Kakvu vodu pijemo ? - Strana 2
Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 48
  1. #16

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?

    Nakon što je utvrđena makrobiološka neispravnost vode iz izvorišta Štrand, izvorište je u julu zatvoreno, a javnost o tome je obaveštena o tome kada Vodovod i kanalizacija nisu mogli da obezbede dovoljan pritisak u gradu. Sada je ovo preduzeće angažovalo stručnjake sa Departmana za hemiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, koji treba da utvrde stepen i uzrok zagađenja.- Mogućnost zagađenja gradskih izvorišta Štrand i Petrovaradinska ada jako je velika, s obzirom na to da nije moguće stvoriti zone zaštite koje zahteva struka. Najstroža zona zaštite je u krugu od 500 metara od bunara, a tu ne bi smelo ništa da se gradi ili postavlja, što bi bilo izvor zagađenja - kaže za Dnevnik direktor Departmana za hemiju prof. dr Boža Dalmacija.

    Kako je u slučaju dva navedena izvorišta ta zona već ispunjena što kućama i vikendicama u slučaju Petrovaradinske ade, što zgradama raznih namena u slučaju Štranda, po Dalmaciji, jedino rešenje jeste monitoring i brza rekacija u slučaju zagađenja.

    - Pratimo kvalitet Dunava koji i najviše utiče na kvalitet vode u izvorištima. Tek deset odsto otpada na uticaj zaleđa izvorišta na kvalitet vode u njemu. Ipak, ako već postoje kuće u zaštićenim zonama, onda treba zabraniti septičke jame i praviti lakmus kanalizaciju, koja bi upijala vodu iz zemljišta - kaže dr Dalmacija.

    Mada nije želeo da prejudicira rezultate istraživanja, dr Boža Dalmacija kaže da, ako postoje septičke jame u blizini izvorišta Štrand, onda su one najverovatniji uzrok zagađenja. On procenjuje da vodi iz septičkih jama u ovakvom zemljištu treba mesec do dva dana da stigne do izvorišta, a da se same jame i njihova okolina mogu pročistiti za nekoliko meseci.

    - Izvorište se takođe može dezinfikovati. Za sada ne mogu da kažem koliko će vremena biti potrebno za to, ali pošto su u pitanju mikroorganizmi, oni će izumreti. Da je zagađenje hemijsko, bilo bi pitanje da li je upošte moguće očistiti izvorište - zaključio je Dr Dalmacija, uz napomenu da će rezultati ispitivanja biti gotovi krajem meseca.

    Česmuša ispravna:
    Institut za javno zdravlje Vojvodine je prošlog meseca registrovao za deset osto više slučaja zaraznih bolesti. U grupi crevnih zaraznih bolesti prijavljeno je 900 obolelih osoba, što je dvostruko više nego u prethodnom periodu. Prijavljeno je 19 slučajeva hepatitisa A, 58 slučajeva šuge i 164 slučajeva genitalne hlamidijaze. Zbog sumnje na lajmsku bolest pomoć su zatražile 24 osobe.
    Mikrobiološkim i fizičko-hemijskim pregledom ukupno 550 uzoraka vode za piće iz vodvodne mreže utvrđena je ispravnost 98 odsto uzoraka. Prošlog meseca je kvalitet vazduha bio je u skladu sa zakonskim normama, a najviši nivo buke je zabeležen u Prtizanskoj ulici. Provera stručnog rada ovog i narednog meseca biće sprovedena u Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika, u Domu za decu i omladinu ometenu u razvoju u Vetrniku, Školi za osnovno i srednje obrazovanje Milan Petrović, u dve privatne poliklinike, po pet privatnih lekarskih i stomatoloških ordinacija, laboratorija i apoteka.

    Izvor: Dnevnik

  2. #17

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?

    Pozdrav svim ucesnicima u diskusiji. Vrlo interesantna tema posto nase zdravlje umnogome zavisi upravo od vode koju unosimo u organizam.

    Stoga opozivam da ukoliko IKO ima neke cinjenice, elem, rezultat analize vode iz nekog gradskog vodovoda da ga i izlozi ovde nebi li se mogla protumaciti prava slika stanja.

    Da napomenem, da se nasi "strucnjaci" drze granicnih vrednosti koje vaze za ceo svet i koje su recimo 10 puta vece od modrnih shvatanja o kvalitetu vode sa cesme u zemljama sa viokim nivoima svesti i standarda.

    Dakle, neke cinjenice ???

    PS: Da napomenem da je recimo Knjaz Milos voda (hladno sa cinjenicama na papiru prozivam firmu) ali kao i vecina "stonih voda" na stolu sirom sveta nezdrava i da nebi dobila dozvolu za upotrebu ao bi kao takva curila na cesmama u odredjenom broju zemalja sveta!!

  3. #18

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?






    i do sada sam retko pila vodu ..



    a od sada ću još ređe ...





    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  4. #19

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?

    Citat robins kaže: Pogledaj poruku
    ...

    Litar "kupovne" flasirane vode je oko 30 din.
    1000 litara vode iz cesme je takodje 30 dinara.

    I pored fekalija, voda iz cesme je bakterijski ispravna za picje, nije ustajala.

    Naravucenije...
    Voda iz cesme je jeftinija i bolja. Ali ne dovoljno dobra.
    Dobre vode - NEMA.

    Jedino ako pljunete nekih 800 evra za neku skalameriju onda dobijete vodu kao u trecoj casi (ono zuto su minerali i metali).

    ...
    Ako bi se odlučio za neku od skalamerija, koja bi to bila?

    Ovde godinama kupujem vodu, a pre toga sam van Srbije, ako bi kupovali na malo, plaćali dva dolara po flaši. Ti o ovoj temi znaš više, očigledno. Zato pitam.

  5. #20

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?

    nije mi cudno sto znam da je voda zagadjena, ali bas ovoliko.. a mislimo kao zdravo je.. ali ne pijem kupovnu vodu, moja seoska cesmusa je najbolja koja postoji.. npr. strasno ne volim vodu koju pijem u gradu, neverovatno je hlorisana.. kao da sam cugnula vodu iz bazena zato je moja voda iz moje selo najbolja
    ne verujem da cu bas od vode da kveknem.. pa polako, nek' se trujem..
    Krek, krek.. Ne gudra

  6. #21

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    nije mi cudno sto znam da je voda zagadjena, ali bas ovoliko.. a mislimo kao zdravo je.. ali ne pijem kupovnu vodu, moja seoska cesmusa je najbolja koja postoji.. npr. strasno ne volim vodu koju pijem u gradu, neverovatno je hlorisana.. kao da sam cugnula vodu iz bazena zato je moja voda iz moje selo najbolja
    ne verujem da cu bas od vode da kveknem.. pa polako, nek' se trujem..
    Voda i sa sela ima hlora. Svaki vodovod mora da pošalje hlor u vodi zbog bakteriološke ispravnosti. Takođe, voda sa sela ima i metala. Cevi od vodovoda korodiraju ili su pravljenje od azbesno-betonskog materijala koji su kancerogeni. Sve to šalje u vodu + da ne spomenem kamenac + neka vrsta havarija koja se zadesi.

    Znači poruka glasi: Od svega 75% vode (naša planeta je 75% voda) manje od 1% vode je čist za piće. Voda iz sela ili iz grada je poprilično ista. Ja sam se bavio ovim i vršio sam analize vode gotovo u svim gradovima Srbije. Negde se pokazalo da su sa sela JOŠ GORE i lošije vode!

  7. #22

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?

    Sto je puna hlora, nego kazu da je puno i hormona. Nesto sto je najlepse priroda podarila ovoj planeti je takodje zagadjeno, a i pitanje je vremena kada cemo je traziti kao "suvo zlato".
    "Zivot je ono sto ti se desava dok ti pravis planove za zivot"

  8. #23

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?

    kad sam onomad radila u vodovodu, prestala sam da pijem cesmovacu. sad pijem flasiranu.
    nattydread is coming to dinner

  9. #24

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?

    Pijem i ja flasiranu, mada kazu da nema neke razlike pri laboratorijskoj analizi.
    "Zivot je ono sto ti se desava dok ti pravis planove za zivot"

  10. #25

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?

    ne pijem vodu od 1999. Smucila mi se tehnicka voda, tek posteljina kad se opere sa njom, voda iz cisterne svaki dan...

    hvala, ne

  11. #26

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?

    Popravljao čovek plovak u vodokotliću i kaže mi da vidim kako izgleda unutrašnjost istog,dakle gde voda cirkuliše često jelte ..bacim oke,a ono ko u močvaru da sam pogledala..mulj živi..grozno...samo sam čekala neku žabicu da iskoči odatle...mislim ne pijemo iz vodokotlića..al..ista je ko ona u kuhinji..

    Što se flaširane vode tiče,poznanik jedan,hemičar,ispitivao malo kvalitet iste i tad mi reče da samo Prolom voda,sadrži one elemente koji su istaknuti na ambalaži..ovo ostalo,ništa...

  12. #27

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Što se flaširane vode tiče,poznanik jedan,hemičar,ispitivao malo kvalitet iste i tad mi reče da samo Prolom voda,sadrži one elemente koji su istaknuti na ambalaži..ovo ostalo,ništa...
    a tek prolom voda,..ko ce im verovati a pogotovo sve to sa plastikama a tek cena flasirane vode pogotovo voda- voda mnogo skupa ,.u grckoj je tako jeftina voda u flasi oko 19euro centi,..po austriji u Wien pije se iz vodovoda

    a kod nas je to veliki biznis. kao da je pune iz vodovoda pa flasiraju a malo pa malo menjaju vrednosti sadrzaja na etiketi

    kazu neki ako hoces kvalitet hrane ili vode ne kupuj nista preko Save

  13. #28

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?

    Pitanje za Boris6:

    Da li mozda posedujes neku dokumentaciju testa po sledecim paramterima:

    Alkalitet
    Aluminijum
    Amonijak
    Antimon
    Arsenik
    PESTICIDI
    pojedinacno
    Pesticidi Totalno
    Olovo
    Cijanid
    Fluorid
    Fosfat
    Boja
    Gvozdje
    Kadmijum
    Kalcijum
    Kalijum
    CODMn
    Hlor, totalno aktiv
    Hlorid
    Konduktivitet
    Bakar
    Hrom
    Ziva
    Miris
    Magnezijum
    Mangan
    Natrijum
    Nikl
    Nitrat
    Nitrit
    pH
    (PAH)
    Radon
    Selen
    Ukus
    Sulfat
    Tvrdoca
    Turbiditet-Zamucenost

    ?

    Dalje, da li se secas da li su svi parametri bili prisutni i u Vasim testovima?
    Ako nesto fali navedi jos, no ovo su osnovni parametri koji moraju biti ispunjeni da bi voda bila klasifikovana kao pitka voda u jednoj razvijenoj ekoloskoj EU drzavi. (granicne vrednosti mogu navesti ukoliko naidjem na responz po ovim pitanjima. (vec sam naveo da flasirane vode u celoj Evropi nebi prosle ove norme i nebi bile dopustene ako bi curile na cesmama-cak sto vise zdravstveno nepodobne za vecinu srcanih bolesnika zbog apsolutno previsoke doze Natrijuma).

  14. #29

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?

    a tek prolom voda,..ko ce im verovati
    verujem čoveku koji je radio analizu,svoju ličnu...a i imam svog iskustva sa njom..i ne pričam napamet.

    I ako me pamćenje služi,malo je duže na tržištu od ovih sillnih "novih voda"...
    Takođe znam,da se preporučuje deci koja imaju problema sa bubrezima...

  15. #30

    Odgovor: Kakvu vodu pijemo ?

    Pijem česmovaču. Kući, u kafićima, u gostima.
    Na poslu su mi uvalili aparate sa vodom. I tamo idem na pojilo jer mi je bliže nego da idem do česme (tj. kupatila/kuhinje).
    Ali se svašta i potura kao zdrava flaširana voda. Imam druga koji se bavi filtriranjem i točenjem vode i znam mu tehnologiju rada. Kod njega u kući pijem česmovaču. Postoji razlog zašto.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kako da izaberete flaširanu vodu
    Autor silvia u forumu Zdravlje
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 03.08.2011, 00:05

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •