Filmovi zasnovani na knjigama
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 22
  1. #1

    Filmovi zasnovani na knjigama

    Kako gledate filmove koji su zasnovani na nekoj knjizi? Da li postoji film koji vam se dopao vise nego knjiga?

    Licno, trudim se da odvojim ta dva jer to jesu dve umetnosti, ali ne ide. Uvek uporedjujem naglas, komentarisem razlike i sta je npr. bilo u knjizi a toga u filmu nema itd. Ocit primer mi je Hari Poter, svi delovi koje sam gledala. Moj je utisak da su knjige neprocenjivo bolje, obimnije, bolje opisane, sa boljom radnjom.. dok film.. dopada mi se sama ideja da se to ekranizuje, dopada mi se landscape, zamkovi.. ali je radnja uradjena suvise mlako u odnosu na knjigu i mnogo je toga izbaceno esencijalno za film.
    Dok, npr. film "Gospodar prstenova" mogu da gledam bezbroj puta i da mi ne dosadi. Mozda zato sto sam prvo pogledala film pa tek onda procitala knjigu

    + Edit: I da, da li postoji knjiga koju biste voleli da vidite ekranizovanu?
    Poruku je izmenio starsica, 29.08.2009 u 21:03 Razlog: +
    Krek, krek.. Ne gudra

  2. #2

    Odgovor: Filmovi zasnovani na knjigama

    odiseja 2001.

    da ne bi filma ne bi skontala ni tu niti i jednu drugu njegovu knjigu. u rami sam se pet puta vrachala na opis broda dok nisam stvorila sliku kako izgleda i kako je on to zamislio. sve njegove knjige bi trebalo ekranizovati. i hichiji bi bili odlichni kad bi se ekranizovali
    & underpaid......

  3. #3

    Odgovor: Filmovi zasnovani na knjigama

    Dva puta su pokušavali, ali nikada neće uspeti da snime kako valja "Vodiča kroz galaxiju" i to samo zbog rečenice "I onda dno otpade sa Arturovog uma"......

  4. #4

    Odgovor: Filmovi zasnovani na knjigama

    Kojeg god filma da se setim ,sad na brzinu, ni jedan nije ostavio bolji utisak nego knjiga. Daleko od toga da su neuspesni .
    Uvek prvo procitam knjigu pa gledam film.
    Najveca vlast je vladati sobom.

  5. #5

    Odgovor: Filmovi zasnovani na knjigama

    Americhki psiho..
    film je 0 spram knjige..
    kakve su tu boleshtine opisane, majko mila..
    ali Christian Bale je fenomenalno docharao glavnog lika..Skidam kapu - moje poshtovanje!
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  6. #6

    Odgovor: Filmovi zasnovani na knjigama

    Uzeću dva primera: "Orkanski visovi" Šarlote Bronte i Dikensova "Velika iščekivanja".

    U čitanju ovih dveju knjiga sam izuzetno uzivala a gledajući iste te filmove, zgražavala sam se i iščuđavala kako su samo uspeli da upropaste priče. Ne može biti isto kad se knjiga čita, tu su opisi osećanja, izraza lica, toka svesti, odeće i mnogo toga još, što je u filmu na glumcima da izraze. S druge strane, lakše je sesti i odgledati film za 2 sata nego čitati knjigu.

    Zatim, tu je dobitnik oskara, Šlinkov "Čitač". Mišljenje o knjizi sam iznela još davno, po meni je slaba i ni malo mi se nije dopala, a smatram da je u filmu više akcenat na glumi nego samoj radnji. Možda nisam objektivna jer sam priču unapred znala. U svakom slučaju, dobra gluma i za mene, slaba priča.

    A tu je i film "Sati", (takođe dobitnik Oskara) koji je na neki način iskoristio "Gospođu Delovej" od Virdžinije Vulf, ali na jedan izuzetan, neočekivan način. E tu sam uživala u filmu koliko i u čitanju knjige i toplo ga preporučujem.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  7. #7

    Odgovor: Filmovi zasnovani na knjigama

    S obzirom da volim da čitam knjige i pri tome volim različite tematike, retko kad prvo gledam film, jer volim neizvesnost i iščekivanje u knjizi koju bi mi film uskratio. Još ako bi čitala knjigu, pa videla da to nije išlo tim tokom u filmu, ili da skroz drugačije zamišljam lik od glumca, film bi me samo odvratilo od daljeg čitanja...
    Većinu filmova koje sam gledala su bili ''ni nalik'' i uglavnom razočarenje nakon pročitane knjige. Izuzetak su Gospodari prstenova, neke likove, scene, borbe i predele sam tako i zamišljala dok sam čitala knjigu.
    S obzirom da nisam neki filmofil, uvek prvo pročitam knjigu, pa tek onda gledam film i iz tog razloga postoji još uvek par filmova koji su rađeni po knjizi, a ja ih nisam još uvek odgledala...

  8. #8

    Odgovor: Filmovi zasnovani na knjigama

    Retko, bolje receno skoro nikad nisam gledala film zasnovan na knjizi koji mi je ostavio dobar utisak. Kad citam knjigu volim da zamisljam likove i da vidim kako bi sve to izgledalo ako se ekranizuje....
    Ipak kad pogledam film (ukoliko je snimljen, a ako sam procitala knjigu obavezno volim da pogledam fiilm ) razocaram se.... Nikad ne moze na filmu da se docaraju sva ona osecanja koja su opisana u knjizi i koja cesto mozes da ih sama osetis dok je citas....
    Zadnji put je bio film "Parfem"..... u njemu pokusali da docaraju sve sto se desava tamo, ali nazalost daleko je od onog sto nudi knjiga...
    "Citac" sam procitala, ali film jos nisam pogledala....tako da ne mogu da ga komentarisem.
    A...neko spomenu "LOTR"....knjigu nisam citala, ali film mogu da gledam opet i opet... ima jako dobre specijalne, vizuelne i zvucne efekte i zanimljiv mi je


  9. #9

    Odgovor: Filmovi zasnovani na knjigama

    Film i književnost, ma koliko isprepletene i slične, nisu iste umetnosti jer koriste različite tehnike i izraze, pa su, po mom mišljenju, filmovi zasnovani na literaturi gotovo po pravilu hendikepirani u odnosu na svoje pisane uzore. Čak ni čuveni film Dejvida Lina, Doktor Živago, se ne može meriti sa Pasternakovi delom.

    Ne želim da kažem da su filmovi pisani po (uglavnom) već afirmisanim delima loši, već da osobe koje su ih čitali očekuju, svaka po naosob, film po nekoj svojoj predstavi pročitane knjige, i koje se najčešće u mnogome razlikuju od filma na njima poznatu temu...

    Ako ovo pretpostavimo kao neko pravilo, nameće s logično pitanje - Pa zašto se uopšte snimaju takvi filmovi? Razlog je jasan. Bar ja mislim. Upravo popularnost pisanog dela i pored svima poznate zamke je magnet za publiku koja već generacijama hrli u bioskope ne bi li videla kako to režiser vidi njihovu omiljenu knjigu...

    Ima i izuzetaka. I to suštinskih. Meni je najupečatljiviji primer, film I konje ubijaju zar ne ("They Shoot Horses, Don't They?"), koji je režirao (1969) ne tako davno umrli Sidni Polak i koji je skoro u svemu nadmašio svoj pisani uzor američkog književnika Horejša MekKoja
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #10

    Odgovor: Filmovi zasnovani na knjigama

    Ne može film biti na istom nivou kao knjiga. Koje god ekranizacije da se setim, ona je bila katastrofa u odnosu na original - knjigu. Jednostavno, film ne može u punoj meri dočarati sve ono što knjigu čini interesantnom. Knjigu koju čitate satima i živite s njom, ne možete spakovati u sat i po' filma.

  11. #11

    Odgovor: Filmovi zasnovani na knjigama

    Mislim da to ne treba uopste uporedjivati.

    Kada citas knjigu,
    vizuelno pratis radnju knjige jer na osnovu pisanog teksta, zamisljas lica junaka, prostor, predeo i situacije u kojima se nalaze, izraz njihovog lica .....i izraz onog sto je u njima. Film to ne moze docarati.

    I kada pogledas film koji je snimljen na osnovu knjige, cesto se desi da se razocaras,
    Jer imas vec sliku koju si sam stvorio, imas svoju predstavu o tome, i ako ti se knjiga jos dopala, film koji je snimljen na osnovu te knjige ce tesko ispuniti tvoja ocekivanja jer ga neces posmatrati istim ocima kao i onaj koji nije citao knjigu. Bice drugaciji u svakom slucaju.
    Isto je i kada prvo gledas film pa citas knjigu. Dozivljaji koji se ne podudaraju.

    Zato bi film, i knjigu na osnovu koje je snimljen, trebalo staviti na dve strane svemira.
    Ali s obzirom da one ne postoje.............

  12. #12

    Odgovor: Filmovi zasnovani na knjigama

    Kjubrikov Shining.. Izuzetno dobra ekranizacija Kingove knjige.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  13. #13

    Odgovor: Filmovi zasnovani na knjigama

    Ja navijam za knjige no Palahnjukov Borilački klub je odličan i u pisanoj formi a i na ekranu jedan od retkih koji nije razočarao.
    I may not be perfect but I'm always me

  14. #14

    Odgovor: Filmovi zasnovani na knjigama

    Citat makilli kaže: Pogledaj poruku
    Ja navijam za knjige no Palahnjukov Borilački klub...


    Nisam čitao... nisam ni znao da je radjen po romanu (sad bar znam koju knjigu da motam)
    Inače uvek gledam da prvo pročitam roman
    Nekoliko godina sam motao da odgledam Borneov identitet - onaj sa Čemberlenom... od gledanja ovog sa Met Dejmonom sam odustao posle 15 minuta
    Nisam stigao da je pročitam dok se film prikazivao u gradskom bioskopu, pa sam odlučio da sačekam sledeću priliku.
    A ona nikako da se ponovo ukaže. Odgledao sam ga nakon nekih 5 godina... i nije mi bilo žao čekanja. Više volim da prvo sam dodjem do zaključka šta je originalni autor hteo da kaže (mada ne moram ni da dodjem do ikakvih zaključaka) nego da dobijem prvo vidjenje režisera koje je dodatno ograničeno izborom glumaca, tehničkim sredstvima, vremenom, i novcem koji su producenti spremni da ulože u film

    Da ne davim i dalje... u potpunosti se slažem sa mišem
    Sede dva miša u arhivi kinoteke i grickaju rolne sa filmovima,
    kad će jedan nakon toga što je bacio pogled na rolnu ispred drugog miša:

    I! Šta kažeš, kakav je Gospodar prstenova ?

    Drugi mu odgovara:

    Ma nije loš, al' je knjiga bila mnogo bolja !

  15. #15

    Odgovor: Filmovi zasnovani na knjigama

    The Lovely Bones



    Pre 16 godina, Piter Džekson je snimio "Nebeska stvorenja", jednu od najupečatljivijih drama devedesetih, u kojoj se mračna porodična priča prepliće sa svetom iz mašte glavne junakinje, i otkrio svetu Kejt Vinslet. "Divne kosti" imaju sličnu strukturu i sjajnu mladu glavnu glumicu, ali je rezultat mnogo neuravnoteženiji i manje efektan.

    DIVNE KOSTI

    The Lovely Bones, Piter Džekson, SAD 2009, 135 min.

    Uloge: Sejorsi Ronan, Mark Valberg, Rejčel Vajs, Stenli Tuči, Suzan Sarandon, Rouz Mekajve


    Zasnovana na istoimenom bestseleru Alis Sebold, priča se odvija u gradiću u Pensilvaniji 1973. godine. Salmonovi su prosečna američka porodica, otac Džek (Valberg) je računovođa, majka Ebigejl (Vajs) je domaćica, baka Lin (Sarandon) je alkoholičarka, a najstarija ćerka Suzi (Ronan) nam kao narator u prologu priča da je ubijena tog i tog dana jeseni te godine. Njena najveća želja je taj prvi poljubac koji očekuje od mladog emigranta indijskog porekla iz Engleske, ali njene želje i nadanja će zatrti komšija (Tuči), psihopata koji će je namamiti u podzemnu prostoriju gde će je ubiti.

    Suzi prati svoju porodicu i ubicu iz nekog prostora između ovog i onog sveta, a zašto nije otišla pravo u raj, biće nam otkriveno na samom kraju filma. Ovde se prepliću drama o porodici koja se bori sa velikim gubitkom i Suzina post mortem razmišljanja o nasilno prekinutom životu. Prvi deo je većinom izuzetno uspešan, Džek i mlađa ćerka Lindzi sumnjaju na komšiju i trude se da dođu do nekih dokaza koje policija ne može da nađe, Ebigejl "puca" i seli se na farmu da bere jabuke, i sve to funkcioniše dramski vrlo uveljivo. Sekvence Suzinog boravka u tom međuprostoru odbrađene su neadekvatno luksuznim specijalnim efektima, koji donekle podsećaju na onostrani svet u What Dreams May Come Vinsenta Vorda sa Robinom Vilijamsom. Tu leži glavni problem filma: u neuravnoteženosti realnog i imaginarnog sveta koje je Džekson tako majstorski pomirio u Nebeskim stvorenjima. Kao da oba sveta smetaju jedan drugom, umesto da se dopunjuju.

    Ipak, iako je u celini film ispod očekivanog, neke scene su majstorske i apsolutno na nekadašnjem Džeksonovom nivou, posebno ona u kojoj Ebigejl provaljuje u komšijinu kuću u potrazi za dokazima. 15-godišnja Irkinja Sejorsi Ronan kao Suzi je otkrovenje, prava svetlost koja uspeva da vodi film kroz mnoge zamke i dileme, i sa nekom drugom glumicom bi bio mnogo manje uverljiv. Mark Valberg kao slomljeni otac je izvanredan, kao i Rouz Mekajver kao odgovorna, inteligentna i radoznala tinejdžerka. Suzan Sarandon i Rejčel Vajs su nedovoljno upotrebljene, njihovi likovi su tek malo više od skica. Stenli Tuči kao ubica je apsolutno jeziv i toliko uverljiv da bi svakog trenutka mogao da siđe s platna i da vas pojuri, kad ga ne bi sprečila naslućena Suzina snaga misli sa drugog sveta.

    Rekonstrukcija ere, američke provincije ranih sedamdesetih je besprekorna, a posebno je interesantna montaža u trenucima kad se ovaj i onaj svet prepliću kroz Suzin nemirni duh. Tada film dobija na intenzitetu i psihološkom efektu, koji se nažalost ne prelivaju u te zasebne svetove. Muzika Brajana Ina je, očekivano, sama po sebi odgovarajuće atmosferična i po potrebi mračna, ali stiče se utisak da je previše korišćena.

    U celini, Divne kosti nisu vanserijsko delo, pa ni veoma dobar film, ali je jedan od onih za koji ćete pre reći "nije loše" nego "ništa posebno". Vredi pogledati.

    IZVOR
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. 3D filmovi
    Autor Charlie Harper u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 20.10.2019, 01:36
  2. Filmovi zasnovani na istinitim pričama
    Autor Lady S u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 10.02.2015, 02:38
  3. Stephen King (Filmovi snimljeni prema knjigama Stiven Kinga)
    Autor Charlie Harper u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 07.11.2011, 17:49
  4. Antikvarnice i antkiviteti medju knjigama
    Autor little fairy u forumu Književnost
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 01.10.2010, 09:41

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •