Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 51
  1. #1

    Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Ideja pravde se u mnogo čemu temelji na ideji boga.Uostalom,pre zakona kakvim ih danas poznajemo,postojali su ''božji zakoni''.U Starom Zavetu bog je Mojsiju predao 10 zapovesti i one su,pretpostavlja se,od tog doba temelj pravde,merilo svakom postupku.
    Međutim,ljudi su od tog doba često sumnjali u boga.Prvo u njegovu dobroćudnost i pravednost,a zatim tu negde od 18 veka su počeli i da opovrgavaju njegovo postojanje.U 20-om veku smo došli i do definitivnog opovrgavanja božje moći i postojanja uspostavljanjem društvenih uređenja koja su ''izbacila ''boga.(SSSR,Kina itd.)Postojala su i društva koja su i zvanično bila ateistička.(primer-Albanija)
    Dakle,moje pitanje se svodi na sledeće:da li može postojati pravda bez postojanja boga?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Pravda je relativan pojam. Postoji licna i kolektivna pravda.
    Kako sam shvatio pitanje se ne bavi time vec se pita da li postoji ``sudbinska`` pravda, kao mera zla i dobroga u coveku.
    Licno ne vidim Boziju pravdu, cak naprotiv, da verujem u postojanje Boga, morao bi bas da osetim njegovu pravdu. Kako vidim, nepravda (ona sudbinska) deluje i na vernike i na nevernike i ne vidim tu neko izuzece.
    Poruku je izmenio biterlemon, 01.09.2008 u 05:20
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Наравно, правда као појам постоји и без Бога. Само се без Бога улази у проблем самог смисла правде.

    На пример: ако нема Бога, нема ни крајње награде за праведнике (вјечан живот), стога се онда нећу поводити тиме шта је праведно а шта не, него шта је боље за мене.

    Правда без Бога је као кућа без крова. Имаш је а не служи ти ничему

  4. #4

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Religija sigurno jeste u tom smislu imala veliku istorijsku ulogu, jer je u kolektivnu podsvest duboko ukorenjena razlika izmedju dobra i zla, bar kada se radi o osnovnim zivotnim principima. Ne bih temu sirila na to gde je i tu sve dolazilo do zastranjivanja, jer mnogi su veliki gresi pocinjeni, a cine se i danas bas u ime vere.
    Ali definitivno postoji i zemaljska pravda, a to je zakonodavni sistem koji ipak efikasnije od bozanske ruke kaznjava prestupnike. Nisam sigurna da li ce covek koji utaji porez ili opljacka trafiku otici u pakao, ali mislim da je jako dobro sto ce i u ovom zivotu dobiti po prstima.
    Vrag odneo šnalu...

  5. #5

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Naravno da pravda postoji...ali je veliko pitanje da li moze opstati...i zbog ljudi,i zbog zakona....zemaljski zakon i pravda nikako ne mogu biti isto....i car Neron je,po zakonu,imao sva prava da baci Hriscane lavovima,ali da li je to bilo pravedno?!....da li je pravda,u savremeno doba,da za gram podmetnute marihuane u Singapuru izgubite glavu.?..da li je kod nas pravda kada zakon izbaci krivicno delo pljacke kulturnog blaga kada ona dozivljava eskpanziju?....da loi je pravda kada za satanisticki masakr dobijete lecenje u bolnici,a za ukradene patike zatvor?

  6. #6

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Dakle,moje pitanje se svodi na sledeće:da li može postojati pravda bez postojanja boga?
    Zavisi koga pitaš .Postoji,al kako i sama verujem u Boga,toj pravdi dajem prednost.

    Ne ulazeći u tuđa mišljenja,šta je pravedno ili ne,jer smo i mi,individualne ličnosti, mislim,da pravda (zemaljska),postoji onoliko koliko je,ko ima u svojoj savesti.

  7. #7

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Naravno da pravda postoji...ali je veliko pitanje da li moze opstati...i zbog ljudi,i zbog zakona....zemaljski zakon i pravda nikako ne mogu biti isto....i car Neron je,po zakonu,imao sva prava da baci Hriscane lavovima,ali da li je to bilo pravedno?!....da li je pravda,u savremeno doba,da za gram podmetnute marihuane u Singapuru izgubite glavu.?..da li je kod nas pravda kada zakon izbaci krivicno delo pljacke kulturnog blaga kada ona dozivljava eskpanziju?....da loi je pravda kada za satanisticki masakr dobijete lecenje u bolnici,a za ukradene patike zatvor?
    Po mom licnom osecaju, naravno da ne. Ali upravo se radi o subjektivnoj proceni pojedinca i osecaju koji evidentno postoji u svakom od nas, bez obzira da li se zasniva na religioznosti ili ne. Hocu da kazem da svi mi imamo u sebi taj mali mehanizam cije funkcionisanje osetimo kad se suocimo sa takvom dilemom, a da li su nam parametri isti to zavisi od vaspitanja, od obrazovanja, od sirine svesti da se suprotstavimo obicajima zajednice ili potrebi da ih postujemo, i naravno od licnog iskustva.
    U tom smislu se moze zameriti i bozanskoj i zemaljskoj pravdi. U pitanju je neka vrsta romanticne tolerancije vec u skladu s tim da li Bog zaista vidi sve, sve zna i pravedan je po zaslugama, kao i da li kakav korumpirani predstavnik zakonodavstva iz interesa vrluda po pravdi. Cak i da su uvek u pitanju iskljucivo dobre namere, nikad arsini pravednosti ne mogu biti isti za sve, ali cinjenica je i ta da se ono sto je pravda za mnoge vernike moze podudariti i sa ateistickim osecajem za pravdu. Tako da ne mislim da je religija nuzno vezana za procenu onoga sta je valjano i pravedno, a sta ne.
    Vrag odneo šnalu...

  8. #8

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Да ли без Бога, вере, неког система... али не може. Данас је јако модерно за било какав морал или правду рећи: "А ко је то одлучио да је то исправно/погрешно".
    Без система моралних правила, нема ни морала ни правде. Ако се све препусти људској доброј вољи, све зависи од субјективног погледа на ствари. А он је такав да увек себи опрашта и све своје поступке оправдава и рационализује.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  9. #9

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Да ли без Бога, вере, неког система... али не може. Данас је јако модерно за било какав морал или правду рећи: "А ко је то одлучио да је то исправно/погрешно".
    Без система моралних правила, нема ни морала ни правде. Ако се све препусти људској доброј вољи, све зависи од субјективног погледа на ствари. А он је такав да увек себи опрашта и све своје поступке оправдава и рационализује.
    Mozda jeste moderno, ali i najmoderniji idu u zatvor ako zesce zabrljaju, i moj glas tu ide za zemaljsku pravdu.
    Mada, sada cu ipak iskoraciti i iz te teze, pa cu reci da je jako dobro sto su kroz istoriju postojali i pojedinci koji su mislili van "sistema", pa su na osnovu tih zalaganja i zrtvi izrodjene neke nove pravde. Da nije tih pobuna mozda bi jos uvek i Neronova procena pravednosti bila validna, ili Staljinova, ili mozda ja kao zena jos uvek ne bih imala pravo glasa... Disidenti nisu uvek monstrumi, lopovi i ubice, neki su i vizionari.
    Svakako je dobro da sistemi i opsta pravila postoje, ali je najbolje to sto su oni ipak "zivi" i podlozni promenama. I zaista bih od sveg srca volela da sve pravednike ceka raj, ali mislim da ni ovaj zivot ne smemo provesti skrstenih ruku ako se suocimo s nepravdom. Zato podrzavam ljudsku angazovanost u tom smislu.
    Vrag odneo šnalu...

  10. #10

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Mozda jeste moderno, ali i najmoderniji idu u zatvor ako zesce zabrljaju, i moj glas tu ide za zemaljsku pravdu.
    Mada, sada cu ipak iskoraciti i iz te teze, pa cu reci da je jako dobro sto su kroz istoriju postojali i pojedinci koji su mislili van "sistema", pa su na osnovu tih zalaganja i zrtvi izrodjene neke nove pravde. Da nije tih pobuna mozda bi jos uvek i Neronova procena pravednosti bila validna, ili Staljinova, ili mozda ja kao zena jos uvek ne bih imala pravo glasa... Disidenti nisu uvek monstrumi, lopovi i ubice, neki su i vizionari.
    Svakako je dobro da sistemi i opsta pravila postoje, ali je najbolje to sto su oni ipak "zivi" i podlozni promenama. I zaista bih od sveg srca volela da sve pravednike ceka raj, ali mislim da ni ovaj zivot ne smemo provesti skrstenih ruku ako se suocimo s nepravdom. Zato podrzavam ljudsku angazovanost u tom smislu.
    Слажем се да тај систем треба да буде подложан провери и променама. Али што је пуно пуно је. А пуно је баш ово: све се доводи у питање, све што ми одговара је у реду, свака жеља постаје право, све што се уради се објасни и оправда...
    Наравно да су дисиденти у екстремно тоталитарним и антиљудским друштвима позитивна појава. Али постоји и други крај батине.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  11. #11

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Слажем се да тај систем треба да буде подложан провери и променама. Али што је пуно пуно је. А пуно је баш ово: све се доводи у питање, све што ми одговара је у реду, свака жеља постаје право, све што се уради се објасни и оправда...
    Наравно да су дисиденти у екстремно тоталитарним и антиљудским друштвима позитивна појава. Али постоји и други крај батине.
    Da li pri tom mislis na onu cuvenu batinu koja je iz raja izasla? Ili iskljucivo na tu da se drugi kraj moze okrenuti tako da "sistem" dobije po ledjima? To "ali" me je dovelo u nedoumicu.
    Ne mislim da su disidenti korisni samo u ekstremnim okolnostima, mislim i na naizgled vrlo sitne okolnosti, koje u realnom zivotu mogu biti od velike vaznosti. Da ne odmicemo od teme koja podrazumeva analizu postojanja pravde u odnosu na religiju, bas bih te neekstremne situacije uzela kao primer. Nije mi poznato da u crkvenim zakonicima postoje resenja kad je u pitanju zastita zivotinja recimo, ili prava potrosaca. A mislim da je mnogo dobro da se te nepravde uzmu u obzir i resavaju. Ne mora neko biti Ce Gevara da bi se zalozio za neke promene, niti mora obavezno ginuti zbog njih, vazno je da u sistemu kakav god da je postoji ziva misao koja stvari pokrece napred i priblizava ih sto je moguce vise potrebama savremenog zivota.
    Vrag odneo šnalu...

  12. #12

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    swaka stwar koja nam se dogodi je usstwari Bozje djelo,od Njega se ne moze pobjeci,uwjek je tu,da ne bi filoz.prawda bez Boga ne moze!

  13. #13

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Da li pri tom mislis na onu cuvenu batinu koja je iz raja izasla? Ili iskljucivo na tu da se drugi kraj moze okrenuti tako da "sistem" dobije po ledjima? To "ali" me je dovelo u nedoumicu.
    Само кажем да дисиденти могу бити и штетни. Рецимо данас у Србији, дисиденти су борци за права хомосексуалаца, "боркиње за људска права" које се убише од пљувања и чињења зла свом народу, борци против национализма... сви они који уствари слабе и кваре друштво.

    Ne mislim da su disidenti korisni samo u ekstremnim okolnostima, mislim i na naizgled vrlo sitne okolnosti, koje u realnom zivotu mogu biti od velike vaznosti. Da ne odmicemo od teme koja podrazumeva analizu postojanja pravde u odnosu na religiju, bas bih te neekstremne situacije uzela kao primer. Nije mi poznato da u crkvenim zakonicima postoje resenja kad je u pitanju zastita zivotinja recimo, ili prava potrosaca. A mislim da je mnogo dobro da se te nepravde uzmu u obzir i resavaju. Ne mora neko biti Ce Gevara da bi se zalozio za neke promene, niti mora obavezno ginuti zbog njih, vazno je da u sistemu kakav god da je postoji ziva misao koja stvari pokrece napred i priblizava ih sto je moguce vise potrebama savremenog zivota.
    Не ради се о томе постоји ли у канонима или у Светом писму правило о заштити потрошача. Колико сам схватио, ради се о томе може ли се ишта сматрати неправедним, неморалним... ако нема неке веће силе, неког већег система који уређује барем основе. Или је све могуће препустити људима и њиховом "осећају за добро и исправно".
    Корисни су наравно они који доприносе ситним и крупним поправкама система, морала... али ако нема неког већег система, онда нема ни самокритике, ни самоосуде, или их има јако мало. Чак постоје и верници који су у стању све своје поступке да подведу под религију и оправдају, спин докторингом што би рекле наше колеге Енглези. Нема правила, нема објективне истине, нема моралних апсолута... постоји само то колико си вешт на речима да оправдаш своје поступке. Ако те случајно неко негде пита за њих.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  14. #14

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    -Ne.
    Tresnem, npr., nekoga mocugom a nigde nikog, ili je to uradio neko drugi a lazni svedok okrivi mene.

  15. #15

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Citat egzotic kaže: Pogledaj poruku
    swaka stwar koja nam se dogodi je usstwari Bozje djelo,od Njega se ne moze pobjeci,uwjek je tu,da ne bi filoz.prawda bez Boga ne moze!
    Svakako necu ulaziti ni u ciji izbor da bude vernik ili ne, ali cu se uvek boriti da se svako misljenje cuje i uvazi. Teze koje iskljucuju drugu stranu su dogmaticne, i kao takve ne trpe raspravu i "filozofiranje". Ali ja ipak volim da "filozofiram", i mislim da je svaka rasprava kvalitetna dokle god ima argumenta za nju.

    yossarian: Само кажем да дисиденти могу бити и штетни. Рецимо данас у Србији, дисиденти су борци за права хомосексуалаца, "боркиње за људска права" које се убише од пљувања и чињења зла свом народу, борци против национализма... сви они који уствари слабе и кваре друштво.
    Eto, to je tvoje misljenje i ja s njim mogu da se slozim ili ne. Samo ipak ne znam sta je tu tacno ono sto bi se nazvalo nepravdom. Njihovo je da traze svoja prava i po meni je pravedno da im se to omoguci. To je po meni sustina pravde... ziveti najpribliznije svojim unutrasnjim potrebama i dopustiti drugima da isto tako zive. Ako se neko u tom lancu oseca ugrozenim, svakako treba da preduzme nesto u vezi sa tim. Idealno drustvo ne postoji, jer svako od nas ima drugaciju percepciju. Tu dolazi u pitanje nivo tolerancije koja nam svima pada u zadatak.
    Vrag odneo šnalu...

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Pomagajte ko Boga vas molim
    Autor NickPA u forumu Softverski problemi
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 27.04.2017, 21:54
  2. S verom u Boga, za kralja i otadzbinu...
    Autor love hunter u forumu Politika
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 11.05.2010, 12:35
  3. Fizicka evidencija/dokaz postojanja Boga
    Autor DzuPiter u forumu Religija
    Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 30.12.2008, 12:32
  4. A da smo za boga odabrali ženu?..
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 24.12.2008, 00:40

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •