Da li može postojati pravda bez postojanja Boga? - Strana 3
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 51
  1. #31

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Nikada boga ne poistovećujem sa nekim određenim likom.Za mene imenica bog nema isti smisao kao što je ima jedno,bilo koje,vlastito ime.Vlastito ime spajam sa jednim licem.Ono pripada tom licu.Zato vlastite imenice pišem velikim slovom(pisala bih ih i da to nije tako određeno pravopisom).Međutim,kada kažem ''bog'' nemam nikakvo ''lice'' pred sobom.Ne mogu da ga poistovetim sa nekim oblikom,ili glasom.Zato tu reč pišem malim slovom.Uz svo poštovanje prava drugih da istu reč pišu velikim početnim slovom.
    Uostalom ,ima naroda koji uopšte ne izgovaraju ime boga.Šta ćemo sa njima?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #32

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja boga?

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Aha, znaci Izrael nije bio dobar, pa je dobio vaspitnu, a ima li i jedna koja je danas u dobrim odnosima sa Bogom, pa da se na nju ugledamo?
    Na žalost ne! A neće ni biti dok god se po školama deca uče darvinizmu, velikom prasku i ostalim glupostima...

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Cek, ovde sam se pogubila, ne znam sta je bolje kad je Bog ispred ili kad mu ljudi okrenu ledja... Nekako mi strasno, kako god okrenes...
    Da, znam da je konfuzno za ljude koji nisu informisani i ne znaju ništa o Bogu--->davaocu života, Tvorcu univerzuma i ove planete po kojoj hodamo...

    Naslov teme glasi : "Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?"

    Dakle ovde su ključna dva pojma: "pravda" i "Bog" ! Da bi mogli ispravno da komentarišemo na temu, moramo prvo definisati šta je to "pravda" i isto tako šta je ili ko je "Bog" ! Večina 'komentatora' pojma nema šta se misli kada kažemo "pravda" a još manje zna kada je reč o Bogu ! Tako smo i došli do komentara tipa: 'ministarstvo pravde' ... itd....

    Dakle, šta je pravda?
    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Ali to sto svaka zemlja danas ima Ministarstvo pravde, odnosi se upravo na termin koji je usko vezan za ono sto pricamo, zar ne?
    Hocu da kazem da zemaljska pravda postoji, postoji citav organizacioni i izvrsni sistem baziran na cinjenici da o pravdi ljudi odlucuju i da je sprovode rukovodeci se zakonima. Da li je, i koliko, taj sistem efikasan, to jeste pitanje za raspravu, ali ako ostanemo u okviru ove teme, mislim da je to naprosto cinjenicno stanje.
    Ok...delimično se slažem! Ali...postavlja se sasvim logično pitanje: koja su to dela kažnjiva po ovozemajskim zakonima, a sve u cilju zadovoljenja pravde? Ako čovek ukrade, ubije i prebije nekog, biva kažnjen po dzepu ili ide u zatvor! I to je ok...ali šta da radimo na primer ako muž prevari svoju ženu učinivši preljubu, i tako je povredi nanoseći joj nepravdu? Gde ona da traži zadovoljenje? pravdu? U koji će zatvor taj muž otići? Naravno i obrnuto, Kada žena prevari muža, gde on da traži pravdu za nanesenu bol? Koji će zakon kazniti tu ženu?
    Dalje, gde čovek da traži pravdu kada ne može sa dve diplome da nadje posao u nekoj firmi, jer su očinske, bratske, kumovske, zemljačke, bosanske i crnogorske veze jače od te njegove pišljive diplome sa prosećnom ocenom 10? gde? Gde da udovoljimo žedj za pravdom kada vidimo/gledamo kako je neko privilegovan, pa makar bio i manje stručan, da ne kažem nestručan, a samo zato jer je sin nekog tate glavonje?
    Koji to ovozemaljski zakon zabranjuje i kažnjava ne poštovanje roditelja? Kada dete odbaci i ne gleda na roditelja svog u starosti, jer mu je mrsko i nema vremena!
    Koji to zakon kažnjava momka ili devojku jer nisu ustali kada je starija žena ušla u autobus, da sedne?
    Gde da tražimo pravdu kada nas brat ili prijatelj slaže, izneveri i povredi? itd...itd...

    Dakle pravda i zadovoljenje iste, je mnogo širi pojam u odnosu na : "ministarstvo pravde" !

    Ko je Bog?
    Nikada boga ne poistovećujem sa nekim određenim likom.Za mene imenica bog nema isti smisao kao što je ima jedno,bilo koje,vlastito ime.Vlastito ime spajam sa jednim licem.Ono pripada tom licu.Zato vlastite imenice pišem velikim slovom(pisala bih ih i da to nije tako određeno pravopisom).Međutim,kada kažem ''bog'' nemam nikakvo ''lice'' pred sobom.Ne mogu da ga poistovetim sa nekim oblikom,ili glasom.Zato tu reč pišem malim slovom.Uz svo poštovanje prava drugih da istu reč pišu velikim početnim slovom.
    Ovo je tipičan primer ne poznavanja Boga! Odnosno Šta je i ko je Bog! Samo neko ko je neupućen i ne informisan, pa u svome ne znanju, može da napiše ovako nešto!
    Ahh...svoje ime pišemo velikim slovom, a Božije malim!? Šta smo mi? Veći i važniji od samog Boga? Od onoga koji nas je stvorio?
    Eto još jedan u nizu primera zašto ljudski rod srlja, brzinom svetlosti, u provaliju i ka samouništenju!
    Ja ovde neću govoriti o tome šta je i ko je Bog. Ako nekoga interesuje, neka poseti forum "religija" pa neka se informiše za početak....

    Dakle...Zadovoljenje pravde ne može biti bez prihvatanja Boga kao konačnog sudije, koji će suditi pravedno i "svakome po delima svojim" ... A mi obični grešnici treba da se naučimo praštanju i opraštanju kada nam drugi nanesu nepravdu i kada nas povrede...u molitvi "Oče naš" se kaže: "Oprosti nam grehe naše, kao što mi opraštamo dužnicima našim" ....
    Poruku je izmenio ser_gogsy, 16.09.2008 u 09:14 Razlog: slovo

  3. #33

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Bez namere da polemišem o ovom složenom pitanju izneću svoje skromno i subjektivno mišljenje.

    Uveren sam da pravda bez Boga ne može postojati. Bog je počelo svega, pa i pravde. To je potpuno jasno.

    Mislim da problemi oko shvatanja pravde počinju u nama samima, dakle ljudima, jer mi smo slabi, nesavršeni i podložni i drugim uticajima, a ne samo onima koji dolaze od Boga.

    Definisanje pravde na način kokao to ljudi čine, nije baš nebitno, ali nije suština pravde. Pravdu obično shvatamo kao uži deo morala, što, čini mi se ima smisla, ako pri tome mislimo na jedan od fenomenoloških izraza Boga samoga. Često naše mišljenje o pravdi i nema neke veze sa pravdom, jer mi to naše shvatanje formiramo sa subjektivnim pečatom koji polazi obično od samo naših, dakle subjektivnih interesa, koji ne moraju uvek biti i pravedni u najširem, dakle božanskom smislu.

    Hoću da kažem da i pored naših mogućnosti saznanja, apstrahovanja i mišljenja, ponekad nismo u stanju da shvatimo pravdu na najbolji način, jer nije pravedno ono što mi mislimo, već je pravda ono čime nas Bog dariva, pošto je pravda prevashodno dar Božiji...

    Kako doći do shvatanja pravde i kada ona postaje i naša pravda? Najvažniji način je da verujemo. Verom, verom i samo verom u Boga pravednog, kroz njegovog sina jednorodnoga Isusa Hrista. Vera je važnija i od naših dela, jer kada dostignemo stepen čvrste vere tada možemo shvatiti i zašto stradamo, i naše uspehe, i naše poraze, pa i sam i suštinski značaj pravde...

    Naravno, ovo je samo moje lično, dakle ljudsko i nesavršeno mišljenje i ono uopšte me nora biti ispravno...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  4. #34

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Bog ili kako ga ja zowem 'bradonja' je tworac swih nasih djelatnosti ,generalno,tako da bez njega prawde i nema

  5. #35

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Ideja boga je i nastala da bi se na zemlji uspostavilo osecanje za dobro i lose, izmedju ostalog, pa u to spada i pravda.
    Naravno da moze da postoji pravda bez boga, svaka idividua treba da spozna pravdu i da je primenjuje u svim velikim i malim stvarima koje cine zivot...i onda nam nece biti potreban bog da bi prvda postojala...za sada je bog jos uvek potreban nekim individuama, a nekim ne....
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  6. #36

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Dakle...Zadovoljenje pravde ne može biti bez prihvatanja Boga kao konačnog sudije, koji će suditi pravedno i "svakome po delima svojim" ... A mi obični grešnici treba da se naučimo praštanju i opraštanju kada nam drugi nanesu nepravdu i kada nas povrede...u molitvi "Oče naš" se kaže: "Oprosti nam grehe naše, kao što mi opraštamo dužnicima našim" ....
    lol bre

    Otkud to da je ne može biti?Ko to kaže,vidi,ja opraštam konstantno ljudima razne stvari(ali ih ne zaboravljam)...ista je situacija i od strane drugih prema meni,tako da oče naš samo naglašava očito...

    Što se tiče postojanja ''pravde'',to je relativna stvar,jer nekome je pravda ''oko za oko,zub za zub'',a nekome i nije,mada u suštini svi mi težimo ka revanšizmu kako bi postigli ''pravdu''...pa i sam Bog na svom strašnom sudu(gorećeš u paklu!!!)

    Dakle pravda može postojati i bez postojanja Boga,jedini problem je u tome što među nama postoje oni koji su nemoćni i uplašeni,pa im Bog dobro dođe da nahrane svoju sujetu i nakače sebi neki osećaj važnosti,jer su previše slabi da preduzmu nešto po nekim pitanjima u svojim životima,te ''Bog vidi sve''...

    Ovo je pogotovo bilo prisutno u dalekoj istoriji,dok ljudi nisu znali da objasne neke stvari ičim osim višom silom-koliko je bilo samo božanstava koja su izazivala gromove i sl. stvari u plemenskim zajednicama...
    Po narodnom predanju i sv. Ilija baca gromove,zar ne?

    Napretkom nauke i tehnologije,mnoge stvari su izašle na videlo(ovde mislim konkretno na istoriju,iz koje može puno toga da se izvuče...),a mnoge stvari su isto tako i objašnjene,ili smo na dobrom putu da ih objasnimo(sad što i kako,pogledajmo istoriju).

    Takođe napredak donosi i proširenje čovekove svesti i proširuje mu poglede,pa samim tim i pojam ''pravda'' počinje da gubi važnost i smisao,jer je pravda u principu relativna stvar,tačnije šta neko smatra pravdom drugi ne smatra...a samim tim i moramo da dođemo do zaključka da ''pravda'' nit je kad postojala,nit će postojati,već se javlja kao nusprodukt čovekovih uverenja(da ne dužim priču o faktorima koji su uticali na pojam pravda)...

    Ono što treba da se zapitamo jeste šta je to pravda za nas(ovim mislim na nas same,a ne na zakone država i religije,i shvatićemoda da tako nešto uopšte ne postoji jer mnoge stvari i nisu tako pravedne kad malo mućnemo glavom,zar ne?)

  7. #37

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Ideja pravde se u mnogo čemu temelji na ideji boga.Uostalom,pre zakona kakvim ih danas poznajemo,postojali su ''božji zakoni''.U Starom Zavetu bog je Mojsiju predao 10 zapovesti i one su,pretpostavlja se,od tog doba temelj pravde,merilo svakom postupku.
    Međutim,ljudi su od tog doba često sumnjali u boga.Prvo u njegovu dobroćudnost i pravednost,a zatim tu negde od 18 veka su počeli i da opovrgavaju njegovo postojanje.U 20-om veku smo došli i do definitivnog opovrgavanja božje moći i postojanja uspostavljanjem društvenih uređenja koja su ''izbacila ''boga.(SSSR,Kina itd.)Postojala su i društva koja su i zvanično bila ateistička.(primer-Albanija)
    Dakle,moje pitanje se svodi na sledeće:da li može postojati pravda bez postojanja boga?
    'Pravda' je samo rec a Bog je rec (Jovan 1:1), znaci da je Bog sinonim za pravdu.
    Znaci da pravda nemoze postojati bez Boga. Bas kao i sloboda.

    jewpiter

    Citat egzotic kaže: Pogledaj poruku
    Bog ili kako ga ja zowem 'bradonja' je tworac swih nasih djelatnosti ,generalno,tako da bez njega prawde i nema
    Bravo egzotic. U filmu "Love Guru" Mike Myers kaze " To know something is Good,
    to do something is God. "
    Znaci zasluga za sve ono sto je stvoreno/kreirano/uradjeno ide Bogu.
    Mi smo samo alat koji nesto radi.

    jewpiter
    Poruku je izmenio Goga, 29.11.2008 u 00:28 Razlog: uzastopni postovi

  8. #38

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    'Pravda' je samo rec a Bog je rec (Jovan 1:1), znaci da je Bog sinonim za pravdu.
    Znaci da pravda nemoze postojati bez Boga. Bas kao i sloboda.

    jewpiter
    Dobro, Džupiteru, a što je reč "Bog" nešto više od reči, pa u tu reč treba verovati, a ostale reči su kao fuj i besmislene?
    Mislim, može se marginalizovati sve. Možemo kazati da si ti, ili da je koji god Mike Myers u pravu, ali šta bi to značilo?
    Bog je tvorac reči, a u reči je besmisleno verovati jer su sve laž???
    Čemu, pobogu , toliki tvoriteljski trud za ništa?
    Ja se izvinjavam što na ovoj temi reagujem u vezi s tim, ali kako je ova teza sad već raspostranjena po celom odeljku za filozofiju, nekako mi nije važno ni gde bi bilo priličnije da reagujem na nju. Eto, sad mi je prispelo...
    No, ako od Boga polazi pravda i ne može je biti bez njega, što onda ne bi verovali u fukcionalnost i smislenost tih ideja koje nam je sam Bog utuvio u glavu podarivši nam reči, kako kažeš?
    Ako idemo kroz sinonimsku igru da je "pravda" reč, da je "Bog" reč, pa da zato pravda ne može postojati bez Boga, onda se valjda može ići i u obrnutom pravcu, pa onda reč "Bog", može biti jednako istina ili jednako laž, kao i drugi sinonimi te iste reči, zar ne?
    Koja bi potvrda za to mogla biti, osim da ti i Mike želite da verujete da je tako kako kažete?
    Eto, meni ne treba guru da mi objasni da je ono što mislim i osećam bilo laž, bilo istina. Gur(u)am se nekako sama i kroz svoju svest i kroz svoju savest. I verujem da zemaljska pravda ima svoje, na žalost ne uvek dovoljno efikasne načine da se ljudska zastranjivanja sankcionišu, ali ih ima. I polažem nadu u njih, a i plaćam porez. Volijem ja što se ubice libe da ubijaju, a lopovi da kradu, iz straha od toga da će koliko sutra u zatvor, nego što bi se toga ustručavali plašeći se Božje kazne posle smrti.

    @Uprolazu
    Jeste pravda relativan pojam. I bilo bi sjajno da je rasprava pošla u tom pravcu.. Možda i hoće, samo još da se dogovorimo da li ćemo o njoj pričati kao Zemljani, ili oni koji su odnekud stigli, ili oni koje čeka neki drugi, bolji svet, pa u ovom životu ne nalaze razlog da sumnjaju...
    Vrag odneo šnalu...

  9. #39

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Pošto ne verujem u istog,a i da verujem sumnjam da bi odgovor mogao biti drugačiji,i pravda i nepravda već postoje,a ne znam da li da se pitam da li je išta postojalo pre nego je neko samu reč Bog stvorio...Stvorio je verovatno iz interesa,da je i sam Bog stvorio istu ako poverujem da postoji,pa tako se uz Božiju pomoć ili bez iste i danas i pravda i nepravda dele po aršinima koji nisu dvostruki,već koliko ljudskih duša toliko i aršina po pitanju šta je pravda,a šta nepravda...

    Bogom se manipuliše kako bi ljudi vladali drugim ljudima...države ne bi opstale onda kada su nastajale kao uređena društva da nije Bog korišćen uz ostale mere prevencije i represije...

    Pravda bez Boga postoji u svakom od nas kao i nepravda...najviše 'grešnih' veruje u pravdu koja dolazi od Boga,jer od njih samih da dolazi svest o pravednom ne bi bili grešni ili nepravedni ikom i ikada...s'rem već,dekoncentrisan sam danas...

  10. #40

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Citat Uprolazu kaže: Pogledaj poruku
    l
    Što se tiče postojanja ''pravde'',to je relativna stvar,jer nekome je pravda ''oko za oko,zub za zub'',a nekome i nije,mada u suštini svi mi težimo ka revanšizmu kako bi postigli ''pravdu''...pa i sam Bog na svom strašnom sudu(gorećeš u paklu!!!)
    Jedini istinski delilac pravde u životu, može biti samo Onaj, koji je taj život stvorio, udahnuo, i po zakonima životnim - uobličio.....

    "Oko za oko i zub za zub", je izmanipulisan i izvrnut zakon, odnosno njegovo značenje - od strane bezbožnika...koji su izvrtali i mnoge druge stvari....
    Samo onaj koji pažljivo čita i proučava bibliju, videće da se taj zakon odnosi na državu u kojoj je Bog car! Samo Bog sudi po principu "oko za oko i zub za zub" !
    Ali manipulatori i bezbožnici izvrću i manipulišu svim sredstvima...da bi stigli do cilja i njihovog boga-> sotone.....
    Kada je došlo do pobune, i čovek se odrekao Boga, zakon-> "oko za oko i zub za zub", prelazi u zakon-> "kada te neko udari po jednom obrazu, okreni mu i drugi" ....
    Zašto?
    Pa zato jer u državi u kojoj Bog nije car, vlada sotona i njegovi sledbenici - demoni - koji nagovaraju čoveka da sudi po principu "oko za oko..." jer tako postaju njegovo vlasništvo....
    A Isus kaže --> Ne upadaj u zamku, budi hladne glave, bistrog uma i čistog srca...."okreni drugi obraz" i oteraj sotonu od sebe.....Drugim rečima-->istrpi, do konačne bitke---> Kada će Bog opet biti Car...U novom Carstvu Božijem!!!

    I zbog toga su ovi zakoni, mač sa dve oštrice....O koji se mnogi poseku....

    DžuPiter kaže:
    Mi smo samo alat koji nesto radi.
    Nismo mi nikakav alat!
    I jedan ljudski život je bitniji Bogu od svih zvezda, planeta, i svemira....Jer Bog nije stvorio čoveka zbog svemira, nego svemir zbog čoveka....

    Ali to što je taj čovek odabrao put otpadništva...to je druga priča....

  11. #41

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Pravda bez Boga?

    Pravda je pojam koji opisuje situaciju u kojoj svaki pojedinac "dobija ono sto zasluzuje" i, kao takva, nikada ne moze u punoj meri biti dostignuta, jer svaki covek ima svoje poimanje onoga sto je pravedno u odredjenoj situaciji.

    Ljudi se vekovima pokusavaju pribliziti ostvarenju pravde za svakoga, i u tom cilju je stvoren pravni sistem. On pruza utisak ostvarenja pravde, iako smo svi svesni da to nije uvek tako. Zato treba nastaviti napore na uoblicavanju tog sistema.

    Ja u tu pravdu, ovozemaljsku, verujem. Bozju ulogu u njenom ostvarivanju ne vidim, iako dopustam da je nekim drugim ljudima mnogo lakse da osecaj pravde ili nepravde pripisuju nekom visem bicu.


  12. #42

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Citat morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Pravda bez Boga?

    Pravda je pojam koji opisuje situaciju u kojoj svaki pojedinac "dobija ono sto zasluzuje" i, kao takva, nikada ne moze u punoj meri biti dostignuta, jer svaki covek ima svoje poimanje onoga sto je pravedno u odredjenoj situaciji.
    U ovoj odredjenoj situaciji, tvoje licno verovanje ti "govori" kako svaki pojedinac "dobija ono sto zasluzuje".
    Kako moze zivot da bude zasluzen, kada smo ga dobili pre nego sto smo bilo sta uradili ?
    Kako to da je mnogima oduzet zivot a da nikom nisu naneli nikakvo zlo, kao recimo mala deca ?
    Jel' za tebe dete nije "pojedinac" ?
    Citat m kaže:
    Ljudi se vekovima pokusavaju pribliziti ostvarenju pravde za svakoga, i u tom cilju je stvoren pravni sistem. On pruza utisak ostvarenja pravde, iako smo svi svesni da to nije uvek tako. Zato treba nastaviti napore na uoblicavanju tog sistema.
    "Pravda", "sloboda", "demokratija" su nazivi tecnosti za ispiranje usta, one izvan tih tecnosti ne postoje.
    "Svi smo svesni" je naziv smehotresne olimpijade u kojoj su takmicari uspesniji
    ukoliko su smesniji.
    Citat m kaže:
    Ja u tu pravdu, ovozemaljsku, verujem. Bozju ulogu u njenom ostvarivanju ne vidim, iako dopustam da je nekim drugim ljudima mnogo lakse da osecaj pravde ili nepravde pripisuju nekom visem bicu.

    Ja jos nisam sreo osobu koja nezna da je zatvorska ili novcana kazna - istinska. Sta tu ima da se veruje ?
    Sta je "ovozemaljska pravda" jel' ona postoji medju zivotinjama ?

    Bog je rekao za takve kao sto si ti " Ja sam Gospod, i nema drugog, osim mene nema boga; opasah te, premda me ne znaš, "

    Da li roditelji odredjuju da li ce njihovo dete da se rodi zivo ili mrtvo ?

    Ti ne znas da je Bog - rec, a mozak i usta su ti puni reci ?

    jewpiter

  13. #43

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Cenim to sto si na kulturan nacin pokusao da me ubedis da nisam u pravu. u tome je svrha foruma. Medjutim, nijednim komentarom u prethodnom postu ti to nisi ucinio.

    Odgovor na tvoju prvu primedbu si sam naveo, u drugom citiranom delu. Dete jeste pojedinac. Njegova prava, kao i bilo cija druga, stiti pravni sistem kreiran od strane coveka, ne Boga. Rekoh da on nije savrsen, odgovornost za njegovo usavrsavanje je na ljudima, ne Bogu.

    Drugi deo necu da komentarisem, jer predstavlja nipodastavanje nekoliko hiljada godina istorije covecanstva.

    Biologija (priroda) odredjuje da li ce dete biti mrtvorodjeno ili ne, ne Bog. Bog je rec, rec za koju verujem da ne oznacava nista. Ali, to je samo moje verovanje....

    Ne zelim da ulazim u prepirku. Sve gore navedeno su moji licni stavovi.

  14. #44

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Citat morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Cenim to sto si na kulturan nacin pokusao da me ubedis da nisam u pravu. u tome je svrha foruma. Medjutim, nijednim komentarom u prethodnom postu ti to nisi ucinio.
    Ja nikoga ne ubedjujem. Ja sam ti objasnio na primeru dece, koja su "pojedinci"
    da oni nicim nisu zasluzili da umru, a umiru.
    Sto tvoju "teoriju" o "svakom pojedincu koji dobija ono sto zasluzuje" cini
    laznom.
    Citat m kaže:
    Odgovor na tvoju prvu primedbu si sam naveo, u drugom citiranom delu. Dete jeste pojedinac. Njegova prava, kao i bilo cija druga, stiti pravni sistem kreiran od strane coveka, ne Boga. Rekoh da on nije savrsen, odgovornost za njegovo usavrsavanje je na ljudima, ne Bogu.
    Koji pravni sistem stiti dete od ubice, elementarne nepogode ili
    divlje zivotinje ?
    Ako hoces da kreiras neko svoje misljenje o zivotu, moras da ga aplikujes na
    svaki oblik ljudskog zivota, da bi to misljenje moglo da pije vodu realnosti
    Citat m kaže:
    Drugi deo necu da komentarisem, jer predstavlja nipodastavanje nekoliko hiljada godina istorije covecanstva.
    Ne, ja sam samo objasnio da navedene reci predstavljaju iluziju a ne
    stvarnost. Gde postoji 'pravda', 'sloboda' ili 'demokratija' ?
    Citat m kaže:
    Biologija (priroda) odredjuje da li ce dete biti mrtvorodjeno ili ne, ne Bog. Bog je rec, rec za koju verujem da ne oznacava nista. Ali, to je samo moje verovanje....
    A gde sam ja to rekao da Bog nesto odredjuje, jel' tebi ja zvucim kao
    religiozni fanatik ?
    Kako to "priroda" odredjuje da li ce dete biti rodjeno zivo ili mrtvo ?
    Citat m kaže:
    Ne zelim da ulazim u prepirku. Sve gore navedeno su moji licni stavovi.
    Ja se ne prepirem sa tobom, ja ti samo objasnjavam razliku izmedju istine
    i verovanja.
    Tvoji licni stavovi su verovanje, a ne istina, istina nije licni stav.

    jupiter

  15. #45

    Odgovor: Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?

    Citat morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Cenim to sto si na kulturan nacin pokusao da me ubedis da nisam u pravu. u tome je svrha foruma. :
    Svrha foruma je izošenje sopstvenih--> razmišljanja/saznanja/stavova, i odbrana istih....I naravno, na kulturan i civilizovan način....



    DžuPiter :
    Kako moze zivot da bude zasluzen, kada smo ga dobili pre nego sto smo bilo sta uradili ?
    Naravno, život nam je dan na poklon, i nije ničim zaslužen.

    DžuPiter :
    Kako to da je mnogima oduzet zivot a da nikom nisu naneli nikakvo zlo, kao recimo mala deca ?
    Otkud bilo ko može da zna--> ko je kakvo zlo činio, i kome?
    Čovek može na prvi pogled da izgleda ispravan i normalan/dobar....a da se iza te maske krije zloća....Samo Gospod zna ko je kakav....I zato isus govori--> "A kada činiš dobra dela, čini to tajno, jer će ti Bog tvoj platiti javno....Neka tvoja desna ruka ne zna šta čini leva...."
    Zbog toga, ništa ne mora da bude onako kako izgleda na prvi pogled....
    zašto bi se ja busao u prsa, da sam dobričina i ispravan, tebi ili bilo kome?
    Kada mi je jedino bitno pred Gospodom biti pravedan i postojan!

    Mala deca ginu i umiru zbog posledica i delovanja čoveka na planeti(već pisano o ovome)....
    Kada Bog proceni da je bolje da uzme dete k sebi i spase njegov duh, koji bi bio uništen grehom zbog grešnih i nesavesnih roditelja ili okruženja, a ne sopstvenom slobodnom voljom i izborom, On deluje tako!
    To je onaj domen Božijeg delovanja u koji ne možemo da udjemo---> "Božiji putevi nisu vaši putevi, Božije pomisli, nisu vaše pomisli"
    I zato ne treba da čačkamo, kao što ne treba da čačkamo gatanje, proricanje, tumačenje po zvezdama, prizivanje duhova, itd.....

Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Pomagajte ko Boga vas molim
    Autor NickPA u forumu Softverski problemi
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 27.04.2017, 21:54
  2. S verom u Boga, za kralja i otadzbinu...
    Autor love hunter u forumu Politika
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 11.05.2010, 12:35
  3. Fizicka evidencija/dokaz postojanja Boga
    Autor DzuPiter u forumu Religija
    Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 30.12.2008, 12:32
  4. A da smo za boga odabrali ženu?..
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 24.12.2008, 00:40

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •