Referendum u Crnoj Gori

Prikaz rezultata glasanja: Da li ste za zajednicku drzavu Srbije i Crne Gore?

Učesnika ankete do sada
26. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    7 26.92%
  • Ne

    13 50.00%
  • Nemam stav

    6 23.08%
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 27

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Referendum u Crnoj Gori

    Blizi se 21. maj... Da li ga cekate s nestrpljenjem ili zelite da nikada ne dodje, tj. da li zelite da ostanemo jedna drzava ili svako na svoju stranu?
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  2. #2

    12 Odgovor: Referendum u Crnoj Gori

    Čekam sa nestrpljenjem! Dosta je bilo ucenjivanja.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Referendum u Crnoj Gori

    Ha pa sushtinski kao i verujem svi, mislim .. lepo bi bilo da budemo zajedno .. Realno .. aj cao pa da se vishe volimo izdaleka
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Referendum u Crnoj Gori

    Mozda mu nije mesto na politici, ali ne mogu da izdrzim a da ne ispricam jedan vic... Dakle, ozeni mladi Crnogorac devojku iz Srbije. Kad je dosla prva bracna noc, kaze njemu otac sledece:
    - sine, prvo je ljubi nezno da vidi da smo pazljivi
    - radi to po celom telu da vidi da smo temeljni
    - onda se sagni i sam sebi pppp da vidi da smo nezavisni.

    Nije lepo pljuvati narod, jer kao i u svim bivsim republikama - i tamo ima itekako valjanog zivlja, ali i otpada. Treba pustiti ljudima referendum, sami ce odluciti sta zele, a onda se u miru rastati. Iskreno, meni nikako ne prija da smo u zejednickoj drzavi a svi nesto jedva cekaju da se "cepaju"... Cepaj se sine i neka ti je srecan put, ako je vecina za to.

    Zalosno je samo to sto se kod svih vecih politickih pitanja narodom naprosto izmanipulise i politika sama odigra svoje. Kada postanemo svesni tih politickih poteza - obicno bude jaako kasno.
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Referendum u Crnoj Gori

    Ljudi se nimalo ne pitaju u pogledu referenduma. Ali, trebaju imati u vidu mogucnosti i opasnosti, i one uocljive, kao i latentne koje su pred njima, do i nakon D Day-a.

    Ljudi ne shvataju, ili ne zele da shvate sta ce doneti dezintegracija sadasnje drzave. Nisu u pitanju formalne barijere, ekonomske barijere, vec i posledice u medjuljudskim odnosima.

    Cesto se navode ''terazijski crnogorci'', ''novobeogradski''. Sa pravnog stanovista, jedino znacajno je, imaju li Ti ljudi maticni broj koji referise na republiku Crnu Goru, ili su prijavljeni kao gradjani iste. Sve ostalo, sto separatisti, odnosno, suverenisti cine, jeste tesko pravno nasilje.

    Secesija je u ovom slucaju jako lose resenje, kako sa politickog, bezbednosnog, ekonomskog, tako i cisto ljudskog stanovista.

    Podjimo od ekonomskog. Svaka (ozbiljna) drzava nastoji osigurati svojoj ekonomiji protekciju i promovisati izvoz, izmedju ostalog, sto je legitimno. Razlicitim medjudrzavnim ugovorima koji se pre svega zasnivaju na reciprocitetu, gde jedna drzava izlazi u susret drugoj, uz krajnje ozbiljne namere u cilju zastite sopstvenih interesa, osigurava se stabilnost u snadbevanju trzista robom. Crna Gora, kao medjunarodno priznata drzava, svakako ce biti prinudjena da sklapa ugovore takve vrste sa Srbijom, ukoliko ne zeli da placa daleko veci iznos za poglavito uvoz hrane. Bilo preko luka, bilo vazdusnim ili kopnenim linijama iz drugih drzava.

    Koliko porodica ce doslovno doziveti da 22. maja 2006. godine budu na ivici raspada, i moguce doziveti raspade, samo zbog formalnih barijera, mozda i nekih drugih okolnosti?

    Bezbednosni aspekt nije tema za javnu diskusiju, no, treba imati u vidu izrazenu militarizaciju Crne Gore, i evidentiranu trgovinu NVO (naoruzanjem i vojnom opremom) kroz aktivnost u barskoj luci i civilnim aerodromima Crne Gore kao i nastojanje odredjenih interesnih grupa suverenisticke provenijencije da VSCG uvuce u dnevno politicka desavanja.

    Istorija se nikada ne ponavlja, vec se interesne grupe sluze istim ili slicnim taktikama, odnosno strategijama. Strategija separatista u Crnoj Gori slicna je strategiji hrvatskim, sa interesima slovenackih secesionista. Nimalo kreativno, poprilicno rizicno, ne za njih, vec za drustvo u celini.

    Namerno koristim termine secesija, separatizam. Kao i 1990-e, prema vazecem ustavno-pravnom poretku SFRJ, odigrala se oruzana secesija. Aktima crnogorskog rezima, de jure i de facto vrsena je specificna secesija od 1998-e. Nesposobnost ili odsustvo zelje saveznih organa bezbednosti, kako SFRJ, tako i SRJ, da se suprotstave specificnim oblicima ugrozavanja bezbednosti drzave doveli su situaciju do ivice gradjanskog rata. Pocetkom '90-tih i '98-e organi DB-a su bili duzni, prema ustavu i posebnim zakonima, kako republika clanica, tako i saveznim, da svaki oblik separatizma zaustave, kako (kontra)obavestajnim tako i (kontra)diverzionim merama. Ljude koji su sprovodili rusenje ustavno-pravnog poretka, izazivali nemir u drustvu, trebalo je predati sa dokazima sudskoj instanci.

    Zasto tada, a i sada BIA, VBA, VOA, ANB, SID i SB ne rade poslove u domenu svoji delatnosti pitanje je na koje ce odgovoriti arhivi i savesti ljudi nakon mnogih godina.

    Na delu je nesto sto je profesionalcima u organima drzavne i vojne bezbednosti poznato kao specijalni rat. U jednoj velikoj nesreci kod Bioca, pokazano je jedinstvo ljudi. Strahovit udar za suvereniste. Nakon toga, bilo je neophodno da za obicne gradjane, SCG izgubi smisao, postepeno. Izbor za Evropjesmu je samo jedan od detalja. Ergo, u pitanju je specifna psiholosko-propagandna operacija.

    Iz mnogih razloga, volio bih da zajednicka drzava opstane, bez postreferendumskih incidenata, kako politickih, tako i oruzanih, secesija odredjenih regiona i tome slicno. Zajednicku drzavu namerno ne imenujem njenim trenutnim medjunarodno priznatim imenom. Nakon referenduma, drzava ce ili ici u jaku federaciju, ili ce nestati. Ako i nestane, neka nestane mirno, bez prolivanja krvi.

    Treba biti krajnje oprezan u pogledu bezbednosno-politickog aspekta pre i posle referenduma.

    Albanski faktor, ukoliko dobije Kosmet ili ga nekim cudom izgubi, ici ce pre svega na Crnu Goru, koja nece biti kadra svojim obavestajno-bezbednosnim i odbrambenim kapacitetima da se suprotsavi nasrtaju specificno organizirane medjunarodne kriminalne i teroristicke organizacije za znacajnim lobby-em u medjunarodnim centrima odlucivanja. Tuzi su prvi dio, figurativno receno, pretpremijera. Svi podaci ukazuju na povezanost suverenistickog bloka sa albanskim ekstremistima, kako u samoj Crnoj Gori, tako i sire, na Balkanu. Kao sto albanski faktor ima aspiracija, tu je i muslimanski kao i hrvatski.

    Crnogorski rezim, odnosno suverenisticki blok je pred sah matom. Neophodno je da se dosta ljudi spasi od krivicnog gonjenja, kako na domacoj, tako i medjunarodnoj razini. Ukoliko Crna Gora ostane jedna od republika clanica, odredjena lica su svesna da bez incidenata, odnosno nasilne secesije, makar pojedinih regiona, niko od njih. ukoliko sa druge strane, preko crnogorskih aerodroma u noci 21/22 ne napuste teritoriju (S)CG nece biti pomilovan od krivicnog gonjenja pred domacim i/ili medjunarodnim sudovima, kako za krivicna dela sa elementom inostranosti, tako i za poznata i javno nepoznata teska krivicna dela koje sankcionise crnogorsko zakonodavstvo.
    Poruku je izmenio idavik, 30.03.2006 u 22:37
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Referendum u Crnoj Gori

    Citat Kunic kaže:
    Da li ga cekate s nestrpljenjem ili zelite da nikada ne dodje, tj. da li zelite da ostanemo jedna drzava ili svako na svoju stranu?
    Ja sam prilicno ravnodusna po tom pitanju. Iskreno, meni ni iz dzepa ni u dzep. Nit' mi gospoda smetaju, nit' osecam da smo ista drzava. Mozda je bolje da budemo odvojene drzave, jer nas i trenutno ne vezuje nista... Niti imamo zajednicku valutu, niti imamo zajednicku Narodnu banku, roba se izvozi-uvozi izmedju ove dve republike, jedino po cemu smo jos uvek KAO zajednicka drzava je sto nam ne treba pasos za prelazak granice i sto studenti iz Crne Gore ne studiraju kao strani drzavljani.

    U 21. veku, kada se citava Evropa ujedinjuje - mi brinemo brigu o ocepljivanju Crne Gore i Kosova - to je zalosno!

    Mozda je i bolje da se sto pre ocepe i jedni i drugi, pa da krenemo od nule u stvaranju neke nove drzave.
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Referendum u Crnoj Gori

    Koalicija za otcepljenje se slomi dokazivajuci kako Crnogorci nemaju nista zajednickog sa Srbima sa svih prostora bivse Jugoslavije i da su oni posebno pleme koje je doslo na Balkan pre Srba koji se spominju tek u 19 veku . Kada covek to vidi pa i bolje da idu i ostave Srbiju na miru kao sto neko rece gore da znamo sta da radimo posle njihovog odlaska ..Neka idu i nek im je sa srecom.
    ------------------
    Dragan
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Referendum u Crnoj Gori

    Zar se niko do sada nije upitao ZASTO? Zasto se otcepila Slovenija? zasto se otcepila Hrvatska, Makedonija i Bosna? Zasto se otcepljuju Crna Gora i Kosovo? Suska se tako nesto i o Vojvodini! Od koga se oni to otcepljuju? Nemoguce je da su bas svi gorepomenuti magarci i majmuni koji ne znaju sta rade. Da li postoji mogucnost da mozda vlast koja je jos uvek centralizovana u Beogradu snosi neku odgovornost? Da li postoji mogucnost da ta vlast u Beogradu jos uvek ne moze da shvati da postoje i neki drugi ljudi koji bi voleli da budu pitani? Ja licno ne mogu da prihvatim teoriju da su odjednom svi narodi, koji su bili u sastavu Jugoslavije, mrzeli Srbe i Srbiju i zbog toga su iskoristili prvu sansu da se odcepe. Ovi zadnji ratovi odaju utisak da je to bio rat izmedju, na primer, Srba i Hrvata. Medjutim s njihove tacke gledista, to je bio rat izmedju Hrvata i onih koji su protiv da Hrvati imaju svoju drzavu. Na nasu, srpsku, nesrecu to smo bili mi Srbi i Srbija. Mi smo jedini ustali da branimo Jugoslaviju i jugoslovenski ustav kao da je Jugoslavija bila privatno vlasnistvo Srbije. Izgubili smo i ratove i Jugoslaviju, kao sto su i oni drugi izgubili tu istu Jugoslaviju. Oni se, generalno govoreci, osecaju srecno zbog toga a mi se osecamo nesrecnim zbog toga. Izgubili smo ekonomsku snagu koju smo imali i osiromasili toliko da smo dospeli na dno lestvice zivotnog standarda u Evropi. I sta sada da se radi? Tu smo gde smo svojom ili necijom tudjom krivicom (mnogi apologeticari volu da veruju da smo tu tudjom krivicom), a moramo ici napred i gledati u buducnost. Da li ce uspeti referendum u Crnoj Gori da ih otcepi od nas ili zadrzi sa nama nije toliko vazno koliko sama cinjenica da je do tog referenduma uopste doslo. Ocigledno je da politika mlataranja gvozdenom pesnicom iz Beograda nije uspela da sacuva Jugoslaviju pa je sigurno da nece uspeti ni u borbi za ocuvanje Srbije ovakve kakva je sada. Mi u Srbiji moramo odluciti na koju cemo stranu. Kakvu vladu hocemo da imamo u Beogradu. Svako vec moze da vidi da komunisticko-radikalna opcija vuce unazad i da ne valja. A mi bi trebalo da idemo unapred, dok jos imamo ovo malo snage. Dok jos imamo Srbiju!
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Referendum u Crnoj Gori

    Citat Podbarac kaže:
    Zar se niko do sada nije upitao ZASTO?
    Zasto mislite da su svi pobegli od nas glavom bez obzira? Ja bih pre rekla da svi mi na ovom prostoru imamo onaj prokleti stav da nas uvek neko drugi koci i da cemo bolje sami, pa da je to bio slucaj i sa svim bivsim republikama. Izgleda je jedino Slovenija bila u pravu. Zelja za nacionalnim identitetom, koji je sputavan godinama, takodje je odigrala jako vaznu ulogu. Tako nesto se sad gura i u Vojvodini, al' to je vec druga prica.

    Ja licno ne mogu da prihvatim teoriju da su odjednom svi narodi, koji su bili u sastavu Jugoslavije, mrzeli Srbe i Srbiju i zbog toga su iskoristili prvu sansu da se odcepe.
    Ma nisu svi mrzeli Srbe, pa se zato ocepili. Mrzeli je cak za mene suvise jaka rec, ja bih pre rekla da su smatrali da su svi ostali nizi od njih, pa zato resili da osnuju samostalnu drzavu. Tamo gde je politicki vrh bio za Jugoslaviju - Jugoslavija je i ostala. Politicki vrh se vremenom promenio - i doneo nove promene za Srbiju i Crnu Goru. Nema tu neke velike filozofije. Uljucujes se u zajednice i iskljucujes se iz njih kada ti odgovara...
    Svi misle da ce sami mnogo bolje i da ih ostali koce... pa - evo i mi sada to mislimo za Crnu Goru. Oslusnite oko sebe, koliko cesto se moze cuti: "Ko ih j*** i onako cemo lakse bez njih a oni ce da crknu od gladi bez nas"

    To je to prokletstvo koje prati ove prostore, svi su najpametniji i svi bi sve najbolje i niko sam nije kriv ni za sta, uvek su ovi drugi krivci.

    Svako vec moze da vidi da komunisticko-radikalna opcija vuce unazad i da ne valja.
    U nekim normalnim uslovima - ja bih se bez problema slozila sa Vama. Ipak, do kraja ovog meseca ostalo je jos nekoliko dana i navrsava se drugi rok (i krajnji) za izrucenje Mladica, nakon cega se prekidaju svi pregovori, kontakti, odnosi sa Srbijom... Nije radikalna opcija ta koja nas trenutno koci. Cak i ovi od kojih ocekujemo korak napred - stoje u mestu. Jest' da ne idu u nazad, al' ne idu ni napred.
    Cisto podsecanja radi, onaj koji je 5. oktobra zbacio Milosevica sa mesta predsednika - sada je predsednik vlade koja opstaje iskljucivo uz pomoc koalicije sa istom tom SPS ...

    Ups, odoh ja malo sa teme.
      Vrh

  10. #10

    12 Odgovor: Referendum u Crnoj Gori

    Citat Podbarac kaže:
    Da li postoji mogucnost da mozda vlast koja je jos uvek centralizovana u Beogradu snosi neku odgovornost?
    Kako je lako reći: "Vlast u Beogradu". Ali, to nije isto što i Srbija i srpstvo. Jer, u vreme kada se Jugoslavija raspadala, "Vlast u Beogradu" je formirana po osnovu ključa. Dakle, najmanje je bila srpska.
    Ti bi hteo da na ovom malom prostoru u par rečenica "objasniš" sve uzroke raspada Jugoslavije. I, naravno, sve kroz prizmu nekakve krivice Srbije. Jeste, Srbija je kriva. Kriva zato što nikada nije vodila računa o sebi, kao što je to činila za druge. Srbi su krivi jer su im svi bili bolji od njih samih. Pa, i sada. A tvoj stav, pod uslovom da si Srbin, samo je potvrda toga.
    Da li postoji mogucnost da ta vlast u Beogradu jos uvek ne moze da shvati da postoje i neki drugi ljudi koji bi voleli da budu pitani?
    Kao što objasnih, ta "Vlast u Beogradu", sada je neka druga vlast, ali pazi, navike nam ostadoše iste - svi bi da se odvajaju i da budu "samostalni". Osim toga, šta ti sada smeta ta vlast, po pitanju referenduma u Crnoj Gori? Pa, od nje ništa ne zavisi. A, ako misliš da ta vlast nema pravo da ukaže na nepravilnosti oko pripreme samog referenduma, onda ti guraš vodu na točak druge vodenice, koja takodje ima kamen za mlevenje.
    Ja licno ne mogu da prihvatim teoriju da su odjednom svi narodi, koji su bili u sastavu Jugoslavije, mrzeli Srbe i Srbiju i zbog toga su iskoristili prvu sansu da se odcepe.
    Tako je, nije odjednom... traje malo poduže. I, kao što reče muckota nije tu samo reč o mržnji, već o svojevrsnom potcenjivanju, odnosno kompleksu "više vrednosti". Pre svega Slovenaca i Hrvata. Ostali su samo deo "domino" efekta.
    Mi smo jedini ustali da branimo Jugoslaviju i jugoslovenski ustav kao da je Jugoslavija bila privatno vlasnistvo Srbije.
    Mi nismo branili samo Jugoslaviju, već pravo da Srbi žive u jednoj državi, kao što su drugi to isto tražilii za sebe. Ovako, sada smo razbacani u nekoliko država. A, Albancima će Amerikanci i Vatikan dati da naprave i svoju drugu državu! Pravno utemeljeno? Pravedno? Srbi i Srbija krivi? Ti odgovori.
    Da li ce uspeti referendum u Crnoj Gori da ih otcepi od nas ili zadrzi sa nama nije toliko vazno koliko sama cinjenica da je do tog referenduma uopste doslo.
    I, za to je opet kriva Srbija? C,c,c...
    Mi u Srbiji moramo odluciti na koju cemo stranu.
    Odlučujemo onoliko koliko nam je dozvoljeno.
    Kakvu vladu hocemo da imamo u Beogradu.
    Odlučivali smo na izborima. To što se nekome ne svidja, zove se demokratija. A, treba da znaš, da je ovakva vlada napravljena baš po diktatu Zapada. Druga opcija je bila koaliciona vlada DSS - SRS. E, to Zapad nije dozvolio. Kako? Pretnjama i ucenom. Da li bi to bilo bolje nego ovo? Pa, verovatno bi, jer su koalicione vlade dva partnera mnogo bolje nego one sa više stranaka, jer onda neke marginalne stranke vuku krupne državne poteze. Kao što se baš sada i dešava.
    Svako vec moze da vidi da komunisticko-radikalna opcija vuce unazad i da ne valja.
    A, hoćeš da kažeš da npr. Čanak nije radikal(an)? Da je Novaković poštenjačina? Ili, hoćeš da kažeš da je Maja Gojković loša gradonačelnica? Pre nego što odgovoriš samo da znaš, SRS nije moja politička opcija. Samo pokušavam da objektivno sagledam stvari. Bez emocija. Jer, politika ne trpi emocije. Zbog toga se ni ne treba emotivno upuštati u pitanje referenduma u Crnoj Gori. Neka glasaju i neka postupe po rezultatima referenduma. Pa, i ako bude namešteno, opet su to zaslužili. Kao što smo i mi zaslužili Miloševića deset godina. I DOS... I ove sada...
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Referendum u Crnoj Gori

    Ma svako na svoju stranu..Mozda cemo se vishe voleti po staroj dobroj "lepo, a daleko", svako ima pravo na izbor..Kakav god on bio
      Vrh

  12. #12

    Odgovor: Referendum u Crnoj Gori

    Taj dan ce osvanuti, cekali ili ne - sto pre ili sto kasnije, da li ce se odrzati "posteno ili po savjesti" to cemo videti.
    U vreme kada se svi ujedinjuju, mi zelimo da se sto vise razjedinjenjujemo, zar nije bilo dosta?!?
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: Referendum u Crnoj Gori

    svaka cast phoenix jedva cekam da se odvoje nek jedu kamenja bar toga imaju dosta i za izvoz
      Vrh

  14. #14

    Odgovor: Referendum u Crnoj Gori

    Ma bilo bi super kul da referendum sad ne prodje, pa da onda mi isti raspisemo kod nas
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: Referendum u Crnoj Gori

    Ja navijam da prođe. Pa jednog dana, kada Don Milo i ostali odu Bogu na istinu, onaj deo poštenih ljudi će raspisati referendum za ujedinjenje. Vrlo brzo će shvatiti koliko su se zajebali. Jebo ti "državu" za koju navija Kosovo, Albanija i Hrvatska.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Aj gori krilo našeg aviJona
    Autor _baba_ u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 25.01.2010, 01:21
  2. Odgovora: 86
    Poslednja poruka: 21.10.2007, 22:00

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •