Grb Vojvodine - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 44
  1. #16

    Odgovor: Grb Vojvodine

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Ja tumacim da се rec не односи на историју већ на то како грб изгледа.
    Ovako bi izlgedao jedan normalan i korektan post oslobodjen uticaja malenkosti ljudske duse.
    Sve ostalo je tendenciozno u cilju ostvarivanja dnevnopolitickih (licnih) interesa.

    Posto sam se osetio pozvanim, ova moja replika je ustvari moja odbrana.

    Tema je Grb Vojvodine!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  2. #17

    Odgovor: Grb Vojvodine

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Odlican tekst ali za zadnji zakljucak bi se nadovezao jer ga smatram nedovoljno preciznim.

    Istorija je egzaktna nauka i teorijama operise samo radi pronalazenja dokaza. Sve sto nije dokazano, istorijski nije prihvatljivo!
    Rec ``ocigledno``, bas zato ne bi trebalo da stoji u zakljucku. Ili jeste, ili nije.

    Takodje teza o postojanju Srba pre 1690. nije dokaz. Ili jesu, a to se dokazuje time i time, ili se smatra da nisu postojali (sto opet nije dokaz).
    nije istorija egzaktnanauka,vec arheologija..arheologija pronadje predmet,a istorija prica price o njemu...

  3. #18

    Odgovor: Grb Vojvodine

    nije mi jasno zasto stalno pominjete 1690. godinu kada pricate o Srbima u vojvodini,...................kraljDragutin je bio sremski kralj....prisustvo Srba je potvrdjeno jos u 11 i 12 veku,pa naslednik svetog Save, Arsenije je rodjen je kod Cortanovaca i ucio skolu uSlankamenu (sigurno ne madjarsku ili austrijsku)...velike seobe su bile ,u 15. veku,ona Arsenija III Carnojevica je manjeg obima,iako izviokana u istoriji...1455.broj doseljenih Srba bio je oko 250.000(madjarski izvori)....na primer Srem...800 godina vizantijski,200 godina ugarski ,a 500 godina srpski...o cemu vi pricate?kakav Arsenije Carnojevic?kakva 1690.godina?......a sto se heraldike tice,ona nije dokazana kod Srba sve do 14. veka....sta se hvatate za tu godinu koja nista ne znaci,ona je bila bitna za Srbe u Srbiji,a ne u Vojvodini...srpsko naselje na ostrvu Cepelj kod Budima,postojalo je jos u 13.veku....

  4. #19

    Odgovor: Grb Vojvodine

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    nije istorija egzaktnanauka,vec arheologija..arheologija pronadje predmet,a istorija prica price o njemu...
    Arheologija ne proucava pisane zapise, kao istorija a Slaveni su sahranjivali mrtve paljenjem.
    Znas li za ijedan arheoloski dokaz na ovim prostorima u vezi Slavena?
    /Ako si arheolog znas, zasto pitam a ja dobro znam sta mozes odgovoriti/

    Prema tome da razvijem:
    Kraljevine srednjeg veka su bile pretezno multietnicke.
    Ipak, teorija nacionalizma je plod 19. veka kao i fasizam ili komunizam.
    Bez obzira na seobu Srba, teritorija danasnje Vojvodine u Tursko vreme je pretezno bila nenastanjena.
    Posle turskog vremena nacionalni sastav je krojila Ausrougarska politika, naseljavanjem.

    Ipak to veze nema sa nasom temom jer mi zivimo u sadasnjosti.
    Nisam siguran da Vojvodina kao pokrajina treba da ima grb, ali sa obzirom da je to simbol koji imaju i opstine, gradovi, zupanije, ne vidim prepreku da imamo i jedan takav simbol.
    Nesumnjivo je da u tom slucaju taj simbol mora poticati iz tradicije jer i sami znamo kakvim su ispali grbovi gradova krojeni u vreme socijalizma, odbacujuci sve tradicionalne oznake.

    Grb treba da predstavlja Vojvodjane i njene zelje i ne treba da prenaglasenim drzavnim simbolima pojaca pripadanje. To bi jedino sluzilo kao hrana skepticima poremecene vrednosti, tim pre sto isti skeptici bas zbog nepoverenja Vojvodini i ne mogu se osecati pravim vojvodjanima.

    Zna se kako ide jedna procedura donosenju zvanicnog grba:
    Skupstina Vojvodine treba u skladu sa Ustavom, republickim i pokrajinskim zakonima raspisati konkurs, obezbediti finansiranje, imenovati komisiju za odlucivanje.
    Imamo dovoljno ucenih ljudi da sastavimo strucnu, profesionalnu komisiju.
    A ako je tako, ne vidim mesta kasnijim diskusijama i dizanja tenzija. Nezadovoljni ce se ionaku uvek osecati ugrozenim.

    Licno, meni su prihvatljive drzavne oznake ali i mogucnost starih oznaka uz osavremenivanje. Pr. svecana sala gradske kuce u Subotici, gde su stari grbovi samo promenili osnovnu bolju iz zelenog u plavo.

    Sto se tice zastave, mislim da je prikladnija bila izbor plavo/zuto/zelenih pruga. Ipak u cilju kompromisa prihvatam i sadasnju zastavu, jer je ona prihvacena, em je nasa.
    Nadam se da cemo se svi tako odnositi i prema nasem grbu.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #20

    Odgovor: Grb Vojvodine

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Sto se tice zastave, mislim da je prikladnija bila izbor plavo/zuto/zelenih pruga. Ipak u cilju kompromisa prihvatam i sadasnju zastavu, jer je ona prihvacena, em je nasa.
    Нема никаквог разлога да се бирају плава, жута и зелена осим што је то била идеја Чанкове Лиге за заставу Војводине.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  6. #21

    Odgovor: Grb Vojvodine

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Arheologija ne proucava pisane zapise, kao istorija a Slaveni su sahranjivali mrtve paljenjem.
    Znas li za ijedan arheoloski dokaz na ovim prostorima u vezi Slavena?
    /Ako si arheolog znas, zasto pitam a ja dobro znam sta mozes odgovoriti/

    Prema tome da razvijem:
    Kraljevine srednjeg veka su bile pretezno multietnicke.
    Ipak, teorija nacionalizma je plod 19. veka kao i fasizam ili komunizam.
    Bez obzira na seobu Srba, teritorija danasnje Vojvodine u Tursko vreme je pretezno bila nenastanjena.
    Posle turskog vremena nacionalni sastav je krojila Ausrougarska politika, naseljavanjem.

    Ipak to veze nema sa nasom temom jer mi zivimo u sadasnjosti.
    Nisam siguran da Vojvodina kao pokrajina treba da ima grb, ali sa obzirom da je to simbol koji imaju i opstine, gradovi, zupanije, ne vidim prepreku da imamo i jedan takav simbol.
    Nesumnjivo je da u tom slucaju taj simbol mora poticati iz tradicije jer i sami znamo kakvim su ispali grbovi gradova krojeni u vreme socijalizma, odbacujuci sve tradicionalne oznake.

    Grb treba da predstavlja Vojvodjane i njene zelje i ne treba da prenaglasenim drzavnim simbolima pojaca pripadanje. To bi jedino sluzilo kao hrana skepticima poremecene vrednosti, tim pre sto isti skeptici bas zbog nepoverenja Vojvodini i ne mogu se osecati pravim vojvodjanima.

    Zna se kako ide jedna procedura donosenju zvanicnog grba:
    Skupstina Vojvodine treba u skladu sa Ustavom, republickim i pokrajinskim zakonima raspisati konkurs, obezbediti finansiranje, imenovati komisiju za odlucivanje.
    Imamo dovoljno ucenih ljudi da sastavimo strucnu, profesionalnu komisiju.
    A ako je tako, ne vidim mesta kasnijim diskusijama i dizanja tenzija. Nezadovoljni ce se ionaku uvek osecati ugrozenim.

    Licno, meni su prihvatljive drzavne oznake ali i mogucnost starih oznaka uz osavremenivanje. Pr. svecana sala gradske kuce u Subotici, gde su stari grbovi samo promenili osnovnu bolju iz zelenog u plavo.

    Sto se tice zastave, mislim da je prikladnija bila izbor plavo/zuto/zelenih pruga. Ipak u cilju kompromisa prihvatam i sadasnju zastavu, jer je ona prihvacena, em je nasa.
    Nadam se da cemo se svi tako odnositi i prema nasem grbu.
    nije mi jasno zasto je moj odgovor izbrisan,ali delimicno cu ga ponoviti...u zavodu za zastitu spomenika kulture je zavedeno,samo u Sremu, vise od 500 lokaliteta slovenskog karaktera sa mnogobrojnim nalazima,a sto se tice nenastanjenosti Vojvodine u Tursko vreme,pa to su potpune i neoprostive gluposti....Turci nisu unistavali narod,vec im je trebao kao raja da placaju porez,da bi oni ratovali...Srpske vladike se u Banatu pominju kroz ceo 16,17 i 18 vek...gde je car Jovan Nenada mogao da sakupi 15000 vojnika u 16.veku nego u Vojvodini...prouci malo istoriju i sam ces uvideti....ako ste slucajno izbrisali ok,a ako niste onda ste opasni cenzori....gledate jednostrano...i da grb i zastava Vojvodstva Srbije usvojeni su na saboru u Karlovcima 1848.godine i iako imaju izrazite austrijske elemente ,ipak su tradicija i trebalo ih je ponovo uvesti u upotrebu...ovo sada mi lici kao usvajanje simbola za trinidad i tobago...a arheologija proucava i pisane izvore,postoji Corpus inscriptionum Latinarum,koji arheolozima olaksava posao i koji su sami arheolozi stvorili...

  7. #22

    Odgovor: Grb Vojvodine

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    nije mi jasno zasto je moj odgovor izbrisan,ali delimicno cu ga ponoviti...u zavodu za zastitu spomenika kulture je zavedeno,samo u Sremu, vise od 500 lokaliteta slovenskog karaktera sa mnogobrojnim nalazima,a sto se tice nenastanjenosti Vojvodine u Tursko vreme,pa to su potpune i neoprostive gluposti....Turci nisu unistavali narod,vec im je trebao kao raja da placaju porez,da bi oni ratovali...Srpske vladike se u Banatu pominju kroz ceo 16,17 i 18 vek...gde je car Jovan Nenada mogao da sakupi 15000 vojnika u 16.veku nego u Vojvodini...prouci malo istoriju i sam ces uvideti....ako ste slucajno izbrisali ok,a ako niste onda ste opasni cenzori....gledate jednostrano...i da grb i zastava Vojvodstva Srbije usvojeni su na saboru u Karlovcima 1848.godine i iako imaju izrazite austrijske elemente ,ipak su tradicija i trebalo ih je ponovo uvesti u upotrebu...ovo sada mi lici kao usvajanje simbola za trinidad i tobago...a arheologija proucava i pisane izvore,postoji Corpus inscriptionum Latinarum,koji arheolozima olaksava posao i koji su sami arheolozi stvorili...
    I moj odgovor je izbrisan. Sadržavao je stranice sa Wikipedia-e koje ukazuju kako je kralj Dragutin bio Sremski kralj. Ali, neka.. to se dotiče teme valjda samo sa strane Srema i dela vojvođanskog grba koji se odnosi na Srem. Admins is the law!
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  8. #23

    Odgovor: Grb Vojvodine

    Vise mi je muka od tolikog dokazivanja zasluga, da li su Srbi ili nisu, ciji je grb nametnut, cija zastava. Narod se ceni po onom sta je postigao na bilo kom polju. danska je livada, bez reka, planina, ruda, nafte, pa ih nije sprecilo da imaju cetvrti standard na svetu, a vi samo o grobovima, gde je ko koga ubio, pobio, gde su mrtvi zakopani, koji je kralj vladao, pa dolazi do svadja. Pa i Rimljani su vladali do Rajne, pa nijedan Italijan ne svojata Svajcarsku. a vama su za sve krivi drugi, za nerad, sebicnost, haos, korupciju...pa i grb vam namecu. A grb Vojvodine je ok, podseca na ona srecnija vremena kada su se Vojvodjani, pa i Srbi skolovali u Becu, Budimu, Pragu, Hajdelbergu...a sada nemogu ni do one smesne (srbske) Crne Gore na more
    ...nalozte vragovi furune pakla, ma nek se zazari, al moja se zvezda jos nije ni makla, Bog nad njom strazari...

  9. #24

    Odgovor: Grb Vojvodine

    Jedina prava zastava i jedini pravi grb Vojvodine (Srpskog Vojvodstva,Vojvodstva Srbije) iz 1848.godine,sve ostalo je politicko naklapanje.






  10. #25

    Odgovor: Grb Vojvodine

    Kad je pak Vojvodina u proshlosti imala zastavu ili grb zashto bih sada morala da ima samo zato shto Canak i neki njegovi sledbenici tako zele.
    Zivim u Canadi i u republici gde zivim je Britanski grb na zastavi a najmanje sada zivi engleza i scotish-a ovde 60% su ethnichke grupe pa nemozemo da se bunimo protiv grba i zastave jel Britanska kraljica Elizabeth ne zeli ni da nas chuje , toliko o zapadnoj demokratiji . Samo se u Srbiji sve trazi svaka vashka hoche obashka a to je sve zato shto drzava nema jako kormilo i tako che josh dugo da bude ....

  11. #26

    Odgovor: Grb Vojvodine

    što se mene tiče grb može da bude kaki god oćete samo da imamo grb, a to dal se vama ili njima sviđa taj grb, nije to i tako i bitno ako beogradska autonomna pokrajina ima svoj grb zašto i naša Vojvodina nebi imala i neki svoj grb....

  12. #27

    Odgovor: Grb Vojvodine

    Citat DobrySchweik kaže: Pogledaj poruku
    što se mene tiče grb može da bude kaki god oćete samo da imamo grb, a to dal se vama ili njima sviđa taj grb, nije to i tako i bitno ako beogradska autonomna pokrajina ima svoj grb zašto i naša Vojvodina nebi imala i neki svoj grb....
    икс пута смо рекли да није проблем што покрајина има грб, па имају га и шаховски клубови а камоли покрајина, него је проблем што је са грба "укинута" Србија на најбруталнији начин, а на правом војвођанском грбу су била оцила која је чанак хирушки одстранио ... а заставу нећу коментарисати ... чист криминал!

    п.с.Београд има статус "главни град" ... није покрајина ... или си био лицемеран!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  13. #28

    Odgovor: Grb Vojvodine

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    икс пута смо рекли да није проблем што покрајина има грб, па имају га и шаховски клубови а камоли покрајина, него је проблем што је са грба "укинута" Србија на најбруталнији начин, а на правом војвођанском грбу су била оцила која је чанак хирушки одстранио ... а заставу нећу коментарисати ... чист криминал!

    п.с.Београд има статус "главни град" ... није покрајина ... или си био лицемеран!
    šta!
    pa zastava je i dalje crvena plava bela, samo u drugačijim odnosima...?
    pogledaj samo dokle seže Beograd, nova pazova, padinska skela, pančevo, mladenovac.... ih pa to je samo frtalj Srbije, zar ne!

  14. #29

    Odgovor: Grb Vojvodine

    Citat DobrySchweik kaže: Pogledaj poruku
    šta!
    pa zastava je i dalje crvena plava bela, samo u drugačijim odnosima...?
    Упоредити праву историјску заставу Српске Војводине из 1848,под којом су су се борили и моји преци,а која је истоветна са садашњом Српском заставом:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Serbian_Voivodship

    Застава...



    Упоредити са заставом "Војводине" измишљеном недавно:
    Приметити да су националне боје Србије редуковане до неприметљивости...


    И упоредити исту са заставом "Косова":



    И Босне:


    Citat DobrySchweik kaže: Pogledaj poruku
    zašto i naša Vojvodina nebi imala i neki svoj grb...
    Зашто би уопште морала да постоји "наша" Војводина,која је измишљена после 2 светског рата?
    Пре истог уопште није постојао никакав Војвођански идентитет,који је последица социјалног инжињеринга...
    У доба кад су ове области припојене Србији 1918 није постојала никаква "Војводина",док је са друге стране постојала Далмација као посебна управна област унутар Аустро-Угарске.
    Сада постоји некаква "Војводина" али Далмација је део унитарне Хрватске,која сада нема покрајине...
    Војводство Србија је постојало око 10 година,и звало се Србија,док "Војводина" представља облик уређења:




    Ако су Срби из Војводине Србије "Војвођани" да ли ти значи да су Срби из Кнежевине Србије "Кнежевљани"?

    http://en.wikipedia.org/wiki/Vojvodina

    The full title of the emperor was "Grand Voivod of the Voivodship of Serbia" (German: Growoiwode der Woiwodschaft Serbien). The province was abolished in 1860, and from 1867 was located again within the Hungarian Kingdom (part of Austria-Hungary).
    Значи и "Војвођани" су Србијанци....
    Можда бисмо Србе који нису из Војводине требало називати "Републичанима"?
    Ако има Војводине зашто нема "Воеводе Сербскога"?
    А ако нема чему онда "Војводина"?

  15. #30

    02 Odgovor: Grb Vojvodine

    Znam da se ovo ne slaze sa pricom u potpunosti,ali evo kako je izgledao prvi Srpski grb



    "Narodni muzej Valjevo"
    Grb, tacnije ploca sa grbom, je postavljena 1813, kada je podizana i kula.To nije grb ni Valjeva, ni Nenadovica, vec zajednicka insignija svihvojvoda (generala) iz Prvog srpskog ustanka. Svaki vojvoda je iste teoznake imao i na svom pecatu, samo sto je okolo bilo upisano njegovo ime iteritorija kojom je komandovao.

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Navijači Vojvodine
    Autor irnik u forumu Navijači
    Odgovora: 134
    Poslednja poruka: 19.07.2015, 10:15
  2. Himna Vojvodine
    Autor Becar u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 110
    Poslednja poruka: 15.01.2015, 21:09
  3. Navijači Vojvodine sa zastavom Vojvodine sa zvezdicama
    Autor vojvodina2 u forumu Spomenar
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 15.05.2011, 19:42
  4. Dan Vojvodine
    Autor Becar u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 06.05.2010, 12:54
  5. Budzet Vojvodine
    Autor Becar u forumu Ekonomija
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 29.11.2009, 18:38

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •