''Koliko je težak san?''
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 27
  1. #1

    ''Koliko je težak san?''

    San i spavanje mogu biti jedno,ali nisu isto.Koliko puta se dešavalo da sanjam budna,a da spavam ne sanjajući!
    Koliko je teško sanjati dok spavamo?Koliko je teško videti,pronaći snove u istrošenoj javi?

    Koliko je težak san?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: ''Koliko je težak san?''

    Snove shvatam kao izraz našeg nesvesnog, kao način na koji naša podsvest komunicira sa našom svešću. Verujem u tezu da se odgovor na svako pitanje koje nas muči, a tiče se isključivo nas, nalazi u nama, tj. u našoj glavi i da ćemo ga uvek onda kada duboko i iskreno u sebe zavirimo i pronaći. Preko snova podsvest nam na određeni način sugeriše na određene stvari. Snovi su individualna stvar i ono što je sanjano ma koliko bilo besmisleno i smešno ili strašno, simbolično je i samo sanjač može u potpunosti da rastumači, često vrlo teško sam, ali u razgovoru s pravom osobom i vrlo lako. Koliko znam mnogi psiholozi i psihijatri su se posvetili ovoj problematici i baziraju terapije na "tumacenju" snova pacijenata kroz razgovor s njima, ali da bi se nekom pomoglo da rastumaci svoj san, moramo poznavati tu osobu i njen zivot.

    Imao sam u zivotu par perioda kada sam sanjao i kada nisam, smenjivali su se nekoliko puta, interesantno je da sam u jednom periodu skoro svaki put kada bih spavao poslepodne sanjao najzivlje, najduze, najjace sne, a da nocu nisam sanjao nista. Nisam im nikada posvecivao narocitu paznju, samo povrsno bih se nasmejao ili nacudio kombinacijama likova i motiva koji su mi se u snu javljali. Pre nekog vremena, nakon i sto sam procitao par knjiga na ovu temu, poceo sam da snovima dajem vise paznje i da iz njih bukvalno "ucim sam od sebe"... Nemali broj puta bih ujutro cim se probudim seo i zapisao san kojeg se secam, do najsitnijeg detalja kojeg sam mogao da se setim, pa cak i ako se na prvi pogled cini totalno nepovezano i nimalo ne lici na neku "pricu", kasnije kada bih to citao izvodio bih odredjene zakljucke.

    Nikada nisam isao kod profesionalaca da tumacim svoje snove, ali, recimo, desavalo se da neki san, koji sam zapisao na dve tri stranice, sa gomilom detalja i "nebuloza" nikako nisam mogao da skontam, da bih u razgovoru s prijateljem, cija je jedina "strucnost" to sto me "poznaje u dusu" i na njegovih par opaski tipa "pa to nije ono vec ovo", sklopio citavu sliku i rastumacio poruku koju mi je podsvest preko sna prenela.

    Zalim za snovima kojih ne mogu da se setim, secam se da sam nesto sanjao, da me je u neko doba probudilo, secam se mozda samo jednog malog detalja i nista vise, a to mi se, recimo, u poslednje vreme najcesce desava.

    Citat kohili kaže:
    Koliko je tezak san?
    Sad bi o ovome moglo mnogo toga metaforicki da se pise, ali košmarni sni za svakoga su, pretpostavljam, jako teški. Citiraću ovde Dr Ivana Nastovića, autora knjige Psihologija snova i njihovo tumačenje, koji kaže:

    "radujmo se svojim košmarnim snovima, kao svojim prijateljima, koji nam saopštavaju nešto vrlo neugodno, ali višestruko korisno! Jer, ako ih poslušamo i ne gurnemo glavu u pesak, razrešićemo problem koji smo potisnuli ili za koji nismo želeli da znamo, odnosno problem za koji smo imali slepu mrlju."


    U "Dnevniku" je objavljen mnogo zanimljiv feljton na ovu temu, od istog autora.
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

  3. #3

    Odgovor: ''Koliko je težak san?''

    DBlica,hvala Vam što ste tako opširno odgovorili na postavljenu temu-znači da ste o njoj i valjano promislili!
    Ono što ste napisali o najživjim snovima,snovima koji su Vam se dešavali(kažem dešavali,a ne koje ste sanjali -namerno)pre samoga buđenja je zaista upešatljivo.Slično ''dešavanje'' snova sam i sama imala vremenima najjačeg i najžešćeg potiskivanja sopstvenih želja.Tada sam jedinu utehu imala u ''dešavanju'' snova,moj um je ''planirao'' to ''dešavanje'' onda kada jato n isam znala.U trenucima kada bih bila potpuno nesvesna da mi e negde,u nekom kutku još uvek mota neostvarena želja.
    San je poprilično težak-barem u mom slučaju.Moj san ima 10.OOOt.Ne mislim kako mogu to veliko ''sidro'' ponovo da podignem i porinem brod svojih snova na pučinu,čak i kad je ''spavački'' san u pitanju.Negde usput,preko svih stvarnih pučina koje sam prešla,istrošila su se jedra snova.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  4. #4

    Odgovor: ''Koliko je težak san?''

    zahvali svojim snovima, svojoj podsvesti i sebi samoj, sto su te podsetili na stvari koje si potiskivala ili i dalje potiskujes... nisam strucnjak i ne poznajem teoriju da bih mogao vise reci, ali u jednom momentu sam bio postao svestan nekih svojih zelja i dela sebe koje sam niz nekih godina potiskivao, i dok sam ih potiskivao, dok su te godine prolazile, totalno sam bio i zaboravio da te stvari i taj deo mene postoji, cak sam se kasnije i setio da sam u pocetku svesno dosao na ideju da me "to ne zanima" i da "tome sada nije vreme" i da "o tome necu da mislim, jer sada ima precih stvari".... neke druge stvari, neke poroke i slicno nije lose potisnuti, ali svoje zelje i svoje ("dnevne") snove - nikako, ukoliko prepreke postoje, a postoje uvek, s njima se treba suociti i suocavati, voditi borbu u sebi s njima i samo tako iz te borbe izaci, kao pobednik ili kao gubitnik, to vise nece biti bitno, ali samo onda kada borba bude okoncana, ukoliko se ona odlaze, potiskuje, uvek ce ostajati otvorena mogucnost da se ona, obicno onda kada joj se najmanje nadamo ili je potpuno zaboravimo, ponovo aktivira...

    Nemoj da gubis veru u jedra, jaka su ona, od dobrog materijala tkana, mnogo toga su izdrzala i jos vise toga mogu da izdrze, tesko i retko se trose, nemoj ih samo olako spushtati...
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

  5. #5

    Odgovor: ''Koliko je težak san?''

    Citat DBlica kaže: Pogledaj poruku
    Sad bi o ovome moglo mnogo toga metaforicki da se pise, ali košmarni sni za svakoga su, pretpostavljam, jako teški. Citiraću ovde Dr Ivana Nastovića, autora knjige Psihologija snova i njihovo tumačenje, koji kaže:

    "radujmo se svojim košmarnim snovima, kao svojim prijateljima, koji nam saopštavaju nešto vrlo neugodno, ali višestruko korisno! Jer, ako ih poslušamo i ne gurnemo glavu u pesak, razrešićemo problem koji smo potisnuli ili za koji nismo želeli da znamo, odnosno problem za koji smo imali slepu mrlju."


    U "Dnevniku" je objavljen mnogo zanimljiv feljton na ovu temu, od istog autora.
    Takve gluposti bi pile vodu kad bi svi ljudi bili isti, i isto reagovali na iste situacije.
    Nekom kosmarni snovi i sluze da zabiju glavu u pesak i ne razmisljaju o situaciji u kojoj se nalaze.
    Ljudi kojima su neki drugi ljudi dali nekakve "diplome" jako vole da prodaju
    verovanja nekih ljudi koji su ta verovanja izmislili.

    Sve nauke su lazi, i "nauka" o snovima nije izuzetak.

    jupiter

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    San i spavanje mogu biti jedno,ali nisu isto.Koliko puta se dešavalo da sanjam budna,a da spavam ne sanjajući!
    Koliko je teško sanjati dok spavamo?Koliko je teško videti,pronaći snove u istrošenoj javi?

    Koliko je težak san?
    "Koliko je tesko sanjati ?" zvuci kao da mi imamo kontrolu nad snom. A nemamo.

    Kako java moze da bude "istrosena" ? Java pronalazi nas, a ne obrnuto.
    Sve se vrti oko tebe, a ne ti oko svega.
    Ameri imaju izreku "snovi su tamo gde ih nadjes", (bilo u snu ili javi).

    jupiter
    Poruku je izmenio Goga, 31.10.2008 u 20:10 Razlog: uzastopni postovi

  6. #6

    Odgovor: ''Koliko je težak san?''

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Takve gluposti bi pile vodu kad bi svi ljudi bili isti, i isto reagovali na iste situacije.
    Nekom kosmarni snovi i sluze da zabiju glavu u pesak i ne razmisljaju o situaciji u kojoj se nalaze.
    Ljudi kojima su neki drugi ljudi dali nekakve "diplome" jako vole da prodaju
    verovanja nekih ljudi koji su ta verovanja izmislili.

    Sve nauke su lazi, i "nauka" o snovima nije izuzetak.

    jupiter
    A što s' ti sad ovo napisao?

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    "Koliko je tesko sanjati ?" zvuci kao da mi imamo kontrolu nad snom. A nemamo.
    pa ta recenica koju si stavio pod navodnike i moze tako da zvuci, ako bi se "sanjanje" u tom smislu shvatilo kao nesto sto se radi i sto mi kontrolisemo pa se sad postavlja pitanje koliko je kome to tesko ili lako da radi....

    ...ali ta recenica, odnosno pitanje je izvuceno iz konteksta i celo glasi "Koliko je teško sanjati dok spavamo?" i samo je jedno u nizu postavljenih pitanja koja ne iziskuju odgovor, vec samo blize odredjuju glavno pitanje na koje se odgovor trazi.
    mila kohili je postavila pitanje "Koliko je tezak san?, kratko, jednostavno i jasno (kako kome, ocigledno).... dakle, koliko je tesko to nesto sto nam se isporucuje bez nase volje, znanja, htenja, nepredvdljivo, iznenadno, bez ikakve mogucnosti da uticemo na to "dobijeno"...

    Ubuduce kad ulazis u dijalog s nekim, bez obzira da li si razumeo sta je sagovornik rekao, a ocigledno jesi na neki svoj nacin razumeo, cim si osetio potrebu da nesto kazes, potrudi se makar da ga pravilno citiras...


    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Kako java moze da bude "istrosena" ? Java pronalazi nas, a ne obrnuto.
    Sta je java? Ja ne znam, pa ako zelis, molio bih te da mi objasnis. Skontao sam da je ceo moj zivot jedan veliki san i da u zivotu ne radim nista drugo, vec da samo sanjam i sanjam i kad sam budan i dok spavam.... a cuo sam da negde spominju to "izmedju jave i sna", pa bih bas voleo da znam sta je to "java".... znam za ono ostrvo u aziji, ali kontam da se ne misli na to.....


    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Sve se vrti oko tebe, a ne ti oko svega.
    Bravo!
    Samo pazi, ako nastavis da tako da stojis u centru, mnogo vise ce ti se u glavi zavrteti, nego da polako kruzis okolo. Znas?


    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Ameri imaju izreku "snovi su tamo gde ih nadjes", (bilo u snu ili javi).
    Svaka cast "amerima" na izreci!

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    jupiter
    Vladimir
    Poruku je izmenio Goga, 31.10.2008 u 20:11 Razlog: uzastopni postovi
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

  7. #7

    Odgovor: ''Koliko je težak san?''

    Citat DBlica kaže: Pogledaj poruku
    A što s' ti sad ovo napisao?
    Zato sto smatram da reci nekom da se raduje kosmarnim snovima nije inteligentno i da se kosmarni snovi zovu kosmarni, posto nisu lep dozivljaj.
    Posto smatram da se licne iluzije ne mogu aplikovati na sve zive.
    Citat DB kaže:
    pa ta recenica koju si stavio pod navodnike i moze tako da zvuci, ako bi se "sanjanje" u tom smislu shvatilo kao nesto sto se radi i sto mi kontrolisemo pa se sad postavlja pitanje koliko je kome to tesko ili lako da radi....

    ...ali ta recenica, odnosno pitanje je izvuceno iz konteksta i celo glasi "Koliko je teško sanjati dok spavamo?" i samo je jedno u nizu postavljenih pitanja koja ne iziskuju odgovor, vec samo blize odredjuju glavno pitanje na koje se odgovor trazi.
    mila kohili je postavila pitanje "Koliko je tezak san?, kratko, jednostavno i jasno (kako kome, ocigledno).... dakle, koliko je tesko to nesto sto nam se isporucuje bez nase volje, znanja, htenja, nepredvdljivo, iznenadno, bez ikakve mogucnosti da uticemo na to "dobijeno"...

    Ubuduce kad ulazis u dijalog s nekim, bez obzira da li si razumeo sta je sagovornik rekao, a ocigledno jesi na neki svoj nacin razumeo, cim si osetio potrebu da nesto kazes, potrudi se makar da ga pravilno citiras...
    Moj odgovor jeste racionalno negiranje 'ideje' da san moze u bilo kom obliku ili formi da bude 'tezak' ili 'lak', sto jesu termini koji proizilaze iz mogucnosti da se nesto kontrolise.
    A racionalan/normalan covek odmah posle zavrsenog sna konstatuje da taj dozivljaj nije stvarnost, i da je stvarnost jedina koja moze da bude teska ili
    laka, u kontekstu osecaja.
    Citat DB kaže:
    Sta je java? Ja ne znam, pa ako zelis, molio bih te da mi objasnis. Skontao sam da je ceo moj zivot jedan veliki san i da u zivotu ne radim nista drugo, vec da samo sanjam i sanjam i kad sam budan i dok spavam.... a cuo sam da negde spominju to "izmedju jave i sna", pa bih bas voleo da znam sta je to "java".... znam za ono ostrvo u aziji, ali kontam da se ne misli na to.....
    Stvarnost, sve ono sto postoji u fizickoj materiji i ne zavisi od niceg.
    Sve su to neograniceni osecaji fizickog bola, od pozitivnog do negativnog.
    U snovima nema fizickog bola.
    San je deo jave, tako da nema nista izmedju te dve dimenzije.
    Snovi su misao, stvarnost je inteligencija, misao je deo inteligencije, covek moze da misli o onome sto je sanjao, ali nemoze da zna zasto je to sanjao.

    A ljudi koji ne razlikuju stvarnost od sna nisu bezbedni za one koji razlikuju
    stvarnost od sna, i obicno su institucionalizovani.

    jupiter

  8. #8

    Odgovor: ''Koliko je težak san?''

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Zato sto smatram da reci nekom da se raduje kosmarnim snovima nije inteligentno i da se kosmarni snovi zovu kosmarni, posto nisu lep dozivljaj.
    Posto smatram da se licne iluzije ne mogu aplikovati na sve zive.
    Ne kaze se tu nekome da nakon budjenja iz kosmarnog sna treba da skoci radostan i vice: "Ju-hu! Opet sam imao kosmar, bas sam radostan, blago meni", poruka ima malo dublji smisao i preneseno znacenje, treba biti "radostan" u tom smislu da tvoja podsvest ipak na neki nacin komunicira s tobom da problem nije ostao zakopan u tebi, a kosmarni snovi, kao oni koji na sanjaca ostavljaju najjaci utisak i najvise ga promrdaju, su bas ti koji prenose najjace poruke. Sanjati znaci da ono sto zakopavas u sebi ipak pronalazi put da dodje do tvoje svesti, a ne sanjati bi znacilo da su te stvari dobro zakopane i ne izlaze napolje.
    Naravno, da kosmari nisu lep dozivljaj, kao i mnogo toga drugog u zivotu sto nije lepo, ali iz svakog iskustva bilo ono lepo ili ruzno, covek treba da uci, a tako i da se raduje svakom novom saznanju...

    Ako ja iz noci u noc sanjam kako me neko gusi kesom koju mi je prebacio preko glave a u isto vreme mi pusta neku pesmu koja kod mene izaziva veoma sentimentalna i lepa osecanja i budim se u znoju i strahu i to se ponavlja danima i mesecima sve dok, recimo, ne izadjem iz ljubavne veze u kojoj se nalazim, poruka kosmarnog sna je jasna, podsvesno sam znao sta je to sto me je "gusilo", ali svesno to nisam "priznavao" i uvek sam nalazio opravdanja i izmisljao nepostojece probleme, bezeci od onog glavnog......

    Ako ti sanjas to isto, uopste ne mora da znaci da treba da raskidas svoju vezu, mozda samo treba da promenis posao, stan...ili vec bilo sta drugo....

    Zato se ovde ne govori o apliciranju licnih iluzija na sve zivo, svaciji san je apsolutno individualna stvar i ne postoji sanovnik koji ce ti reci sanjao si kravu to znaci to i to, sanjao si kamen desice ti se ono ili sanjao si da letis to znaci to..... postoje i takve knjige, ali njihovu ozbiljnost poredim s ozbijnoscu knjiga tipa "kako za jedan i po dan skinuti dvadeset i cetiri kilograma i postati milioner"....
    Ako smatras da je necija licna iluzija to sto misli da, ako bilo ko, ko sanja kosmarne sne ustvari ima neki problem koji potiskuje i s kojim izbegava da se suoci, to je tvoje pravo...


    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Moj odgovor jeste racionalno negiranje 'ideje' da san moze u bilo kom obliku ili formi da bude 'tezak' ili 'lak', sto jesu termini koji proizilaze iz mogucnosti da se nesto kontrolise.
    Priznacu da drugi deo ove recenice ne razumem. Kako termini "tezak" i "lak" proizilaze iz mogucnosti da se nesto kontrolise?

    Na primer, "bolest" moze da bude "teska" i "laka", a sigurno nije nesto sto se kontrolise, jer da covek moze da je kontrolise niko nikada ne bi bio bolestan.

    Bilo kako bilo, "tesko" i "lako", u smislu o kome se ovde govori, su apsolutno subjektivni dozivljaji, za nekog teske stvari za drugog nece biti teske, sto je za prvog lako ovom drugom moze biti tesko, ne govorimo o tegu od 15kg koji ce meni biti tezak a tebi lak, kao i tegu od 700kg za koji cemo se obojica pa i bilo ko na ovom svetu sloziti da je tezak i niko ne moze da kaze da je lak, vec govorimo o subjektivnom emotivnom dozivljaju odredjene stvari s kojom svi ljudi srecu a razlicito dozivljavaju.

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    A racionalan/normalan covek odmah posle zavrsenog sna konstatuje da taj dozivljaj nije stvarnost, i da je stvarnost jedina koja moze da bude teska ili laka, u kontekstu osecaja.
    Dozivljaj izaziva osecaje, osecaj postoji, osecaj je stvarnost, san je dozivljaj, san je stvarnost.
    Koliko je vremena potrebno da kao racionalan/normalan covek nakon zavrsenog sna eliminises osecaj koji je dozivljaj sna kod tebe stvorio i da kazes sebi da je sve to bio samo san i da to nije stvarnost? Nekad do momenta kad spustis noge na pod ustajuci s kreveta, nekada ti se ceo dan javlja ta neka klica iz sna, podseca te na to nesto i vraca osecaj koji si imao onda kad si se probudio. A taj osecaj opet moze da bude tezak, moze da bude strah, moze da bude lagan, moze da bude sreca, ako cemo se sloziti da je strah nesto tesko, a sreca nesto lako, mada i ne moramo jer kao sto vec rekoh, tezina dozivljaja je subjektivna.


    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Stvarnost, sve ono sto postoji u fizickoj materiji i ne zavisi od niceg.
    Sve su to neograniceni osecaji fizickog bola, od pozitivnog do negativnog.
    U snovima nema fizickog bola.
    San je deo jave, tako da nema nista izmedju te dve dimenzije.
    Snovi su misao, stvarnost je inteligencija, misao je deo inteligencije, covek moze da misli o onome sto je sanjao, ali nemoze da zna zasto je to sanjao.


    Kazes:

    Java je stvarnost.
    San je deo jave.


    To implicira da:

    San je deo stvarnosti.

    dalje kazes:

    Snovi su misao.
    Stvarnost je inteligencija.
    Misao je deo inteligencije.


    dakle, po tebi:

    Snovi su deo stvarnosti.

    S ovim se u potpunost slazem.

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    A ljudi koji ne razlikuju stvarnost od sna nisu bezbedni za one koji razlikuju
    stvarnost od sna, i obicno su institucionalizovani.
    Hocemo li pod ruku, ili svako za sebe )


    pozdrav
    Vlada
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

  9. #9

    Odgovor: ''Koliko je težak san?''

    Citam prethodne odgovore, i sve nesto pomisljam da sa mnom nesto nije u redu

    Ja uopste ne sanjam, spavanje mi dodje kao svojevrsni "shut down". Legnem i bukvalno iskljucim sve "sistemske procese". Sad se i sam pitam kako se uopste budim iz te hibernacije

    Pretpostavljam da je ovakav nacin odmora posledica nacina zivota koji vodim, potrebe da imam odredjeni period vremena udaljen od racunara, TV-a, telefona i ostalih "gadgeta" koji mi okupiraju mozak po ceo dan, hteo ja to, ili ne.

  10. #10

    Odgovor: ''Koliko je težak san?''

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Takve gluposti bi pile vodu kad bi svi ljudi bili isti, i isto reagovali na iste situacije...
    "O, Bože!Sudeći po njegovom tonu počeće ponovo da drži govor"

    "Naj važnije, neka veruju u sebe, neka se osećaju bespomoćno kao deca,
    jer, slabost je velika stvar,a snaga je ništa.
    Kada se čovek rodi,on je slab i lomljiv, kada umire, jak je i bezosećajan.
    Kada drvo raste, nežno je i savitljivo, ali kada je suvo i tvrdo, umire.
    Tvrdost i snaga su saputnici smrti.
    Savitljivost i slabost su izraz svežine postojanja.
    Jer, nešto što je očvrslo, nikada neće pobediti."


    Čemu razmena stavova na ovako apstraktnu temu? I to iz suprotnih uglova. Bilo bi lepo čuti ta vaša mišljenja bez interferencija.
    Kada sanjar postavi temu, pisac je sroči, onda realista mora sve da upropasti... a svi ste po malo u pravu...

    Ako imaš stavove i ceiljeve, ne znači da je to ispravan put. Oni što imaju razmišljanja i snove često menjaju svet i stvaraju nove puteve, "svoje puteve".

    Nauka nije laž. Sirotica je ne moćna da zadovolji tvoje kapacitete realnog. Ali se i pored nesimpatija ona trudi da opstane, jer je ipak bolje nešto povremeno definisati, zastati, zapisati... Možda pogrešno, ali najbolje što je ikada i bilo definisano.

    Ja jesam realista. Opet, svoja rešenja neretko nalazim izvan realnog, maštajući, sumnjajući, grešeći... zato je i zanimljiva ova veza svesnog i podsvesnog. San je možda baš manifest njenog postojanja.

    I nemojte me uhvatiti za reč. Ja samo razmišljam na temu.....
    Poruku je izmenio Goga, 06.11.2008 u 21:54 Razlog: slova u boji
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

  11. #11

    Odgovor: ''Koliko je težak san?''

    Citat DBlica kaže: Pogledaj poruku
    Ne kaze se tu nekome da nakon budjenja iz kosmarnog sna treba da skoci radostan i vice: "Ju-hu! Opet sam imao kosmar, bas sam radostan, blago meni", poruka ima malo dublji smisao i preneseno znacenje, treba biti "radostan" u tom smislu da tvoja podsvest ipak na neki nacin komunicira s tobom da problem nije ostao zakopan u tebi, a kosmarni snovi, kao oni koji na sanjaca ostavljaju najjaci utisak i najvise ga promrdaju, su bas ti koji prenose najjace poruke. Sanjati znaci da ono sto zakopavas u sebi ipak pronalazi put da dodje do tvoje svesti, a ne sanjati bi znacilo da su te stvari dobro zakopane i ne izlaze napolje.
    Naravno, da kosmari nisu lep dozivljaj, kao i mnogo toga drugog u zivotu sto nije lepo, ali iz svakog iskustva bilo ono lepo ili ruzno, covek treba da uci, a tako i da se raduje svakom novom saznanju...

    Ako ja iz noci u noc sanjam kako me neko gusi kesom koju mi je prebacio preko glave a u isto vreme mi pusta neku pesmu koja kod mene izaziva veoma sentimentalna i lepa osecanja i budim se u znoju i strahu i to se ponavlja danima i mesecima sve dok, recimo, ne izadjem iz ljubavne veze u kojoj se nalazim, poruka kosmarnog sna je jasna, podsvesno sam znao sta je to sto me je "gusilo", ali svesno to nisam "priznavao" i uvek sam nalazio opravdanja i izmisljao nepostojece probleme, bezeci od onog glavnog......

    Ako ti sanjas to isto, uopste ne mora da znaci da treba da raskidas svoju vezu, mozda samo treba da promenis posao, stan...ili vec bilo sta drugo....
    Uopste mi nije jasno sta znaci "ljudi sanjaju ono sto je zakopano, a ono sto je dobro zakopano, to ne sanjaju ".
    Da li si ti uopste cuo za situacije u kojima ljudi sanjaju ono sto
    nikad nisu videli ? Gde je to bilo zakopano ?
    Smatram da tvoje dalje objasnjenje "nocnih mora" flertuje sa dusevnom bolescu u ranom stadijumu, koje je manifestovano hronicnim nocnim morama.
    Citat DB kaže:
    Zato se ovde ne govori o apliciranju licnih iluzija na sve zivo, svaciji san je apsolutno individualna stvar i ne postoji sanovnik koji ce ti reci sanjao si kravu to znaci to i to, sanjao si kamen desice ti se ono ili sanjao si da letis to znaci to..... postoje i takve knjige, ali njihovu ozbiljnost poredim s ozbijnoscu knjiga tipa "kako za jedan i po dan skinuti dvadeset i cetiri kilograma i postati milioner"....
    Ako smatras da je necija licna iluzija to sto misli da, ako bilo ko, ko sanja kosmarne sne ustvari ima neki problem koji potiskuje i s kojim izbegava da se suoci, to je tvoje pravo...
    Apliciranje licnih iluzija na svakog ko ima nocne more, se odnosi na konstataciju da svaki covek treba da pozitivno iskoristi efekat nocne more, za resenje postojece situacije.
    Bayerov Aspirin ne deluje isto na svaku osobu, a ne nocne more.
    Citat DB kaže:
    Priznacu da drugi deo ove recenice ne razumem. Kako termini "tezak" i "lak" proizilaze iz mogucnosti da se nesto kontrolise?

    Na primer, "bolest" moze da bude "teska" i "laka", a sigurno nije nesto sto se kontrolise, jer da covek moze da je kontrolise niko nikada ne bi bio bolestan.

    Bilo kako bilo, "tesko" i "lako", u smislu o kome se ovde govori, su apsolutno subjektivni dozivljaji, za nekog teske stvari za drugog nece biti teske, sto je za prvog lako ovom drugom moze biti tesko, ne govorimo o tegu od 15kg koji ce meni biti tezak a tebi lak, kao i tegu od 700kg za koji cemo se obojica pa i bilo ko na ovom svetu sloziti da je tezak i niko ne moze da kaze da je lak, vec govorimo o subjektivnom emotivnom dozivljaju odredjene stvari s kojom svi ljudi srecu a razlicito dozivljavaju.
    Sve sem smrti moze da se kontrolise. Teska bolest se tesko kontrolise, ( ali se
    ipak kontrolise ), laka bolest kao sto je starenje, se lako kontrolise.
    Opet, kod sna nema apsolutno nikakve kontrole, tako da nikako nemoze da bude "tezak" ili "lak".
    Citat DB kaže:
    Dozivljaj izaziva osecaje, osecaj postoji, osecaj je stvarnost, san je dozivljaj, san je stvarnost.
    Koliko je vremena potrebno da kao racionalan/normalan covek nakon zavrsenog sna eliminises osecaj koji je dozivljaj sna kod tebe stvorio i da kazes sebi da je sve to bio samo san i da to nije stvarnost? Nekad do momenta kad spustis noge na pod ustajuci s kreveta, nekada ti se ceo dan javlja ta neka klica iz sna, podseca te na to nesto i vraca osecaj koji si imao onda kad si se probudio. A taj osecaj opet moze da bude tezak, moze da bude strah, moze da bude lagan, moze da bude sreca, ako cemo se sloziti da je strah nesto tesko, a sreca nesto lako, mada i ne moramo jer kao sto vec rekoh, tezina dozivljaja je subjektivna.
    Dozivljaj je osecaj, a posto je sve energija, jasno je kako jedan osecaj prelazi u drugi, bas kao sto jedna energija prelazi u drugu.
    Energija koja kreira dozivljaj se zove - znanje, a energija koju proizvodi dozivljaj se zove iskustvo.
    Verovatno si i sam primetio da do sada nisi sanjao nesto sto neznas.
    Citat DB kaže:
    Kazes:

    Java je stvarnost.
    San je deo jave.


    To implicira da:

    San je deo stvarnosti.

    dalje kazes:

    Snovi su misao.
    Stvarnost je inteligencija.
    Misao je deo inteligencije.


    dakle, po tebi:

    Snovi su deo stvarnosti.

    S ovim se u potpunost slazem.
    E sada mirno mogu da cekam promenu koju ce Barak Obama da donese, ili
    da ne donese, posto nisam ispao 100% zlikovac koji terorise po VC-u

    jupiter

    Citat PropelerZviz kaže: Pogledaj poruku
    "O, Bože!Sudeći po njegovom tonu počeće ponovo da drži govor"

    "Naj važnije, neka veruju u sebe, neka se osećaju bespomoćno kao deca,
    jer, slabost je velika stvar,a snaga je ništa.
    Kada se čovek rodi,on je slab i lomljiv, kada umire, jak je i bezosećajan.
    Kada drvo raste, nežno je i savitljivo, ali kada je suvo i tvrdo, umire.
    Tvrdost i snaga su saputnici smrti.
    Savitljivost i slabost su izraz svežine postojanja.
    Jer, nešto što je očvrslo, nikada neće pobediti."


    Čemu razmena stavova na ovako apstraktnu temu? I to iz suprotnih uglova. Bilo bi lepo čuti ta vaša mišljenja bez interferencija.
    Kada sanjar postavi temu, pisac je sroči, onda realista mora sve da upropasti... a svi ste po malo u pravu...

    Ako imaš stavove i ceiljeve, ne znači da je to ispravan put. Oni što imaju razmišljanja i snove često menjaju svet i stvaraju nove puteve, "svoje puteve".

    Nauka nije laž. Sirotica je ne moćna da zadovolji tvoje kapacitete realnog. Ali se i pored nesimpatija ona trudi da opstane, jer je ipak bolje nešto povremeno definisati, zastati, zapisati... Možda pogrešno, ali najbolje što je ikada i bilo definisano.

    Ja jesam realista. Opet, svoja rešenja neretko nalazim izvan realnog, maštajući, sumnjajući, grešeći... zato je i zanimljiva ova veza svesnog i podsvesnog. San je možda baš manifest njenog postojanja.

    I nemojte me uhvatiti za reč. Ja samo razmišljam na temu.....
    Ne kapiram koncept u kojem je san "apstraktna tema" ?
    Sta je "apstraktno" kod sna ?
    Ovo je "Filozofski" (a ne sanjarski) forum, za mene, Filozofija je mudrost koja
    je izvucena iz istine, koja se nalazi u stvarnosti.
    I ako ti tvrdis da bilo koja Nauka nije laz, nisam siguran da ti znas
    sta je istina.
    Ako ti vidis 1.0+1.0=2.0 u prirodi, zamolio bih te da mi kazes gde, posto ja to ne vidim.
    Ja sam anarhista/realista, i uopste mi nije jasno sta je izvan realnog ?
    Kako su to masta, sumnja, ili greska izvan realnog ?

    jupiter
    Poruku je izmenio Goga, 06.11.2008 u 00:27 Razlog: Uzastopni postovi

  12. #12

    Odgovor: ''Koliko je težak san?''

    Uopste mi nije jasno sta znaci "ljudi sanjaju ono sto je zakopano, a ono sto je dobro zakopano, to ne sanjaju ".
    Da li si ti uopste cuo za situacije u kojima ljudi sanjaju ono sto
    nikad nisu videli ? Gde je to bilo zakopano ?
    Ako dozvoljavaš ja ću ti objasniti...
    Postoje četiri sveta egzistencije svesti..najgrublji vid ispoljavanja je naš fizički svet..njega vidiš..kada legneš da spavaš tvoja svest se seli, ne tvojom voljom, u mentalno astralni svet ( pogledaj o astralnoj projekciji- voljnoj i nevoljnoj )..ti normalno sanjaš sve ono što si ikada video..ti snovi ti se manifestuju u vidu pokretnih slika i jedan su od dokaza postojanja predhodnih života..problem je što se vraćanjem u fizčiko telo svest adaptira na *ovde i sada* i mi brzo zaboravljamo sadržaje koji su i onako bledi.. a obično ružne snove potiskujemo duboko u sebe.. pametni ljudi odmah po buđenju zapisuju svoje snove i posle ih uklapaju..jer nose neko značenje (ne sujeverno)

    Mnogi ljudi dožive spontanu astralnu projekciju a da je nisu svesni..ako ti se nakada desilo da si se probudio i ležiš u krevetu, sve čuješ a ne možeš da se pomeriš..to je to..

    Opet, kod sna nema apsolutno nikakve kontrole, tako da nikako nemoze da bude "tezak" ili "lak".
    Itekako se može kontrolisati...pa šta misliš odkud termin voljna astralna projekcija..

  13. #13

    Odgovor: ''Koliko je težak san?''

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Itekako se može kontrolisati...pa šta misliš odkud termin voljna astralna projekcija..
    Dodao bih i lucidne snove...ne postoji ljudsko bice koje ih nije dozivelo...a lucidni snovi se mogu izazvati sopstvenom voljom i vrlo lako kontrolisati....i medicina se slaze sa tim.

  14. #14

    Odgovor: ''Koliko je težak san?''

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Ako dozvoljavaš ja ću ti objasniti...
    Postoje četiri sveta egzistencije svesti..najgrublji vid ispoljavanja je naš fizički svet..njega vidiš..kada legneš da spavaš tvoja svest se seli, ne tvojom voljom, u mentalno astralni svet ( pogledaj o astralnoj projekciji- voljnoj i nevoljnoj )..ti normalno sanjaš sve ono što si ikada video..ti snovi ti se manifestuju u vidu pokretnih slika i jedan su od dokaza postojanja predhodnih života..problem je što se vraćanjem u fizčiko telo svest adaptira na *ovde i sada* i mi brzo zaboravljamo sadržaje koji su i onako bledi.. a obično ružne snove potiskujemo duboko u sebe.. pametni ljudi odmah po buđenju zapisuju svoje snove i posle ih uklapaju..jer nose neko značenje (ne sujeverno)

    Mnogi ljudi dožive spontanu astralnu projekciju a da je nisu svesni..ako ti se nakada desilo da si se probudio i ležiš u krevetu, sve čuješ a ne možeš da se pomeriš..to je to..



    Itekako se može kontrolisati...pa šta misliš odkud termin voljna astralna projekcija..
    "Predhodni zivoti" ? Vlado, ja sam rodjen bez mogucnosti verovanja, Budizam,
    bas kao i sve druge religije su apsolutna laz. i svi lazovi koji su propagirali
    te lazi su mrtvi.
    Isto se desilo i jevrejinu koji je kreirao laz o postojanju vremena, prostora i
    gravitacije. On je bar siroma priznao da je ta nebuloza - teorija, a ne istina.
    Jedina dimenzija koja postoji je zivot, i u njoj postoji racionalna misao - istina
    i emocionalna misao - laz.
    Odakle ti hrabrost da zastupas covecanstvo, govoreci kako svi sanjaju ono sto su videli ?
    Znaci covek moze da masta o onome sto ne postoji, ali nemoze da sanja
    ono sto ne postoji ?
    Ljudi neznaju sta je stvarnost, a ne sta je san.
    Kada covek zna sta je stvarnost, nemoze da veruje u lazi.

    jupiter

  15. #15

    Odgovor: ''Koliko je težak san?''

    "Predhodni zivoti" ? Vlado, ja sam rodjen bez mogucnosti verovanja, Budizam,
    bas kao i sve druge religije su apsolutna laz. i svi lazovi koji su propagirali
    te lazi su mrtvi.
    Ok, ja sam probao da ti ukažem da postoji i drugačije mišljenje..ako ništa više, bar bi trebalo da te zanima zašto drugi tako razmišljaju..tvoja volja i izbor..
    Budizam nema nikakve veze s tim..niti se ja bavim Budizmom..u religijskom smislu..

    I ne treba da veruješ..ni ja ne verujem..već teoriju stavljam pod praksu..
    Ukazao sam ti na atralnu projekciju..ako te bude interesovalo da odgovoriš dole na tvoja pitanja..potraži literaturu, druga mišljenja, tragaj o tome,vidi šta drugi praktično rade po tom pitanju i naćićeš ..ne vidim kakve bi vajde imao od mog bilo kakvog odgovora..osim u kom smeru da ideš..

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Koliko ste intuitivni?
    Autor bebagm u forumu Psihologija
    Odgovora: 48
    Poslednja poruka: 16.12.2012, 18:50
  2. Koliko smo se promjenili???
    Autor swba u forumu Dijaspora
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 15.12.2011, 21:57
  3. test: koliko ste gej?
    Autor maqa u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 19.09.2011, 22:28
  4. ...koliko je duboka...
    Autor lav71 u forumu Spomenar
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 28.02.2009, 17:08
  5. Koliko košta parastos, a koliko krštenje?
    Autor nattydread u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 17.02.2009, 15:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •