Mamini sinovi
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 24
  1. #1

    Mamini sinovi

    Svaki peti brak u Srbiji se završava razvodom, a stručnjaci kažu da je jedan od uzroka razvoda neobično prisan odnos majke i sina
    Priče koje počinju anegdotama u kojima svekrva na venčanju slučajno hvata bidermajer najčešće se ne završavaju - i živeli su srećno i zadovoljno do kraja života, već u brakorazvodnoj parnici. A put kojim ona izvodi desant na porodično gnezdo svog odbeglog sina popločan je njenim najboljim namerama. Svaka slučajnost sa metaforom o putu koji vodi u pakao potpuno je namerna, tvrdi dr Anamarija Kazanese, psiholog i psihoterapeut, koja je u magazinu Observer nedavno prezentovala poražavajuću statistiku da se u Italiji, zemlji koja je nekada smatrana za bastion braka, razvodi dešavaju svakih 5 minuta.

    Kriza koja je ovde vladala više od jedne decenije uticala je na prinudno vraćanje mladih bračnih parova u svoju momačku ili devojačku sobu, a iza statistike po kojoj se svaki peti brak završava razvodom stoji iskustvo stručnjaka koje govori da je jedan od uzroka razvoda neobično prisan odnos majke i sina.

    Na pitanje ko pravi mamine sinove, dr Zoran Ilić, psihijatar i psihoterapeut, odgovara: Mamini sinovi uzgajaju se u naručju nezrelih i neostvarenih žena, odnosno emotivnih pijavica koje sistematski truju sva njegova osećanja prema ženama i hrane njegov narcizam rečima: Ti si tako lep, pametan i ne treba da trošiš vreme na te glupače. Žene su prevrtljive, lažljive, neverne i samo žele tvoj novac. Ima vremena za ljubav, sada treba da završavaš fakultet, nađeš dobar posao, posvetiš se karijeri.

    -Preko noći otkriva da ima povišeni krvni pritisak i gastritis kako bi pažnju svoga sina skrenula na sebe. Ona retko kada otvoreno prigovara, a svoju povređenost pokazuje ledenom ćutnjom. Kada se sin vrati sa sastanka sa devojkom, majku najčešće zatiče bolesnu ili, u melodramatičnijoj verziji ove priče, okruženu lekarima hitne pomoći koji slušaju priču o bezobzirnom sinu koji ostavlja majku u predvorju srčanog udara, pucanja slepog creva, krvarenja čira, galopirajućeg šloga priča dr Zoran Ilić.
    U početku, ona pokazuje lažnu ljubaznost prema devojci, ali ako veza potraje ona otvara oči sinu rečima: Ona te je zaludela, nikad nećeš završiti fakultet, mogao si pet puta bolju da nađeš... Istovremeno, ona sinu šalje duple poruke kaže mu da treba da se osamostali, a čini sve da on ostane u kući: kuva, pere, pegla i radi sve ono što mlade devojke mrze da rade. Sin oseća majčinu netrpeljivost i često je svađalački raspoložen prema njoj, ali ostaje sa njom jer nema dovoljno samopouzdanja i sigurnosti u ljubavnom životu, ističe Ilić.

    Druga grupa maminih sinova se ne zadržava dugo u vezama i često održava paralelne veze ali onog trenutka kad svoju partnerku počinje da doživljava kao ličnost, a ne samo kao telo, on napravi neku zvrčku, pa je ostavi. Strah od braka je veoma prisutan kod maminih sinova, jer se mama obično ne protivi kratkotrajnim vezama, ali čim se pomene matičar onda najčešće započinje mamina manipulacija bolestima.

    Ako mladi bračni par živi pod istim krovom, majka se obično opredeljuje za suptilniju varijantu zlostavljanja. Drugim rečima, počinje da se meša u svaki segment njihove svakodnevnice, jer ona bolje kuva ručak, bolje vaspitava dete, bolje bira zavese...i upada u intimni prostor mlade porodice kad god joj padne na pamet. Ako snaja pruži otpor, ona sebe počinje da prikazuje kao žrtvu ili izmišlja tračeve. Ono što se često dešava jeste da žena ne može da izdrži pritisak svekrve i insistira da promene mesto stanovanja, što za sina predstavlja dokaz teze da je mama bila u pravu. Treba imati na umu da život sa svekrvom znači predvorje razvoda braka, ali to istovremeno ne znači da udaljena majka ne predstavlja opasnost. Majka koja je odgajila maminog sina strpljivo čeka svojih pet minuta kada će sinu saopštiti: Vidiš da sam bila u pravu!, zaključuje dr Zoran Ilić.

    K. Đorđević,Politika, 2007.

    Tekst, preuzet sa neta, star doduše ali tema svakako uvek aktuelna... Sigurno je svako od nas u svojoj bližoj ili daljoj sredini imao "slučaj" maminog sina, nesposobnog za bilo kakve samostalne odluke, za bilo kakve radnje bez maminog klimanja... Uvek sam se pitala kako takvi likovi nastave sa životom kad mame više ne bude...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  2. #2

    Odgovor: Mamini sinovi

    Fenomen maminih sinova mi jedan od najmučnijih koji se događaju u nekoj porodici. Nagledao sam ih se u svom životu kao malo ko. Nemate pojma šta su neke majke spremne sve da urade za svoje mezimce. Kada sam bio na odsluženju vojnog roka sa mnom je bio u jedinici mornar, rodom iz Rijeke, po imenu Sanjin (kao ona faca iz Prolećnih voda, ili već kako se zvala ta knjiga čuvenog ruskog pisca). Njegovi roditelji (na majčinu inacijativu) su u tom mestu gde smo se nalazili, odmah iznajmili stan u kojem je uvek neko od njih bio kako bi bio na usluzi svom mezimcu. Mi, ostalo mornari smo ga karali ko zlotvora zbog toga, da je ovaj jednom zaplakao ko malo dete i otrčao kod našeg komadira, jednog debelog drkadžije i alkoholičara koji je već pao na priču Sanjinovih roditelja, a možda i na još nešto tvrđe, da nas cinkari. Tog trenutka je počela akcija oslobađanja uplakanog mornarčića od obaveza služenja vojske, što je u ono vreme bilo ravno borbi protiv vetrenjača. Međutim, atraktivna mama i tatine pare su svoje odradili. Sanjin je uskoro postao civil. Verovali ili ne nikome od nas nije bilo krivo. Ovaj, kao i brojni drugi slični događaji, me je potakao da napišem i jedan od svojih retkih aforizama koji glasi:

    Deca su uvek najveći neprijatelji svojih roditalje, a roditelji su često najveći neprijatelji svoje dece!
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #3

    Odgovor: Mamini sinovi

    Na zalost tema nije bas tako ni bezopasna,jer poznajem pa negde vise od desetak parova,koji su zavrsili karijeru,zahvaljujuci mama svekrvi!
    Dugo sam razmisljala sta je tu krucijalni problem!???
    Sad govorimo generalno,naravno da izuzetaka ima! Ali uvek toj izabranici njegovog sina nesto fali! Moze da bude i pametna i umiljata,i nezna,inteligentna,ali ona nikad nece biti toliko dobra za njenog sina,ljubi ga majka !
    A kako to da taste uglavnom nemaju problema sa zetovima??
    Pa sta je sa njima,zar one ne vole dovoljno svoje cerke?
    Ok,mozda im se zet i ne svidja,ali nikad nece praviti neprijatne situacije,kao sto to mogu mama sveKrive!
    Dosla je ta neka,koja je njoj sad ljubav sina preotela i ona vise nije N1,vec druga,i sad joj se neko muva po kuci,i hoce da sredi po svojoj zelji,a ona je godinama bila tu gazda!!
    To su po mom misljenju samo neki od problema,psiholoske prirode,sve bih ja njih "te svekrive" na ubrzane kurseve,i da im strucni ljudi objasne sta i kako treba
    E sad sve to i nije tako tragicno,dok se taj sincic ne nadje izmedju dve vatre,pa ne zna po koga ce!!!? I onda da lepo uzme svoju zenu pod ruku i ode sam sa njom da zivi,on tu u pocetku cinculira i pokusava da izgladi stvari!
    Dok jednog dana,zena se ne spakuje i ostavi ga da place u krilu njegove majcice!
    Koliko rasturenih brakova znam,na zalost!
    A toga ce biti dok je ljudskoga roda i sto su zemlje siromasnije i zaostalije,taj problem je jos veci!
    I zato drage moje,ako ih nemozete pobediti,pokusajte da sa svojim muzicima zivite sami,uz dozu uzajamnog poštovanja.

    Neću da razbuktavam temu,
    ali "mamine sinove" stvaraju zene,
    tako da....
    same smo krive za postojanje takve kategorije...
    i dok zena ne shvati da imati sina je jednako kao i imati cerku,nista ne moze da se promeni...
    tako da...na nama je da ih vaspitamo da budu muskarci,a ne "sinovi"

    Volela bih da ih razumem,ali jednostavno ne mogu!!
    Ćuti i prenesi dalje....

  4. #4

    Odgovor: Mamini sinovi

    takve su zene
    sve je to taçno şto kazete ...
    ja sam imao sreçe da budem izmedju 700 i 2000 km udaljen od mojih tako da nisam imao problema u braku
    medjutim imao taştu , 4 debele svastike , njene tetke , 2 ujne i babu za vratom
    sreçom izbio je rat i rastera tu bagru
    znaçi kad budete zeleli da se reşite problema u braku bolje je otiçi u rat ili bar legiju i ziveti na miru
    Ko je za jednu voznjicu

  5. #5

    Odgovor: Mamini sinovi

    Citat TVO.JA_ kaže: Pogledaj poruku
    ali "mamine sinove" stvaraju zene
    Zenska potreba za izravanjem nadmoci nad drugom zenom...
    Video sam dosta primera, neke se tamane do zadnjeg...
    Nema resenja...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  6. #6

    Odgovor: Mamini sinovi

    Eto ni ja ne razumem taj fenomen,koji je sveprisutan.

    Ja mojima često kažem-ljubi vas majka ,i ljubiće ih dok je živa...ali kako i sama ne volim da mi se neko ''meša'' u stvari,u koje ne bi trebalo,sumnjam i da će oni dozvoliti,kad odrastu.

    Čini mi se,kada bi ga ja sputavala...ne bi bio srećan,ipak mi je njegova sreća bitnija od moje.

    A i često mu u šali kažem,da će nagrabusiti od žene,kad poraste...Mnogo dečko izvoljeva ...

    .na nama je da ih vaspitamo da budu muskarci,a ne "sinovi"
    I odgovorni samostalni ljudi.

  7. #7

    Odgovor: Mamini sinovi

    Ja prosto ne mogu da verujem da muskarac u tim godinama tako nesto moze da dozvoli!!! A,ako ipak postoje takvi,oni nisu muskarci,vec "pikice".
    Ako vam je dobro ... onda nista!

  8. #8

    Odgovor: Mamini sinovi

    Koga treba da napadne, svoju majku ili svoju zenu?
    Da li treba da presudjuje svaki dogadjaj posebno? (ubrzo ce se upetljati u problem da mora da dokaze da je dati postupak bila provokacija, iako ce to ``ona`` opovrgavati).
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  9. #9

    Odgovor: Mamini sinovi

    jedan moj bivsi decko ima samo majku, tj. sa njom zivi.. otac je totalno nebitna floskula ovde posto nije dovoljno covek da bi mogao da se nazove bilo cijim ocem..
    uglavnom, njemu je majka sve.. on se toliko ne ponasa kao njen sin koliko se ona previse ponasa kao majka.. mogu da je razumem, posto i ona ima samo njega..

    kad smo bili zajedno, ona je najvise insistirala da nas dvoje budemo zajedno kod njih umesto kod mene, posto joj je on tako blizi.. i po nekom mom misljenju, da bi mogla da drzi na oku sta radi kad nije sa njom posto ona predstavlja najvazniju figuru u njegovom zivotu, donekle mogu da je razumem.. ali ono sto nikako nisam mogla da razumem je to sto je tu sve podredjeno njoj.. nije meni toliko smetalo sto sam ja bila tamo ili sto je ona cula 90% stvari o kojima pricamo, kad se svadjamo ili zezamo, vec je ona i ponekad bial sa nama u sobi i drzala slovo kako treba a kako ne.. meni je moja mama dovoljna za to, ne treba mi jos jedna mada, ona je tu bila samo da meni kaze kako ja treba da se ponasam da njemu bude najbolje, posto ona njemu zeli najbolje tu mi je i puklo valjda, kad je ona mene pocela da podredjuje njemu a on se tome nije protivio nimalo..

    "mamine sinove" stvaraju zene


    ali generalno gledano, bar po nekom mom malenom iskustvu, svaka je majka takva ne mislim da svaka pravi od sina pekmez, ali uvek joj bar nesto nece biti po volji i to je nesto sto aj razumem
    Krek, krek.. Ne gudra

  10. #10

    Odgovor: Mamini sinovi

    ne volim mamine sinove.....nikad odrasli vecito vezani za maminu suknju...samo sto i ja sama imam odraslog sina i ako on , ne daj boze, bio mamin sin dozivecu kao samar samoj sebi. nadam se da nisam pravila takve greske u vaspitanju.to bi bio moj veliki neuspeh ali kad si roditelj onda kreces sa najboljom namerom ...mislim da se takvim majkama potkradu g
    reske.....posesivnosti.....velike
    ja se trudim da deci budem neko ko ce im pomoci a ne neko ko ce im odredjivati zivot jer to je moj zadatak kao majke
    Poruku je izmenio lado, 11.09.2008 u 02:38
    Najveca vlast je vladati sobom.

  11. #11

    14 Mamini sinovi

    Oduševljava me primer moje svekrve.
    Vaspitana, kulturna, iz Dalmacije došla u sremsku selendru,
    sve za dobrobit porodice.
    Kada je Mili suprug izrazio želju da se osamostali sa petnaest godina, imao je zeleno svetlo.
    Bez ikakvih drrRama i emotivnih lomova.
    Znala da je to jednostavno životni sled.
    Sigurno jo nije bilo lako.

    Ni jednim svojim postupkom mi nije davala do znanja,
    da joj nešto ne odgovara, nije po volji.
    Sigurno je bilo situacija kada sam pravila greške.
    Nikada mi ni reč nije rekla, i nisam, barem ne do sada,
    primetila - osetila da će da ''rovari'' po mom braku.

    Otišla sam u offtopic, upravo zato što mi nije jasno,
    kakve su to majke, koje će da gledaju samo sebe i svoj život,
    nauštrb sreće svog deteta. Navedeni primeri mu zvuče bolesno.
    Znam da postoji mnogo takvih slučajeva.

    Šta kad mame više ne bude? ...

    Teško pitanje - ''lak'' odgovor, ili / ili.
    Ili će muškarac da ''progleda'', ili će da zaluta još dublje u ponor.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  12. #12

    Odgovor: Mamini sinovi

    Citat NSdjanka kaže: Pogledaj poruku
    Svaki peti brak u Srbiji se završava razvodom, a stručnjaci kažu da je jedan od uzroka razvoda – neobično prisan odnos majke i sina
    ...
    za sve krive te jadne mame koje hoce samo najbolje za svoje sinove. Pa zagledaju svaku da li je dobra za njihovo dete ima raznih devojaka- pa pokvare njihovo ljubi ga majka dobro dete.
    Da nije losih devojaka maminim sinovima tj MAMAMA bi bilo lakse.

    Citat NSdjanka kaže: Pogledaj poruku

    ..
    Sigurno je svako od nas u svojoj bližoj ili daljoj sredini imao "slučaj" maminog sina, nesposobnog za bilo kakve samostalne odluke, za bilo kakve radnje bez maminog klimanja... Uvek sam se pitala kako takvi likovi nastave sa životom kad mame više ne bude...
    ali kad mama najbolje pravi kolace kad mama najbolje kuva kad mama ima najbolji ukus....
    eh, da sam slusao mamu bar ponekad gde bi mi sada bio kraj
    a tesko je naci zenu koja ima bar nesto malo od NAJ mame

    a tek imati sposobnu mamu pa naci jos sposobniju zenu e to je san svakog maminog sina.

    Ali nisam jos sreo nijednog bas maminog sina sve samo neki tatini sinovi
    Poruku je izmenio robert ns, 20.11.2008 u 14:15 Razlog: 100% mamin sin

  13. #13

    02 Odgovor: Mamini sinovi

    "mamini sinovi", ...sta pod tim podrazumevate.Nisam misljanjea da se radi o deci koja su iz nekog razloga "vezna" vise za majku, nego za oca..razloga je puno...Dajuci im svu nasu paznju i ljubav od onog momenta kada ih donesemo na svet, ne mislim da ih pravimo"nasim odnosno popularno receno maminim sinovima"...Ukoliko ih pravilno usmerimo na zivotne vrednosti, ukljucujuci nesebicno davanje nas kroz njihovo odrastanje, objasnimo im da postoji toliko vrsta ljubavi...i ono najvaznije da je ljubav prema izabranici njihovog srca jedno i totalno drugacija ljubav, od one koju osecaju za majke...naravno da nece imati problem sa tim! I zasto bi doslo do razvoda braka, kao je neko napisao jer smo mi krive.....praveci muskarce "mainim sinovima"...Pogresno totalno, ukoliko njih dvoje funkcionisu na jedan skladan i njima odgovarajuci nacn, imaju dovoljno ljubavi i razumevanja medjusobno, znaju da razgranice prave probleme, od onih sto je recimo problem ukoliko je njegova mama rekla da mu ona ne pegla adekvatno garderobu kao sto je mama to znala(navodim banalan primer)......zasto bi problem njihovog neslaganja ili eventualno razvoda braka bila mama..Problem je dakle u njima....A "mamini sinovi".su samo one nase male beb.koje jednog dana postanu zdreli ljudi.....jedino na taj nacin prihvatam frazu "mamin sin"...i naravno da jeste moj, nije ga roda donela pa je njen....

  14. #14

    Odgovor: Mamini sinovi

    Negde sam procitala da ti "mamini sinovi" biraju zene poput njihove majke......mada mu majka obicno izabere zenu........Boze Sveti kako je to glupo.....
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  15. #15

    Odgovor: Mamini sinovi

    mamini sinovi fuj
    Ono za cim zudimo,a ne ono sto dobivamo, govori o nama kakvi smo.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kćerke i sinovi
    Autor irnik u forumu Porodica
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 02.08.2016, 16:03

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •