceg jutra pri budjenju Adam se uplasio, jer Lilith odjednom nije vise imala krila. "Oh, Lilith, ti nemas vise krila! Kako je to moglo da se desi?" "Ah," rece ona sa lakocom i kikotom "nasla sam ljubav, vise mi krila nisu potrebna! Zrtvovala sam ih zbog tebe!" Koliko ogromna je ta ljubav prema njemu, da je to ucinila, pitao se Adam zapanjeno...

    I tako bi ziveli do dana danasnjeg srecno i zadovoljno u raju, da se jednoga dana nije desilo nesto sto je promenilo njihov zivot u osnovi! Jedne noci, samo sto su legli u krevet i Lilith se privila u Adamovo udobno i prijatno narucje, dok je zelja pocela da se budi, Lilith progovori : " Adame, ti si uvek gore, kada delimo ljubav zajedno. Hajde da probamo jednom obrnuto! I ja bih volela da sam jednom gore. Ti si tezak, a ja sam laka, tako da kroz to ogranicenje gubim sopstvenu slobodu kretanja.." "Ne," odgovori Adam, "sve mozemo da radimo, ali ja sam gore!" "Ali Adame, ti inace nisi toliko tvrdoglav! Zasto neces da jednom probas nesto novo?" "Ne, necu!" rece Adam tvrdo i nezainteresovano. Lilith se uzdigla i pogledala u Adama zacudjeno sa sirom otvorenim ocima. Takvog ga jos nikada nije dozivela. "Ne pricaj gluposti!" rece Adam tvrdo i bahato. "Lezi, radicemo to kao i obicno. Ja sam jaci i ja cu zadrzati dominaciju !" " Ne razumem o cemu pricas!" protestovala je Lilith. Uzbudjenost i volja za ljubavlju je nestala momentalno. Bila je otreznjena i razocarana. Osecala je strepnju i tugu u grudima koju nije upoznala pre toga. Ustvari nije poznavala osecaj tuge uopste, i taj novi, nepoznati osecaj je zahvatio sa neopisivom silom. Suze su klizile niz lice…"Adame..." jecala je," zrtvovala sam ti krila, jer sam htela da budem jednaka sa tobom, a ti sada izigravas dominantnost i nadmoc! Zar je toliko neshvatljivo da i ja jednom zelim da imam vise slobode kretanja?" "Ne!" uzvrati Adam. Prekrstenih ruku stajao je tako i gledao je mrko i popreko. I u njemu su talasala osecanja koja do tada nije poznavao. Ali nije hteo da popusti. Insistirao je na tome da je on jaci. On je uvek u svemu bio jaci – veci teret je mogao da podigne, brze je mogao da trci. Samo leteti nije mogao. Pomena krila mu je bila neugodna. Bas zbog toga je hteo ostati cvrst, da bi tu nelagodnost i losu savest ugusio. Osecao se nelagodno gledajuci kako Lilith place i duboko u srcu cuo je tiho saputanje : zagrli je, tesi je! – Ali neki drugi glas u njegovoj glavi je bio jaci : ostani cvrst, ne odstupaj, pobedi! Ti si taj koji je jak! Dokazi joj ko je mocniji! Lilith je primetila da je Adam nepomirljiv. Jedan poslednji pokusaj je ipak napravila. "Adame," rece tihim glasom, onu veselost i smeh, koji su uvek odzvanjali njenim glasom nije vise imala na raspolaganju. "Adame, zar ne postoji ni jedna mogucnost dogovora ?" upitala je. "Postoji !" uzvrati Adam jos uvek namrsten : "Lezi, radicemo to kao uvek!"

    Lilith je uvidela konacno da nema smisla dalje disikutovati. U njoj je nastala potpuna praznina gledajuci u Adama iz nedokucive udaljenosti. Okrenula se i izasla u crnu noc… Isla je jednostavno dalje i dalje, bez cilja, bez misli, sa ogromnim i teskim bolom u prsima. Hodala je tako neprekidno sve dalje i dalje u beskonacnost. Bol je postajao sve tezi, svaki korak je postajao sve tezi, njeno telo je postajalo sve teze. Naposletku je postala toliko teska, da je morala da stane i ukopa se pod tezinom bola u zemlju. Tonula je sve dublje i dublje, dok nije stigla do dna podzemnog sveta. Tu ce ostati zauvek, to je znala. Tu je mogla da zaboravi Adama i rajski zivot sa njime. Znala je, da nesreca, bol i tuga haraju svetom. Znala je takodje, da ce ljudi umreti i doci u podzemni svet, gde ce ona, Lilith, ih pozdraviti i ponuditi im napitak zaborava. Ona je boginja podzemnog sveta…


    Ovde sledi prica o Adamu i Evi...but
    I love this story of Lilith much more

    P.S. Nije moja prica, nadam se da mi autor originala nece zameriti na skracenoj verziji i amaterskom prevodu - kako god, moj naklon Werner X &Gwinnin's Polaritäten
    Never confuse movement with action.

Strana 2 od 5 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •