Mleveni paradajz
(ne kuva se)

15 kg svežeg paradajza (da bude kao za salatu, mesnat, tvrd, ne gnjecav, ne zelen) oprati, iseći na kriške i samleti na vodenicu za meso. Od toga ispadne čisto 10-13 litara tečnosti, kako kad. 1 dobra veza celera se opere i isecka (ko voli celer, ko ne voli - peršun) i spusti se u paradajz. Dodati 2 vršne kašike šećera, a posoliti po ukusu. Dodati 10 grama vinobrana i 10 grama konzervansa. To se promeša i ostavi ceo dan ili noć, zavisi kakav vam je bioritam, (na stolu, pultu) da stoji uz povremeno mešanje (kad god prođeš pored njega ili bilo ko od ukućana). Posle 10-12 sati sipa se u čiste flaše i povezuje celofanom.

* Po želji se masa podeli na dva dela, u jedan se još u mlevenju ubaci nekoliko svežih papričica ljutih u zavisnosti od toga koliko ljuto volite, a jedan deo može da ostane sladak. Po želji se može očistiti i ren i štapići se mogu poubacivati u svaku flašu.

Desilo mi se jednom da sam našla jednu flašu koju je ispalo da sam pravila pre tri godine. Nije mrdnuo kao da je pravljen juče.

Koristim ga u sosovima, pri pripremanju špageta, makarona, gulaša, đuveča itd ili jednostavno zimi sipam u ćasu, kao salatu, neku količinu, unutra naseckam jedan crni luk i sipam kašiku ulja i u to vole da umaču krompiriće (naročito kad malo rezi), ili hleb uz jelo i tako da kusaju a volim i ja