Srbija dobila Muzej voštanih figura
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Srbija dobila Muzej voštanih figura

    Knez Lazar, Sveti Sava, Pavle Vuisić, Zoran Đinđić, Nikola Tesla, Josip Broz...Svi oni nalaze se u prvom Muzeju voštanih figura u Srbiji koji je u utorak otvoren u Akva parku u Jagodini. Posle Londona, Pariza, Amsterdama, Madrida, i Petrograda, muzej voštanih figura dobila je i Jagodina! Ovaj muzej specifičan je po tome što su u njemu samo ličnosti iz srpske nacionalne istorije, odnosno oni koji su obeležili istoriju Srbije. Sve je počelo telefonskim pozivom: "Pre tri meseca, pozove me telefonom, uveče kasno, pošto on slabo spava, kaže 'znam da ne spavaš, eto tu je kod mene gospodin Vlada Tončić, on je vlasnik voštanih figura, i ja sam mu rekao da te figure da Jagodini'", prepričao je predsednik opštine, gospodin Palma, gradjanima okupljenim i uparadjenim za otvaranje muzeja, svoj razgovor sa Vukom Bojovićem, direktorom Beogradskog zoo vrta.

    "Danas otvaramo Muzej, zahvaljujući čoveku za koga tvrdim da je najveći humanista u našoj zemlji i da je zaslužan što je Jagodina postala turistički grad, u koji u letnjim mesecima dolazi 10 000 hiljada ljudi dnevno, jer mi danas ne bi imali zoološki vrt, da nismo dobili besplatno sve životinje u Zoo vrtu".

    Posledica telefonskog poziva je najava predsednika opštine da će se medju srpskim državnicima, patrijarsima, umetnicima i sportistima naći i voštana replika Vuka Bojovića - u njegovoj sopstvenoj, "jedinoj" kožnoj jakni.

    Zaslužni gradjanin je i presekao vrpcu, potom ih je domaćin izljubio... A novinari i gradjanstvo su pohrlili unutra...

    http://uk.youtube.com/watch?v=Bjut9UZ4BhM

    Figure je, uz pomoć saradnika, izradio istoričar umetnosti iz Beograda Vladimir Tomčić, koji je, iako ima saradnju sa Muzejom voštanih figura Madam Tiso, sam došao do formule specijalnog voska: "Može se reći da sam ja autor, jer sam osmislio ovo pre osam godina, želeo sam da to, što sam video u Evropi, napravim kod nas, sa našim ličnostima, kao naš zaštitni znak. To je posebno za početnika, skup hobi, skupio sam vajare, kostimografe, protetičare...Kostimi su ovde jako važni, radjeni su srmom na svili i etnografski su autentični. Ovo što je sada pred nama je zadovoljavajuće, ali će tek dobiti pravi smisao daljom izradom figura i novim sadržajima".

    U Muzeju je tačno 28 figura, a među njima su i car Dušan, Njegoš, Dositej Obradović, patrijarsi Pavle i Arsenije Čarnojević, Nikola Pašić, Ivo Andrić, Slobodan Milošević, ali i Vlade Divac i Saša Đorđević...

    Kad uđete u Muzej prvo vas dočeka Tito, potom figure Miloševića, Đinđića i sadašnjeg premijera Vojislava Koštunice.

    Kod figure Vojislava Koštunice su se istoričar umetnosti i akademski vajar malo duže zadržali...




    Jedine dame u muzeju su poetese - prva Jefimija i najveća Desanka.

    Predsednik opštine Jagodina Dragan Marković-Palma najavio je da će mesto u muzeju naći i folk zvezda Svetlana Ceca Ražnatović i tragično nastradali pevač Toše Proeski, "jer deca to vole", kao i još neki sportisti. Tada predsednik opštine očekuje najmanje "2 - 3 hiljade ljudi" dnevno, koji će ući i platiti simboličnu ulaznicu: "Jer poenta je da dodjemo do para, a pare ćemo ulagati u to da Jagodina postane turistički centar".

    Dragan Marković-Palma najavio je i gradnju skijaškog centra u Jagodini, na Crnom vrhu.

    Interesovanje Jagodinaca za ovaj Muzej je ogromno. Gradjani su na otvaranju blokirali vrata i do večernjih sati stajali u redu da pogledaju izložbu, uz poneko "jagodinsko", sokove, i vrisku sa ringišpila preko puta.

    Ulaznice za Muzej će se naplaćivati od 1. maja, a cene su 150 dinara za odrasle i 100 dinara za decu.

    (Vela Veljković/MONDO)
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Srbija dobila Muzej voštanih figura

    Meni su inače ti muzeji voštanih figura odvratni te ne mislim da smo ne znam kako zaostali ukoliko nemamo isti..
    I to ni manje ni više nego u Jagodini
    Bolje da su radili na afirmaciji materijalne kulture timočke krajine nego na sakupljanju poena u jeku izborne kapanje..
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Srbija dobila Muzej voštanih figura

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    ... najavio je da će mesto u muzeju naći i folk zvezda Svetlana Ceca Ražnatović .... "jer deca to vole"
    Ceca u muzeju?

    Pa da, mislim da je TO apsolutno "zaslužilo" mesto tu odmah pored Andrića, Tesle, Svetog Save, ...



    Što bi rekao onaj zmaj: "Gde ja živim!"
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Srbija dobila Muzej voštanih figura

    Oche'l i Palmu da uvoshte?
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Srbija dobila Muzej voštanih figura

    Citat Leonard Peltier kaže: Pogledaj poruku
    Ceca u muzeju?
    Kad može Madonna u vosak u Londonu, može i Ceca u Jagodinu!

    Znači Cecu. Pazite... Ceca je pevač koja je priznata i pevač koji je okupio najviše svojih simpatija na Ušće je bilo preko dvesta iljade ljudi!

    Možda će da naprave i Betovena al' samo ako im bude lično pozirao

    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Srbija dobila Muzej voštanih figura

    Ja mislim da je to super ideja, ali čudi me da nije u BGD-u?
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Srbija dobila Muzej voštanih figura

    екипа у јагодини је... страшна када би само неки од њих могли да знају с ким су их упарили,

    идеја је ок, али имам замерки на избор... мада донекле и разумем то српско шаренило
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице
      Vrh

Slične teme

  1. Pećinci - Muzej hleba
    Autor streethorn u forumu Srem
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 22.04.2010, 16:20
  2. Sta je Vojvodina dobila 1918?
    Autor Solomun u forumu Spomenar
    Odgovora: 109
    Poslednja poruka: 21.11.2009, 18:09
  3. Vojni muzej u Beogradu
    Autor Turkmenbashi u forumu Istorija
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 29.08.2009, 12:43
  4. Muzej Mileve možda i Alberta
    Autor makilli u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 23.03.2009, 08:48
  5. Muzej video igara
    Autor goldie u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 26.09.2006, 01:58

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •