Ništa bez lengvidža :)
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 57
  1. #1

    Ništa bez lengvidža :)

    Dragi nasi,

    Ne mozemo jos da konfirmamo nas dolazak ovog leta, ali, kako sada stvari stoje, izgleda da cemo morati da kanselujemo tikete koje smo bukirali, jer nas ubi morgidz za taun haus sto smo skoro kupili. Doduse, za tikete imamo, ali ne mozemo da skupimo za prezente svima vama i ostaloj familiji, a bez toga ne ide da dolazimo jer necemo da nas smatraju za neke amove, kao sto su pricali za Djoleta i njegove kad su svojima doneli samo 100 dolara, kako su cip i kako nista nisu uradili u Kanadi. Mi tako necemo. Ili dolazimo kao gospoda ili nikako. Zato smo se i dogovorili da sejvujemo sto mozemo vise i da sve odlozimo za sledeci vakejsn.

    Inace, mi zivimo dosta dobro. Ja radim ful tajm i jos dva part tajma,a Zorica je nasla i treci part tajm preko vikenda, ali smo dobro uskladili sihte pa mozemo da se vidjamo svakog drugog vika. Mozda je to malo nezgodno za Rebeku, ali njoj placamo dej ker posle skole, a dotle je uzima bejbi siterka i dovodi kuci na spavanje. Ona, iako je mala da razume da mi ovoliko radimo za njeno dobro i da ovako mora da bude sve dok ne otplatimo morgidz. Svaki fri tajm koristimo da budemo sa njom, pa smo je tako last samer ili to bese pretproslog) vodili ceo dan na lejk. Kupili smo joj i hot dog i ajs krim i od tada stalno svima prica kako joj je bilo bjutiful. Ja imam dosta posla oko taun hausa katujem travu, cistim atik i nekako ugrabim par sati dnevno da sredjujem bejsment jer hocemo da ga rentamo i tako povecamo inkam. Kao sto vidite, da je lako - nije, ali kad je covek hard vorker i ako dobro isplanira skedzual moze sve da uradi. Ja sam lepo doterao liniju na 130 paunda, pa mi se neki nasi dusmani odavde podsmevaju da sam se osusio zato sto mnogo radim i spavam samo cetiri sata, ali to je samo zato sto oni mnogo dzelos na mene, a i ne znaju da ja uvek ugrabim bar 45 minuta da dremnem u sabveju. Coveku vise i ne treba, a i to je samo privremeno 25-30 godina, dok ne otplatimo morgidz a posle cemo da uzivamo. Sve je lako kad imas svoj target.

    Cuo sam da Djole i ove godine ide za stari kraj. Moze se njemu kad vec deset godina cuci na velferu i jos vozi picu za kes, a zena mu otvorila bjuti salon u stanu pa ove nase guske navalile ko nezdrave da rade her kat. Ali, sta im vredi kad ne znaju da invest nego sve spiskaju na putovanja i neke druge stjupid stvari. Zato ce ceo zivot da budu golje i da rentaju apartment, a mi imamo properti i sejving akaunt u banki. On stalno mejk fan od mene i prica okolo kako sam ful i ne znam da zivim,ali polako, zaigrace mecka i pred njegovim apartmentom koji renta. Ja sam vec obavestio revenju Kanada o njegovim biznisima, pa cu da ga pitam kako se zivi kad bude poceo da placa taksu za sve ove godine. A to sto on misli kako mi ne znamo da zivimo, malo se prevario.Skoro svaki satrdej uvece ja i Zorica popijemo kejs piva onaj mali od siks. Doduse, ona popije samo jedno zato sto mora na najt posao od devet, ali se zato ja rileks i smazem sve o stalo jer u sandej radim tek od osam ujutro. Zato, kad ga vidite nemojte nista da mu verujete sta prica jer on nije covek za rispekt. To je rizon sto vam nisam poslao pare po njemu, jer znam kako ce da kaze da sam cip i da grabim samo za sebe. Vi znate da to nije zbog toga, nego zato sto sam temporari sort, ali i to je samo dok ne otplatimo morgidz. Posle cemo svi da uzivamo.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Ništa bez lengvidža :)

    Yo, dijasporci, spikate li?

    Ja nađoh i rečnik
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Ništa bez lengvidža :)

    spikamo chovece.. hau jes nou... mislim nisi dijasporovac ako nisi 'in'... kapiras men? if ju nou vat aj miin.. mislim to shprehanje ti je super men, totalno je kul.. if ju nou vat aj miin.. yee meeen!
    ako ne spikash, nisi kul.. kapiras?
    evo bas sam danas drajvala do shoping moola i tamo sam bajala nesto chiketine i nesto chiza i super sam diner spremila za mene i moju kids.. ma da bree.. na povratku iz moola smo stali do Mekica i tamo sam ima bajala koka kolu.. kidz su bili bas hepi.. ono najs im bilo..
    a moja prva nejbr mi dosla na kafu pa me udavila svojom storijom o tome kako joj hazbnd opet puno drinka i nece da joj plati dzim da malo skine koji paund...


    znaci mnogo su mi smeshni ovi sto 'vako pricaju..
    nekad pomislim steta sto oni sami sebe ne mogu da cuju da vide kako to zvuci

  4. #4

    Odgovor: Ništa bez lengvidža :)

    Citat yige_gui kaže:
    znaci mnogo su mi smeshni ovi sto 'vako pricaju..
    nekad pomislim steta sto oni sami sebe ne mogu da cuju da vide kako to zvuci
    Ma ne da su smijesni, nego ... Misle da su in...

    A ovo je vise zalosno nego smijesno:

    Citat dijaspora kaže:
    Ja sam vec obavestio revenju Kanada o njegovim biznisima, pa cu da ga pitam kako se zivi kad bude poceo da placa taksu za sve ove godine. A to sto on misli kako mi ne znamo da zivimo, malo se prevario
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  5. #5

    Odgovor: Ništa bez lengvidža :)

    Squaw je objavila dio teksta iz knjige Nebojse Milosavljevica "Oh Kanada" inace jako popularne knjige. Pisac je zaista na duhovit nacin opisao 'imigrantske muke' ali se 'izmedju redova'moze lijepo moze uporeditinasa kultura ponasanja i zivjenja sa kanadskom. Procital sam knjizicu i zaista me nasmijala. Toplo bih je svakom preporucila, malo za zabavu i razbribrigu.

  6. #6

    Odgovor: Ništa bez lengvidža :)

    ma spikamo sve u 16
    E sad dal sam ja nesto utripovao, ali mi ovi nasi koji dolaze iz sredina u kojima je srpaska dijaspora brojnija spikaju malo zesce nego mi iz manjih kolonija
    Pre svega mislim na Cikago i okolinu. Jao ala se tamo spika. Kad idu da naspu gesa redovno ponesu garbidz, pa ih onda trafika zajebava samo tako da frikivaju aut totalno
    No ipak sve je to individualno, u neku ruku neke postapalice i razumijem al u sutini sam kad cujem nekoga da zesce spika
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  7. #7

    Odgovor: Ništa bez lengvidža :)

    Evo i nastavak:

    Sa nasim ljudima se ne druzimo puno jer oni uglavnom vole da juzaju one koji su nesto uradili u zivotu, a nece da rade i ostvare svoj sukces kad im ova zemlja vec daje cens. Dobar sam samo sa jednim kolegom koji radi sa mnom u fabrici i vrlo je polajt jer mi uvek donosi novine od juce (srpske na cirilici) pa mogu da se upoznam sa svakim iventom. Ja sam se nudio da mu dam kvoder, ali on nece ni da cuje. Mnogo fini dzentlmen. Iz tih novina i vidim kako se zivi kod vas, pa sam konkluzn da i nemate bas mnogo cime da se praud. Pritisla nemastina i svi kukaju da im stigne help od nas koji krvavo pravimo svaki cent. Zato sam i mislio da vam sadzest da prodate to tamo sto imate i dodete ovde, jer bi svima bilo bolje. Pare bismo ulozili u morgidz, a dosta bismo sejvovali i na dej keru i bejbi siterki jer biste onda vi ker o Rebeki. Vama bi ovde bilo mnogo najs jer je u nasem nejberhudu jedan veliki i lep park gde mozete da sedite po ceo dan, a kad je vinter mi obavezno zagrejemo living rum na 18 stepena i milina jedna. Bedrums ne grejemo jer je to cist vejsting, a i zdravije je ovako.

    Sto se zdravlja tice, mi smo dosta dobro. Zorica se malo zali na kicmu jer na jednom dzobu u verhausu vuce pakete od 90 paunda, a posle kad ode na drugi u mit plent ubije je ladnoca iz frizera, pa kaze da ujutru ne moze da se ispravi. Ali to je samo temporari - do podne, posle toga ide ko nova. Ja se pomalo brinem i rekao sam joj prosle godine da ide kod doktora, ali ona nikako da nade tajm. Kaze, treba mnogo da se ceka u vejting rum, pa kad to pomnozis sa njenom satnicom od sedam dolara ispadne stvarno mnogo, a mi nemamo mani za bacanje. Ja se ponekad osecam dizi, narocito kad zavrsim onu siftu od midnajt, ali to nije nista sirijus. Svako jutro uzmem jedan mafin za brekfast i posle mogu da radim jos toliko. Najbolja stvar koju sam uradio je sto sam bacio cigaretes jer su na televizn rekli da su mnogo bed za zdravlje, a i dosta nam je islo iz kucnog badzeta. Jedino, jos pomalo saspekt u Zoricu jer sam fju tajms osetio smok u batrum pa mislim da jos uvek sikretli pusi. Ali, neka je dok je ne uhvatim na delu, a onda ce da joj zvone usi tri dana.

    Razmisljamo i da uzmemo novi kar, ali kad smo videli cene ostavili smo to za fjucur, jer je toliko ekspenziv da je to strasno. Jos mozemo da juzamo ovaj nas stari, samo moram malo da zagitujem ruf jer se Zorica stalno zali kako joj curi voda za vrat kad je rejn. I Rebeka kuka da uzmemo nesto novo na liz jer je sejm od drugarica kada je vide u cemu se vozi, ali ne zna dete koliko treba da se sejv za ne daj Boze i da mora da se pazi na svaki cent. Normalno, onaj Dole kupio novu Tojotu i pre neki dan se dere ko seljak da ga svi cuju: "Zemljace, dodi da te malo provozam da vidis sta je masina". Vozaj se ti, vozaj, mislim se ja, a kad ti dode mantli fi i insurens nemoj da dolazis kod mene da ti borou pare. Uopste ne razumem te ljude sto ne znaju nista da sejvuju i koji ne znaju da ovde vredis onoliko koliko imas na akauntu. Samo se plasim da ce da im bude tu lejt kad saznaju. Mada, da budem onest, nekad mi padne na pamet pa se zapitam ko je rajt - ja ili Dole? Kad ga vidim kako je smajli svaki dan iako nema nista, zapitam se da li vredi sto mi toliko vorking hard i sta ce da bude za koju godinu. Ali onda se setim koliki mi je morgidz i da nema rest dok se on ne isplati pa vise o tome i ne mislim. A posle, kad to finis, onda cemo svi da uzivamo.

    Rebeka je veri gud i smart kid, samo ponekad ne mozes da joj objasnis kakav je ovde zivot i koliko covek mora da bude kerful, jer za cas moze da ode u bankropt, a onda ode i taun haus i sve sto si steko. Trazi recimo, ponekad picu za lanc ili mek donalds, videla od druge dece, i place sto joj Zorica svaki dan salje u skolu hleb i dzem. A dzem bas onaj lep, hom mejd, sami smo ga pravili od bresaka sto smo last samer nabrali na jednoj farmi. Ali ne vredi. Ne mozes to da eksplejn detetu, pa to ti je. Zorica se ponekad sazali pa joj kazem da ce tako samo da je pokvari pa cemo muku da imamo kad bude grou ap. Sta ce posle da trazi? Biciklu!!?? Sad je uhvatile neke musice pa kaze kako sve njene drugarice idu na pijano, pa hoce i ona. Idi bre dete, mislim se, samo mi jos pijano treba. To je ovde ekspensiv da se smrznes. Pa gde su pare za ticera, za gas, za notne buks... Kostalo bi me tu mac. A opet, ne mozes bas detetu nista da ne pruzis. Ne moze ni ono mimo sveta. Zato smo stavili na kalkulator i odlucili da je damo u srpsku skolu. To je mnogo jusful, jer ona ne prica naski i to je za nas mnogo pejnful. Jer sta je covek bez svog lengvidza? Zero! Srpski mora da se cuva jer smo bez njega komplitli lost. Zato ce Rebeka od jeseni u srpsku skolu, a ja sam se vec dogovorio sa ticerom da mu opentam bejsment, tako da cemo da platimo samo manji part. Mada mi ne bi bilo zao ni da platim sve kad je to u pitanju. Srpski je za mene svetinja!

    Na kraju, sa ol d best, pozdravljaju vas vasi iz Toronta.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  8. #8

    Odgovor: Ništa bez lengvidža :)

    Secam se kako sam se smejao gastarbajterima a sada sam jedan od njih Ma ja se trudim da ne koristim te postapalice iz stranog jezika ali nema sanse da u konverzaciji ne dodam neku.
    Danas mi bili zemljaci na poslu i razgovor je bio krajnje retardiran,od engleskog do srpskog juznjackog slenga ubio sam se od smeha Opisujem devojci mesta koja vredi posetiti na jugu,a ona ce meni-"Kad ja odem there mene uvek vodu po neke kafane" upisao sam se od smeha
    Not all treasure is silver and gold, mate.

  9. #9

    Odgovor: Ništa bez lengvidža :)

    Pa postovani gospodine mozda ste vi i u pravu i verovatno su ljudi koji koriste ovaj "lenguage"smesni mada ruku na srce ne vidim cemu se vi smejete?Zar ne mislite da ste i vi njima smesni kada se posle toliko godina vrate u "stari kraj" da stvarno i nadju sve staro.Da li se onda smeju?Da li se smeju kad vide prljavstinu, nekulturu,propast na svakom koraku?Da li se smeju kad vide svetske cene a mesecne plate ravne njihovim dnevnicama.Da li se smeju kilometarskim redovima ispred ambasada,redovima smejaca koji su napokon shvatili da je bolje da im se smeju ali da zive ko ljudi i da grade buducnost za svoju decu.Prvoj se generaciji uvek i svugde smeju.Nase druge generacije ionako ne pricaju Srpski pa se nemate cemu smejati.

  10. #10

    Odgovor: Ništa bez lengvidža :)

    Citat dean kaže:
    Da li se smeju kad vide prljavstinu, nekulturu,propast na svakom koraku?Da li se smeju kad vide svetske cene a mesecne plate ravne njihovim dnevnicama.Da li se smeju kilometarskim redovima ispred ambasada,redovima smejaca koji su napokon shvatili da je bolje da im se smeju ali da zive ko ljudi i da grade buducnost za svoju decu.
    Kakve sad ovo ima veze sa koriscenjem stranih reci dok se prica srpski?




    Nase druge generacije ionako ne pricaju Srpski pa se nemate cemu smejati.
    Pa, tuga... eto
    Gather ye rosebuds while ye may...

  11. #11

    Odgovor: Ništa bez lengvidža :)

    Pa samo da te napomenem da se stvarno imas cemu smejati.Mislis da bi vi bili imuni na uticaj stranog jezika da ste ovde?A sto se tice tuge da nam deca ne govore Srpski to je tvoje misljenje i mozes ga zadrzati za sebe a mozes ga podeliti sa politicarima u Srbiji.Tuga je gde ti zivis pa se ja ne smejem

  12. #12

    Odgovor: Ništa bez lengvidža :)

    Citat dean kaže:
    Mislis da bi vi bili imuni na uticaj stranog jezika da ste ovde?
    Itekako bih bila imuna, samo ako hocu da budem, tj. ako necu da se foliram.
    To me nekako podseca na one koji odu u drugi grad (posebno u slucaju Beograda), pa odma' pokupe naglasak i sve zive postapalice koje se tamo koriste. Bila bih samoj sebi smesna kad bih, recimo, provela par godina u pomenutom Beogradu i posle pocela da koristim "Brateeee", "Ono, kao...", "Missss'im..." i tome slicno. Zivela sam 4 godine, za vreme studiranja, u centralnom delu Srbije gde se govori sasvim drugacijim naglaskom nego u Vojvodini, pa opet nisam pokupila nista od toga.

    Mogla bih jedino da razumem nekoga ko je pola zivota proveo na engleskom govornom podrucju i nije imao nikakvog dodira sa maternjim jezikom. Ostalo - cisto foliranje.


    A sto se tice tuge da nam deca ne govore Srpski to je tvoje misljenje i mozes ga zadrzati za sebe
    Pa, ja ga i ne nudim na prodaju
    Tuga je zato sto odbacujes svoj nacionalni identitet i svoj maternji jezik.


    Tuga je gde ti zivis pa se ja ne smejem.
    Meni nije tuga, ovde je bas veselo Vec smo se sasvim navikli na ratno stanje kao normalnu pojavu, pa se sad daleko lakse nosimo s tim. Ali smo ipak vedrog duha i znamo da se zabavljamo i kad nemamo bas mnogo para. Tvoje raspolozenje bas ne odaje utisak da se ludo zabavljas
    Gather ye rosebuds while ye may...

  13. #13

    Odgovor: Ništa bez lengvidža :)

    -E, sd budi pametan
    Kompromisno resenje:
    -Smejem se folerima - tikvama (prvo mu na pamet padne srpska rec-pa je onda prevodi)
    -A ne onima gde bi bio potreban napor da se srpske reci sete, a u pitanju je opste poznata rec-fraza.

    -A za strance, da se imaju cemu smejati kad dodju ovde, pa ruku na srce itekako. (Gospodza koja stavlja mikrofon na uvo npr.)
    A recimo i solidan broj pripadnika nacionalnih manjina (jes' da nije maternji) al' pola srpskog
    -A opet, a sto i ne bi, upotrebljavao odr. reci-izraze (ko i mali Mujo)

  14. #14

    Odgovor: Ništa bez lengvidža :)

    Citat dean kaže:
    Mislis da bi vi bili imuni na uticaj stranog jezika da ste ovde?
    Deane, ne znam koliko si ti dugo u inostranstvu, ali koliko god da bio, ne mozes mi reci da je ubacivanje engleskih reci (ili koji je vec jezik u pitanju) normalna pojava.. nije istina da se protiv te 'pojave' ne moze boriti.. najlakse je reci da je to zato sto nismo u doticaju sa nasim jezikom.. sto kaze Megz, jasni su mi oni koji su ovde po 20, 3o godina i nemaju apsolutno nikakve veze sa otadzbinom.. ali oni koji citaju novine, knjige, pricaju svakodnevno na nasem jeziku, ti mi nikako nisu jasni.. ja sam dijaspori evo vec trecu godinu.. i da, desava mi se da se ne mogu setiti neke reci.. ali to su reci koje ne koristim svaki dan.. i da, normalno mi je da mi neke reci ne padaju odma na pamet.. ali i te kako izbegavam da mi svaka druga rec bude chiketina, drajvala, bajala i slicne gluposti.. to su preseravanja samo takva.. znaci radje bi cutala nego se tako izrazavala..


    A sto se tice tuge da nam deca ne govore Srpski to je tvoje misljenje i mozes ga zadrzati za sebe a mozes ga podeliti sa politicarima u Srbiji.
    kakve veze imaju deca koja ne govore Srpski sa politicarima u Srbiji? da nece mozda politicari iz Srbije da uce nasu decu kako se prica materinjim jezikom?? mislimmmm zbilja to je prvenstveno stvar kulture i dobre volje roditelja koliko jako zele da im deca nauce jezik.. znam dosta primera gde deca pricaju upravo ovako o cemu mi pricamo.. ili jos gore deca pricaju engleski (iako razumiju srpski) a roditelji pricaju srpski.. znaci jeza me hvata od toga..
    tuga i zalost sto kaze Megz.. ali ne povezujem to sa politikom, a pogotovo ne sa politicarima iz Srbije

  15. #15

    Odgovor: Ništa bez lengvidža :)

    Citat dean kaže:
    Mislis da bi vi bili imuni na uticaj stranog jezika da ste ovde?
    Naravno da se nemoze ostati imun. Sto rece yugi nemogu da se sjetim neke rijeci, koju ne koristim svakodnevno, u trenutku ali joj redovno nadjem adekvatnu zamjenu. Mislim to mi se tako rijetko desava jer pobogu tu sam tek dvije godine i da imam tih problema ozbiljno bi se zamislio dal' je sa mnom sve u redu.
    Ovde pre svega mislimo na ono nase cuveno spikanje. O losoj trafici, bacanju garbidza, pecenoj chiketini i sl nebulozama. E to su i za mene preseravanja i to ona zesca.

    Citat yugie kaže:
    to je prvenstveno stvar kulture i dobre volje roditelja koliko jako zele da im deca nauce jezik.. znam dosta primera gde deca pricaju upravo ovako o cemu mi pricamo.. ili jos gore deca pricaju engleski (iako razumiju srpski) a roditelji pricaju srpski.. znaci jeza me hvata od toga..
    e sad ovo je vrlo teska i osjetljiva tema. Naime imam puno iskustva sa ovim. Sestrine cerke su rodjene u Kanadi, odlicno razumiju srpski ali redovno imaju napade engleskog kad su u nekoj zescoj prici sa drugima. Iako kuci niko ne prica engleski, ni otac ni majka a jos manje baka iz Beograda, one koriste engleski. Fakticki njima je engleski jezik br. 1, mozda tuzno ali istinito, i to mi je jedino objasnjenje zasto u svadjama ili nekim uzbudljivijim prepricavanjima dogadjaja koriste engleski. Njima mozak ne radi na srpskom i sa tim je jako tesko se izboriti. A nikako ne mogu da okrivljujem sestru da im ne poklanja paznju i da se dovoljno ne trudi da ih nauci srpski jezik. Ona ih je i cirilicu naucila, prica o nezainteresovanosti roditelja je iskljucena u ovom slucaju.

    Znaci definitivno sam za ocuvanje nase tradicije, kulture, jezika i svega onoga sto nas cini tim sto jesmo. Ali sam i protiv nekih besumucnih zabrana koristenja drugog jezika osim srpskog u kuci (i ovo me strasno ljuti). Nauciti djecu ko su i sta su, da razumiju baku i dedu kad im dodju u posjetu i da to postuju i cuvaju, ali nauci ih i da postuju zemlju u kojoj su i pored sve nase odbojnosti prema istoj. Jer koliko god mi imali neke bubice u glavi o mogucem povratku cisto sumljam da ce sutra moja djeca, kad ih budem imao, razmisljati isto.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •