Sloboda
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 36

Tema: Sloboda

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    14 Sloboda

    ''Sloboda nije podmetanje ideološki zakržljale forme
    sloboda nije pometanje ideološki bilo kakve norme
    sloboda nije jednostavan domaći zadatak
    ona je svijest o skladu nesklada nesavršenih ljudi

    sloboda te čeka
    uzmi je... ''
    Branimir Dž. Štulić



    Što je za vas sloboda?



    Da li je sloboda samo relativan pojam?



    Da li je ljubav, jedan od aspekata slobode?

    Da li je istina, jedan od aspekata slobode?

    Da li je sloboda uslovljena,
    određenom dozom odgovornosti?


    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  2. #2

    Odgovor: Sloboda

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku

    Što je za vas sloboda?

    Da li je sloboda samo relativan pojam?

    Da li je ljubav, jedan od aspekata slobode?

    Da li je istina, jedan od aspekata slobode?

    Da li je sloboda uslovljena, određenom dozom odgovornosti?

    Sloboda je sinonim za ljubav i pravo izbora

    Ljubav prema sebi, najbližima, prijateljima, deci, poslu ....

    Sloboda da jasno kažem ono što mislim i osećam (bez obzira na posledice).
    Sloboda da ispoštujem sebe i svoje snove.
    Sloboda da ne prihvatim nametnuti, izopačeni sistem vrednosti.
    Sloboda da budem čudan, naivan i/ili dosadan u očima ljudi.
    Sloboda da radim posao koji želim za male pare.
    Sloboda da budem neozbiljan, ali ne i neodgovoran.

    i još mnogo toga ....

  3. #3

    Odgovor: Sloboda

    sloboda je.. kad se ne osecas vezanim onim sto radis, onim cime razmisljas, onim sto govoris, onim sto oblacis..
    ako iz svega toga osecas obavezu da to uradis, onda nisi slobodan
    samo se treba prepustiti.. samo biti svoj.. i sloboda ce bit ideo tebe a ne nesto sto ti sleduje

    naravno, to se ne odnosi na one koji ocekuju zatvor..
    Krek, krek.. Ne gudra

  4. #4

    Odgovor: Sloboda

    Ostacu slobodan
    necu se vezati
    važno je samo dobro se zezati....

    Sloboda je biti svoj,imati duha.
    Sloboda je postovati svoje zelje,a ne zivjeti samo da bi ugodio drugima.
    Sloboda je pomalo smjelost,svakako u danasnje vrijeme i hrabrost jer smo zavisni od mnogo stvari/porodice,posla,interneta,raznih medija.../
    Biti slobodan,zivjeti bez straha,biti srećan-to je sloboda-
    U danu koji traje pronaci bar pola sata samo za sebe je isto jedna vrsta slobode...

  5. #5

    Odgovor: Sloboda

    Sloboda je biti ono sto jesi, svakoga dana, stalno....
    Jednostavno...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  6. #6

    Odgovor: Sloboda

    ...Sloboda je moja nezavisnost i usmerenost moje ličnosti iznutra; sloboda predstavlja moju stvaralačku snagu, a ne izbor između ispred mene postavljenih dobra i zla, već moje sopstveno stvaranje dobra i zla... / Viđenje slobode iz ugla N. Berđajeva
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  7. #7

    Odgovor: Sloboda

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    Što je za vas sloboda?
    Sloboda se ima ili nema, o slobodi se piše i priča i peva najviše onda kada je daleko. Sloboda je za svakoga od nas drugačija (sada ja ovde izmišljam toplu vodu). Ja moju slobodu ne mogu da opišem, ne želim da je opisujem, ili je tu, i ja znam da sam slobodna, ili nije i ja znam da sam sputana, nema treće.

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    Da li je sloboda samo relativan pojam?
    Čim se razlikuje od jedinke do jedinke onda jeste relativan pojam. Ne znam šta bih mogla da navedem a da nije relativan pojam, apsolutnosti ja ne mogu da zamislim i obuhvatim svojom svešću koliko god se trudila.

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    Da li je ljubav, jedan od aspekata slobode?
    Ne znam da li ovo razumem. Ako volimo onda smo slobodni? Ako smo slobodni onda možemo da volimo? Ni jedno ni drugo ne mora nužno da bude ispravno. Mnoge primere možemo da nađemo koji će da ponište tvrdnju jedan ili tvrdjnu dva.

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    Da li je istina, jedan od aspekata slobode?
    Istina je relativna stvar, ne znam, ako svi nosimo svoje slobode ili ne-slobode i svoje istine i laži i živimo sa njima, valjda onda istina jeste jedan od aspekata slobode. Da li su lažovi ne-slobodoni, na žalost mislim da nisu.

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    Da li je sloboda uslovljena,
    određenom dozom odgovornosti?
    Svaki naš korak na planeti i svaka misao i svaki postupak bi trebali da budu uslovljeni (ne baš uslovljeni) možda ovenčani, okićeni odgovornošću, tako će nam biti mnogo lepše i bezbolnije.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  8. #8

    Odgovor: Sloboda

    U danasnjem svetu niko nije u potpunosti slobodan osim ako je izoliran od ljudi. Sloboda je odgovornost, večna borba...opstanak. Ne fali mi sloboda u nekom velikom smislu, ali ljudske zelje su velike i uvek zelimo nesto vise... uvek nam fali neki deo da budemo slobodni. Jednom recenicom...sloboda je...ne-morati..ma gde kad i sta god to bilo.

  9. #9

    Odgovor: Sloboda

    Sloboda je jedna od vaznijih stvari u mom zivotu.
    Ja ne mogu da budem sputana ni sa koje strane, jer imam nemiran duh i nikad ne bih mogla dopustiti nekom da me zarobi ili sputa u bilo kom smislu.
    Moram biti slobodna da kazem sta mislim, da uradim ono sto mi se u tom trenutku cini pametno, da postupam po svojim nacelima, a ne nekima sto mi je neko drugi usadio u glavu...
    U protivnom, to nisam ja, bilo da je to sloboda duha ili kretanja, bez slobode ni ja ne postojim...
    Zelim da ti budem drug u igri, da jedem iz tvog tanjira i da spavam na tvom jastuku...

  10. #10

    Odgovor: Sloboda

    Mislim da se bavljenju pitanjem slobode i pored zabavnog karaktera ovog medija možda treba posvetiti više pažnje. Sloboda je jedan od ključnih elemenata našeg bića. Kako pojedinačnog tako i društvenog. Još od Platona i Aristototela pa do današnjih dana filosofi, i ne samo oni, se bave pojmom slobode.

    U najopštijem smilu možemo reći da se sloboda odnosi na na tvrdnju "biti slobodan" (nesputan, nezarobljen). Francuski filozofi su smatrali da je stanje slobode prirođeno čoveku zbog činjenice da poseduje dušu i svest.(Wikipedija)

    Sloboda u filozofiji

    Sloboda čoveka je složen pojam koji se javlja kao tema filozofije i njenih glavnih disciplina: ontologije, etike, filozofije prava i politike. U ontološkom smislu sloboda čini bit čoveka. Kao biće u svetu on se razlikuje od svih ostalih bića time što nije potpuno determinisan nužnošću. Budući da sloboda čini suštinu čovjeka, ona je toliko fundamentalna da bi odricanje od nje značilo gubitak bitka čoveka, odnosno njegove čovečnosti. Stoga mu i nije prepušteno da se njome služi ili ne služi, već je "čovek osuđen da bude slobodan"(Sartr). Pošto se ta sloboda čini bit čoveka kao ličnosti, neki je nazivaju i ličnom slobodom. Glas ove fundamentalne ljudske slobode se zove savest. Kada se ravna samo prema vlastitoj savesti, sloboda se može razumeti i kao samoodređenje ili autodeterminacija. Premda se čovek ne može odreći ove temeljne slobode odluke, on se naspram nje može oglušiti. Ukoliko pak svesno preuzima svoju slobodu, a time i odgovornost, onda se ona naziva i pozitivnom slobodom, koja se ispoljava kao "sloboda za". Kada čovek može birati šta će činiti, između najmanje dve mogućnosti, to se naziva sloboda izbora. Budući da se sloboda ostvaruje samo u zajednici s drugima, "čovek može biti slobodan samo ako je i drugi slobodan te slobodu prvoga priznaje kao svoju vlastitu slobodu"....
    (Wikipedija)
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  11. #11

    Odgovor: Sloboda

    Što je za vas sloboda?
    Sloboda je kada licnom voljom upravlja jedino sopstveni um.



    Da li je sloboda samo relativan pojam?
    Sloboda jeste relativan pojam, mi smo drustvena bica i zato kocimo (ogranicavamo) jedni drugoga. Da bi funkcionisala slozena hijerarhija drustva, sami sebi (kao drustvo) krojimo slobodu, a slobodnim se osecamo kada se osecamo iole prijatno (bezbedno, sposobnim da planiramo) u tim drustvenim ogranicenjima.



    Da li je ljubav, jedan od aspekata slobode?
    Za onog ko zeli da se ostvari u ljubavi, jeste, ljubav je sloboda. Naravno ako je ta ljubav uzvracena (sposobnost planiranja).



    Da li je istina, jedan od aspekata slobode?
    Ne postoji prava istina, svaka istina o nematerijalnim pojmovima moze biti samo subjektivna. I sloboda, pa i sama istina su nematerijalni pojam.
    Pojam slobode nije vezana za istinu, vec za sposobnost planiranja (planiranje-predvidjanje-osecaj bezbednosti). Moze se biti slobodan i sa neistinom, ako je potreba za sigurnoscu zadovoljen (moze se dovoljno pouzdano planirati).



    Da li je sloboda uslovljena, određenom dozom odgovornosti?
    Sopstvenom odgovornoscu dajemo drugima slobodu a sebi ogranicavamo.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  12. #12

    Odgovor: Sloboda

    Što je za vas sloboda?
    Biti u mogućnosti da radiš šta hoćeš i da se krećeš kuda hoćeš bez ikakvih uslova, ograničenja ili posledica.

    Da li je sloboda samo relativan pojam?
    Niko od nas nije stvarno slobodan da radi šta želi, ide gde želi i čak da pripada određenoj grupi ljudi kojoj želi.

    Da li je ljubav, jedan od aspekata slobode?
    Nekome može biti i jedan od aspekata "robije".

    Da li je istina, jedan od aspekata slobode?
    Istina je da nismo stvarno slobodni.

    Da li je sloboda uslovljena, određenom dozom odgovornosti?
    Sloboda ne bi trebalo ničim da bude uslovljena.
    A friend in need is a friend indeed, but a friend in need isn't a friend you need

  13. #13

    Odgovor: Sloboda

    Upravo mi se ova misao motala po glavi ...sloboda.Sta je uopste sloboda
    Osecaj da smo suvereni gospodari svog teritorija u svakom trenutku.
    Ili je tek neka iluzija koju stvaramo da bi nam bilo lakse.Ne znam,recimo ptica u kavezu,lepo izgleda,lepo crvkuce,ali je zatvorena i nema mogucnost da uradi ono sto zeli.Isto kao i ljudi,zapita li se iko koliko puta uradite nesto samo za sebe,licno,onako bas sto zelite,a ne sto morate
    Da li npr dajuci slobodu nekome ,zatvaramo sami sebe u svoju nesigurnost..pitanja,pitanja
    Oni koji me srecu,misle da ja to putujem.A ne putujem ja...to beskraj po meni hoda...

  14. #14

    Odgovor: Sloboda

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku


    Što je za vas sloboda?



    Da li je sloboda samo relativan pojam?



    Da li je ljubav, jedan od aspekata slobode?

    Da li je istina, jedan od aspekata slobode?

    Da li je sloboda uslovljena,
    određenom dozom odgovornosti?


    [/CENTER]
    'Sloboda' je kao prvo rec, koja se nalazi u reci 'zivot', sloboda je samo osecaj
    koji samo zivot ima. Za sve forme zivota koja imaju osecaj onog sto smatraju da sloboda moze da bude, sloboda je posledica koja nije bila uslovljena, ogranicena, sprecena. A posto je sve u zivotu uslovljeno, ograniceno, ima kraj, nijedan covek nije slobodan, niti ima slobodnu volju.

    Ljubav stvara slobodu, sloboda je aspekt ljubavi.
    Ljubav stvara istinu i slobodu, sloboda i istina su aspekt ljubavi.

    Ako je neko slobodan da nesto uradi, kakvu odgovornost treba da snosi ?
    Ljudi odgovaraju ako urade nesto sto nije slobodno/dozvoljeno.

    jupiter

  15. #15

    Odgovor: Sloboda

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    sloboda je samo osecaj
    Zar samo?!
    A posto je sve u zivotu uslovljeno, ograniceno, ima kraj, nijedan covek nije slobodan, niti ima slobodnu volju.
    Ako je ograničeno čovekovo postojanje, logično da je ograničena i njegova sloboda.

    Ljudi odgovaraju ako urade nesto sto nije slobodno/dozvoljeno.
    Ovo se ne odnosi na slobodu Čoveka kao duhovnog i duševnog bića, već na njegovo delovanje u sociološkom okruženju.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sloboda savremenog coveka
    Autor Inquisitor u forumu Spomenar
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 27.02.2007, 15:17

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •