Stare mape Novog Sada
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Stare mape Novog Sada

    Da li neko zna gde se mogu naći stare mape NS-a?
    Vesna

  2. #2

    Odgovor: Stare mape Novog Sada

    Imam jednu kartu Novog Sada iz 1965.god.

    Ako hocete, poslacu vam skeniranu verziju, veoma je interesantna.

    Grad se menja, ali ne onako kako bi ti valjalo....


    Pozdrav

  3. #3

    Odgovor: Stare mape Novog Sada

    Znam da sam imao Imenik novih i starih ulica grada Novog sada sa planom iz 1954 godine. Međutim, sada kada sam ga pronašao, vidim da je neko iztrgao mapu iz knjižice. Interesantno je da je Novi Sad u to vreme imao 430 ulica (prema spisku ulica, koje su imale svoje nazive-imena). Interesantni su i stari nazivi ulica, neznam dali ih se sada i seća neko? Naprimer, navešću samo neke stare nazive, ulica sa Telepa, pošto sam tamo odrastao: Adijeva (stari naziv:Bagremova), Banijska (Orahova), Bogdana Šuputa (Paunova), Vardarska (Ševina),Dalmatinska (Leptirova), Ernea Kiša (Graškova),Ilariona Ruvarca (Kajsijina). A evo i neke iz grada:Doža Đerđa (Dudarska), Avgusta Cesarca (Luja Bartua), Grozde Gajšin (Studenička)Dimitrija Tucovića ( Stepe Stepanovića), Jovana Cvijića (Kamberova), Maksima Gorkog (Cara Nikolaja II), Matice Srpske ( Sokolska), itd. Dosta ulica iz ove knjižice više nema. Porušene, prosečeni bulevari, a nama ostalo da se sećamo kako je nekada bilo. Žao mi je za tu mapu grada, a možda ću je i pronaći.

  4. #4

    Odgovor: Stare mape Novog Sada

    Citat miodragi kaže: Pogledaj poruku
    Znam da sam imao Imenik novih i starih ulica grada Novog sada sa planom iz 1954 godine. Međutim, sada kada sam ga pronašao, vidim da je neko iztrgao mapu iz knjižice. Interesantno je da je Novi Sad u to vreme imao 430 ulica (prema spisku ulica, koje su imale svoje nazive-imena). Interesantni su i stari nazivi ulica, neznam dali ih se sada i seća neko? Naprimer, navešću samo neke stare nazive, ulica sa Telepa, pošto sam tamo odrastao: Adijeva (stari naziv:Bagremova), Banijska (Orahova), Bogdana Šuputa (Paunova), Vardarska (Ševina),Dalmatinska (Leptirova), Ernea Kiša (Graškova),Ilariona Ruvarca (Kajsijina).
    Zanimljive informacije, nisam znala da su se ulice tako pre zvale, svašta ću još naučiti Lepša su bila pre imena, definitivno, bar što se tiče Telepa
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  5. #5

    Odgovor: Stare mape Novog Sada

    Mape Novog Sada koje postoje u arhivima objavljene su u knjizi Vojislava Puškara ''NOVI SAD - priče varoških ulica'' koje su izdali 'Prometej' i Istorijski arhiv grada Novog Sada 2008.

    A postoji i ova knjižica:


    Ponekad sam odatle uzimao stare nazive kad sam pisao o poreklu imena novosadskih kvartova ili starom N. Sadu.

Slične teme

  1. Izgradnja Novog Sada
    Autor Mish u forumu Novi Sad
    Odgovora: 79
    Poslednja poruka: 11.03.2015, 22:48
  2. Vizuelna ubistva Novog Sada
    Autor Necromancer u forumu Novi Sad
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 30.03.2013, 19:12
  3. Budućnost Novog Sada
    Autor dean u forumu Novi Sad
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 30.07.2008, 00:26
  4. Proslavljena Slava Novog Sada
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 17.11.2007, 19:54

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •