JO - JO efekat
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4
  1. #1

    JO - JO efekat

    Neznam da li se vama dešavalo da se posle žestokog gladovanja i odricanja izgubljeni kilogrami veoma brzo vrate. To je fenomen nazvan JO JO efekat. Javlja se kod veoma rigorozne dijete i posledica je usporavanja metabolizma. Ako se veoma brzo izgubi 10 15 kg bazalni metabolizam (količina energije potrebna za rad unutrašnjih organa) se smanjuje za 30 %, pri čemu se energija ne crpe iz masnih naslaga, što bismo želeli nego iz mišićne mase. Kada se poveća unos hrane sledi naglo gojenje kojim organizam želi da popuni izgubljenu rezervu.

    JO JO efekat nam je ostao u genima od naših predaka. U kamenom dobu to je omogućavalo preživljavanje od ulova do ulova. U današnje vreme to je uzrok mnogih neuspešnih dijeta.

    JO JO efekat može da se spreči ako dijeta nije drastična. Najniži kalorijski unos za žene je 1.000 kcal, a za muškarce 1.200 kcal, mada meni to izgleda isuviše malo. Hrana treba da se podeli u pet obroka. Povećati fizičku aktivnost, svejedno šetnja, trčanje, vožnja bicikla i rolera. To će sa jedne strane povećati potrošnju energije, a sa druge strane povećati mišićnu masu. Kad se prestane sa dijetom povećana mišićna masa će da troši više energije od masnih naslaga, pa se neće lepiti salo.



    http://porodicnilekar.net//index.php...d=74&Itemid=26

  2. #2

    Odgovor: JO - JO efekat

    Meni se već par puta desilo da se uhvatim u klopku JO - JO efekta. Sada sam ponovo na dijeti. Resila sam da prevaziđem ovaj efekat. Počela sam da jedem pet puta dnevno po malo. Ne brojim kalorije. Izbacila sam grickalice između obroka, što inače obožavam,. Ostalo jedem sve kao i ranije, samo manje. Ne jedem posle sedam sati uveče. Javiću kao mi ide.

    Da li se nekome desilo da posle mršavljenja se pomovo brzo ugoji?

  3. #3

    Odgovor: JO - JO efekat

    ja nikad nisam drzala dijetu, ono sto sam citala o tome kazu da je to skoro normalna pojava posle dijete jer kako se brzo skinu kilogrami tako se brzo i vrate.mislim da je poenta dobre linije malo gena a malo i nase discipline....eeee sad po meni to ne znaci sebe maltretirati i brojati sebi zalogaje,lisiti sebe recimo hleba,krompira i ne znam cega sve ima u tim dijetama.treba smanjiti kolicinu obroka i treba biti umeren u svemu i mnogo tecnosti....al to nije dijeta vec nacin ishrane koji dugorocno radi na telesnoj tezini....
    Najveca vlast je vladati sobom.

  4. #4

    Odgovor: JO - JO efekat

    Ja sam se dala na UN dijetu. Smršala sam do sada 19 kg, za nekih cetiri meseca, sa pauzom na moru, za neki dan počonjem održavanje. Divno se osecam.
    Jo jo efekat, bilo je toga ranije, ali kod brzih dijeta, i razlog je vraćanje na stari načimn ishrane.Nadam se da ću ovoga puta biti istrajnija, mnogo sam ulozila i jos cu nešto vise od tri meseca, ne bih smela to sebi da dozvolim, da sav trud propadne.
    I dalje sam debela, ali kakva sam bila, ovo sada je sjajno!
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •