Kada i zašto potražiti dečjeg psihijatra
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3
  1. #1

    Kada i zašto potražiti dečjeg psihijatra

    Autor: mr sci dr Miodrag Stanković

    Prirodno je da su roditelji zabrinuti za telesno i metalno zdravlje i blagostanje svoje dece. Mnogi rodtelji korektno i fleksibilno sagledavaju svoju deci i mlade kao normalne. Ipak, neki drugi roditelji brinu da li njhova beba, dete ili tinejdžer imaju psihički problem. Ove brige mogu biti u vezi različitih stvari, npr:

    Da li se dete ispravno razvija u odnosu na očekivani razvoj za uzrast?

    Da li je dete emocionalno zadovoljno?

    Da li je ono što dete priča, misli i oseća očekivano i adekvatno?

    Da li je detetovo ponašanje normalno npr. po pitanju ishrane, spavanja, ponašanja u školi, slaganja sa porodicom i prijateljima, savladavanja stresa i kontrole besa?


    U pojašnjavanju ovih dilema, mogu pomoći dečji i adolescentni psihijatari
    Oni obično razgovaraju sa detetom i pitaju roditelje o detetovom predhodnom zdravlju i ponašanju. Oni takođe najčešće pitaju i kako se slažu članovi porodice i kako problem utiče na njih i kako oni utiču na problem.

    Najuopšteniji odgovor je da su dete i tinejdžer psihički normalni kada se, u podesnim godinama, oni potpuno uključuju i uživaju u:

    Učenju novih školskih veština, odlasku u školu ili/i boravku na poslu

    Odnosima u porodici

    Odnosima sa vršnjacima i prijateljima i,

    Igri


    Mnogi roditelji prvo diskutuju o brigama u vezi normalnosti svoje dece sa članoviam porodice, prijateljima ili sa doktorom, školskim savetnikom, sveštenim licem, a ponekad i vračarama i gatarama. Svi oni mogu pomoći roditeljikma isključivo ukoliko usmere porodicu prema dečjem psihijatru, koji će pažljivo saslušati roditelje o njihovim brigama u vezi ponašanja dece i pomoći im da sagledaju:

    Hronične faktore koji vode do razvoja dečjih razvojnih problema

    Kratkoročne faktore koji aktiviraju ili će aktivirati dečje probleme

    Faktore koji pomažu da problemi opstaju

    Uticaj drugih medicinskih stanja na razvoj problema; i

    Povezanost intelektualnog, socijalnog, emotivnog razvoja i sposobnosti deteta sa zahtevima škole, porodičnog i socijalnog okruženja


    Zasnovano na evaluaciji, dečji i adolescentni psihijatar može:

    Upoznati roditelje na koji način oni mogu da utiču na normalan razvoj i biti efektivniji u roditeljstvu

    Da predloži aktivnost ili edukativni program za dete i/ili edukaciju roditelja, koja će podržati procese normalnog razvoja deteta i porodice, ili

    Sprovesti kratko savetovanje da bi pomogao detetu i roditeljima sa manjim razvojnim problemima, stresnim životnim situacijama ili teškoćama nastalim zbog dečjeg temperamenta,
    Preporučiti specifičan psihijatrijski tretman ukoliko pregledom ustanovi postojanje psihijatrijskog poremećaja.

    Preporučiti specifičan psihoterapijski i socioterapijski program ukoliko pregledom utvrdi povezanost simptoma sa porodičnom disfunkcionalnošću ili lošim postupanjem prema detetu
    Roditelji, bolje nego iko drugi, znaju svoje dete i znaju šta je uobičajeno ponašanje za njihovo dete. Ukoliko roditelj sumnja da dete ima problem, potrebno je potražiti profesionalnu pomoć. Ponekada je najvažniji upravo taj prvi korak u sticanju sigurnosti o postojanju problema, ali i kako se protiv njega boriti.


    preuzeto sa neta

    Da li ste Vi ikada odveli svoje dete kod psihijatra? I da li bi ikada učinili to?
    I may not be perfect but I'm always me

  2. #2

    Odgovor: Kada i zašto potražiti dečjeg psihijatra

    Pa za koju godinu. Postajem sve detinjastiji.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #3

    Odgovor: Kada i zašto potražiti dečjeg psihijatra

    Nisam vodila svoje dete kod psihijatra. Ne vidim razlog za to.Ponaša se sasvim normalno za svoj uzrast.Nema problem u komunikaciji sa drugom decom niti sa odraslima.
    Ne bih prezala od odlaska kod psihijatra ukoliko bi to bilo indikovano.
    Jesam razmišljala o odlasku kod psihologa, obzirom da je bubi preživeo veliku traumu, i mada je od tada prošlo već više od tri godine, sada mu se javljaju neke slike i sećanja na boravak u bolnici iako su lekari rekli da je suviše mali i da se neće sećati ničega.Odustala sam jer ipak ta sećanja nisu povezana sa osećanjima, to su samo neke sličice koje on ubrzo i zaboravi i nemaju nikakvog uticaja na njegovo ponašanje.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

Slične teme

  1. Život je lep kada...
    Autor Neuhvatljiva_ u forumu Pričaonica
    Odgovora: 913
    Poslednja poruka: 09.07.2017, 15:06
  2. Kada i da li lažete?
    Autor diktatorka u forumu Pričaonica
    Odgovora: 42
    Poslednja poruka: 23.05.2016, 16:16
  3. Kada ste otišli?
    Autor Necromancer u forumu Dijaspora
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 30.01.2015, 20:52
  4. Noć kada sam...
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 26.09.2013, 20:09
  5. Dan kada je...
    Autor black mamba u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 09.08.2011, 21:17

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •