Pearl S. Buck (Perl S. Bak)
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Pearl S. Buck (Perl S. Bak)



    Pearl Comfort Sydenstricker Buck americka je knjizevnica i prva zena Amerikanka koja je dobila Nobelovu nagradu za knjizevnost 1938. godine.

    Rodjena je 26. juna 1892, u mestu Hillsboro, West Virginia. Njeni roditelji, Absalom i Caroline Sydenstricker, bili su presbiterijanski misionari u Kini. Pearl je rodjena pred kraj njihovog boravka u Americi, tako da je sa tri meseca odvedena u Kinu, gde uglavnom provodi prvih cetrdeset godina svog zivota.

    Od malih nogu, Pearl govori i engleski i kineski. Obrazovanje je uglavnom stekla od majke i ucitelja kineza, a kasnije na Randolph-Macon Woman's College. Nakon sto je diplomirala, vraca se u Kinu gde ostaje do 1934. Dvadesetih godina pocinje da pise, a njen prvi roman, Istocni vetar zapadni vetar izasao je 1930. Za njim izlazi Dobra zemlja (1931), Sinovi (1932) i Rastureni dom (1935). Ova tri dela cine trilogiju Kuca od zemlje, sagu o porodici Wang. Dobra zemlja je dugo bila na listi bestsellera u Americi, i donela joj nekoliko nagrada, medju kojima je i Pulicerova nagrada.

    1938. dobija Nobelovu nagradu za knjizevnost i tako postaje prva zena iz SAD koja ju je dobila.
    Nakon 1938 objavljuje mnoga dela. Njene knjige bave se sukobom istoka i zapada.
    Bavila se i dobrotvornim radom. 1949 je osnovala je organizaciju za usvajanje azijsko-americke dece Welcome House koja je prva medjunarodna organizacija za usvajanje dece razlicitih rasa.

    Pearl Buck je umrla 6. marta 1973.godine.

    Neka od njenih dela su:

    Istocni vetar zapadni vetar (1930)
    Dobra zemlja (1931)
    Sinovi (1932)
    Mati (1934)
    Rastureni dom (1935)
    Izgnanstvo (1936)
    Veliki talas
    Zmajevo seme (1942)
    Paviljon zena
    Obecanje (1943)
    Mandala (1970)
    Glasovi u kuci
    Tvorac grada
    Tri kceri gospodje Lijang

    itd itd itd ......................

    Knjige Pearl Buck krasile su mnoge police sedamdesestih godina kod nas. Cesto kad bih je spomenula, rekli bi mi Jao da...ima tamo kod babe nekih knjiga, secam se kao mali... a to je zensko??
    Kada sam pocela da citam njene knjige, ubrzo su one postale moja velika strast. Citala sam ih u autobusu, na casovima u zadnjoj klupi, gde god sam mogla. Svidela mi se jer mi je prvenstveno otkrila jedan daleki svet, kulturu o kojoj nisam znala nista. Obicaje drevne Kine je provukla kroz svoja dela, pisuci jednostavnim jezikom prijemcivim obicnom coveku. Upravo zato je i zasluzna za priblizavanje Kine zapadu.
    Tesko da mogu da izdvojim knjigu koja mi je najbolja, evo recimo Dobra zemlja i Istocni vetar zapadni vetar.
    Dobra zemlja je prva u trilogiji "Kuca od zemlje". Govori o pocecima i usponu porodice ali prvenstveno o njihovoj borbi u nemastini. Citajuci ovu knjigu, zaista mozemo da zamislimo koliko je taj narod bio zatvoren i tradicionalan a onda jos vise cudi kako su tako brzo uspeli da se naviknu na savremen svet s pocetka 20. veka.
    Istocni vetar zapadni vetar je knjiga o mladom bracnom paru. Ona je kineskinja a on amerikanac. Kroz knjigu on pokusava da je oslobodi obicaja koji se vekovima neguju u Kini.

    Sve u svemu, veoma zanimljivo i nadasve poucno. Fantasticno putovanje u drevnu tradicionalnu Kinu iz vase fotelje.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  2. #2

    Odgovor: Pearl S. Buck

    Sećam se da sam "otkidala" na Paviljon svojevremeno... Kina je u to vreme za mene bila užasno tajanstvena, zatvorena zemlja u kojoj se svi isto oblače i voze bicikle po ceo dan... Pearl mi je dala novu sliku Kine... Ulazeći u sve pore života tamošnjeg plemstva, dobila sam kompletnu sliku nečega o čemu pojma nisam imala... Ni jedna sledeća njena knjiga za mene nije imala takvu čaroliju poput ove...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  3. #3

    Odgovor: Pearl S. Buck

    Svojevremeno sam "progutala" vecinu njenih knjiga, u osmom osnovne, cini mi se.....pocela sam od Dobre zemlje pa dalje, redom...Zaista je uspela da docara Kinu i da nam je priblizi.....u narodu te zemlje je za mene uvek bilo neke tajnstvenosti i na neki nacin romatike.....pamtim da sam citajuci njene knjige imala utisak da zivim tamo, na njihov nacin....
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  4. #4

    Odgovor: Pearl S. Buck

    Nazalost od nje sam citao samo triologiju Kuca od zemlje u srednjoj skoli,mislim da je samo to bilo dostupno ali me zainteresovala jako s obzirom da nista nisam znao o tom razdoblju vezano za Kinu.Romani su veoma interesantni i da slazem se da zaista dobijam utisak kao da sam tamo.

    Offtopic,roman o srednjovekovnoj Kini -Sljivin cvet u vazi od zlata,veoma interesantan,ima veoma opsiran uvod o tome kako je nastao roman a pravi pisac se ne zna koje.

  5. #5

    Odgovor: Pearl S. Buck

    Prva njena knjiga,koju sam procitala je Skriveni cvet.

    Bez daha sam je procitala i vratila joj se mnogo puta ...
    Uspela je da nam priblizi svest i zivot ,jednog tradicionalnog naroda,njihovu kulturu , obicaje ...

    Uspela me je za tren u mislima odvesti u njihove domove,prosetati kroz njihove umove , uspela je da me natera da shvatim posebnost jednog naroda,njihovu veru,stavove i nacin razmisljanja.

    Posle sam procitala i sve njene ostale knjige, ali nijedna nije ostavila toliko jak utisak na mene,kao Skriveni cvet.

    U njoj je na jednostavan nacin opisana ljubav dvoje ljudi ,koji poticu sa razlicitih podneblja , koji imaju razlicitu veru i mentalitet , a jedino sto ih povezuje je ljubav...

    Vredi je procitati

Slične teme

  1. Pearl Jam
    Autor SQUAW u forumu Strani spotovi i tekstovi
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 12.11.2007, 12:18

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •