Najave i nova izdanja - Strana 10
Strana 10 od 10 PrvaPrva ... 8910
Prikaz rezultata 136 do 139 od ukupno 139
  1. #136

    Odgovor: Najave i nova izdanja

    Капија Балкана Светлане-Велмар Јанковић



    Стубови културе управо су објавили Капију Балкана Светлане-Велмар Јанковић.

    Настајала дуже од 15 а системски писана последњих 7 година, Капија Балкана је капитално дело Светлане Велмар-Јанковић о Београду. Поуздана као историјски водич и узбудљива као историјски роман, Капија Балкана је књига најдубље оданости и искрених осећања.



    Тврдо укоричена, у Б 5 формату на 620 страна у колору, богато илустрована, са индексом појмова и топонима, као и списком одабране литературе, Капија Балкана је раскошна авантура знања, података, судбина али и поуздан путник кроз прошлост Београда.

    Незаобилазно штиво за све који би на занимљив и пријемчив начин желели да сазнају историју нашег главног града, али и књига дубоких анализа и разумевања историјских процеса за све оне којима је Београд у срцу.

    Стубови културе




    Svetlana Velmar-Janković: Zašto je Beograd čudo




    Dugo i željno iščekivana knjiga Kapija Balkana Svetlane Velmar-Janković, u izdanju Stubova kulture, najzad je izašla iz štampe. Reč je o, kaže naša proslavljena spisateljica, brzom vodiču kroz istoriju Beograda, odnosno zanimljivoj istorijskoj priči koja obuhvata zbivanja od prvog pominjanja naselja na ušću Save i Dunava do Prvog svetskog rata.

    Šta vas je motivisalo da se upustite u težak, obiman i zahtevan posao ispisivanja istorije našeg glavnog grada?

    Ne sećam se više kako sam i zbog čega odlučila da skočim u taj bunar bez dna, misleći da je u pitanju samo kada u kojoj ću se sa zadovoljstvom okupati. Taman posla! Dok sam se batrgala u tom bezmerju podataka i tumačenja, hvatala sam se za mnoge uzore i još mnogobrojnije oslonce koje sam, hvala bogu, nalazila na svim stranama. Učila sam bez prekida, danju i noću.

    Prokrstarili ste kroz 19 vekova istorije Beograda.

    Istorija Beograda je tako uzbudljiva i prebogata. Teško bi bilo izdvojiti jedan naj momenat u bilo kom smislu. Zaista, istorija Beograda je čudo istorije.

    A kako gledate na Beograd danas?

    Beograd danas se mnogo razlikuje od svih Beograda koji su postojali u gradu s tim imenom tokom 19 vekova kroz koje sam prošla. Primera radi, pojam morala je bio drugačiji u svakom od tih Beograda, a meni je posebno bio važan onaj tip građanskog morala koji sam prepoznala u periodu posle 1878. godine, nakon uspostavljanja državne samostalnosti. Taj moral se oblikovao u brojnim društvima, kroz koja je jačala svest o vrednosti građanstva.

    Blic zena
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  2. #137

    Odgovor: Najave i nova izdanja

    Evo nekih izdanja u najavi :

    Kim Tuj RU

    Na vijetnamskom ru znači uspavanka, a na francuskom potočić ili tok tok suza, krvi, novca. Istoimeni roman kanadske spisateljice Kim Tui opisuje tok života ponekad uzburkan, a ponekad savršeno miran. Jezikom izuzetne jasnoće, punim oštroumnih zapažanja i pritajene vrcavosti, ispričano je nezaboravno putovanje od luksuznog stana u Sajgonu, preko zagušenog i blatnjavog kampa za izbeglice u Maleziji do novog života u Kvebeku. Početno oduševljenje mlade devojke, zameniće životne teškoće u zrelosti i majčinstvo obeleženo bolešću mlađeg deteta. Neprimetno prelazeći iz prošlosti u sadašnjost preko istorije do uspomena i opet nazad, RU je roman koji slavi život sa svim njegovim čudima: trenutke lepote i senzualnosti, patnje i surovosti, zadovoljstva i udobnosti.

    Kim Tuj Li rođena je 1968. u Sajgonu, a od svoje desete godine živi u Kanadi. Rodni Vijetnam napustila je sa roditeljima i dva brata bežeći od represivnog komunističkog režima. Njihova nemoguća avantura počela je bekstvom ribarskim brodićem, nastavila se mučnim boravkom u maležanskom kampu za izbeglice da bi se konačno završila u Kvebeku, gde je njena porodica naučila kako da se prilagodi potpuno različitom načinu života. Svojim prvim romanom, RU, Kim Tuj je oduševila čitaoce i kritiku. Zahvaljujući velikom uspehu u Francuskoj, RU je već dobio Veliku nagradu RTL za književnost 2010 na Sajmu knjiga u Parizu i ušao u uži izbor za Nagradu pet kontinenata Frankofonije.

    Dobitnica je General Governer nagrade, najvećeg kanadskog književnog priznanja.




    Jernej Mlekuž BUREK.SI


    Preprosto kot burek (Prosto ko burek) grafit je koji se često može videti na slovenačkim fasadama. Da burek nije tako jednostavna stvar, kako na trpezi tako i u kulturi pokazuje Jernej Mlekuž u svojoj studiji Burek.si.

    Kratko se osvrnuvši na idilično vreme oslobođeno simbolike kada se za burek nisu lepila značenja i trovale ga ideologije, Mlekuž se bavi vremenom sadašnjim. A danas je sve drugačije. U slovenačkoj svakodnevici burek je postao zgusnuta metafora za Balkan, bez koje se teško može zamisliti žargon mladih, uobrazilja slovenačkog šovinizma i retorički arsenal reklamnih agenata zdrave hrane. Burek je u ovoj analizi uvek nešto više. On se preko procesa preobražaja pojavljuje, rađa kao više-od-bureka, kao složeni društveni i kulturni objekat. Taj objekat nije nekakva otuđena svest, iluzija, ideologija, već on postoji, živi, razvija se. On nije konstrukcija, već je to živa, materijalna, mirišljava ili smrdljiva stvarnost. Kako sam autor kaže, knjigu je pisao za širu publiku. Cilj mu je da ga čitaju kako prosvećeni (dr ljudi) tako i neprosvećeni (ljudi bez visokih titula), kako burek-uživaoci tako burek-neuživaoci, kako njegovi fanovi, tako inkvizitori, kako burek-neznalice, tako i burek-znalci. Jedni će njegov tekst spaljivati na lomači, dok će ga drugi braniti mačem. Ali, Jernej Mlekuž upozorava da posle konzumiranja ovog teksta burek više neće biti isti!

    Jernej Mlekuž diplomirao je geografiju, etnologiju i kulturnu antropologiju. Doktorirao je na Univerzitetu u Novoj Gorici u oblasti interkulturnih studija. Radi u slovenačkom institutu za migracije (Inštitut za slovensko izseljenstvo ZRC SAZU). Oblasti njegovog interesovanja su kulturna migracija, društvena geografija i materijalna kultura.



    Florans Dipon ARISTOTEL ILI VAMPIR ZAPADNOG POZORIŠTA

    Najnovija knjiga Florans Dipon, Aristotel ili vampir zapadnog pozorišta (2007), ima provokativnu snagu njenih ranijih dela: njena je namera da dekostruiše Aristotelovu Poetiku i njene kategorije (sveto trojstvo: katarza, mimeza i mit, preimenovan u fabulu) i pokaže do koje je mere jedan teorijski spis, plod jednog pojedinačnog sistema misli, postao vanvremena realnost koja do dana današnjeg oblikuje pozorišne scene sveta i onemogućuje promene. Ova izuzetno značajna knjiga, koja razbija teorijske klišee, istovremeno je jedna nekonvencijalna istorija najvažnijih etapa u istoriji zapadnog pozorišta, pisana, pored ostalog, i s namerom da se pomogne izlasku iz savremenog aristotelizma "kako se gledalac više ne bi dosađivao u pozorištu".

    Florans Dipon klasičar je po obrazovanju i priznati stručnjak za rimsku književnost. Profesorka je na univerzitetu Pariz Didro. Autorka je desetak knjiga. Njena knjiga Homre et Dallas: introduction une critique anthropologique (Homer i Dalas) izazvala je veliku senzaciju po izlasku iz štampe. U njoj Diponova upoređuje Homerovo delo sa televizijskom serijom Dalas, uspeh rimskog pozorišta sa savremenom popularnom kulturom.



    Elen Handler Spic UMETNOST I PSIHA


    Autorka je uspela da otvori osnovna pitanja primenjene psihoanalize, a posebno pitanje njenog značaja kao estetičkog metoda. Knjiga pomaže čitaocu da misli o metodološkim osnovama psihoanalize kao mogućem sredstvu za tumačenje umetnosti, a tek onda da počne da ih koristi za tumačenje konkretnih dela, biografija ili procesa. Autorka hrabro otvara pitanje odnosa interpretacije umetničkog dela i njegove recepcije, odnosno pitanje načina na koji publika komunicira s umetnikom, zalažući se za to da su interpretacije individualne, da mogu da zavise čak i od trenutnog emocionalnog stanja posmatrača, što predstavlja polazišne tačke za najsavremeniju teoriju umetnosti.

    Elen Handler Spic je autor sedam knjiga iz oblasti esejistike, psihoanalize i dečijeg razvoja koje su prevedene na više svetskih jezika.


    Više o novim izdanjima možete pronaći na sajtu clio
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  3. #138

    Lav i lavići, doživljaji cara životinja i njegovih lavića

    Lav i lavić su knjiga priča o lavu i njegovim lavićima. Nadam se da će knjiga biti objavljena a za sada sa glavnim junacima možete da se upoznate na blogu Lav i lavićiIme: Lavic Slika 1.jpg Pregleda: 852 Veličina: 39.0 KB
    Poruku je izmenio magsavers, 22.08.2011 u 13:24 Razlog: stavljanje slike

  4. #139

    Odgovor: Najave i nova izdanja

    Baš sam se obradovao,...kao da sam ga prizvao na "Setite li se nekog sa foruma" .

    ?oćeš se ti voleti


    ili smo se ljubili
    ili smejali
    ili kuvali
    ponekad zakuvavali
    ili samo u zagrljaj tonuli
    ponekad smo sto odmax sklanjali
    a ponekad sa pedeset: ceo mesec preživljavali
    ali smo, neko vreme, uglavnom ćutali: Kraljica i ja.. prezirući u isto vreme onu kejdž-tišinu. imali smo svašta da kažemo, jer bili smo opkoljeni ovdeom. kad si ovde, ux: svašta imaš da jaukneš. no, plašio sam se razvodnjavanja prozom. stoga uletex u ponore poezije. nije mi bilo do rime, ali privlačila me vrtača suštine u dvadesetak redaka istine. neko vreme gazio sam po blatu od nadri političara, besmisla, gluposti i bombi. upozoravao na grešne privatizacije, lopovluke, kriminal i silovanja kao direktnu posledicu socijalne bede, dranja banaka, robovske kredite, ekonomski kolaps, gušenje kreativnosti po školama i kraj vremena. sugerisao sam neko vreme na priznavanje bankrota, povratak poljoprivredi i svom dvorištu, pravljenje zdrave xrane i negovanje čiste vode i misli.. predlagao sam grupni zagrljaj kako na ličnom, tako i na širem planu. uradili su me bolovanja najmilijix i korupcija u većini zdravstva. e, kad sam se time i sam opatuljio, počela su sopstvena pisanja da me sekiraju, kao i većina štampe ili špice i voditelji raznix informativnix emisija. onda mi spade inspiracija na par slova: ljubav, sve sa mastiljavim qurac-pica sindromom, a specijalno mi propišta ventil pisanja iznad bolesnog tate. nabujaše i moji sinovi, kao motiv za psixo-fizički autogeni trening opstanka. naravno, ubacix i neke bagove, ne bi li smex i osećaj za dramu zamenili nule u keca. diskreciono sam provukao i svoje pravo na opsesiju o prelasku Gaia-e u sledeću dimenziju, sve sa skorim Uzašćem.
    taaako>> eto ix svi oni u mojoj knjizi>>
    direktni Dobrotvori, koji su dobrinom pomogli realizaciju štampe, su Kraljica i 3 musketara: Mićo Nenadić, Milan Novković i Mile Tomić. nameravam da svima, u znak zaxvalnosti, prvim xonorarom od prodaje knjige, kupim po nekog besnog džipa, koje ću napuniti bajaderama i kartama za Šadein koncert:
    među nama, knjiga mi se zove: ?oćeš se ti voleti,

    sa pripadajućim marketingom, na poleđini:
    ova knjiga-bedž je lek protiv:
    usamljenosti, dosade, straxa, mlakosti, xrkanja, zapostavljanja, poteškoća prilikom prelaska u 5u dimenziju, zaboravljanja godišnjica i drugix najvažnijix datuma, iznuđenix petinga i kratkix šestinga.. xexe
    daa se kupiti i u:
    najsumnjivijim knjižarama, kafanama, trafikama... što nadzemnim što podzemnim, ali od srca!
    uputstvo za upotrebu:
    ako si se baš nameračio/la/lol da je zdipiš, daaj, makar ukloni magnetić, da ti knjiga ne propeva na exitu!:-)))))
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


Strana 10 od 10 PrvaPrva ... 8910

Slične teme

  1. ~Serije~ nove, stare, prepruke, antipreporuke, najave
    Autor Isahara u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 07.09.2017, 13:37
  2. Nova Pazova
    Autor Alideda u forumu Srem
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 21.09.2009, 23:10
  3. Srećna Nova godina
    Autor Sneza58 u forumu Spomenar
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 05.01.2009, 13:02
  4. Nova Tema
    Autor mimaP u forumu Obaveštenja i pitanja u vezi sa Forumom
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 03.10.2008, 19:40

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •