Western naš nasušni
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 16

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Western naš nasušni

    Vestern je subkulturološka pojava (koja obuhvata film, muzika, radio, TV, strip, itd.) nastala na temelju popularne vestern književnosti 19. veka koja je već postojale pre nego što je film postao popularna umetnička forma...
    On je uglavnom smešten u uslovima divljine (Divlji Zapad), sa tek ponekim i karakterističnim civilizacijskim naznakama (telegraf, štamparska mašina, voz, revolver, puška...) u kojem egzistira društvo organizirano oko kodeksa časti, a ne zakona. Popularna percepcija vesterna je priča koja se vrti oko života polu-nomadskog lutalice, obično kauboja ili revolveraša. Vestern je, u stvari, mesto, kao što je rekao Serđo Leone, "gde život nema vrednosti".
    Ovi elementi su u glavnom dovoljni, u suštinskom zadatku vestern filmova, da se ispriča jednostavna priča o moralnosti...

    Ovi arhetipski elementi vestern filmova su se pokazali toliko snažnim da su se u većoj ili manjoj meri ugradili i u druge žanrove, vrste pa i epohe koje film tretira...

    Šta mislite o vesternima? Da li ste čitali kaubojske romane? Koji je vaš omiljeni vestern film?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Western naš nasušni

    Prvi vestern film (nemi film) bio je Velika pljačka voza, snimljen daleke 1903. godine. Režirao ga je Edvin S. Porter, a prvi filmski kauboj bio je glumac Bronko Bili Anderson. Ovaj flm je širom otvorio novom filmskom žanru koji je vrlo brzo našao svoje brojne poklonike.

    U mom nekom prvom sećanju je ostao film Džona Forda, Poštanska kočija, snimljen 1939. godine, sa sjajnim (i mladim) Džonom Vejnom u glavnoj ulozi. Sa ovim filmom počinje i "zlatno doba" vesterna...
    Poruku je izmenio memento, 11.06.2008 u 13:47 Razlog: slovna greska
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #3

    Odgovor: Western naš nasušni

    Na vestern /a tako i na Indijance/ me je navukao ćale Poštansku kočiju mi je pričao kao što su roditelji deci pričali bajke za uspavljivanje. Deda je bio zadužen za Tačno u podne. To je njegov omiljeni. Zane Grey i Karl May na polici na metar, nema šta nema, stripovi i romančići su po kutijama na tavanu, mirišu na kaubojštinu i memlu tavansku Stan nam je nedaleko od bioskopa koji više ne postoji a u kojem su kaubojci bili glavni repertoar ono što nisam gledala, a nisam mnogo, ja znam iz priča. Kad smo se igrali, ćale je uvek bio kauboj, a mi Indijanci. Kad smo malo porasli batu je to prestalo da zanima, a ćale je uspeo u mene da ulije sve svoje ljubavi i idole iz tog vremena. Pored dva sina ipak sam ja ta koja sa njim danas gleda Čarls Bronsona (baš mu ovih dana jurim Adieu l'ami da gledamo zajedno, koji nema veze sa ovom pričom al' ima sa Čarlsom)
    Iznad nas je živeo jedan dedica koji je bio rekviziter na snimanju filmova. Mnogo me je voleo, pa ja sad posedujem ogroman luk koji je nosio Vinetu u filmu, onaj lažni Vinetu, nemački, sa perikom, al' jedan jedini

    Volim one sa Klint Istvudom, nekad napravim filmski maraton od dva dana, pucnjava na sve strane

    Oni koji su mi dragi i ovako a i kao tatine uspavanke su: Čovek koji je ubio Liberti Valansa, Bilo jednom na divljem zapadu, Obračun kod OK korala, Rio Grande, Drvo za vešanje, 3:10 za Jumu, Za šaku dolara... ma, setićem se još
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Odgovor: Western naš nasušni

    Nekako vrlo brzo posle Poštanske kočije gledao sam u bioskopu (možda i prva kino predstava na kojoj sam bio) čuveni film Vera Kruz, još čuvenijeg režisera Roberta Oldriča...

    Film Vera Kruz takođe spada u klasične vesterne i jedan je od mojih najomiljenijih kaubojaca. Gari Kuper, Bert Lankaster, Ernest Borgnin, Čarls Bronson i prelepa Sara Montijel su ostavili neizbrisiv trag u mom pamćenju kao akteri jednog sjajnog filma u kojem je kodeks časti ipak pobedio na kraju izuzetne priče o najamnicima (bivši vojnik i večiti gospodin Bendžamin Trejn (Gari Kuper) i revolveraš, ubica i vođa bande Džoe Erin (Bert Lankaster)), koji prate, u uslovima građanskog rata u Meksiku, kontesu Mari Duvar (Sarita Montijel) do luke Vera Kruz, u kolima za koja se ispostavilo da osim prelepe grofice prenose i 3 miliona dolara u zlatu. Sukob je bio neminovan i u vrhunski snimljenoj sceni dvoboja, Bendžamin Trejn ubija Džoa Erina...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  5. #5

    Odgovor: Western naš nasušni

    Tačno u podne


    Fred Cineman je, to je sigurno, nezaobilazna i značajna figura svetskog filma. Ovaj Amerikanac austrijskog porekla je ostao zapamćen kao režiser sjajnih filmova kao što su:"Odavde do večnosti" (oskar), "Čovek za sva vremena" (oskar), "Tačno u podne", "Starac i more" i "Operacija Šakal", "Oči u noći", "Sedmi krst", "Ljudi", "Tereza", "Oklahoma", "Šešir pun kiše", "Priča o kaluđerici"...

    E, taj film ''Tačno u podne'' je jedan od ključnih događaja u istoriji vesterna zato što je nadogradio osnovne postavke ovog žanra čime je izvršio nesumnjiv i snažan (verovatno najsnažniji) uticaj na mnoge kasnije stvaraoce vesterna, pa i filmova ostalih žanrova. Naime, moralni princip, po kojem i funkcioniše vestern, je u ovom filmu dobio vanrednu iznijansiranost čime je i zaslužio da ga neki nazivaju prvim (i najboljim) psihološkim vesternom. Naime, šerif Kejn (Gari Kuper) saznaje da se na dan svog venčanja sa prelepom Emi (Grejs Keli) vraća iz zatvora vozom tačno u podne ubica Frenk Miler da mu se osveti. U potrazi za podrškom u suprotstavljanju opasnom Mileru šerif ostaje potpuno sam. Čak je i verenica spremna da ga napusti....
    Muziku za ovaj film je napisao genijalni Dmitrij Tjomkin, a Gari Kuper je za ulogu šerifa Kejna dobio svog drugog oskara...
    Poruku je izmenio memento, 11.07.2008 u 11:18
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  6. #6

    Odgovor: Western naš nasušni

    Rio Bravo

    Sledeće godine će se navršiti tačno 50 godina kada je Hauard Hoks po scenariju Žila Furtmana i Lija Breketa snimio jedan od najboljih vesterna svih vremena, Rio Bravo.
    Film Rio Bravo je u stvari inverzni refleks Haurda Hoksa na Cinemanov veliki hit, Tačno u podne. U Hoksovom filmu je sve drugačije. U gotovo identičnoj situaciji (čuvanja lošeg momka u zatvoru) šerif Džon Čens (Džon Vejn) je u bitno različitoj situaciji nego šerif Kejn (Gari Kuper) iz filma Tačno u Podne. Čensu svi nude pomoć, ima sjajne pomoćnike Duda i Kolorada (posebno je uloga Duda zahvaljujući prefinjenosti i cinizmu Din Martinove glume ostala upamćena, dok je Riki Nelson kao kolorado stekao punu afirmaciju kao pevač), devojka (prva velika uloga Endži Dikinson) se jednostavno ne može otresti, za razliku od preplašene i senzibilne GrejsKeli...
    Muziku je napisao (naravno) Dmitrij Tjomkin i hitovi iz tog filma ("My Rifle, My Pony and Me" i "Get Along Home, Cindy,") još se vrte na radio stanicama širom sveta.

    Iako je film Rio Bravo na neki način smišljeno projektovan kao desničarski odgovor na već pominjani hit Tačno u podne, koji se drznuo da alegorično govori o makartizmu koji je tada bio na vrhuncu zamaha u Americi, ne mogu mu se osporiti zaista sjajne reference. Zbog toga je i napravljeno dva rimejka ovog filma (El Dorado i Rio Lobo), a i poslužio je kao inspiracija za nekoliko filmova...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  7. #7

    Western

    Koji je bio Vaš omiljeni vestern-junak ili film koji pamtite?


    Nekada su se na RTS-u često puštali vestern-filmovi.
    Legendarna imena poput;
    -Johan Wayne
    -Kirk Douglas
    -Burt Lancastern
    -Clint Eastwood
    i još mnogi drugi,obeležili su i dali svoj doprinos ovom žanru.
    Moj omiljeni vestern junak je bio Paul Newman

  8. #8

    Odgovor: Western

    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Koji je bio Vaš omiljeni vestern-junak ili film koji pamtite?


    Nekada su se na RTS-u često puštali vestern-filmovi.
    Legendarna imena poput;
    -Johan Wayne
    -Kirk Douglas
    -Burt Lancastern
    -Clint Eastwood
    i još mnogi drugi,obeležili su i dali svoj doprinos ovom žanru.
    Moj omiljeni vestern junak je bio Paul Newman
    O Western filmovima već postoji tema, tako da ova nije potrebna.

    http://www.vojvodinacafe.rs/forum/fi...85/#post293240

    Pre svakog otvaranja nove teme uputno je da se izvrši pretraživanje foruma da se teme ne bi ponavljale.
    Poruku je izmenio Meggy, 06.02.2012 u 13:01
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  9. #9

    Odgovor: Western

    ...pa baš sam gledala da se ne ponavljam ali je nisam videla...
    očito da nisam dobro gledila...
    Ondak nek me nadležni prebace tamo gde treba...
    Poruku je izmenio Meggy, 06.02.2012 u 13:03

  10. #10

    Odgovor: Western

    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    ...pa baš sam gledala da se ne ponavljam ali je nisam videla...
    očito da nisam dobro gledila...
    Ondak nek me nadležni prebace tamo gde treba...
    Verujem ti, jer se i meni par puta desilo da otvorim temu, a da gotovo ista ili vrlo slična već postoji. Ne brini, kada vse uloguje neko od super modova pripijiće Tvoju temu postojećoj.
    Poruku je izmenio Meggy, 06.02.2012 u 13:02
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  11. #11

    Odgovor: Western

    Nekada su se na RTS-u često puštali vestern-filmovi.
    Протеклих пар месеци их редовно гледам на ХРТ 1 суботом око 7:30 ујутро.

  12. #12

    Odgovor: Western

    Ne volem, nit sam čitala romane, nit sam gledala vestern filmove, ne znam, ne privlače me
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  13. #13

    Odgovor: Western

    Za mene su, pre svega oni stariji, klasični i 'špageti', beg od novijih filmova punih eksplicitnog i filmski nefunkcionalnog nasilja, krvi do kolena, bolesnih umova, neintreligentnih raspleta, horor-filmova i veštičarenja, roza limunada, policijskih, dokrorskih i advokatskih, pa kung-fu i šta ti ja znam kojih sve tabačina uz zvučne pokrete i sl. gluposti u nebrojeno već vidjenih varijanti. A da o jurcanju automobilima i uništavanju ne govorim.

    Način prikazivanja nasilje u starijm vesternima je dečja priča spram ovog sadašnjeg. A i od početka filma se zna ko je pozitivan junak.

    Sve u svemu, kad nemam ništa bolje, pogledam ih jer nije potrebno udubljivanje.

    A i kad se završe, ne sećam se šta sam gledao.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •