Yugo Art
Prikaz rezultata 1 do 2 od ukupno 2

Tema: Yugo Art

  1. #1

    Yugo Art

    slucajno sam naisla na jednu stranicu o izlozbi u Washingotnu pre 9 godina.. ugodno me iznenadila i nasmejala... evo ukratko o cemu se radi: u Washingtonu 1995. je bila izloba nazvana 'Yugo Art'.. to je bio proizvod zadatka jednog razreda iz skole Visual Art u NYC-u.. od njih je zatrazeno da Yugo kola pretvore u nesto drugo.. profesor koji im je zadao taj zadatak bio je Kevin O'Callaghan...

    evo i clanak iz novina (za one koji tacno zele znati o cemu se tu radilo): Clanak u Washington Postu, 16 juli 1995.


    Negde izmedju arhive loshih ideja, zajedno sa Staljinizmom i McRibsom nalazi se Yugo. To je automobil koji izgleda kao da je baziran na necijem crtezu nalepljenom na vratima frizidera. Grub, klimav i neudoban, Yugo je izbacen na Americhko trziste kao osetljiv i pristupacan nacin transporta, ali se do pocetka 90-tih pokazao kao promasaj. Nazalost ta ruzna mala kola nisu bila biorazgradljiva pa hiljade Yugica i dalje postoji na smetlistima i garazama svuda po zemlji. Kada je Kevin O?Callaghan nedavno odlucio da kupi gomilu ? ''Yugici trazeni: Zivi ili Mrtvi'' pisalo je u njegovom oglasu ? zasuli su ga pozivi. Gledajuci da nitko ne zeli Yugica zasto ih je O?Callaghan zelio vise od 30? On je umetnik naravno. Smesan umetnik, profesor trodimenzijalnog dizajna na univerzitetu vizualnih umetnosti u Njujorku i upravnik ?Sledeci Yugo? ? izloba prikazana na Union trgu. O?Callaghan je pozvao svoje sadasnje i prijasnje studente da predstave nove nacine kako iskoristiti stare Yugice. Dvadesetosam njegovih sticenika je uspelo u tome, pokrivajuci samo vlastite troskove. Bivsi Yugici iz bivse Jugoslavije su popunili veliku halu i hodnike velicanstvene zeleznicke stanice u raznim smesnim izgledima; kamin, tus kabina, postanski sanducic, upaljac, klavir? Koncept je malo nejasan za odrasle koji su prolazili stanicom. ''Sto, zar prodajete kola?'' pitao je neko. Ali deca su ukapirala odma, trceci od jednog do drugog. Deca su razumela sve sto su kola predstavljala osim onog natpisa ''Ne diraj!'' Decija masta je neogranicena ? na to se misli kad se kaze da su umetnici kao deca. Odrasla osoba gleda u Yugica i vidi bedna kola. Umetnik Joe Vitale pogleda u Yugica ''I odma sam zakljucio da sve sto treba da uradim je da prilepim nos za staklo i imacu lice poput onog sa Uskrsnjeg otoka''. Piera Digiulo, koja predaje umetnost u Njudzerziju, prihvatila je Yugo izazov i sela za kuhinjski stol da razmislja. Njena ideja ? da preobrazi kola u toster, sa svetlecim crvenim kalemom i ogromnim parchetom hleba kako viri kroz krov ? je jednostavno iskocila.

    sa engleskog prevela ja, stoga nema zamerki

  2. #2

Slične teme

  1. YUGO vicevi
    Autor Muckota u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 21.01.2010, 20:12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •