Diskriminacija ljudi obolelih od AIDS-a
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Diskriminacija ljudi obolelih od AIDS-a

    U mnogim delovima sveta, diskriminacija sprečava ljude za koje se zna da imaju HIV/AIDS da se zaposle i/ili da brinu o svojim porodicama. Diskriminacija uzrokuje izolaciju i marginalizaciju ljudi koji žive sa sidom. Ovakva socijalna klima često takvim ljudima uskraćuje adekvatno lečenje koje bi im moglo spasiti živote.
    uzivaj u zivotu
    iskoristi sve sto ti pruza
    i nikada se nemoj kajati

  2. #2

    Odgovor: diskriminacija ljudi obolelih od aids-a

    Na žalost, to je još jedna crna mrlja na savesti čovečanstva, i to ne samo kada je sida u pitanju... Dosta davno, radila sam u jednoj ustanovi koja je zbrinjavala napuštenu decu... Jedne večeri, dovedeno je dete od nepunih godinu dana, čiji je otac, narkoman, izmasakrirao ženu/majku... Postojala je sumnja da beba nosi virus hiv-a, i babe i dede nisu želele da se prihvate starateljstva nad njom, dok se ne utvrdi da je beba zdrava... Na sreću, test je brzo bio gotov, nalaz negativan, i bebironka se našla kod majčinih roditelja... Kažem na sreću, mada sam se tada pitala koliko će toj jadnoj devojčici biti dobro kod ljudi koji je od starta nisu primili kako valja... Šta onda da očekuješ od ljudi koji ti nisu ništa? Neupućenost, predrasude, pre nego bezosećajnost mislim... Mada je i to prisutno u većoj ili manjoj meri... Moramo li ih žive sahraniti ili poput gubavaca svojevremeno izdvajati? Baš ružno...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  3. #3

    Odgovor: diskriminacija ljudi obolelih od aids-a

    proshle nedelje sam slushala predavanje jednog doktora sa Kolumbija Univerziteta koji sa svojim timom radi na istrazhivanju i otkrivanju vakcine protiv HIV-a.. u poslednjih 10 godina se toliko saznalo o HIV/AIDS-u da sa pravilnim ljekovima i zdravim zhivotnim navikama ljudi danas zhive i do 15-20 godina pre nego dobiju simptome SIDE.. (ovde ne rachunam Afriku, ni Aziju i Indiju gde se virus shiri brzinom svetlosti) naravno to zavisi od osobe do osobe, neki razviju simptome i mnogo ranije.. danas vishe nije toliko problem to shto je osoba HIV pozitivna vec to shto se mora nositi sa silnim drushtvenim predrasudama.. biti HIV pozitivan je samo vrh jednog ledenjaka.. a sve ono shto je ispod vode su drushtvena zatupljenost i neobrazovanost o toj bolesti.. pogledi i upiranje prstom "on/ona ima HIV/SIDU", izbegavanje dodira i izbegavanje osobe opcenito..

    tretman same bolesti vishe ne predstavlja toliki problem.. daanas veliki posao i izazov predstavlja prevencija protiv HIV/AIDS-a..

    potrebna je edukacija velikog broja ljudi u celom svetu, ne bi li se prevazishle predrasude prema HIV-u.. a to je neshto na chemu globalno javno zdravstvo radi svakodnevno.. problem vishe nije chak ni sama edukacija ljudi, tu je cijeli niz kompleksnih drushtveno-socijalno-ekonomskih prilika u kojima ljudi zhive.. ABC prevencija, koja je do sad bila jedina prevencija protiv HIV-a, se sve vishe pokazuje kao neuspjeshna upravo zbog kompleksnosti socijalnih zhivotnih prilika..

    Indija, kao zemlja sa najvecim (i najbrzhim) porastom oboljelih od HIV-a, pokushava vec dugi niz godina da uopshte potakne edukaciju i opcenito prichanje o tome u javnosti i da se prevazidje tabu o samom sexu u shkolama i javnim institucijama, upravo zbog njihovog tradicionalnog pogleda na sex i HIV..

    ne mozhemo se boriti protiv predrasuda ako se o tome ne pricha u javnosti.. i nashe podneblje je jako tradicionalno i zatvoreno, kao i u Indiji, po mnogim pitanjima, pa i po tom.. ti tabui trebaju da se iskorjene.. u medijima nema josh dovoljno rasprava o HIV-u.. u shkolama se nedovoljno pricha o tome.. treba da se pricha o tome na sve strane, s obzirom da je edukacija i prevencija (za sad) jedini nachin da se obranimo od tog virusa.. ljudi treba da znaju kako se i na koji nachin HIV prenosi, a podjednako bitno je da znaju kako se NE prenosi.. HIV nije vishe stvar samo homoseksualaca, kao shto se u pochetku mislilo.. danas je to stvar svih.. svi mogu da zarade virus ako dovljno ne paze -- i heteroseksualaci i homoseksualci i bijelaci i crnci i latinosi i zhene i djeca i mushki i babe i dede.. poslednji podaci pokazuju da u svetu zhivi 42 miliona ljudi sa HIV virusom.. po meni je ta brojka dovoljan razlog da se zapochne sa boljom edukacijom josh danas
    Poruku je izmenio yige_gui, 29.09.2008 u 04:52
    moomoo meee jooouu

  4. #4

    14 Odgovor: diskriminacija ljudi obolelih od aids-a

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku

    poslednji podaci pokazuju da u svetu zhivi 42 miliona ljudi sa HIV virusom.. po meni je ta brojka dovoljan razlog da se zapochne sa boljom edukacijom josh danas
    Ili ''još juče''.

    Skloni smo razmišljanjima da se AIDS
    uvek dešava nekom drugom.

    Nama - nikako.
    Bez obzira na način života koji vodimo,
    na upućenost ili neupućenost,
    na predrasude kojima većina nas robuje

    Plašim se da nismo dovoljno svesni.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  5. #5

    Odgovor: Diskriminacija ljudi obolelih od AIDS-a

    Do diskriminacije dolazi usled nedovoljne informisanosti... Nije mali broj ljudi, narochito u nashim krajevima, koji i dalje veruju da se virus side mozhe preneti (nazhalost, ne shalim se) najobichnijim rukovanjem.

    Kada bi smo samo malo rachuna poveli o kolichini informacija koje o pomenutom virusu dolaze do nashih gradjana, verujem da bi se smanjio i broj sluchajeva diskriminacije. Nazhalost, uvek tje postojati odredjeni broj ljudi, pored toga shto su neinformisani, nemaju zelju ni da nauche, ili su jednostavno nedobronamerni...to je vetj tema za neki drugi podforum...

  6. #6

    Odgovor: Diskriminacija ljudi obolelih od AIDS-a

    Ja tu mogu pričati ono što u ovom momentu osjećam.

    Ne bojim se osoba oboljelih od AIDS-a niti bih ih ignorirala.

    Ali..

    Da se nađem u neposrednoj blizini vjerujem da mi ne bi bilo svejedno ali isto tako vjerujem u sebe i u svoje realne zaključke o tome kako dolazi do oboljenja (naveo Morphi) koji me ne bi odstranili iz njihovog društva ako mi je dobro sa njima.

    Naravno, mjera opreznosti mora postojati sa obje strane jer nije dovoljno da mi zdravi pazimo. Stanje svjesti mora postojati i kod oboljelih.

    Ne znam.. Trabunjam svoje trenutno stajalište. Tko zna. Znam samo da ne šikaniram nikoga zbog toga što je 'drugačiji'. I ponosim se sa time.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  7. #7

    Odgovor: Diskriminacija ljudi obolelih od AIDS-a

    Citat little fairy kaže: Pogledaj poruku
    [I]Ja tu mogu pričati ono što u ovom momentu osjećam.

    Ne bojim se osoba oboljelih od AIDS-a niti bih ih ignorirala.
    Takođe,zašto bi diskriminisala osobe obolele od aids-a,to rade osobe koje nisu informisane o prenošenju te bolesti.
    Znam da nita ne znam...

  8. #8

    Odgovor: Diskriminacija ljudi obolelih od AIDS-a

    Da jako ih ljudi deskriminisu.Ja imam jednog prijatelja koji je oboleo od aidsa,medjutim svi ga ono i dalje gotivimo.I njemu to puno znaci.Zao mi lika jer je covek prvi put u zivotu nasao tada devojku i od nje dobio tu bolest,a da nije ni ona sirota znala da ima...tragedija...
    Hasta Siempre

  9. #9

    Odgovor: Diskriminacija ljudi obolelih od AIDS-a

    Ja evo koliko radim u zdravstvu ni jednom se nisam susrela sa osobom obolelom od AIDS-a.
    Prošle godine smo imali neko testiranje ,vezano baš za ovu bolest,koliko smo informisani i
    kakav je naš lični stav prema takvim osobama i niz dr. pitanja vezano za AIDS.
    Komentar jedne više med. sestre u godinama,onako naglas među svim prisutnima je bio;
    "Pa kakva sida,to u naše vreme nije ni postojalo...šta ja znam o tome?"
    Mi smo se svi zblaznuli i pošutirali ispod stola...
    Hoću reći da je stepen informisanja različit čak i među onima od kojih se očekuju da budu upućeni...
    pa šta onda i očekivati od običnog sveta,koji je čuo da je to neka opaka bolest od koje se umire...
    plasirana od strane javnih informisanja kao kuga 20 veka.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

Slične teme

  1. Diskriminacija - u punom sjaju
    Autor SansRomantic u forumu Posao
    Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 12.11.2015, 12:27
  2. 100 ljudi ....
    Autor joksi u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 30.08.2010, 19:26
  3. I pusaci su ljudi!
    Autor steva123 u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 200
    Poslednja poruka: 14.11.2009, 22:57
  4. Sve veći broj obolelih od raka
    Autor HLEBmaster u forumu Zdravlje
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 14.03.2009, 23:54
  5. Diskriminacija?
    Autor Sirijus u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 29.05.2008, 22:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •