svi mi koji smo u inostranstvu, smo vise ili manje doziveli kulturoloski sok.. zavisno od toga koliko smo daleko otisli od otadzbine.. i koliko se nova zemlja razlikuje od nase 'stare'.. (uzimam u obzir da zemlje koje su blize Balkanu imaju neke slicnosti, za razliku od nekih mnogo udaljenijih zemalja) a isto tako sve zavisi koliko je neko sposoban da se privikne na novu sredinu.. neko brze, neko sporije.. neko uopste..
cinjenica jeste da se svi narodi razlikuju po mnogo cemu.. od toga kako drze kashiku za vreme rucka pa do toga kako razmisljaju.. svi smo pre ili kasnije culi, ili sami izgovorili recenice tipa 'ee to kod nas nije tako' ili 'kod nas nije takav obicaj' ili 'jaoo gledaj divljaci, kod nas se to tako ne radi..'

onomad sam o tome imala raspravu sa grupom ljudi.. i tako kroz razgovor, spomenem ja njima kako je kod nas u skolama/fakultetima nepojmljivo zateci profesora kako sedi na svom stolu u turskom polozaju.. niti ucenici mogu da nose kape/suncane naocare/marame na casovima.. pa nismo ni zvakacu mogli da zvacemo, a kamoli da pijemo kafu ili rucamo na casu, kao sto se to radi u, primerice, Sjedinjenim Drzavama..
i sad, sta je tu zapravo kultura ili ne kultura.. mi, odrasli na jedan nacin, negde tamo na Balkanu, imamo jedan uvid u to sto znaci 'biti kulturan'.. a oni, odrasli u sasvim drugim uvetima, drugacije definishu pojam 'kulture'.. nema ispravnog odgovora.. ne zove se ta pojava uzaludno kulturoloski sok..

e sad.. ta rasprava je dalje isla u malo zescem pravcu.. dvoje su se cak i poceli svadjati oko toga sta je ispravno, a sta nije.. ne bitno za ovu pricu.. njima je takodjer bilo nepojmljivo to sto smo se mi ustajali profesorima kad bi oni usli u ucionicu.. ustajati se profesorima??? ko je to jos video.. pa studenti ovde ulaze i izlaze iz ucionica kako ko hoce, za vreme predavanja drze noge na naslonima stolice ispred.. isl.. njima naravno da je nepojmljivo ustati profesoru..
ili jesti hranu prstima, kao sto to rade Indijci.. kod nas bi te vec proglasili kao neodgojenog i nekulturnog.. umociti leb u sos/supu ili nesto tekuce, ili pomazati tanjir lebom je krajnje nepristojno za Koreance..

meni je to sve mnogo interesantno.. da, i ja sam jedna od onih koja je u pocetku govorila kako je neko nekulturan, cim se ne poklapa sa mojom definicijom 'kulturnog'.. no prihvatila sam to kao nesto sto dolazi u paketu sa novom zemljom..

zanima me kako ste vi doziveli taj kulturoloski sok?? sta vas je sokiralo (ili vas jos uvek sokira)?? prihavacate li razlike.. ili se jednostavno na neke stvari ne mozete naviknuti??