Voleti i biti zaljubljen - Strana 2
Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 47
  1. #16

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    Na kraju Djoletove nove knjige se provlaci isto pitanje i on je dao genijalni odgovor (a kad nije):
    "Zaljubiš se, jer... Je to tebi potrebno... A voliš... Jer je to potrebno nekom drugom... Jedno je kad čezneš za nekim ko je daleko... A drugo kad čezneš za nekim ko je kraj tebe.. Tek onda je to..."
    Treba znati da se prvi poljubac ne daje ustima vec ocima.

  2. #17

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    velika je razlikakada si zaljubljen,to je ono kada lebdis,pravis ludostia voleti to je ono najlepse,to su duboka osecanja

  3. #18

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    Lepse je voleti puno, a manje biti zaljubljen, nego li se ludo zaljubiti, a malo voleti, pa usled zaljubljenosti ne biti siguran u to sta su tvoja stvarna osecanja.
    ...................

  4. #19

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    Podseti me sta to bese ljubav
    i bar na tren, biti zaljubljen.
    Sta to bese, sta to bese ljubav ?
    I bar na tren biti zaljubljen.
    "Zivot je ono sto ti se desava dok ti pravis planove za zivot"

  5. #20

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    muškarac voli, a dječak se zaljubljuje....

  6. #21

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    Citat memento kaže:
    zaljubljenost kao neku metastazu, ili korak ka ljubavi jos nisam uspeo da apsolviram.
    istog sam misljenja...naprosto,to je samo jedan veliki korak ka totalnoj ljubavi

  7. #22

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Interesuje me kako bi najkraće definisali razliku između Voleti nekog i biti zaljubljen u nekog.

    pa vidi, biti zaljubljen je politichki korektan i drushtveno prihvatljiv naziv za - "imam teranje" iliti "u teranju sam" ... zbog radi patrijahalnog i konzervativnog vaspitanja mladi (a narochito devojke) su morali smisliti lepshi naziv za sasvim opravdanu i normalnu potrebu koja kao takva nije nailashla na prihvatanje i razumevanje okoline, pre svega mushkog dela te okoline jerbo je premeravanje konkurencije odvech teshko breme josh ako se brojno stanje te konkurencije nekakvom nepisanom legistratirom ne ogranichi, ode mas u propas i chir na dvanaestopalachno.

    e, a voleti, to opisuje emociju koju gajish prema nekome, zbog njegovih karakternih osobina, ljudskih kvaliteta i sposobnosti kao i zbog faktora X (iz rechi oXsitocyn), chak i u periodima kad nisi u teranju.

    jednostavno...
    & underpaid......

  8. #23

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    Biti zaljubljen je stanje kada je srce puno a razum isključen,
    voleti je ...kada je razum rekao svoje, a srce i dalje puno .

    Kako ćemo lako znati šta smo tog momenta?
    Po tome kako reagujemo na objektivnu primedbu u vezi partnera .
    -Ukoliko "đipimo" i sručimo "drvlje i kamenje" na onoga ko "šiče na sveca"...onda smo zaljubljeni ,
    -Ukoliko samo kažemo "Da, to znam i istina je, ali ja je volim baš takvu" ...onda već volimo .
    Negiranje očiglednog i dodeljivanje osobina koje nema je siguran znak da živimo u iluziji (koju jako teško može ispuniti bilo koja realna osoba), a svest da sebi priznamo da ta osoba nije savršena ali da su nam njene "ivice" simpatične je znak potpunog prihvatanja.
    I da...ako volite, niste sebični. Jedino će vam biti važna sreća te osobe. Ako ste sebični, onda vam je važna samo vaša sreća.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  9. #24

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    mnogo mi se svidja tvoj post. ali bih volela zarad chitalaca da malo elaborirash ovaj termin "sebichnost" koji si uporebio. kako se iskazuje i u kojim oblicaima se pojavljuje ta nesebichnost. jesi li mislio ono - dobijem platu pa dam tebi pola i to je to?
    & underpaid......

  10. #25

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    Ovu razliku je Skot Pek maestralno opisao. Da ne izmišljam toplu vodu:

    ZALJUBLJENOST nije ljubav niti njena manifestacija. Kao prvo ono je specifično erotsko iskustvo vezano za seks( mi se ne zaljubljujemo u svoju decu, niti u prijatelje istog pola mada ih možemo duboko voleti). Zaljubljujemo se samo kada smo svesno ili nesvesno motivisani. Drugo, zaljubljenost je privremena, to je kratkotrajno proširivanje, brisanje ograničenja ega, ali bez dublje volje i namere duhovnog razvoja.

    LJUBAV JE VOLJA DA SEBE PROŠIRIMO DA BISMO POTPOMOGLI SOPSTVENI I TUĐI DUHOVNI RAZVOJ I SAZREVANJE.
    Zaljubljenost je zaista ništa drugo do, što bi maski rekla, teranje. Eliminisanje granica između sebe i partnera i vera kako smo "mi" u stanju da uradimo sve. A, u stvari, mi nikad i ne postajemo "mi" i ne bi trebali to postati. Svest o tome da je i partner zaokruženo biće sa svojim željama, potrebama, strahovima i posvećenost njegovoj dobrobiti i razvoju jeste puta ka pravoj ljubavi. Jer ljubav zahteva posvećenost.

  11. #26

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    Citat maski kaže: Pogledaj poruku
    mnogo mi se svidja tvoj post. ali bih volela zarad chitalaca da malo elaborirash ovaj termin "sebichnost" koji si uporebio. kako se iskazuje i u kojim oblicaima se pojavljuje ta nesebichnost. jesi li mislio ono - dobijem platu pa dam tebi pola i to je to?
    .
    Ne maski. Mislio sam na nešto tipa da ako zausta volimo, radovaćemo se sreći te osobe (a možemo biti čak i isključeni iz te sreće), dok ako smo zaljubljeni mislimo da ta osoba može biti sretna samo uz nas (inače je "mrzimo" ) . Malo "karikirano"...ali je suština tu negde.
    Tačno je da smo svi, pomalo, sebični i da želimo tu osobu uz sebe. Ali ako volimo onda to možemo i bez "neke koristi" (da upotrebim izraz prijateljice) dok kada smo zaljubljeni onda smo isključivi, sebični i lako idemo u extrem (volim -mrzim).
    Ljubav je posvećenost sreći drugoga.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  12. #27

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    znam ja da ti nisi mislio na podelu novca kao iskaz nesebichnosti ... i ja sam htela da iskarikiram da bude jasnije.....

    bash u toj nesebichnosti zzivi srce ljubavi, ali mnogi ne razumeju o chemu se radi kad im kazzesh da je sebichan ili sebichna. jednostavno nisu u moguchnosti da pojme taj (pre svega) odnos prema voljenom bichu .... a samim tim ne razumeju ni shta ljubav jeste.
    & underpaid......

  13. #28

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Interesuje me kako bi najkraće definisali razliku između Voleti nekog i biti zaljubljen u nekog.
    Nemoguce je kratko opisati ovakva stanja...Cini mi se da je uputnije reci nesto o zaljubljenosti,pa onda se bolje razume sta bi trebala biti ljubav...

    Tragamo za zaljubljenoscu kako bi sopstvenom zivotu dali smisao..Ali,to cesto daje rezultate privremeno...Istinska zaljubljenost je retka ,a jos je teze odrzati je..ona lako prelazi u nesto drugo ,nesto mnogo manje privlacno,manje podsticajno,kao sto je racionalno postovanje ili cesto sexualni dozivljaj,predvidljivo druzenje ili pak osecanje mrznje ,krivice ili samosazaljenja...

    Zaljubljenost nestaje ,zato sto se sve menja ,narocito ljudi...Tezimo trajnosti svojih medjusobnih odnosa,ali jedni druge neizbezno izneveravamo.Zivot je sam po sebi u osnovi tragican i na kraju svi zavrsavamo izrazavajuci zaljenje zbog sopstvenih greska(krivica) ili zato sto su nas drugi izneverili(samosazaljevanje..)

    Micelova definicija zaljub.onako istinski pojasnjava to stanje ..''.Zaljubljenost je krhko i ugrozeno stanje duha...''

    Zaljubljena osoba gradi zamkove romanticne ljubavi kao da ce oni vecno trajati,iako je
    sasvim svesna da oni predstavljaju krhke,prolazne tvorevine...Zelimo da verujemo da su nasi zamkovi nacinjeni od kamena,a ne od peska,da su nase ljubavi bezbedne i izvesne i da se nece menjati s vremenom.Ali,kada se vitez i njegova dama nadju u zamisljenom zamku,njihova medjusobna privlacnost cesto nestaje.
    Zakljucak koji nam se namece jeste da taj konkretni muskarac nije stvarni vitez,a da ta konkretna zena nije stvarna princeza.

    Evo sta sam htela celom ovom pricom da kazem..:Kljucni element zanosa romanticne ljubavi jeste osecanje da objekat nase zelje nije obicna osoba ,vec neko sasvim poseban jedinstven.Zaljubljenost poseduje odredjeno svojstvo carobnosti,opcinjenosti,koje deluje zaslepljujuce,pretvara svakodnevnu,prdvidivu stvarnost u nesto uzviseno,..

    Zaljubljenost je izmenjeno stanje svesti kako se to u stilu Diznijevih filmova kaze,ona
    pretvara crno- belo u tehnikolor.
    Tako kljucni element idealizacije u romanticnoj ljubavi,izvor njene carobnosti,predstavlja
    i znacajan uzrok njene krhkosti.Ideali lako potamne ,car nestaje,trikovi izlaze na videlo.

    Nakon jedine noci provedene u zanosu ljubavi Romeo i Julija zaziru od svitanja.(Juliji koja
    se hvata za slamku,cvrkut seve se cini kao pesma slavuja...)
    Ako zaljubljenost zavisi od privida idealizacije,ona samo moze da bude prolazna i da
    predstavlja veliku izluziju.Narodna mudrost kaze da je jaka idealizacija,koja je kljucni
    element ''zaljubljivanja'',regresivna i detinjasta,prozeta mastanjima.

    Zaljubljenost s vremenom slabi zato sto medjusobno upoznavanje dovodi do realnog
    sagledavanja druge osobe,sa svim njenim dobrim i losim osobinama...nemilosrdno jutarnje
    sunce rasprsuje carolije mesecine...Najvise cemu mozemo da se nadamo jeste da ce se ta zanesenost pretvoriti u trezvenije ''dopadanje''...

    Jedan psiholog je kazao da ljubav nije nista spektakularno...i nije...Ako zelimo da shvatimo sta je prava ljubav,potrebno je da vidimo kako zive primitivna plemena,kakvi su odnosi medju njima,kako su povezani,posveceni...
    A,Paskal,veliki francuski mislilac,rekao je da se covek radja sa klicom ljubavi u
    srcu...Ako je to tako,onda tu klicu teba razvijati...pa u potragu...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  14. #29

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Interesuje me kako bi najkraće definisali razliku između Voleti nekog i biti zaljubljen u nekog.
    Ja zaljubljenost vidim kao ocaranost nekom osobom. Trenutno slepilo. Ljubav je mnogo jaca. Voleti nekoga znaci prihvatiti sve njegove vrline i mane. Prihvatiti ga bas onakvog kakav jeste.
    ..... Licem ka vetru...s vetrom uz lice .....

  15. #30

    Odgovor: Voleti i biti zaljubljen

    Kad sam zaljubljena: trepćem, klecaju mi koljena, držim telefon u ruci, čitam porukice po milion puta, idealiziram ga ..kujem u zvijezde...jedva čekam da ga vidim, da ga ljubim...sve eventualne znakove da nešto ne valja ne vidim, zaobilazim...sfeee je idealno. On nema mane.


    Kada volim: sve isto, s razlikom da mu znam većinu mana, ali ne marim za njih.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Ja neću biti takav
    Autor Mish u forumu Porodica
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 13.02.2015, 23:45
  2. Biti bez posla..
    Autor little fairy u forumu Posao
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 16.08.2011, 21:06
  3. Odgovora: 65
    Poslednja poruka: 04.06.2011, 17:26
  4. Biti il' ne biti?
    Autor SQUAW u forumu Porodica
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 10.02.2011, 18:00
  5. ...Voleti bol...
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 11.04.2009, 18:57

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •