Transport, odmori i kućni ljubimci
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    Transport, odmori i kućni ljubimci

    U sezoni godišnjih odmora, mnogi građani imaju problem s kućnim ljubimcima.


    Ako se na odmor putuje s kućnim ljubimcem, pre polaska se treba raspitati o uslovima putovanja koje propisuju aviokompanije ili drugi prevoznici i o uslovima smeštanja ljubimaca u hotelima. Isto važi i ako ljubimci ostaju na čuvanju, kako se njihovo odvajanje od vlanika ne bi prevtorilo problem.

    Pun pansion za kućnog ljubimca u Beogradu u proseku košta pet evra dnevno. Za taj novac on dobija smeštaj, vodu, hranu, šetnju, kupanje i igranje sa animatorom, a za dodatnih 500 dinara i prevoz specijalizovanim taksijem od hostela za pse do mesta stanovanja.

    Mirjana Makević, menadžerka pansiona za pse Đoakimo, kaže da su ljubimci ostavljeni na čuvanje u tom pansionu opušteni. "Imaju dovoljno prostora, vode, hrane. Igraju se, nikakav pritisak nemaju, apsolutno su slobodni, naviknu se na nešto što im je lepo", kaže ona.

    Ako neko odluči da i ljubimca vodi na odmor, treba se raspitati o posebnom pasošu i obaveznim dokumentima. Olivera Radić, koordinatorka Orke za odnose s javnošću, kaže da je neophodno nabaviti potvrdu o vakcinaciji protiv besnila i potvrdu o mikročipovanju, ali i serološki test o besnilu, koji se izdaje nekoliko meseci po vakcinaciji protiv besnila.

    "To znači da, ako recimo sada vakcinišete psa, verovatno nećete moći da ga povedete sa sobom jer je potrebno da prođe određeno vreme između vakcinacije i testa", kaže ona.

    U sezoni godišnjih odmora, mnogo vlasnika napušta kućne ljubimce i ostavlja ih na ulicama i po parkovima, gde su izloženi opasnosti od saobraćaja i drugih velikih pasa.

    U organizacijama za zaštitu životinja kažu da godišnji odmori ne bi trebalo da budu izgovor i apeluju na vlasnike da im se, ako ne mogu da obezbede smeštaj u hostelu ili kod nekoga prijatelja, obavezno obrate za pomoć.
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Odmori i kućni ljubimci

    Cao
    Da ne znas kojim slucajem da li ima neki prevoz za kucne ljubimce u okviru granica ove nase zemljice.Imam jednog razmazenog debelog dzukca pa razmisljam na leto kad krenem na vikendicu kako da ga prebacim samnom posto je to mesto udaljeno oko 200km od moje kuce a u kolima definitivno nece biti i mesta za jos jedno tele

  3. #3

    Odgovor: Odmori i kućni ljubimci

    Nadji prikolicu, pa ga prevezi u njoj
    neunistiva zlojebaba!

  4. #4

    Odgovor: Mačke

    molim vas može li mi neko pomoći?trebalo bi da putujem za Milano 20.12. koja putnička agencija organizuje autobuski prevoz za Milano a pri tome dozvoljava i prevoz domaćih životinja.zvala sam Lastu ali oni već dve godine ne dozvoljavaju prevoz životinja.Zaboravila sam da kažem da krećemo iz Beograda i da je u pitanju mačka koju vodimo sa nama, koja bi imala sva potrebna dokumenta za put i ručni transporter za prenos životinja.Zahvalna za svaku informaciju jer sam baš očajna umesto da se radujem putovanju
    Poruku je izmenio silvia, 27.11.2008 u 08:15 Razlog: Bold

  5. #5

    Odgovor: Odmori i kućni ljubimci

    A nisi razmišljala o železnici? Ne znam da li oni dozvoljavaju još uvek. Pozovi njih pa proveri. Imaš voz do Venecije i odande na svakih pola sata maltene za Milano.
    Što se tiče autobusa ne znam autoprevoznika koji dozvoljava da ti navedem jer mi to nije bilo potrebno, ali najbolje da se raspitaš kod gajstarbajtera koji dolaze i idu autobusima. Imaš odavde buseva (privatnih prevoznika) koji idu npr za Švajcarsku i stanu u Italiji gde se dogovoriš, u Milanu sigurno staju, bar je tako bilo, a telefonom ih pitaš oko prevoza životinje. Samo platiš šta to košta ako se dogovoriš. Ne moraš da juriš direktno Beograd-Milano. Pogledaj u dnevnim novinama neki se tamo oglašavaju od tih privatnika, pa zoveš redom i pitaš šta te interesuje.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #6

    Odgovor: Transport, odmori i kućni ljubimci

    A nisi razmišljala o železnici? Ne znam da li oni dozvoljavaju još uvek.
    dozvoljavaju...karta za zivotinje se placa 50% ...

  7. #7

    Odgovor: Transport, odmori i kućni ljubimci

    Ili avionom ... i oni dozvoljavaju. Placa se po kilazi. I cena je zanemarljiva. Ja sam trebao kuce da saljem za Ukrajinu i avion mi je bio najbolje resenje. Jedino ako ti je problem cena karte.

  8. #8

    Odgovor: Transport, odmori i kućni ljubimci

    Cena karte za avion i na drugoj strani autobus i voz se još uvek znatno razlikuje, pretpostavljam da se ne bi ni odlučila da mrcvari životinju autobusom (a ni sebe) da ne mora, nego našla kraći put Meni nije jasno što Lasta ne dozvoljava već dve godine
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #9

    Odgovor: Transport, odmori i kućni ljubimci

    puno hvala svima...
    naravno da bih najidealnije bilo da putujemo avionom.ali nisam u mogućnosti da izdvojim toliko novca jer idem sa još dvoje dece...a to je i razlog što ne mogu železnicom do Venecije pa onda presedanje za Milano.Sve je to lepo i lakše kada si sam bez dece ovako stvarno ne mogu da mučim i decu i životinju..
    pogledaću još po novinama i oglasima...hvala vam, zaista, svima ...divni ste.Deca po čitav dan samo

  10. #10

    Odgovor: Transport, odmori i kućni ljubimci

    Vožnja za Vašeg, pogotovo mladog psa, nije neko naročito prijatno iskustvo. Većina pasa se boji i samog ulaska u auto, a za vreme vožnje su preplašeni, osećaju mučninu, imaju pojačanu salivaciju, povraćaju, to jest muči ih prava pravcata "morska bolest". Tako kod priprema za put treba misliti i na potrebe tog jadnog malog stvora koji bi rađe ostao na trosedu u dnevnom boravku.
    Osnovno je da pre vožnje ne nudite psu hranu.
    Sat vremena pre polaska psu možete dati tabletu protiv morske bolesti.
    Ove tablete su predviđene za decu, a možete ih kupiti u svakoj apoteci. Sasvim malenom štenetu daje se pola, a starijem možete slobodno dati celu tabletu .

    Ako spadate među one vlasnike čiji psi veselo uskaču u auto i uživaju u vožnji isto morate izvršiti neke pripreme. Važna stvar je voda, koju obavezno morate imati sa sobom. Ako je put duži svakih sat i po, do dva treba stati, ponuditi psu pitku vodu i pustiti ga da obavi nuždu. To je posebno važno ako je dan sunčan pa je u automobilu vruće. Ne zaboravite da psi vrućinu podnose mnogo teže od nas.

    U slučaju da ste prisiljeni da ostavite psa samog u autu automobil parkirajte u hladu. Zatvoren auto, parkiran na suncu za psa je smrtonosna klopka. Što se tiče smeštaja u samom vozilu, ako je ikako moguće, odvojite prostor u kojem je pas, od vozačevog mesta odvojen s mrežom. Mrežu možete kupiti u specijalizovanim prodavnicama, a vožnja s mrežom je mnogo sigurnija jer ne postoji opasnost da vas pas, veseleći se, ili videvši mačku kroz prozor, omete u vožnji.


    Ukoliko putujete sa mačkom obavezno je smestite u tzv. "transporter". Slobodna mačka u autu može biti uzrok saobraćajne nesreće pogotovo ako nije navikla na vožnju. U strahu od nepoznatog pokušaće da se sakrije uz vlasnika koji se najčešće nalazi za volanom. U svakom slučaju, što češće budete vozili psa ili mačku u automobilu,oni će vožnju prihvatiti kao normalnu situaciju, pa samim tim će ona biti i za vas a i za ljubimce prijatnija.
    Transportera ima po vrlo pristojnim cenama, najskuplji koji sam videla je oko 2.500,00 dinara.

    Što se tiče avionskog prevoza, u JAT-u važi ovo:

    Prevoz kućnih ljubimaca (PETC/AVIH)

    Ukoliko je prevoz prethodno najavljen i odobren, prevoz životinja - kućnih ljubimaca dozvoljen je na svim redovnim linijama Jat Airways-a.

    Životinja mora biti smeštena u odgovarajući kavez (korpu), napravljen od čvrstog materijala (plastike, fiberglasa, drveta, metala i sl.) sa nepromočivim dnom. Dimenzije kaveza moraju omogućiti da se životinja u njemu oseća komotno. Kavez obezbeđuje putnik - vlasnik životinje.

    Vlasnik je takodje dužan da poseduje validan zdravstveni karton za životinju, bude upoznat i pridržava se svih propisa zemalja za koje/preko koje/iz koje se životinja prevozi.

    Samo životinje malih dimenzija i težine (kuce, mace, ptice) mogu biti prihvaćeni na prevoz u putničkoj kabini, pod uslovom da ukupna težina životinje i kaveza ne prelazi 10 kg. Broj ljubimca koji se prevoze u putničkoj kabini je ograničen.

    Kućni ljubimci (kuce, mace) čija težina sa kavezom prelazi 10 kg, prihvataju se na prevoz u prtljažnom delu aviona koji je pod pritiskom i koji se greje

Slične teme

  1. Kad ljubimci zavire u vaš tanjir
    Autor silvia u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 24.09.2015, 12:57
  2. Svi ljubimci koje ste imali....
    Autor silvia u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 45
    Poslednja poruka: 23.03.2012, 22:24
  3. Egzotični kućni ljubimci
    Autor SQUAW u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 10.07.2009, 00:59
  4. Deca i kućni ljubimci
    Autor Lady S u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 05.04.2009, 22:50
  5. Koliko su inteligentni vasi ljubimci?
    Autor Painkiller u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 05.11.2008, 09:21

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •