Da li ste pisac?
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13
  1. #1

    Da li ste pisac?

    Smatram kako da bi neko bio pisac,ne mora objaviti knjigu.Kao što je rekao Flober(ako se ne varam):''Objavljivanje je posledica,a ne razlog pisanju.''
    Takođe,mislim da pisca ne definiše nužno ni tzv. ''čitalačka publika'' jer ponekad je jedno pismo upućeno samo jednoj osobi čitava jedna priča i zaslužuje da se nazove umetnošću.Iskrenost je ono što svrstava napisane reči u umetnička dela,a ne objavljivanje,tiraž ,ili publika.
    Moje pitanje je sledeće:koliko često pišete iskreno o svemu što vam se događa,što osećate,dovoljno iskreno da bi vas svrstavalo u pisce?Da li ste pisac?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: Da li ste pisac?

    Nisam, definitivno. Ne mislim pri tom da je objavljivanje uslov da bi se neko nazvao piscem, nego zato sto mislim da smo ono u cemu se ispoljimo do maksimuma. Inace bih sebi mogla pripisati jos gomilu zanimanja, pa bih bila i kuvar, jer kuvam svakodnevno, bila bih pevacica, jer svakodnevno i zapevam ponesto, i frizer jer najcesce sama oblikujem svoju kosu, i fotograf, i vaspitacica...

    Neke jake intimne potrebe ili okolnosti nas navode da se nekim stvarima bavimo iako to nije nase prevashodno zanimanje. Amaterizam u umetnosti je legitiman, i realno ostvariv, pa tako da se recimo jedan racunovodja moze ostvariti i kao glumac u kakvom amaterskom pozoristu, bas kao sto vrhunski pisac moze biti talentovan i za pravljenje ikebana.
    Prozaicno je reci da si ono od cega zivis, tj. za sta dobijas platu, ili ono za sta si se skolovao. Toliko iskljuciva sigurno ne bih bila. Mislim da to dosta zavisi od same osobe i tacnog fokusiranja u proceni svog identiteta. Zavisi i od subjektivnog utiska da smo za nesto daroviti, da se time jednostavno moramo baviti jer nas na to gone duboke unutrasnje potrebe, mada je u umetnosti ipak veoma vazna i potvrda javnosti, ili nekog od autoriteta iz date oblasti.
    Mnogi ce reci bas to...imam potrebu i pisem za svoju dusu. To je i sa mnom slucaj. Ali mislim da od nase objektivne procene zavisi da li cemo se samoproglasiti za pisca ili ne. Ipak je dug put od piskaranja do osobe koja bi zasluzila da se zove knjizevnim stvaraocem. To sto se stampaju razne knjige nije potvrda da ima mnogo dobrih pisaca, nego je cesto u pitanju bas sramocenje tog zvanja.
    U prilog mojoj nepopustljivoj zelji za piskaranjem...
    Zasto reci
    bistre
    pitke
    grgoljive
    zednim...
    Presahnucu
    ne pevam li
    Vrag odneo šnalu...

  3. #3

    Odgovor: Da li ste pisac?

    Pisac Nije Onaj Koji Pise, Onaj Koji Samo Pise Je Pisar. Treba Imati Mnogo Dara...

  4. #4

    Odgovor: Da li ste pisac?

    Imam tri hobija. Slikam ... Pišem ... Šijem.

    U sva tri uživam.
    Sita se naigrah.
    Od dva živim a treći mi služi za preživlj ... za iživlj ............ za džeparac ...




    znam

    ja sam srećnica.
    Jer moj hobi je-moj posao.








    Volim da pišem .
    Zapravo, nekad mi se čini da pisanje volim najviše.

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  5. #5

    Odgovor: Da li ste pisac?

    Možda sam trebala da postavim još jedno pitanje:ako ste pisac(smatrate se piscem)kako to doživljavaju ljudi koji su u kontaktu sa vama?
    Ponekad to znači,berem u mom slučaju,da ispisujem dugačka pisma,da se zanesem pri odgovaranju na ista u tolikoj meri da uopšte i ne odgovrim na pitanja,postavljena od strane koresepondenta,već opišem neki utisak,ili doživljaj,ili san u svim koloritima duge.
    Ne znam kako to moji korespondenti podnose?Ili im je drago?
    Poruku je izmenio kohili, 20.09.2008 u 22:56 Razlog: slovo-pojedeno..
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  6. #6

    Odgovor: Da li ste pisac?

    Pisanje sigurno nije isto sto i kuvanje ili friziranje kose . To je umetnost, stvaralastvo... Naravno, slazem se da nije pisac neko ko je dva-tri puta seo pa napisao neku pesmicu , ali slazem se i da nije neko pisac samo zato sto je objavio svoje delo.

    Ja bez pisanja ne bih mogla da zivim, i tacka. Sta me briga da li cu ikada nesto od toga objaviti ili ne, da li ce se to nekome svideti ili ne? Ako objavim i ljudima se svidi, super! Ako ne, nista nikom. Pisanje je toliko deo moje licnosti da me odredjuje, kao sto me odredjuju reci "zena" ili "smedje oci", ili bilo sta drugo vezano za mene kao bice. Zato mislim da je pisac onaj ko sebe smatra piscem, a tu nema veze publika ili kritika, jer oni sluze samo za to da dodaju prideve uz imenicu pisac, pa ispadne: los, dobar, odlican, poetican, grozan, dramski, humoristicni, svakakav pisac . Cinjenica je da pisci ne mogu objektivno za sebe reci da li su dobri ili losi - to mogu za nas da ucine samo drugi ljudi, a objavljivanje svojih dela je sredstvo kako bismo dobili tu afirmaciju (i novac, naravno, ali grozim se ljudi koji pisu samo radi zarade ).
    Tiger Facts:
    1. Tigrovi su macke koje obozavaju kupanje.
    2. Tigrove pruge su jedinstvene kao otisci prstiju.

  7. #7

    Odgovor: Da li ste pisac?

    Citat Jerowen kaže: Pogledaj poruku
    ... a tu nema veze publika ili kritika, jer oni sluze samo za to da dodaju prideve uz imenicu pisac ...
    Tako nekako ...

    I to je baš "tako nekako" u (skoro) svakoj sferi Umetnosti.
    Publika, kritičari, slušaoci, čitaoci, posmatrači ... (skoro) nikada nisu jedinstveni u "proceni i oceni"
    vrednosti nekog dela.

    Skoro da je pravilo, da čak i moraju biti u nekakvomom - totalnom neskladu.
    Naime, najčešće se desi da;
    - Film koji pobere (ili otrese i pokupi) sve svetske nagrade, pohvale i priznanja od kritike i žiriJa ...
    obično nije onaj najgledaniji.
    Publika naravno peezdee.
    - Slika koju "stručnjaci" procene na "skoro pa neprocenjivo", nikada nije ona koju bi sam umetnik tipovao ...
    a da i ne govorim o nakupcu, zakupcu i kupcu.
    Slikar naravno peezdee.
    - "Knjiga" koju kritičari okite kao Božićnu jelku, obično po izlozima Knjižara i stoji - kao "ukras".
    Tu sad svi čitaoci i gurmani i sladokusci, zajedno sa piscima peezde.
    - "Pesma" i sve ono što uz nju ide (tekstopisac, kompozitor, izvođač ...itd) koja dobije krunu,
    obično padne u zaborav (ako ne istog trena, a ono) koji tren kasnije.
    Tu cela muzička ekipa sa sve orkestrom i fanovima na tribinama peezdee.


    Tako je od svega toga , (i u svemu tome) najžalosnije to - da pravi umetnici genijalci (kao po nekom prokletstvu) ...
    postanu i VELIKI i priznati i hvaljeni i slavljeni i voljeni i kovani u zvezde i bogati (što uopšte nije ne_važno)

    TEK KADA UMRU .

    A najčešće umru, baš od muke ... pozli im od javnog mnjenja i (jednostavno) presvisnu .
    _______________________________________

    Sreća moja pa nisam ni u jednoj oblasti genijalac ... ...no se slatko namlatih para - za života !



    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  8. #8

    Odgovor: Da li ste pisac?

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Moje pitanje je sledeće:koliko često pišete iskreno o svemu što vam se događa,što osećate,dovoljno iskreno da bi vas svrstavalo u pisce?Da li ste pisac?
    Ne znam da li sam pisac. Pišem mnogo. O svom životu sve ređe. Nisam sigurna šta je razlog. Imam mnogo zapisanogt života. Ono šta ja uvek pišem su emocije koje me nose u određenim momenitma.

    Imam dovoljno ljubavi da bih bila pisac, izgubljene, davane, čak i dobijene.
    Imam dovoljino tuge da bih bila pisac.
    Imam dovoljno raskoraka sa svetom oko sebe da bih bila pisac.
    Imam dovoljno strahova da bih bila pisac.
    Sve to ponekada ponegde zabeležim.
    Najviše me bole misli koje pobegnu.

    Obožavam da pišem onima koji mi boje život na ovaj ili onaj način.
    Razglednice
    Pisamca
    SMS-ovi
    svašta nešto

    i dalje
    Ne znam da li sam pisac....
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  9. #9

    Odgovor: Da li ste pisac?

    Kada čovek izgubi sve ono što je sa pravom nazivao svojim i sobom,kada od njega otpadne sve što je suvišno,a mislio je kako bez toga neće moći,tada može da piše jer ima ''dobrog materijala'',samo je potrebno da poseduje minimum veštine kako bi pretočio sve to u priču,u jedan komad nečega što će se nazvati jednim,određenim,književnom formom,a možda i neće-ali to već nije toliko bitno.
    Potrebno je samo pokušati i evo,tu je jedna priča,jedan roman,jedan stih našeg preovladavajućeg raspoloženja u datom trenutku.
    Svako može biti pisac,barem u jednom trenutku,jer je svakom čoveku barem jednom u životu dostupna snaga stvaranja kakvu ljudi koji se ''bave pisanjem'' uvežbavaju.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  10. #10

    Odgovor: Da li ste pisac?

    Pisem, cini mi se oduvek.
    Kradem drage dogadjaje,cuvam misli,lutam ...
    Pisem, za sebe, zbog sebe ...
    Emocije su moj glavni pokretac, a cini mi se neke misli tek ozive, kad ih pretocim na papir.Slova ponekad znaju da sapucu, da podsecaju,uhvate me za ruku i povedu,
    tad ne osecam vreme, ne primecujem nikog,samo misli,slova i ja ...

    Jesam pisac, sopstvene duse ...
    Pisanjem cuvam, ono cemu bi u suprotnom neminovno zapretio zaborav ...

  11. #11

    Odgovor: Da li ste pisac?

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Moje pitanje je sledeće:koliko često pišete iskreno o svemu što vam se događa,što osećate,dovoljno iskreno da bi vas svrstavalo u pisce?Da li ste pisac?
    Za sada par naucnih radova su mi objavili u malo vecem tirazu, a dve knjige(tipa prakticne enciklopedije) odstampao sam samo u dva primerka-jednu za sebe, a druga je rezerva.

    Pisanje drugih oblasti tipa zivotne price, ljubavnih pesmica,i... najcesce spadaju u domen ultra raritetnih svojstvenosti Aci1983. Neki put nosen emocijama opletem, onako iz cuga i bez zaustavljanja olovke srocim koji stih, ili ... Jednu-dve pesmice sam i okacio na forum-koliko mi se cini ovaj link vodi do jedne od njih:

    http://www.vojvodinacafe.com/forum/m...tml#post126340

    Inace, sebe nikako i apsolutno nikako ne smatram piscem, vec obicnim laikom-amaterom koji iz hira zakuca koje slovo na hartiji.
    Poruku je izmenio Cecara, 31.05.2009 u 10:21 Razlog: link
    ...................

  12. #12

    Odgovor: Da li ste pisac?

    Mora se imati kuraži da se prihvati pozvanje pesnika. On nosi ne samo svoj, već i krst roda i ponavlja čin Božjeg Sina - iskupljenje čovečanstva. Ko živi u poetskom pregnuću, mora postati žrtva, uzeti na sebe sudbinu - "grehe naroda pred silama", raspadati se u histeriji, maniji, boleštinama, razvratu, a u isto vreme biti ishodište lepote, ljubavi. Postajući ogledalo polomljene egzistencije i u isti mah nebeske ljubavi Logosne, preuzima na sebe patnje i grehe bližnjih i daljnih i otkriva imanentnost i transcedentnost ljudske samobitnosti - svetlost Božje blagodati i tamu infernalnog sveta. Njegovo lice preobražava se u lice polumeseca. Polulik odražava tamu, zatvorenost, privrženost sopstvu, demonski je, nesposoban za žrtvu, očajava. U drugoj polovini lika očituje se metanoja, prosvetljenje, ona je žrtvena, daje, ljubav, vedrina.
    *
    Delo ne mora biti promovisano umetnošću. Uobličenju umetničkim činom prethodio je začetak dela u doživljaju. U tom času delo je već zaživelo u sferi svetlosti i projektuje milotu na celokupno bitije. Ali umetnost ima svoju svrhu. Ona ukazuje na polazište zasnivanja zajednice.Jer, čovek ne sme svetlost da zadrži za sebe, da se zatamni u sebičnom, ljubomornom samoodnošenju. Postojimo za druge, za zajednicu. Svedočenje je za drugog, time pronalazim svrhu svog postojanja, u nestjaženiju. Naše živovanje biva osmišljeno tek kada u prozirnosti ličnog postojanja drugom biva dohvatljiva svetlost, odnosno ljubav. Tek u ljubavi mogu da poznam drugo biće, a ne zasnivajući odnose na premisama trgovine i volje za moć. ...

    iz knjige "Prozor" Zosim Popac
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  13. #13

    Odgovor: Da li ste pisac?

    jednom sam poslala pricu na neki godisnji konkurs
    kad sam vec zaboravila na nju,dobih tu nagradu
    ambicije u smislu objavljivanja nisam gajila
    meni je dovoljno da tu i tamo napisem koju na blogu,da napisem pismo nekome ko ume da cita
    pratim Bazarova
    danas sam bas mislila o njemu,kako je u godinama u kojima se moze reci da zivi knjizevnost i za knjizevnost
    kako mu zavidim na tom iskrenom idealizmu,na tome sto svet moze da mu se siri u granicama knjizevnih rasprava i suceljavanja
    kako mu zavidim na toj mladosti lisenoj gorcine i iskustva i izneverenih nada i ostvarenih ciljeva koji se nisu pokazali vrednim
    prosto mu zavidim na toj okupiranosti
    i molim se da je negde ne izgubi...
    Ploviti se mora i bez broda ..

Slične teme

  1. Omiljeni pisac
    Autor Kunic u forumu Književnost
    Odgovora: 68
    Poslednja poruka: 26.09.2018, 12:59
  2. Lars von Trier ~ scenarista, pisac, producent
    Autor Isahara u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 06.10.2012, 17:27
  3. Najbolji pisac tema?
    Autor Painkiller u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 02.03.2010, 00:04
  4. Da sam pisac...
    Autor makilli u forumu Književnost
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 30.08.2008, 18:57

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •