Menjam ime, da se lakše izgovara
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 28

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Menjam ime, da se lakše izgovara

    Inspirisao me gospodin koji se potpisao na jednoj od tema na dijaspori. Dakle, mene zanima, kako ste uklopili vaša imena u sredinu u kojoj živite. Znamo dobro da strancima, zavisi odakle su, nije baš jednostavno da izgovaraju neke naše glasove. Na primer, znam čoveka koji se zove Nedeljko, i nadjem ga pre neki dan na netu sa imenom Nigel, znamo da mnogo često Đorđe postane Džorž, Jovan Džon i tako redom. Neki od nas su malo srećniji pa imaju imena koja su jednostavna za izgovor i možda pomalo internacionalna, ali šta ćemo sa onima koji moraju svakodnevno da slušaju ljude koji im se obraćaju kako im izgovaraju ime pogrešno? Da li je bolje da ga promene i time sebe i druge uskrate za nepotrebne zafrkancije, ili nositi svoje ime kao bež i isparvljati svaki put ljude koji nesrećni polomiše jezike da ga izgovore. Prezime je već malo drugačije, jer ga ne koristimo toliko često u komunikaciji, ali ime ipak slušamo svakodnevno. Takođe, znam devojku koja je promenila slova u svom imenu, slovo š, zamenila je sa sh i sada bar svi ispravno čitaju njeno ime. Mnogo različitih kombinacija je ovde moguće.

    Šta mislite o ovom fenomenu? Da li postajemo drugi čovek ako nas ljudi stalno pogrešno oslovljavaju, ili postajemo drugi čovek ako promenimo ime i onda nas ljudi ispravno oslovljavaju, ili nijedno od toga. Da li vam je svejedno kako vas ljudi zovu? Da li ime znači integritet?
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  2. #2

    Odgovor: Menjam ime, da se lakše izgovara

    znam ko te inspirisao

    pa chim sam doshla ja sam svoje ime skratila i ostavila nadimak kojim su me dodushe zvali i na Balkanu.. da, moje ime redovito greshe u izgovoru, ali to me prestalo smetati, ispravim ih (ako me ne mrzi) i gotovo.. mada, oni koji se stvarno trude njima ponovim i nekoliko puta, chisto da se zna.. nemam nishta protiv ako neko zheli da menja ime, lichna stvar, no meni to ne pada na pamet.. a i suvishe volEm svoje ime, zvuchi speshl

    sve je prihvatljivo kad je rech o usmenoj komunikaciji.. shto bi rek'o moj drug "greshi chovek"
    no interesantno je koliko puta pogreshe na pismeno u bankama, poshtama i slichnim javnim ustanovama, di i pored tonu papira koje im donesesh sa svojim imenom i prezimenom, oni uspiju da pogreshno prepishu e pa to mi nije nikako jasno tako je moj drug Jovan postao na papiru Tavan , Nenad je postao Denan Svetlana je postala Svtlana, moje ime je umesto LJ dobilo Y, Dejan je postao Dezan.. i takoooo, mali milion primera
    moomoo meee jooouu

  3. #3

    Odgovor: Menjam ime, da se lakše izgovara

    Kakva sramota
    mislim za ove naşe krkane şto sriu jekavski po 30 godina u Vojvodini a
    naşi svetski ljudi i ime menjaju im predju granicu
    Ko je za jednu voznjicu

  4. #4

    Odgovor: Menjam ime, da se lakše izgovara

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    pa chim sam doshla ja sam svoje ime skratila i ostavila nadimak kojim su me dodushe zvali i na Balkanu.. da, moje ime redovito greshe u izgovoru, ali to me prestalo smetati, ispravim ih (ako me ne mrzi) i gotovo...
    E vidiš ovi moji domaćini su odlični sluhisti, pa kada se još malo potrude moje prezime koje ima "č" i "ć", koja nikako nisu laka za izgovor u anglosaksonskom svetu, zvuči pa skoro ispravno. Ime mi je jednostavno, mada ponekada moje "i" oni kažu kao "aj" i moje "e" kao "i", pa mi treba neki sekund-dva-pet da skontam kome se obraćaju, ali ja to ispravim i onda sve ok.

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    Nemam nishta protiv ako neko zheli da menja ime, lichna stvar, no meni to ne pada na pamet.. a i suvishe volEm svoje ime, zvuchi speshl
    Nemam ni ja, mislim čak, da se veliki broj ljudi odlučio za to iz praktičnih razloga, nekada je borba sa administracijom i okruženjem prilično surova.

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    no interesantno je koliko puta pogreshe na pismeno u bankama, poshtama i slichnim javnim ustanovama, di i pored tonu papira koje im donesesh sa svojim imenom i prezimenom, oni uspiju da pogreshno prepishu e pa to mi nije nikako jasno tako je moj drug Jovan postao na papiru Tavan , Nenad je postao Denan Svetlana je postala Svtlana, moje ime je umesto LJ dobilo Y, Dejan je postao Dezan.. i takoooo, mali milion primera
    E daaaa, ja sam one famozne kakosezovu akcente sa mog "č" i "ć" dobijala ali na baš svim slovima mog prezimena i okrenute na gore, na dole, na levo na desno, narodu, valjda interesantno da se igra sa tim .
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  5. #5

    Odgovor: Menjam ime, da se lakše izgovara

    Moja sestra godinama muci muku sa svojim imenom i nacinom na koji je oslovljavaju.
    Pravo ime joj je Daniela(bez J),ali je svi zovu Danijela i to ono JELA otegnu najstrasnije.

  6. #6

    Odgovor: Menjam ime, da se lakše izgovara

    U Turskoj su ljudi nauili ime Vladimir bez problema kao i ja njihova kao npr. Fazbuladanil Abalabdurahim i sl.
    nişta nije problem kad se pokaze dobra volja ...
    mada su neke cure mumlale moje ime ali su i one sa simpatijama gledale na moj ...
    lalinski naglasak . Grkinje nikad nisu nauile neka slova ali im nisam zamerio
    Nemicama nikad nişta nisam zamerio ali sam se svetio zbog rata i babine şetnje po İgmanu po onom snegu
    one iz Ruske raspadnute federacije su trale za parama i najbolje razumele
    Azerbejdzanke se pravile mutave i samo şuşkale ...
    i da ne nabrajam koga sam sve poduavao da psuje ali su İtalijanke to najbolje radile
    Ko je za jednu voznjicu

  7. #7

    Odgovor: Menjam ime, da se lakše izgovara

    Svoje ime nisam promenila. Zbog slova Š u mom imenu, trebalo je da dodam H, jer bi se ovde tako spelovalo moje ime ' Natasha. Medjutim, nisam dodala H. Jednostavno ga spelujem NataSa. Ali me zbog toga često zovu upravo tako, a jednom se desilo da su me "prozvali" Natasei (izem ti spelovanje). Prezime takodje izgovaram onako kako sam to cinila i pre nego sto sam dosla u Kanadu. Ali trebate da cujete lomljenje jezika engleza da izgovore moje prezime
    Znam primere, gde su pojedinci resili da svoje prezime izgovaraju onako kako se speluje. Npr. Dogic - Dodzik, onda Bunjevac - Bandzevak, Jovanovic - Dzovanovik Da li njima to zvuci otmenije... ne znam, meni se ne cini tako!
    neunistiva zlojebaba!

  8. #8

    Odgovor: Menjam ime, da se lakše izgovara

    Australci se ubise da izgovore Mirko ... to i + r im nikako ne ide zajedno.

    Ali ne znam, ne mogu da promenim u nesto tipa Michael ili Mark ... jednostavno kad cujem ta imena, ne okrecem se jer to ne zovu mene. Mislim da necu nikad da promenim ime. Ovo mi je ime dao moj deda (po njemu) i siguran sam da deda Mirko nebi bio srecan da ga menjam.

    Ima takozvanih univerazlnih/svetskih imena i sad pitanje je dali bi neko promenio samo izgovor tipa:

    Petar - Peter
    Stevan - Steven
    Mirjana - Maryann
    Ruzica - Rose

    itt.

  9. #9

    Odgovor: Menjam ime, da se lakše izgovara

    Aman zaman, ne znaju mi izgovoriti ni ime ni prezime.
    -Lorika?
    -No, with zet.
    -Zorika?
    -No. ZoriCa.
    -Oou, soft C?
    -Yes, yes (pa u bradu -softnem ti ga)
    -Sirkovik?
    -No.
    -Ok, can you write it for me?
    -Jes afkors.
    Kapiram da im je tesko za izgovaranje, ali nisam ni Lorika, ni Lorka, ni Zorika, i ne, ne mozete da me zovete Zoi... Ako jednom popustim, pa se navade...e pa nece da moze. (jao Vido, Vido, uopste nisi bila svetski covek sirokih shvatanja kad si mi ime davala )

  10. #10

    Odgovor: Menjam ime, da se lakše izgovara

    Japanci me zovu (i dozivaju) vrlo jednostavno Mirikimeka Jitakiaririka još malo pa JututunskaJuhahaha
    Mada ... to mi je samo nadimak .

    Pravo ime mi nikad niko pogrešio nije . I svi ga vole. Mnogo. Čudo jedno.
    Carsko ime

    Hvala mojim milim parentsima. Ljubi ih njihova M.

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  11. #11

    Odgovor: Menjam ime, da se lakše izgovara

    Meni su ga promjenili, a da me nisu ni pitali. Kad sam dosao u Hameriku pisalo mi fino u pasosu Srdjan i pod tim imenom sam i isao okolo mada slabo ko se usudjivao da ga procita. Uglavnom su me zvali nesto kao "surgeon" (aj vish). Sad kad izvadih novi pasos pise Srdan, pa sad idem pod tim imenom. Sto jes, jes Hamerima je ovo laksa verzija
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  12. #12

    Odgovor: Menjam ime, da se lakše izgovara

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    Japanci me zovu (i dozivaju) vrlo jednostavno Mirikimeka Jitakiaririka još malo pa JututunskaJuhahaha
    Mada ... to mi je samo nadimak .

    Pravo ime mi nikad niko pogrešio nije . I svi ga vole. Mnogo. Čudo jedno.
    Carsko ime

    Hvala mojim milim parentsima. Ljubi ih njihova M.
    verovatno si mila? mislim da je to ime.tako se zove moja ćerka..
    Najveca vlast je vladati sobom.

  13. #13

    Odgovor: Menjam ime, da se lakše izgovara

    Manje vise za ime, ali dok mi prezime izgovore to je lomljenje jezika. Jeste da mi je prezime malo duze, bez obzira, jos ga niko nije izgoviro kako treba, pa i kad im kazem. Ponove nesto nalik na to. Kad god me prozivaju i izgovore prvo slovo, pa nastane cutanje i gledanje u papir, odmah znam da sam ja doticna persona.

    Inace, nemam nista protiv da ko zeli promeni ime. Licno, svoje nikad ne bih menjala, ne zato sto je mnogo lepo, vec zato sto nikad nisam osetila potrebu da to uradim.
    "Zivot je ono sto ti se desava dok ti pravis planove za zivot"

  14. #14

    Odgovor: Menjam ime, da se lakše izgovara

    Ja znam jednog čoveka koji je promenio ime Pizdić Stipan jer su ga svi zafrkavali.

    Sad se zove Pizdić Marko i kaže da se puno bolje oseća.

    Ja mu verujem !
    Живима по заслузи, мртвима по обичају

  15. #15

    Odgovor: Menjam ime, da se lakše izgovara

    neki dan dolazi drugarica i kaze da je promjenila ime iz Biljana u Bilyana ona je prva za koju znam da ga je sluzbeno izmjenila.. i pitam je "tako mi metle, ajd' mi reci sto si to uradila?" kaooo dosta joj je da joj krivo izgovaraju ime.. rek'o, ala ti je razlog, nema sta mislimmm stvarno ne znam koji bi to trebao biti razlog da zamjenim svoje ime zbog radi lakseg izgovora
    moomoo meee jooouu

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •