Srpski naučnici u eksperimentu veka - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 40 od ukupno 40
  1. #31

    Odgovor: Srpski naučnici u eksperimentu veka

    Pa dobro pronadji mi text gde sam ja rekao/napisao da je moral čoveka niži u odnosu na neke periode u prošlosti i to zbog tehnološkog napretka??
    Nisi. Samo si rekao da moral nikada nije bio na nizzim granama i to doveo u vezu sa tehnoloshkim napretkom. Mozzda nisi naveo da je uzrochno posledichno vezano, ali da ti je generalno svaka nauka bacanje para, ako nije novo "otkrovenje Jovanovo" laHgano se mozze utvrditi pazzljivim chitanjem. Chak se tvoja averzija prema nauci i saznanju granichi sa bezobrazlukom.

    Ser...Goksy sa druge, ali i bilo koje treche, chetvrte i pete
    teme:
    ......A neće ni biti dok god se po školama deca uče darvinizmu, velikom prasku i ostalim glupostima...
    Čovek sebi (evidentno je) olakšava fizički/materijalni život raznim tehnološkim i drugim "sokoćalima", ali duhovni aspekt se uništava. Moral nikada nije bio na nižim granama, generalno gledajući.
    Generalno gledajuchi mogu se i slozziti sa tobom o moralnom stanju choveka, ali to ne bih dovodio ni u kakvu vezu sa saznanjem i danashnjim vremenom.

    Ne mogu verovati u suprotno od onoga što znam. A znam da sam od Boga nastao, a ne od bakterije, amebe, šakoperke, bubojeda...majmuna! Eto
    Znash ti ...buahahaha
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 25.09.2008 u 19:28

  2. #32

    Odgovor: Srpski naučnici u eksperimentu veka

    Majstorski iščupano iz konteksta i celokupne slike...hehe....a o suštini da i ne govorimo
    Ipak si ti "Ser Žile"

    Homo alijeni juris sat :

    Tokom dvadesetih godina ovog veka naucnici su konacno otkrili kako se u centru Sunca stvara energija. Konacno su mogli da odgovore na detinjasto pitanje “Zasto Sunce sija?” koristeci pojmove termonuklearnih reakcija. Na konferenciji na kojoj su opisivani ovi nuklearni procesi, cuvenom naucniku postavljeno je pitanje da li ce covecanstvo moci osloboditi ili koristiti energiju jezgra na Zemlji. ”Ocigledno, nikada!” bio je odgovor. Takve mogucnosti bile su ostavljene carstvu naucne fantastike. Ali ne zadugo.
    U razvijenom tehnoloskom drustvu, bitno je da je gradjanstvo svesno napredaka na granicama nauke. To pre svega vazi za demokratske zemlje gde narod bira svoju vlast. Mada su mnoge teme iz fizike crnih rupa jos uvek u carstvu naucne fantastike, mozda one tamo nece jos dugo ostati.
    Poznavanje vasione daje uzasnu moc. Razumeti tajne atoma i galaksije znaci postati slican bogovima. A mi letimo na Mesec, palimo zvezdane vatre, i jednog dana mozda cemo istrazivati crne rupe. Da li cemo te sposobnosti koristiti za dobrobit covecanstva ili za pustosenje nase planete, u potpunosti je stvar naseg slobodnog izbora. Duboki zakoni prirode nisu zli. Samo su nase namere i motivacije zlonamerne. Otuda je toliko znacajno imati obavestenu javnost. Samo sa prosvetljenim birackim telom ima cemo sansu za donosenje inteligentnih odluka.

    Avgust 1979. Vilijam Dz. Kaufman III

    VILIJAM DZEJ KAUFMAN III, priznat je po svom neobicnom umecu koje predstavljea kombinaciju naucnika, pisca i predavaca.
    Ima zvanje doktora nauka u astro fizici koje je stekao na univerzitetu u Indijani i radio kao redovni profesor fizike na Drzavnom univerzitetu u San Dijegu.
    Autor je veceg broja knjiga iz oblasti astronomije, kosmologije i relativiteta, a takodje je radio kao direktor Grifit opservatorije u Los Andjelesu i kao saradnik na istrazivanju misije Vikinga na Marsu.


    Onda?
    Da u istom kontekstu govorimo ja i Vilijam
    laHgano se mozze utvrditi pazzljivim chitanjem ... reče HLEBmaster

  3. #33

    Odgovor: Srpski naučnici u eksperimentu veka

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    [
    Onda?
    Da u istom kontekstu govorimo ja i Vilijam

    Ne. Mr. Vilijam ne naziva te stvari glupostima i besmislicama, za ochiglednu razliku od tebe. Nigde chovek nije rekao da je veliki prasak glupost, samo zato shto bi neko mogao saznanje o sushtini materije da iskoristi za neshto negativno.Chovek je samo konstatovao kakvi smo. Ti se aktivno zalazzesh za izbacivanje iz shkolskog sistema verovatno vechine onoga shto je Vilijam Kaufman uchio, predavao i pisao.

    Nishta nisam istrgao iz konteksta, vech ti pishesh o jednoj istoj stvari, ono shto ti odgovara u zavisnosti od teme i okruzzenja. Znachi na religiji - nauka je fundamentalna glupost, a na nauci - nije bash glupost, chak ti je drago shto eto saznajemo, al eto nismo mi za bash to.
    Kad ti skrene neTko pazznju na to onda chesh mi prospesh prichu da si pod naukom koja nije glupost mislio na fantomski Helijum ili mulj iz Amazona koji bi trebalo da nas preplavi, na shta bi se 99% nauchne javnosti nasmejalo. Kada ni to vishe ne mozze da prodje onda chesh da citirash nekog ozbilnog nauchnika koji pricha o stanju svesti ljudi, tvrdechi kako je ceo tvoj opus zapravo pricha o tome.

    Ali ti si Ser_(Dema)Goksy. Ochekivao je svako ko te chita, a ne resetuje se kad zatvori browser.
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 26.09.2008 u 01:57

  4. #34

    Odgovor: Srpski naučnici u eksperimentu veka

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Ne. Mr. Vilijam ne naziva te stvari glupostima i besmislicama, za ochiglednu razliku od tebe.
    Kh kh khh .... eto kakav si ti čova igraš kako tebi odgovara...hehehe...A ustvari definitivno znaš o čemu ja govorim, samo se praviš nevešt i kao homo homini lupus i nikada 2+2 ne mogu biti 4, mogu biti 5 ili 17, ali 4, to ne! kh kh....

    Ali, evo da vidimo ko je "Demagog" :

    HLEB vredja: Chak se tvoja averzija prema nauci i saznanju granichi sa bezobrazlukom.
    HLEBOVA demagogija:
    Ser...Goksy sa druge, ali i bilo koje treche, chetvrte i pete
    teme:
    ......A neće ni biti dok god se po školama deca uče darvinizmu, velikom prasku i ostalim glupostima...
    A šta neće ni biti? Zašto nisi citirao ceo text, nego samo kraj?! Odnosno, na kakvo pitanje je to bio odgovor?
    Da skratim...Danas će više autoritativnih naučnika reći da je "veliki Prasak" budalaština, od onih koji ga zagovaraju....to je činjenica a ne moja demagogija !! Dalje, da li stvarno misliš da se deca danas po školama ne uče raznoraznim glupostima i svemu/nečemu, samo ne onome što će im zaista trebati u životu? Programi su preopširni, preteški i za matore a kamoli za klince....
    Jer, ako dete učiš da je nastalo slučajno, velikim praskom iz pačijeg kosmičkog jajeta, i da ide posle svega u ništavilo, dobiješ ovo kao rezultat:

    Hronika
    naslovi :

    Određen pritvor Borisu Pavloviću
    Zatekao oca u preljubi pa mu pucao u leđa

    Nesvakidašnji epilog saobraćajne nesreće u Novom Sadu
    Pucao sebi u glavu misleći da mu je devojka mrtva

    Sin pretukao majku na smrt

    Maloletnicima izrečene kazne zbog smrti Igora Nadlukača
    Autor: Beta | 22.09.2008. - 18:18

    Porodična tragedija u Blacu
    Ubio oca hicem iz lovačke puške

    Zločin zbog mobilnog telefona
    Učenik u školi izboden nožem
    itd itd itd.....
    izvor: Blic


    HLEB izvrće: Kada ni to vishe ne mozze da prodje onda chesh da citirash nekog ozbilnog nauchnika koji pricha o stanju svesti ljudi, tvrdechi kako je ceo tvoj opus zapravo pricha o tome.
    Ja kažem: Dakle, nemam ništa protiv nauke, al' protiv načina njene primene dakako imam!
    a

    Dr Vilijam isto kaže: Da li cemo te sposobnosti koristiti za dobrobit covecanstva ili za pustosenje nase planete, u potpunosti je stvar naseg slobodnog izbora. Duboki zakoni prirode nisu zli. Samo su nase namere i motivacije zlonamerne.
    Jadni Vilijam je ovo rekao davne '79-te....Tada još nije ni mogao sanjati da će sevrni pol postati ostrvo

    Ali ajmo dalje: da se vratimo na temu...Nauka...

    Ћирковићева листа највећих научних превара


    Како је настао „човек из Пилтдауна”, неуспела трансплантација ткива са црног на белог миша и „револуционарни” помаци у нанотехнологији


    Милан Ћирковић, виши научни сарадник Астрономске опсерваторије у Београду


    Марадонин гол руком Енглезима на Светском првенству у фудбалу у Мексику 1986. године је пример преваре у спорту, као што су многобројни фалсификати слика „старих мајстора” уобичајена обмана у свету уметности. Преваре постоје и у науци, можда нису толико познате широј јавности, али то не значи да нису занимљиве.

    Мада је преваре у науци било веома тешко открити, Милану Ћирковићу, вишем научном сараднику Астрономске опсерваторије у Београду, пошло је за руком да, после дуготрајног истраживања, сачини кратку листу највећих превара у историји науке.

    На његовој листи прво место заузима „откриће” лобање човека из Пилтдауна, због којег је светска палеонтологија 40 година била на погрешном путу у изучавању развоја праисторијског човека. „Човек из Пилтдауна”, који је у првој половини 20. века увршћен у национално благо Велике Британије, био је заправо фалсификат, направљен у лабораторији – комбинацијом лобање савременог човека и вилице орангутана.

    На другом месту „Ћирковићеве листе” је „откриће” научника Јана Хендрика Шена, који умало није добио Нобелову награду на основу тврдњи да је начинио револуционарне помаке у материји суперпроводника и нанотехнологије. Међутим, испоставило се да се огледи не могу поновити, да је евиденција о експериментима изгубљена… Када је откривена превара, „суперзвезда” Шен је одмах отпуштен са Универзитета Констанц, а покренут је поступак за одузимање његове титуле доктора наука.

    „Да су стварна, то би била фантастична открића која би отворила нову епоху технологије у којој би неслућена чудеса постала могућа: пренос електричне енергије без губитака, масовно копирање макроскопских објеката или медицински третмани засновани на терапији појединачних ћелија”, каже Ћирковић.

    Једну од интригантних превара је смислио генетичар Вилијам Самерлини. Он је на „оригиналан” начин покушао да докаже могућност трансплантације ткива без обзира на генетску разноликост даваоца и примаоца ткива. Тако је на миша с белим крзном „пресадио” ткиво миша са црним крзном. Просто као пасуљ, офарбао га је црним фломастером. Када је његова превара откривена, Самерлини је третиран као психијатријски случај.

    Британски психолог Сирил Барт, чија је каријера била пример за углед, тврдио је да једнојајчани близанци наслеђују истоветни коефицијент интелигенције. Накнадно се доказало да та теорија нема везе са истином. После његове смрти (1971) открића су проглашена фалсификатом, али су његови рани радови ипак остали уважени.

    Ћирковић сматра да се ове преваре дешавају због тога што наука нема развијен систем „унутрашње контроле” какав имају уметност, спорт или финансије. Епилог позитивног налаза на допинг тестовима у спорту је често крај спортске каријере. Такав вид систематског тестирања и „просејавања” научних резултата не постоји, нити постоје прописане казне и санкције.

    Он примећује да су савремени научници оптужени за преваре углавном задржавали свој посао и високе зараде, док су се развлачиле истраге по институцијама. Евентуалне казне су биле на нивоу губитка статуса или привремених рестрикција оптуженог да учествује у научном животу. Ниједан научник није отишао у затвор, иако су свесно извршили покушај преваре најшире јавности.

    Саговорник „Политике” радећи на овој тематици закључио је да су преваре изгледније на успех, и дуготрајније, ако су повезане с неком ваннаучном предрасудом, односно делују као да дају „научну” потпору тој предрасуди. У случају „човека из Пилтдауна” то је био патриотизам схваћен на крајње погрешан и накарадан начин, код измишљених близанаца сер Сирила Барта то је била конзервативна идеологија превласти наслеђивања над утицајем средине на интелигенцију, код Шена сличну улогу је вероватно играла неутемељена вера у магични штапић нанотехнологије као решења за све људске проблеме. Спој два зла, идеолошке манипулације и општељудске склоности ка варању, увек се изнова појављује у историји великих превара.

    Н. Ковачевић
    [објављено: 26/04/2008.]


  5. #35

    Odgovor: Srpski naučnici u eksperimentu veka

    Jer, ako dete učiš da je nastalo slučajno, velikim praskom iz pačijeg kosmičkog jajeta, i da ide posle svega u ništavilo, dobiješ ovo kao rezultat:

    Hronika
    naslovi :
    ....
    Nidje veze shto bi rekli bosanci.

    A znam vrlo dobro shta si hteo rechi u vezi evolucije u ma kom kontekstu, i shta god ti naknadno tvrdio da nisi tvrdio

    Ser Goksy, ma koliko se ti, trudio ni Dr.Kaufman ni g.Chirkovich i dalje ne govore ono shto ti zzelish da im podmetnesh Pretpostavljam da sada Kaufman nije dovoljno relevantan jer je outdated... (chemu i njegov citat onda?) Chirkovich, evo nije outdated, navodi sluchajeve prevare u nauci, a josh uvek je nauchnik i uchi isto shto i g.Kaufman i shta chemo sad?

    Eh,eto poshto sam dakle posle ovih primera, ja taj koji chupa stvari iz kontexta, predlazzem ti da poshaljesh email g.Chirkovichu, chije ime ovde zloupotrebljavash, kao shto zloupotrebljavash ime svakog nauchnika kada kopirash strogo navod koji ti se chini da podrzzava tvoje religiozne ideje, predlazzem da kontaktirash mailom g.Chirkovicha da ti on objasni dve tri stvari o evoluciji kao "gluposti". Evo ja chu ti pomochi jednim "kratkim" citatom:

    "Pišem ovih dana jedan uvodni tekst iz metodologije i filozofije nauke, i ono što me je najviše fasciniralo, zadivilo i uzbudilo je činjenica da je gotovo sve što sam hteo reći u sažetoj formi sadržano u dve rečenice, više od 130 godina stare, velikog prirodnjaka Čarlsa Roberta Darvina. Dve rečenice zbog kojih je za mene Darvin u isti mah i jedan od najvećih filozofa u istoriji čovečanstva - a bio bi to čak i da nije ništa drugo stvorio i napisao. Evo ih ovde u originalu:
    "How odd it is that anyone should not see that all observation must be for or against some view if it is to be of any service!" (pismo Henriju Fosetu, 1861. godina)
    "False facts are highly injurious to the progress of science, for they often endure long; but false views, if supported by some evidence, do little harm, for every one takes delight in proving their falseness." (Poreklo čoveka, 1871. godina)
    Čudesno je da je u ove dve rečenice (uz majušni "prevod" na savremenu terminologiju) sažeto jedno tri četvrtine značajnih rezultata filozofije (a umnogome i istorije) nauke 20. veka! Dakle, veka koji Darvin nije doživeo sa prilično velikom marginom (preminuo je 1882. godine). Beskrajno genijalno!



    http://blog.b92.net/arhiva/node/5118



    "


    Chak g.Chirkovich je realista, kao i svaki poshten i realan nauchni radnik, nabraja listu bulumente prevaranata, sharlatana potpuno istog kova kakvi su i likovi koji shtancuju kreacionistichke knjige.
    Kad bi nabrajali pojedinachne zlikovce, prevarante i sharlatane u crkvi, religije odavno ne bi trebalo ni da bude...

    Nisam siguran da si svestan shta radish i kakvu "kolateralnu" shtetu chinish svaki put kada ti neko poveruje, ser goksy, ma shta da ti se chini da ti je motiv u zivotu. A verujem da i u real lifeu propovedash iste stvari kad god ti se ukazze prilika. Bila to tvoja namera, ili sluchajnost, ako bih to nazvao pravim imenom mislim da bi zvuchalo uvredljivo...
    Evo josh malo g. Chirkovicha, nevezano za temu, samo za moju dushu

    "Konačno, kada je ono pre par godina eks-ministarka Čolić, "Hristova nevesta", krenula da se obračuna sa Darvinom (ali ne kao filozofom, nego kao evolucionistom), nastupila je jedna tragikomična situacija. Ministarka i njen tabor su se koristili izanđalom kreacionističkom argumentacijom u kojoj je krunski dokaz bila već legendarna tvrdnja "Evolucija je samo teorija!" Ovo je izvrstan primer kako formalno istinita tvrdnja može biti izuzetno glupa. Nažalost, ni oponenti se nisu mnogo bolje pokazali - sa retkim izuzecima počele su se pojavljivati tvrdnje da "Evolucija nije samo teorija!" što je tek malo manje glupo od originalne teze - a nije čak ni istinito. Dakle, treba definitivno raščistiti ovde stvari - (neodarvinistička) teorija evolucije jeste teorija, s tim što onom idiotskom "samo" tu nije mesto, jer ona ne može biti ništa drugo, a još manje nešto "više" od teorije. U nauci nema ničeg višeg od teorije! Ako evolucija treba da objasni fenomene (i predvidi rezultate eksperimenata i posmatranja), onda ona može biti samo i jedino teorija i ništa drugo! Teorija je vrhunac naučnog saznanja; kao što su kvantna teorija ili teorija relativnosti vrhunac saznanja fizičkih nauka, tako je teorija evolucije vrhunac saznanja u naukama o životu - i potpuno je besmisleno tražiti išta više od toga. Kao što je veliki Ludvig Bolcman lepo govorio: Ništa nije praktičnije od dobre teorije!
    Nažalost, argumentacija tipa "nije samo teorija" osvetlila je pojavu koja mi se čini ako ne podjednako, a ono uporedivo štetnom kao što su ekspanzija kreacionizma i drugih kvazinauka (poput astrologije ili nadrilekarstva): činjenicu da su u odbranu Darvina stali i mnogi koji niti imaju pojma o teoriji evolucije, niti ih to i najmanje zanima, već su reagovali po ideološkom refleksu i onom idiotskom opštem mestu o neprijatelju mog neprijatelja. Videvši da ministarki smeta Darvin, a nama smeta ministarka, onda ustanimo u odbranu (tog tamo) Darvina... Rasprostranjenost ovog tužnog načina mišljenja, uz nekoliko časnih izuzetaka, poput prof. Nikole Tucića, koji su se svojski upinjali da približe javnosti kompleksnost evolucionističke problematike, dovela je do toga da je zapravo sa celom tom aferom propuštena jedna sjajna prilika da se stanovništvo obrazuje po tom suštinskom pitanju: šta je teorija u nauci i zašto se taj termin ne sme koristiti u pežorativnom značenju. Ali, to je opšti manir naših javnih diskusija: čak i na "pravoj" strani se najčešće nalaze ljudi kojima je sve drugo bitnije i preče od znanja i obrazovanja, a posebno im je bitniji neki dogmatski ideološki sklop fraza, pa makar te fraze bile sastavljene od atributa kao što su "evropski", "progresivni", "moderni", isl.
    "


  6. #36

    Odgovor: Srpski naučnici u eksperimentu veka


    HLEBse podsmeva: Znash ti ...buahahaha
    Gogsy kaže: Jer, ako dete učiš da je nastalo slučajno, velikim praskom iz pačijeg kosmičkog jajeta, i da ide posle svega u ništavilo, dobiješ ovo kao rezultat: "najcrnja hronika"
    a HLEB će: Nidje veze shto bi rekli bosanci....
    ....reče evolucionista srbinu pravoslavcu, i potera vučjaka vodića da predje ulicu ....

    HLEB ne razume: Chirkovich, evo nije outdated, navodi sluchajeve prevare u nauci, a josh uvek je nauchnik i uchi isto shto i g.Kaufman i shta chemo sad?
    sat likovnog :
    crtam:

    Prvo moramo da razgraničimo/utvrdimo o čemu mi ovde ustvari diskutujemo!? Ovo je tema, kako mi se čini: "Srpski naučnici u eksperimentu veka" ---> dakle, "Nauka i tehnologija" ---> sa blagim skretanjem ka podtemi: "uticaji i zloupotrebe naučnotehnološkoindustrijkosvemirskih dostignuća na čoveka i planetu zemlju" ... Dakle, razgovaramo o nauci! A ako razgovaramo o evoluciji, ajmo na temu : "kreacionizam ili evolucija" , a ako razgovaramo o veri, o onome šta piše u Bibliji i njenu relevantnost, i o Bogu, ajmo onda na temu "religija" , isto tako ako spikamo o istoriji...(znaš već ) ajmo na temu "istorija" !
    I naravno da se u razgovoru o bilo kojoj od ovih tema moraju dotaći i one ostale teme, ali pri tom se ne prave kvantni skokovi sa teme na temu, elaborirajući svaku ponaosob ....

    Daklem, citiranjem nekih autoriteta/naučnika/književnika/nobelovaca/itd/ iz "suprotnog tabora", pokazujem (a ne dokazujem) da i oni imaju slična saznanja/priznanja i stavove u odnosu na neka saznanja i stavove onih autoriteta koje ti tako zdušno pljulješ .
    HLEB kaže: Ser Goksy, ma koliko se ti, trudio ni Dr.Kaufman ni g.Chirkovich i dalje ne govore ono shto ti zzelish da im podmetnesh
    A gospon Čirković kaže ovo:
    "На његовој листи прво место заузима „откриће” лобање човека из Пилтдауна, због којег је светска палеонтологија 40 година била на погрешном путу у изучавању развоја праисторијског човека. „Човек из Пилтдауна”, који је у првој половини 20. века увршћен у национално благо Велике Британије, био је заправо фалсификат, направљен у лабораторији – комбинацијом лобање савременог човека и вилице орангутана."


    Da se podsetimo malo šta je paleontologija:
    Палеонтологија је наука о развоју живота на Земљи, древних биљака и животиња заснована на фосилима, сведочанствима њиховог постојања сачуваним у стенама. Укључује проучавање фосила тела, трагова, брлога, одбачених делова, копролите, и хемијске остатке.
    Савремена палеонтологија поставља древни живот у његов контекст, проучавајући како су дугорочне физичке промене глобалне географије ("палеогеографија") и климе ("палеоклиматологија") утицале на еволуцију живота, како су екоситеми реаговали на те промене, и заузврат променили планетарни околиш, и како су ти међусобни одзиви утецали да данашњу биоразноликост. Дакле, палеонтологија се преклапа с геологијом, проучавањем стена и формација стена, па са ботаником, биологијом, зоологијом, и екологијом, дисциплинама које проучавају жива бића и њихову интеракцију.




    40 godina u zabludi zbog falsifikovanja!!!! ej! I to kaže, ne kreacionista nego evolucionista !!!
    Kako i ko sada može da mi garantuje u relevantnost nekih drugih naučnih saznanja---> čitaj : teorija i misterija , kada jedan od autoriteta govori/priznaje, ovako!?
    Sad češ ti, naravno, reči: "u svakom žitu ima kukolja" .... Ali to ne pije vodu, kada su ovako ozbiljne stvari u pitanju!

    HLEB vredja: Nisam siguran da si svestan shta radish i kakvu "kolateralnu" shtetu chinish svaki put kada ti neko poveruje, ser goksy, ma shta da ti se chini da ti je motiv u zivotu. A verujem da i u real lifeu propovedash iste stvari kad god ti se ukazze prilika. Bila to tvoja namera, ili sluchajnost, ako bih to nazvao pravim imenom mislim da bi zvuchalo uvredljivo...
    Ovo na kraju pokazuje da bi sve koji ne misle ko' ti i Darwin, rado poslao na ..........goli otok ....
    I ja ne propovedam i ne "popujem" ... već iznosim svoje mišljenje i svoj stav o životu i o svemu što ga sačinjava. I u mojim postovima nećeš pronaći ni jednu psovku, ružnu reč, niti ni jedan uvredljiv text ili ti poziv na nemoral, razvrat, narkomaniju, alkoholizam, sexualnu izopačenost, ili nešto slično....
    I jedini motiv po kome se rukovodim je, istina! A istina je da smo od Boga stvoreni, i da se Bogu vraćamo....ali, "svakome po delima svojim" ....

    I zato: učiti, učiti, i samo učiti...saznavati/spoznavati, i jednu i drugu i treću stranu...pa će istina na kraju sama isplivati

  7. #37

    Odgovor: Srpski naučnici u eksperimentu veka

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku


    ....reče evolucionista srbinu pravoslavcu, i potera vučjaka vodića da predje ulicu ....
    Ma ti si progledao


    sat likovnog :
    crtam:
    Nemoj, zivota ti ti meni da crtash, nisam ljubitelj ikonopisanja. A nemoj ni da mi objadnjavash shta je tema i pravila foruma... POstoji moderator /administrator koji vodi rachuna o svemu, pa che lepo i ovo da pobrishe kad preteram ...ako zzelish zvanje istog prijavi se na konkurs Poenta je da manipulishesh podacima i da moram da se pozivam na ono shto si govorio u drugoj temi kako bih ukazao da prodajesh ono za neshto drugo...


    Daklem, citiranjem nekih autoriteta/naučnika/književnika/nobelovaca/itd/ iz "suprotnog tabora", pokazujem (a ne dokazujem) da i oni imaju slična saznanja/priznanja i stavove u odnosu na neka saznanja i stavove onih autoriteta koje ti tako zdušno pljulješ .
    Ne. Nepreciziranjem i nenavodjenjem vishe podataka o dotichnom nauchniku zapravo manipulisesh chinjenicama u pokushaju da predstavish ljudima kako neko od priznatih nauchnika, ne delimichno vech potpuno stoji iza svih tvojih uverenja.


    A gospon Čirković kaže ovo:
    "На његовој листи прво место заузима „откриће” лобање човека из Пилтдауна, због којег је светска палеонтологија 40 година била на погрешном путу у изучавању развоја праисторијског човека. „Човек из Пилтдауна”, који је у првој половини 20. века увршћен у национално благо Велике Британије, био је заправо фалсификат, направљен у лабораторији – комбинацијом лобање савременог човека и вилице орангутана."
    PA SHTA!?!!!







    40 godina u zabludi zbog falsifikovanja!!!! ej! I to kaže, ne kreacionista nego evolucionista !!!
    Kako i ko sada može da mi garantuje u relevantnost nekih drugih naučnih saznanja---> čitaj : teorija i misterija , kada jedan od autoriteta govori/priznaje, ovako!?
    Sad češ ti, naravno, reči: "u svakom žitu ima kukolja" .... Ali to ne pije vodu, kada su ovako ozbiljne stvari u pitanju!
    Pa shta choveche?! Ako vech dajesh znachaj jednom njegovom pasusu onda ISTINE radi isprichaj malo vishe o tom nauchniku i shta on zapravo misli o onome shto TI imash da kazzesh. Sam podatak je potpuno irelevantan za ono shto tvrdish da hochesh da kazzesh, jer - prvo ne dovodi celu nauku u pitanje, drugo - samom autoru teksta ne pada na pamet da dovede celu nauku u pitanje.

    Znachi (chas morala za tebe) ako neko kao Chirkovich kazze ima sluchajeva prevare u nauci, naravno da chesh ljudima da objasnish da se tom istom Chirkovichu zapravo kenja od kreacionizma, kako ljude ne bi doveo u zabludu da chirkovich govori kreacionizmu u prilog.


    Sve drugo je manipulacija i korishcenje imena nauchnika ili uskrachivanje potpune informacije zarad manipulisanja.

    Ajnshtajn je vodio ratove sa religioznim savremenicima jer je njegovim rechima manipulisano i njegovo ime uvlacheno i svojatano po potrebi, na isti nachin kako ti to radish sa ljudima navedenim gore. Chovek koji nije bio religiozan u smislu posvechenosti crkvi, jevandjelju, hristu itd vech religozno fasciniran prirodom i koji se prema univerzumu odnosio kao prema bozzanskom bichu chesto je spominjao boga kada je govorio o stvarnosti. Onda bi se vech neki pametni biskup nashao da ga citira i spominje kao - eto i najvechi um danashnjice ima da kazze neshto u korist religije i crkve...Pa kad im je odgovarao kako dolikuje, pruchivali su mu da se vrati tamo odakle je doshao jer mu, bogohulniku nije mesto tu gde je doshao itd, itd


    Ovo na kraju pokazuje da bi sve koji ne misle ko' ti i Darwin, rado poslao na ..........goli otok ....
    Ma kakvi u shkolu (kod chiricha na chasove na primer) il prirodnjachki muzej i na neko paleontoloshko nalazishte, da otkopavash koschice i utvrdjuesh im starost pouzdanim metodama dok ti ochi ne ispadnu


    I ja ne propovedam i ne "popujem" ... već iznosim svoje mišljenje i svoj stav o životu i o svemu što ga sačinjava.
    Right

    Suvishe si ovde pisao, da bih ti verovao Prosto, mozzesh uvijati u bilo kakve oblande, tvoje "propovedanje" se uvek i oshtro protivilo svemu shto se naukom smatra, osim i samo, ako se negde neki nauchnik nije dovoljno precizno izrazio pa ga ti i slichni mozete pogreshno i zlonamerno citirati, ili ako nadjesh nekog frika do chijeg zdravstvenog kartona mislish da je teshko dochi, koji che da pricha o tome kako je kanjon u Arizoni dokaz globalnog potopa.





    I u mojim postovima nećeš pronaći ni jednu psovku, ružnu reč, niti ni jedan uvredljiv text ili ti poziv na nemoral, razvrat, narkomaniju, alkoholizam, sexualnu izopačenost, ili nešto slično....
    ali chu nachi, obmanu, manipulaciju i shto je josh gore lazz pa makar ona bila nenamerna i nesvesna.
    Sa druge strane svet je pun slatkorechivih ljigavaca, kojima ide dobro u zivotu...Pa je prirodno da sama blagoglagoljivost mozze da impresionira kojekoga i ljubitelje shpanskih serija, kojih je zaista mnogo ...

    I jedini motiv po kome se rukovodim je, istina! A istina je da smo od Boga stvoreni, i da se Bogu vraćamo....ali, "svakome po delima svojim" ....
    Ne, ti svojatash istinu Nema tu truna tolerancije koja bi trebala da prati tu "blagoglagoljivost" u koju umotavash svoje zablude

    Ja nastupam oshtrije, ali uvek imash priliku da tachno saznash shta ti mislim I realno, ne bih trebao da trachim vreme i zzivce na ovo. Al, moram da regujem na bezochno ... ponashanje.



    "I zato: učiti, učiti, i samo učiti...saznavati/spoznavati, i jednu i drugu i treću stranu...pa će istina na kraju sama isplivati
    Tachno, ali ti to kazze to kazzesh, dobija sasvim drugi smisao.
    - chitaj da bi znao bolje da manipulishesh i koji deo da prechutish
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 27.09.2008 u 01:27

  8. #38

    Odgovor: Srpski naučnici u eksperimentu veka

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    PA SHTA!?!!!
    Pa ništa! Idemo dalje sa činjenicama, a ne praznom rekla kazala pričom :

    Fluor - najveća naučna prevara 20-og veka !



    Dugo vremena čovečanstvo gleda u jednu, namerno ili slučajno, postavljenu sliku - fluor je koristan i dobar za zube, a na tu frazu se i svodi znanje većine čovečanstva o fluoru. Od trudnica možete često čuti : ‘’meni je lekar prepisao tabletice fluora”, majke male dece su često savetovane od strane lekara/zubara da svojoj deci daju da grickaju tabletice fluora. I zbog bezrezervnog poverenja u zdravstveni sistem i autoritete sa polja zdravstva, mi nijednog trenutka ne dovodimo u pitanje njihova ‘’kredibilna” i ‘’legitimna” znanja.

    Za fluor se zna odavno, prvi put se spominje u spisima rimljana, kao fluorspar( kalcijum fluorid, CaF2). Terminom fluor se prvobitno označavala klasa minerala, korišćena za topljenje ruda i metala. Hronološki, istorijat fluora( sa čisto hemijskog i medicinskog stanovišta) bi izgledao ovako:
    Francuski hemičar Edmond Fremi(1814-1894) je bio vrlo blizu toga da izoluje fluor, nikada nije uspeo, ali njegov student Henry Moissan je nastavio njegov rad i uspeo da izoluje čist fluor (cena toga je bila teško trovanje fluorom koje ga je umalo koštalo glave) …

    Fizičko hemijske karakteristike fluora:

    gas bledozelene boje, male gustine,
    visoka elektronegativnost,
    niska polarizabilnost,
    najreaktivniji element u periodnom sistemu, jedini se sa svim elementima osim sa helijumom, neonom i argonom,
    najjači oksidans (opasnost od požara i eksplozije),
    13. po redu najzastupljeniji element u zemljinoj kori,
    izuzetno otrovan,
    pri radu sa fluorom su neophodne posebne mere predostrožnosti,
    tačka topljenja: -219,62 C ; tačka ključanja: -188,14 C.

    Industrijska primena fluora i fluorida:

    od početka 1600-tih fluorovodonična kiselina je korišćena u industriji stakla, za pravljenje(urezivanje) šara, danas se takođe koristi u proizvodnji sijalica,
    u naftnoj industriji se koristi(fluorovodonična kiselina) kao katalizator(supstanca koja ubrzava hemijske reakcije) za dobijanje većeg broja oktana u benzinu (fluorokarbonati),
    za dobijanje nervnog otrova sarina,
    celokupna industrija aluminijuma je nezamisliva bez fluora i fluorida - bitno snižava tačku topljenja aluminjuma,kao i čelika i berilijuma (inače zbog svoje izuzetno visoke reaktivnosti fluor topi skoro sve organske matrerije pred sobom, kroz čelik prolazi kao kroz puter, pali azbest),
    u nuklearnoj industriji se koristi za obogaćivanje uranijuma,
    fluor i njegova jedinjenja deluju kao protoplazmatski otrovi, te se koriste za trovanje pacova i miševa,
    za proizvodnju freona i drugih gasova za rashlađivanje, fluorescentnog svetla, za proizvodnju sintetičkih tepiha, pesticida, voska za skije, vodootprone odeće, cigle i keramike.....

    Nakon ovog kratkog pregleda istorije i primene fluora i fluorida, može se lako doći do sledećeg zaključka:
    istu hemikaliju/otrov, koju industrija koristi za obogaćivanje uranijuma, topljenje čelika i aluminijuma, mi dajemo našoj deci kao prvu stvar ujutru i poslednju pred spavanje, sve sa ukusom peperminta, jagode i žvake. A sve to radimo zato što nam tako poručuju zdravstveni autoriteti poslednjih 50 godina.

    Ne postoji nijedna bolest, oboljenje ili zdravstvena tegoba koja je izazvana nedostatkom fluora. Zvanična, ”mainstream” nauka, koja besomučno forsira fluor kao neophodan za zdravlje zuba, do sada pred javnost nije izašla sa bilo kakvim rezultatima( makar i neubedljivim) koji upućuju na to da je fluor koristan za naše zube. Kada se počinjalo sa masovnim fluorisanjem vode sredinom 40-tih godina prošlog veka, sva nauka o korisnosti fluora je bila bazirana na usmenim obrazloženjima. Blede statistike i usmena preporuka najviših zdravstvenih autoriteta su bile dovoljne da čovečanstvo više od 50 godina slepo sluša i prihvata fluorisanje kao jednu potpuno normalnu stvar. Sa druge strane tokom zadnjih 60 godina imali smo i priličan broj naučnika koji nisu slepo pratili mainstream, nisu gazili po prethodno utabanim putevima, nisu bili samo ponavljači naučenog, novac nije bio jedan jedini smisao u njihovim istraživanjima. Evo pregleda zaključaka, u kratkim crtama, do kojih su došli naučnici koji su se ozbiljno pozabavili ispitivanjem i istraživanjem fluora:

    1.Fluoridi ometaju sintezu kolagena što dovodi do njegovog razlaganja u kostima, tetivama, mišićima, koži, hrskavičavom tkivu, plućima, bubrezima i traheji.
    2.Fluoridi stimulišu stvaranje granula i potrošnju kiseonika u belim krvnim zrncima (BKZ), ali sprečavaju taj proces kada je BKZ izložena dejstvu neke strane supstance u krvi.
    3.Fluoridi smanjuju energetske rezerve i sposobnost BKZ da uništavaju strane materije procesom fagocitoze. Čak i mikromolarne količine fluorida, ispod 1ppm (1 part-per-milion) mogu ozbiljno da suzbiju sposobnost belih BKZ da uništavaju patogene mikroorganizme.
    4.Fluoridi zbunjuju imuni odbrambeni sistem i podstiču ga da napada tkiva svog tela i povećavaju brzinu rasta tumora kod ljudi koji su podložni raku.
    5.Fluor sprečava stvaranje antitela u krvi.
    6.Fluoridi ometaju rad štitne (tiroidne) žlezde.
    7.Fluoridi ispoljavaju štetna dejstva na razna tkiva u telu čoveka.
    8.Fluoridi podstiču i pospešuju razvoj raka kostiju.
    9.Fluoridi izazivaju preuranjeno starenje kod ljudi
    10.Ingestija(gutanje) fluora preko paste za zube, sredstava za ispiranje usta i sprečavanje karijesa kod dece je veoma opasna za njihov biološki razvoj, životni vek i opšte zdravstveno stanje.

    Dalje, što se naučnih činjenica vezanih za fluor tiče, treba znati sledeće:
    Fluor je kumulativni otrov. 50% fluora koji unosimo u sebe svakog dana se isfiltrira u bubrezima i izbaci kroz mokraću, a drugih 50% se zadržava u našem telu, u kostima, epifizi i jos nekim tkivima. Ukoliko su nam bubrezi oštećeni, akumulacija fluora će biti još veća.
    50-tih i 60-tih godina prošlog veka veliki broj lekara je prepisivao fluor za smanjenje aktivnosti tiroidne žlezde kod onih koji su patili od hipertireoze. Znači, pijenjem fluorisane vode mi u sebe unosimo sredstvo koje koči normalan rad tiroidne žlezde, tako da pored onih koji pate od hipertireoze imamo i one koji pate od hipotireoze, čije su uobičajene posledice umor, depresija, gojenje, bolovi u mišićima i zglobovima, povećan nivo holesterola, povećana mogućnost za sticanje neke od raznih srčanih oboljenja.

    Količina od 1ppm fluora (uobičajena količina za fluorisanje vode) je 100 puta veća od najveće količine nađene u majčinom mleku(0,01 ppm), što upućuje da je fluor potpuno nepotreban ljudskom biću, pogotovo u tako ranom stadijumu, jer malo dete može imati samo štete, i apsolutno nikakve koristi, od unosa fluora u svoj organizam.

    1975.g Dr.John Yiamouyiannis je objavio preliminarne rezultate naučnog istrazivanja koji su pokazali da ljudi koji žive u područjima fluoridizacije vode imaju veću stopu smrtnosti od raka u odnosu na ljude koji žive u područjima gde se voda ne fluoriše. Američki nacionalni Institut za rak (National Cancer Institute-NCI) je odmah pokušao da odbaci ovaj naučni rad, međutim dr-u Yiamouyiannisu se odmah priključio Din Burk (Dean Burk), do tog trenutka glavni hemičar u NCI. Njih dvojica zajedno vrše dodatna istraživanja i studije, i 1977 objavljuju nalaze glavnog istraživanja, da najmanje 10 000 ljudi godišnje u SAD umre od raka izazvanog fluorom, njihovi rezultati su uvršćeni u kongresni izveštaj kongresmena Dilejnija (Delaney) koji između ostalog govori i o vezi između fluora i raka. Dilejni potom kreira tzv. Dilejnijev Amandman kojim se zabranjivalo dodavanje kancerogenih supstanci u ljudsku ishranu. Sprovedeno je nekoliko istraživanja vezanih za uticaj fluora na zube, ali je svakako najobuhvatnije bilo istraživanje dr. Džona Kolkhuna(John Colquhoun) koji je 1990.g. napravio eksperiment na Novom Zelandu u kojem je učestvovalo 60.000 dece školskog uzrasta(30 000 iz područja gde se fluorise voda, 30 000 iz područja gde se voda ne fluoriše). Nakon godinu dana, dokazano je da nema nikakve razlike u kvalitetu zuba dece koja koriste fluorisanu vodu u odnosu na onu koja je ne koriste, osim što kod dece koja su pila fluorisanu vodu znatno porastao broj slučajeva dentalne fluoroze ( tamne mrlje na zubima).

    1990 g. rađena je studija na životinjama (National Toxicology Program), koja je pokazala da se u zavisnosti od doze povećava i osteosarkom(rak kostiju) kod mužjaka pacova. Inicijalni zaključak ove studije je bio: očigledan dokaz karcinogenosti fluora, ali je ubrzo taj zakljucak bio promenjen u - dvosmisleni dokaz karcinogenosti.
    Kada se fluor jednom stavi u vodu, posle toga je praktično nemoguće kontrolisati dozu koju pojedinac dnevno prima. Ovo je pod a) zato što neki (npr .atletičari, fizički radnici, dijabetičari) uzimaju više vode od ostalih, i b)svi konzumiramo fluor i iz drugih izvora(hrana i pića spremana sa fluorisanom vodom, paste za zube, ostaci pesticida na hrani…).

    50-ih i 60-ih godina prošlog veka, vodeći centar za proučavanje fluora je bio Univerzitet Ročester, čiji su mnogi diplomci preuzeli vodeće uloge u zubarskim školama i istraživačkim centrima širom SAD. 1958. godine Colgate izbacuje propagandni spot za pastu sa fluorom, u kome devojčica dolazi kući od zubara,sva srećna, sa izveštajem u ruci i radosno govori majci : Look Ma!, no cavities. U to vreme počinje sve intenzivnija kampanja za fluorisanje pijaće vode. Danas, samo jedna trećina SAD nije fluorisana. U Evropi je situacija prividno bolja, većina Evrope nije fluorisana, ali zato većina Evrope pije flaširanu vodu koja je najčešće fluorisana. Većina Evrope koristi fluorisane paste za zube, kao i razna sredstva za ispiranje usta.

    Bezbednost upotrebe fluora je postala čvrsto utemeljena paradigma bazirana na nepotpunom ili pogrešnom znanju. Prava pitanja se retko postavljaju,a kada se postave, konkretnih odgovora nema, što omogućava stvaranje pogrešnih pretpostavki da je fluor koristan za zube i bezbedan za organizam.

    evo spiska od 14 nobelovaca koji su bili protivnici fluorisanja vode:
    Adolf Butenandt (hemija,1939).
    Arvid Carlsson (medicina,2000).
    Hans von Euler-Chelpin (hemija,1929).
    Walter Rudolf Hess (medicina,1949)
    Corneille Jean-Franois Heymans (medicina,193.
    Sir Cyril Norman Hinshelwood (hemija,1956).
    Joshua Lederberg (medicina,195.
    William P. Murphy (medicina,1934).
    Giulio Natta (hemija,1963).
    Sir Robert Robinson (hemija,1947).
    Nikolai Semenov (hemija,1956).
    James B. Sumner (hemija,1946).
    Hugo Theorell (medicina,1955).
    Artturi Virtanen (hemija,1945).


    nastaviće se....ako moderator dozvoli


  9. #39

    Odgovor: Srpski naučnici u eksperimentu veka

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    nastaviće se....ako moderator dozvoli

    Odavno ne dozvoljava, što je i rečeno. U nastavku se uopšte neću potruditi da potražim gde bi postovi mogli da se prebace, pa ako nije uzalud... izvol'te van teme

    Dakle, npr: LHC, opasnost po Zemlju, značaj za nauku, crna rupa, sudar protona, materija i antimaterija, suština iste, naučno-tehnološko-politička dimenzija svega toga... bla bla bla. Understood?

    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  10. #40

    Odgovor: Srpski naučnici u eksperimentu veka

    Ok....ajmo dalje:

    U POTRAZI ZA “BOŽIJOM ČESTICOM" ILI "ČISTIM" ORUŽIJEM ZA MASOVNO UNIŠTAVANJE?


    Poznato je da vrhunski naučnici nikada ne rade "prljave poslove" na proizvodnji oružija za masovno uništavanje, već samo za “dobrobit čovečanstva”. Projekat CERN-a tako ima zadatak da otkrije “nove mogućnosti u medicinskoj dijagnostici” (pomoću antimaterije) i, naravno, da zadovolji radoznalost miliona ljudi širom sveta koji gore od želje da saznaju više o "Velikom prasku" od pre 13,7 milijardi godina. Zato niko i ne žali najmanje tri milijarde evra iz državnih budžeta i skoro pedeset godina rada na projektima iz subatomske fizike. Ostavljam vama da u ovu priču poverujete ili ne. Ipak, imajte u vidu da možda ni Edvard Teler, Robert Gadard, Nikola Tesla, Alfred Nobel i mnogi drugi nisu imali nameru da stvore ubojita oružija...

    Ali su ih stvorili.


    Možete li da zamislite da samo u nekoliko sekundi na čitavom Balkanu budu razoreni svi uređaji i komponente koje koriste električnu energiju? Stale bi fabrike, železnica, rafinerije, automobili,, liftovi, frižideri, šporeti, vodovodna i kanalizaciona mreža, toplane, pekare, medicinski uređaji, radio, TV, štamparije i naravno hidro i termoelektrane… Ne, to ne bi bio jedan veliki kvar na elektro mreži, koji bi se vremenom otklonio. To bi bilo potpuno uništavanje svih uređaja kroz koje protiče slabija ili jača električna struja. Za njihovu ponovnu gradnju bile bi potrebne decenije. Ekonomski bi sve države bile totalno razorene. Mnogi ljudi bi poludeli, a oni koji bi preživeli, morali bi da organizuju novu društvenu zajednicu na nivou 18 veka.

    Šta je to što može tako efektno delovati za samo nekoliko sekundi? To je elektronska ili elektromangentna bomba, koja je ne samo odavno konstruisana u SAD već i isprobana. Problem sa ovom bombom je što se ona mora dobaciti na cilj avionom ili projektilom. To znači da protivnička strana (ukoliko je u pitanju vojna supersila kao na primer Rusija ili SAD) može ovu raketu i da presretne i uništi je. Sa druge strane po tvrdnjama stručnjaka vojna električna postrojenja se mogu odbraniti stavljanjem u posebne “zaklone” koji rade na principu Faradejevog kaveza i koji skreće elektromagnetnu energiju koju ova bomba rasipa i usmerava je u zemlju. I to onda nije totalno uništavanje. Najzad, ona ne uništava direktno živu silu.

    Ali, ako želite da se dočepate naftnih nalazišta gde žive desetine miliona ljudi koji vam ne dozvoljavaju da koristite njihovu naftu, morate ih sve nekako “skloniti” odatle i vojsku i civile. Nuklearne bombe odradiće vam taj posao jer mogu za nekoliko sekundi milione ljudi poslati na “onaj svet”, ali radioaktivna kontaminacija će vas, ne samo onemogućiti da pristupite željenom terenu, već će se vremenom širiti po čitavoj planeti. Tako ćete i sami postati žrtva svojih “prljavih” bombi. Dakle, nuklearne bombe su neadekvatno oružije za masovno uništavanje.

    Globalni rat, zapravo ima smisla samo ako u njemu ima pobednika i dobiti. U tom cilju potrebno vam je oružije “čisto”, a isto tako ubitačno, nešto što niko ne može da presretne i osujeti dejstvo. Najbolje je da imate nešto što većina i ne zna da imate.

    To “nešto” revolucionarno bi moglo da bude antimaterijsko oružije.

    PRVE INFORMACIJE O ANTIMATERIJSKOM ORUŽIJU


    Za sada korišćenje antimaterije postoji samo u naučno fantastičnim filmovima i TV serijama. Čuveni svemirski brod “Enterprajz” iz “Zvezdanih staza” kao pogonsko gorivo koristi upravo antimateriju.

    Ali, da monstruozne ideje o pravljenju antimaterijskog oružija postoje u američkoj vojsci i da nije sve samo na nivou ideje već da se vrše i neka ozbiljna naučna istraživanja, javnost je prvi put saznala zahvaljujući jednom članku objavljenom u lokalnom listu “Hronika” u San Francisku, oktobra 2004.

    Autor pomenutog članka, novinar-istraživač u oblasti nauke, Kaj Dejvidson, otkrio je da američke Vazduhopolovne snage troše krišom milione dolara u nastojanju da razviju antimatrijsko oružije. On je objavio detalje jednog govora koji je 24. marta 2004. održao Kenet Edvards, direktor tima za istraživanje “revolucionarnog oružija” u Direkoratu za municiju u Eglinu, na Floridi. Na jednom od instituta NASA-e u Arlingtonu on je i obrazložio potencijalne mogućnosti za korišćenje tipa antimaterije nazvane pozitroni (pozitivno naelektrisani elektroni) u vojne svrhe.

    Ideje su se kretale od pravljenja minijaturnih antimaterijskih bombi, koje bi se veoma lako nosile u ruci, do pogonskih motora na antimateriju koji bi beskonačno energijom napajali špijunske letilice.

    Takve letilice praktično nikada ne bi morale da sleću. Podmornica na ovaj pogon bi mogla konstantno da bude u vodi.

    Tu spada i antimaterijski “eletromagnetni puls” koji bi spržio neprijateljske električne instalacije i čitavu mrežu napajanja i komunikacione sisteme u nekoj državi.
    Zanimljivo je ovde pomenuti da se vojska i policija u Srbiji, kao i državna administracija, poslednjih godina “demokratske” marionetske vlade, pod pritiskom Zapada, maksimalno uvode u kompjuterizovan sistem podataka i elektronskih komunikacija.

    Zna su da su ovakvi sistemi pohranjivanja podataka kao dečija igračka: sad ga vidiš – sad ga više nema. Da li se zato čitav svet perfidno uvodi u elektronsku mrežu? Uništavanjem mreže, odnosno elektrona (što pozitron može da obavi u deliću sekunde) nastaje potpuno uništavanje svega i totalni raspad svih sistema?

    Vojska koja koristi elektroniku tako postaje veoma ranjiva.

    Kada bi neki general u Srbiji danas rekao da treba da imamo topove koje vuku konji u volovi, verovatno bi mu se svi napredni oficiri, obučeni u engleskim i američkim vojnim školama, smejali. Ali, globalna oligarhija ne obučava oficire raznih malih država da bi koristili svojim državama, već upravo da bi stvarali ranjivu i nesposobnu “majmunsku” vojsku. I to je, valjda, logično.

    ŠTA JE ANTIMATERIJA?


    Drevna istočnjačka filozofija odavno poznaje dva antagonistička i komplementarna načela nazvana jin i jang. Na ovom načelu sazdano je sve u Univerzumu. Suština ovog načela je večita igra suprotnosti: pozitivno- negativno, hoću- neću, dan-noć, aktivno-pasivno, muško-žensko, čvrsto-meko, veliko-malo, puno-prazno, dobro-zlo, odnosno bog (kreator)-satana (rušitelj).

    Tako se došlo na ideju da ako je čitav svet u Univerzumu sazdan od materije, onda mora postojati i antimaterija, zaključili su fizičari još 1930. godine, onog trenutka kada su počeli da ulaze u svet subatomskih čestica. Atom, koji je još u antičko vreme definisan kao najsitniji i nedeljiv deo materije, danas se zna da nosi u sebi čudesan svet različitih čestica (kvarkova i lepotona) koji se ponašaju na principu koji naučnici več decenijama pokušavaju da podvedu pod neku logiku. Otkriće principa na kome se povezuju i stvaraju materiju rešilo bi zagonatku – kako je to uradio Kreator. Ali im to još nije pošlo za rukom.

    Svet subatomskih čestica je, međutim, svet prave magije i istinske fantastike i činjenica je da su hiljade naučnika širom sveta koji se ovim bave- “sluđene” u nastojanju da pohvataju princip njihove sposobnosti da stvaraju materiju, menjaju oblike i prelaze u čistu energiju

    Do danas je otkriveno mnogo, ali pitanje je koliko je to “mnogo”. Zna se da svaka čestica u atomu ima svoju suprotnost tako da one mogu da stvaraju i materiju i antimateriju.

    Prvu teoriju o antimateriji postavio je još 1929. godine Pol Dirak (1902-1984), ali nije mogao to da dokaže. Dirak je sugerisao da prilikom spajanja atoma u neki oblik – elektrona (negativno naelektrisanih) i protona (pozitivno naelektrisanih čestica) imaju svoju antimaterijski duplikat: antielektrone i antiprotone. Fundamentalna razlika između materije i antimaterije je što njihova subatomska struktura prilikom gradnje atomskih blokova može imati suprotno naelektrisanje. Tako dok je jedan običan elektron u materiji negativno naelektrisan, jedan antielektron je pozitivno naelektrisan (ovde termin pozitron znači pozitivan elektron). Dok je jedan običan proton pozitivno naelektrisan, antiproton je negativan.

    Tek 1930. Karl D. Anderson je otkrio jedan pozitron kako leti kroz detektor i njegovoj laboratoriji i čiju je putanju magnet iskrenuo. Ovo otkriće i kasnija otkriće “antiprotona” na Univerzitetu u Berkliju koje su načinili naučnici 1950., podržalo je teoriju Pola Diraka.

    Ali poenta svega je sledeća: u sudaru atoma materije i antimaterije dolazi do obostranog uništavanja pri čemu se oslobađa energija, daleko veća nego što je same čestice nose u sebi. Ova energija je veća što je brzina čestica pri sudaru veća. Što veče ubrzanje - veća je energija koju nose. I to je ono što najviše zanima naučnike.

    Naučnici pretpostavljuju da u čitavom svemiru materije ima oko 4 posto. A šta je ostalo? To nikako ne može biti – NIŠTA!

    Dakle, ako želite antimaterijsko oružije, morate sve čestice pohvatati, razvrstati ih i dobro proučiti njihove osobine, i smisliti način kako da ih uskladištite i držite pod kontrolom, a onda upotrebite tako da oslobode svoju razornu energiju i unište materiju gde treba. I to je sva mudrost istraživanja koje se već decenijama sporovode u SAD i Evropi, a podvedena su pod priču za "debile" koja kaže da je veoma važno da saznamo kako je svemir nastao pre 13,7 milijardi godina. I za to se troše milijarde dolara iz državnih bzdžeta. To što svemir možda nikada nije nastao i nikada nije bilo Velikog praska, jer svemir je po tvrdnjama nekih naučnika večan, nije priča kojom "debili" treba da se opterećuju.

    Ali, vratimo se česticama.

    One su podeljene u dve glavne grupe: kvarkove i leptone. Najpoznatiji su fotoni (čestice bez mase, ali sa naelektrisanjem) i neutrini (nenaeletrisana čestica koja ima tako malu masu da može da prolazi kroz Zemlju i sve u njoj, prodirući kroz najtvrđe i najdeblje slojeve stenja.

    Grana fizike koja se ovim bavi nazvana je kvantnom fizikom ili subatomskom fizikom.

    I ovde je izgleda prisutan princip povezanosti tipa jin i jang pa je hvatanje ovih minijaturnih čestica moguće samo na izuzetno velikom prostoru i uz pomoć ogromne naučne skalamerije i posebnih sistema detektovanja. Ništa se ovde ne može videti golim okom jer čestice ne samo da su male već prolaze i nestaju ogromnom brzinom. Zato je smišljen i poseban sistem mera.

    DETEKTOVANJE ČESTICA


    U Južnoj Dakoti (SAD) se već decenijama nalazi jedan ogroman tank napunjen sa 400 000 litara sredstva za čišćenje koje sadrži hlor (tetrahloretilen). Od hlorovih atoma svaki četvrti je izotop hlora sa atomskom težinom 37.

    Ogroman tank se nalazi dva kilometra pod zemljom i služi da se pomoću njega uhvate čestice neutrina koje dolaze od Sunčevog jezgra (i glatko prolaze kroz Zemlju).

    Naučnici su otkrili da neutrini reaguju sa atomima hlora i na ovaj način pokušavaju da ih uhvate kako bi se registrovalo njihovo kretanje i ponašanje. Naime, teška jezgra atoma hlora 37 mogu zaustaviti neutrino jer njihov sudar rascepi jedan od neutrona u jezgru hlora na proton i elektron koji onda napusti jezgro. Tako se atom hlora pretvori u atom gasa argona 37. Onda se svakih nekoliko meseci pretraži psisustvo ovog gasa u čitavom tanku. Od ogromne količine neutrina koji sa Sunca stižu i bombarduju Zemlju tek po jednu do dve čestice naučnici na ovaj način uspevaju da “uhvate”. Možda vam ovo deluje suludo, ali sve je u kvantnoj fizici suludo. Jer čestice su nepredvidive.

    U jednom poznatom eksperimentu jedna čestica je uspešno snimljena na zaklonu sa rupom i magnetom, ali svaki ponovni pokušaj da se uhvati kada prođe kroz rupu je bio uzaludan. Naučnici nikako nisu mogli da otkriju kada i pod kojim okolnostima bi ona mogla ponovo da prođe baš tuda. Onda su se dosetili pa su spremili dve rupe, nadajući se da će time povećati verovatnoću njenog prolaska. Ali, tek onda čestica nije bila spremna da prođe baš tuda. Tako su naučnici sasvim ozbiljno zaključili “da ona možda namerno neće jer zna da je prate”. I to je ta magija sa kojom se fizičari suočavaju pokušavajući da reši ovu božansku kreaciju.

    Neke se čestice ne mogu locirati čak i kada se zna da su prisutne. Razlog za ovo nije nepostojanje metoda za lociranje, već jednostavno priroda čestice. One se nekad pojave, a onda nestanu.

    Nemački fizičar Verner Hajzenberg (1901-1976) ukazao je još 1927. na to da u prirodi možda postoji “Princip neodređenosti” , odnosno da postoji prirodna granica dokle ljudi mogu dešifrovati “Božiji princip”. Tako je nobelovac Luj de Brolji (1892 -1987) tvrdio da materija ima talasnu prirodu.

    U subatomskom svetu ruše se svi Njutnovi principi i zakonitosti sile, kretanja i mase i otvaraju se vrata “Teoriji haosa”. Po ovo teoriji koja usvaja “Princip neodređenosti” i od nečeg najmanjeg, što uvek postoji kao nekontrolisano, može se stvoriti ogroman poremećaj u lancu uzročno posledičnih reakcija. Dakle, jedno izuzetno malo može pokrenuti veliko, a veliko može stvoriti malo.

    Da li to znači da samo jedna napravljena pa izgubljena čestica antimaterije, tamo gde joj nije mesto, može napraviti haos u zavisnosti gde se začne prva druga, stota ili milionita reakcija? To još niko ne može da kaže. I toga se danas mnogi pribojavaju i kritikuju istraživanja koja se upravo obavljaju u Švajcarskoj u CERN-u.

    "U svetu subatomskih čestica materija prestaje da ima solidnu formu i ima samo tendenciju da postoji", napisao je Ričard Milton u svojoj knjizi “The Facts of Life”.

    OGROMNA ENERGIJA U MALOM


    Sudarom elektrona ili protona sa svojim antimaterijskim duplikatom oni se međusobno uništavaju, ali se tada sabija ogromna količina energije na jedan izuzetno mali prostor – čak na milion milioniti deo veličine jednog komarca!

    U trenutku sudara one oslobađaju više energije od bilo koga drugog poznatog izvora, čak i od termonuklearne bombe (hidrogenske bombe).

    Energija dobijena sudarenjem pozitrona i antielektrona “… je 10 miliona milijardi puta… veća od eksploziva”, objasnio je Kenet Edvards u pomenutom govoru u NASA. Štaviše, jedan gram antimaterije, oko 25 deo unce, oslobodio bi energiju jednaku “energiji koju oslobađaju 23 Spejs Šatla puna goriva”. Takva “konverzija energije pozitrona” kako je on nazvao, bila bi “revolucionarni energetski izvor”.

    Za neverovati je jačina eksplozivne snage koju bi imala mrlja antimaterije, čak mrlja koja je premala da bi se videla. Na primer: jedan milioniti deo grama pozitrona sadrži energije koliko 37.8 kilograma TNT, prema Kenetu Edvardsu.

    "Jednostavna računica onda pokazuje da oko 50 milionitih delova grama može pokrenuti udar jednak eksploziji oko 4.000 funti TNT, koliko je prema FBI bila snaga koja je srušila Federalnu zgradu u Oklahoma Citiju 1995".

    Za razliku od nuklearnih bombi ova pozitronska mrlja ne bi izbacila gomile radioaktivnih čestica. Kada se veliki broj pozitrona i antielektrona sudare, primarni produkt je nevidljiv ali, izuzetno opasan prasak gama radiajacije.

    Dakle, ako želite da vam naftna polja budu pristupačna, samo treba da bacite dovoljno ovakvih “čistih” bombica, pobijete milione ljudi i ušetate na teren sa svojom ekipom.

    Ali, ni to nije sve.

    OBJEDINJAVANJE SVIH PRIRODNIH SILA U JEDNU SUPERSILU


    Naučnici su otkrili i da čestice povezuju i na velikim udaljenostima neke sile. Dva elektrona negativno naelektrisana koja se udaljavaju jedan od drugog na neki način veoma brzo izmenjuju fotone. To su paketići energije kojima putuje svetlo i oni uopšte nemaju masu. Ne pripadaju ni kvarkovima ni lepotoniama. Ali, neka veza postoji.

    Ovaj uticaj sila na čestice upravo je ono što naučnici do sada jedino mogu da prihvate uvažavajući “Princip neodređenosti”.

    Pošto foton nema silu i masu, zaključeno je da postoje neke druge čestice sa njim u vezi koji mogu delovati nekom silom.

    Prema teoriji Stivena Vajnberga i Abdusa Salama koja udružuje slabu nuklearnu silu i elektromagnetsku silu, foton je tako samo jedan član iz porodice čestica koja ih ima četiri. Foton nema masu, ali ima energiju. O tome se razlikuje od ostalih članova porodice, pa u tome, veruju oni, leži razlog zašto elektromagnetska silea daluje na velikim udaljenostima. Ostale tri čestice su nosioci slabe nuklearne sile (jedna je nazvana “Z”, a druge dve “W”). To su teške čestice , verovatno oko 70 puta teže od protona (pozitivnog elektrona), pa ih to svodi da deluju na veoma malim udaljenostima. Na takvim malim udaljenostima deluje i slaba nuklearna sila. U njihovoj interakciji možda bi mogla da posreduje i čestica nazvana Higsov boson koja im daje masu. Ali, nju još niko nije otkrio.

    Naučnici i u SAD i u Evropi (projekat CERN) sada upravo grozničavo nastoje da pronađu što više tih težih čestica definisnih kao “W” i “Z” , a te su čestice pojavni oblici slični česticama same slabe nuklearne sile.

    Pronalazak i hvatanje tih čestica neće biti čestica više u kolekciji do sada otkrivenih, već će fizičari nastojati da njihova svojstva udruže sa elektromagnetnom silom. To je upravo spoj sila gde naučnici pokušavaju da ujedine sve poznate prirodne sile.

    Naime u stvaranju Sveta sve prirodne sile su povezane. Elektricitet i magnetizam čine elektromagnetizam (Maksvel 1964).

    Vajnberg i Salam su definisali (1967) Novi elektromagnetizam koji je sačinjen od elektromagnetizma i slabe nuklearne sile.

    Novi elektromagnetizam i jaka nuklerna sila čine Supesilu. Supersila i gravitacija daju jedinstvenu teoriju SVIH SILA.

    "Teorijski nema nikakvog razloga zašto se antiprotoni i antineutroni ne bi međusobno povezali uz pomoć jake nuklearne sile i tako stvorili negativno naelektrisana jezgra. Tada bi pozitroni kružili oko tih jezgara i tako bi nastali antiatomi različitih elemenata. Hemijski bi antiatomi reagovali jedan sa drugim na isti način kako to čine atomi, pa bi se tako mogla stvoriti antimaterija u mikroskopskim razmerama".

    Ako ste sve ovo shvatili, jasno vam je, valjda, šta rade danas fizičari i zašto se za takva istraživanja troše ogromna sredstva.

    Ko i zašto želi da ima kontrolu nad svim ovim prirodnim silama, kada one već funkcionišu onako kako ih je Priroda stvorila ili, ako hoćete - BOG!

    Možete li pogoditi? --->

    KAKO USKLADIŠTITI NEPREDVIDIVE ČESTICE


    Pogledajmo još neke od problema sa kojima se tragači za česticama trenutno suočavaju.

    Drugi problem je užasno nepredvidivo ponašanje pozitrona kad god su fizičari pokušali da ih uteraju u specijalan kontejner. Unutrašnjost tih kontejnera, poznatih kao “Pening zamke”, obložena je magnetima tako da određena magnetna polja sprečavaju antičestice da dođu u kontakt sa materijalnim zidom kontejnera – kako se ne bi u sudaru uništile.

    Ukoliko pozitroni ne bi mogli da se skladište u dužem periodu, oni su za vojsku neupotrebljivi. Tako je posebno napravljeno istraživanje koja treba da nađe način da se oni uskladište. To je počeo da radi jedan tim na državnom univerzitetu u Pensilvaniji koji je za to, po pisanju “Hronike” od američke vojske dobio 3,7 miliona dolara.

    Ovaj tim pokušava da pozitrone uskladišti u kvazi-stabilnu formu nazvanu pozitronijum (kako to nazivaju fizičari). Pozitronijum je “atom” koji se sastoji iz elektrona i antielektrona, koji obleću jedan drugog. Normalno bi se ove dve čestice brzo sudarile i međusobno uništile u samo deliću sekunde, ali manipulacijom električnog i magnetnih polja u njihovoj blizini, u timu se nadaju da naprave da pozitronijum atom traje što duže.

    “Ukoliko bi eksperiment bio uspešan ovaj pristup bi otvorio vrata da se za vojne potrebe uskladište veće količine pozitronuijum atoma”, otkrio je Kenet Edvards.

    I to je sve što je procurilo u javnost o mogućnostima izrade antimaterijskog oružija. Od tada svima zaposlenim na ovim projektima u Vazduhopolovnim snagama SAD zabranjeno je da daju bilo kakve izjave u vezi onoga što rade. Tako je i Edvards zaućtao.

    Ipak, saznalo se još da je američka vojska istraživala mogućnost pravljenja i korišćenja moćnih akceleratora za pravljenje pozitrona pod pokroviteljstvom državnog univerziteta u Pulmanu, u državi Vašington. Cilj je upravo bio da se vidi mogu li se pozitroni napravljeni u akceleratoru uskladištiti u dužem periodu i to u novom tipu “zamke” za antimateriju, koju su predložili fizičari sa ovog univerziteta koje je predvodio Kelvin Lin, šef školskog “Centra za istraživanje materijala”.

    Lin je inače veliki entuzijasta i pobornik korišćenja antimaterije. On veruje da će se ona jednog dana koristiti kao pogonsko sredstvo za putovanje u svemir. Koliko je “duhovit” i “ozbiljan” ovaj naučnik najbolje govori njegova izjava: “Mislim da ćemo morati jednom da napustimo ovu planetu, jer se plašim da ćemo je razoriti”.

    Koliko ovakvih naučnika koji veruju da čovek može da živi u svemiru radi danas na ovakvim i sličnim nebuloznim projektima? Na žalost, novac i slava mogu i najveće mozgove načisto sludeti.

    Ovde možete videti i kako se studenti i budući naučnici uče i zamlaćuju sa idejama o korišćenju antimaterije i neizbežnim putovanjima u svemir. Kome je potrebna ova propaganda?

    ISTRAŽIVANJA CERN-a


    Činjenica je da se u ovim “humanim” i suludim nastojanjima Amerikanci i Evropljani već nekoliko decenija prosto utrkuju.

    Veliki akcelerator čestica u Fermi u Ilinoisu ima opseg od 6,5 kilometara i u njemu se već godinama protoni (teške čestice) ubrzavaju kako bi dobili što veću energiju. Jakim bombardovanjem čestica i njihovim sudaranjem pokušava se otkriti iz kojih se sve kvarkova i leptona sastoje atomi.

    U Švajcarskoj gde je smeštena skalamerija projekta CERN-a ovih dana počinje sa radom do sada najozbiljniji pokušaj da se pohvataju pomenute teške čestice W i Z. One će se tu ubrzavati u tunelu dugom 27 kilometara uz pomoć veoma visoke tepmerature čak do brzine svetlosti, a onda ih ubacivati u četiri različita detektora gde će naučnici pokušati da ih naterju u neku reakciju i ispitaju njihovo ponašanje. Naravno najzanimljivije je merenje količine energije koju će ove čestice naterane da se sudaraju osloboditi. To će se odigravati u detektorima nazvanim LHC (Large Hadrone Collider) i Alisa.

    Treći detektor je ogroman konterjner 16 metara visok napunjen sa 35000 litara tečnog vodonika ohlađenog na temperaturi od – 254 stepena Celzijusova koji se održava na niskom pritisku. Nazvan je Atlas. Prolazak naelektrisanih čestica stvara linije mehurića i one treba da budu detektovane na polovini komore kada čestice budu proletale kroz tanke metalne prozore. Ova reakcija treba da oslobodi helijum koji će se onda rashlađivati do tečnog stanja.

    Četvrti detektor je CMS zapravo sistem magneta.

    Ohlađeni tečni vodonik će se koristiti i za rashlađivanje čitavog sistema koji će se zagrevati na do sada nezabeleženim temperaturama na Zemlji.

    Pošto u eksperimentu postoje svi uslovi za izbijanje nuklerane fuzije i oslobađanje radijacije, čitav kompleks je napravljen pod zemljom i to na dubini od 50 do 100 metara i iskošen je.
    Duž čitavog tunela od 27 kilometara i visine 12 spratova koji ubrzava čestice nalaze se destine hiljada magneta koji magnetnim poljem sprečavaju snop čestica da proleti kroz zid, već ga održavaju u sredini. Ako bi neki od magneta otkazao čestice bi u trenutku izletele napolje.

    Najveći problem naučnika je da u svakom trenutku mogu da detektuju čestice. CERN je do sada najsavršenija mašina ikada napravljana. Nažalost, ovo je i najriskantniji ekepriment ikada izveden na Zemlji.

    Piše: Ivona Živković

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Slične teme

  1. Najveći Srpski naučnici i pronalazači
    Autor zjovan29 u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 54
    Poslednja poruka: 16.08.2012, 21:15
  2. Najvaznija otkrica XX veka
    Autor Kunic u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 28.09.2009, 15:56
  3. Naučnici napravili mačku koja sija u mraku
    Autor Leonard Peltier u forumu Spomenar
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 19.12.2007, 13:24
  4. Najmalerozniji automobil XX veka
    Autor Nenad_DPb u forumu Auto-moto
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 05.12.2007, 15:45
  5. Naučnici stvorili bubašvabe zombije
    Autor Galahad u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 30.11.2007, 12:12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •