Logika,ili menjanje mišljenja
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Logika,ili menjanje mišljenja

    Od prošle nedelje,redovno prisustvujem fudbalskim treninzima.Sedim na tribinama i posmatram igrače.Moram da priznam kako nikada nisam posebno cenila fudbal:smatrala sam ga dosadnim,grubim i iznad svega besciljnim sportom,misleći pri tom kako ne može da doprinese duhovnom razvoju jedne osobe.Nisam tako razmišljala zbog svog pola-boks je još okrutniji,pa sam ga posmatrala,džudo je još grublji,pa pogledam borbe.
    Sedeći na tribinama,posmatrala sam trenera i igrače:imali su svoj,fudbalski žargon,a zatim i svoj ''drugarski'' žargon.Postojale su vežbe koje su morali da odrade kako bi što uspešnije došli do svog cilja.i te vežbe su imale svoje nazive.
    U fudbalu postoji taktika.Postoji planiranje igre,znači tu postoji jedna sasvim izvesna logika,poimanje igre kao nečega što,preuzeto iz života kao jedan njegov komad,može postati jedan sasvim novi stub nečijem postojanju,može biti cilj.A ja sam tolike godine ''brisala'' ovu sportsku disciplinu iz ''postojanja''.
    Ima tek nekoliko dana da sam promenila mišljenje.
    Koliko stvari osudimo na ''nepostojanje'' jer se nikada u iste nismo udubili?Koliko često menjamo mišljenje o stvarima koje za nas do nekog trenutka ''nisu postojale''?
    Koliko čovek koji sebe naziva razumnim,''vlasnikom'' logike,razuma često uopšte i ne pokušava da koristi razum?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: Logika,ili menjanje mišljenja

    Mogla bih možda i ja prisustvovati nekom treningu, jer mi je fudbal definitivno najdosadniji od svih sportova, pa bar da se zabavim tom logikom dok oni pretrčavaju na jednu stranu terena, pa promašuju onoliki gol, pa opet pretrčavaju, pa promašuju... Imam utisak da postignut gol u fudbalu u stvari predstavlja oduševljenje što se najzad nešto deslilo... Kriva sam, priznajem, ali ću možda nekad i ja da doživim prosvetljenje...
    Imala sam sličan utisak o šahu. Doduše, to je kao neka (nazovi) trauma iz detinjstva, jer su moj tata i stric umeli da sede satima nad šahovskom tablom ne progovarajući ni reč. Na mene nisu obraćali pažnju, čak su me vrlo jasno ignorisali, pa i ućutkivali, slali po nešto, samo da ih ostavim na miru. To je uticalo na moj sujetićak , pa sam tako ostala hladna prema šahu, i zauzvrat ignorisala sve šahiste u svojoj okolini. Čak ni sjajan film "Lovac na potezu", nije mogao da me približi toj igri. I tako je bilo sve dok moj sin nije pokazao interesovanje. Slušajući savete i uputstva koje je on dobijao od tate, shvatila sam da sam da sam mnogo propustila, da je u pitanju fenomenalna igra mentalnog sučeljavanja, strategije, logičkih pretpostavki, rizika, koncentracije... Tako da se odnedavno i sama okušavam, a "šahovsku ćutnju" izuzetno poštujem...
    Vrag odneo šnalu...

  3. #3

    Odgovor: Logika,ili menjanje mišljenja

    Uvek pokusavam da imam ne definisano misljenje o stvarima, ljudima, dogadjajima, obicajima, bilo cemu onog sto ne znam.

    Desili mi se vise puta da sretnem neku novu osobu i kad krene da prica o ... svom poslu, putovanjima, zivout generalno, nekim svojim interesovanjima, gde ja stvarno ne znam nista ili nisam jednostavno bio u kontaktu sa tako necim, moze da pobudi veliko interesovanje u meni. Posebno kad mi osoba to sve prica sa nekim velikim odusljevljenjem, obdarenoscu, interesovanjem.

    Veoma sam radoznao i volim sve cujem, volim da slusam druge kad pricaju. Mislim da mi se do sad nikad nije desilo da me neko udavio od dosade.

  4. #4

    Odgovor: Logika,ili menjanje mišljenja

    Jednom mi je jedna osoba izjavila da nikad ne menja mišljenje. Moj odgovor na to je bilo: a da li onda uopšte razmišljate?
    Naravno da sam menjala mišljenja i da ću ih još menjati. Čovek uči dok je živ i umre glup. Kad zagrebeš ispod površine (a svi smo skloni površnosti) otvore ti se bezbroj priča koje samo bandoglavog čoveka neće naterati da promeni stav.
    Promena mišljenja je nekako logičan sled oslobođenja od predrasuda, neznanja, neinformisanosti i nezainteresovanosti.
    Poruku je izmenio Mish, 10.08.2009 u 18:26 Razlog: opet progutah reč
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  5. #5

    Odgovor: Logika,ili menjanje mišljenja

    Kako je Stiven Hoking rekao, postoje beskonacno mnogo svemirova sa raznim istorijama koje su mogle proizvesti nase trenutno stanje...
    tako je to i sa misljenjima...
    misljenje je trenutno preslikavanje nasih iskustava izoblicenu kroz trenutno raspolozenje i pretoceno u neki koncizni oblik...
    zato ne hajem za svoja bivsa misljenja, ne tezim igrati tvrdu liniju, jer nemam ni takvu potrebu, naime svako moje bivse (i sadasnje) misljenje je potpuno legalan oblik slike proslosti koji je doveo do trenutnog stanja...

    zato, iako te volim, i ne moram da te volim jer voleo te ili ne voleo te, kaznio te ili oprostio, sve, ama bas sve dovodi do trenutnog ishoda...
    znaci Boga i sudbine nema!
    zapravo da malo usavrsim svoj model a opet u cast Stivena, mozda ima Boga ali Bog ne menja svoje misljenje, te se ne uplice u svoj svemir, ma kakav je rasplet...

    e sad, je li Bog neko tvrdoglavo bice?

    i zasto srce odlucuje logicno a mozak ima uvek krivo misljenje?

    teska tema za utorak...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  6. #6

    Odgovor: Logika,ili menjanje mišljenja

    Uz svo uvažavanje autoru teme, mislim da dilema nije dobro postavljena. Mišljenje je individualno, promenljivo, zasnovano na iskustvu... Logika je (ili bi trebala biti) univerzalna, nepromenljiva, jasna ili nejasna (u zavisnosti od osobe).

    Često se dešava da ljudi izbrišu neke elemente stvarnosti, nedovoljno upoznati s njima, ili jednostavno nezainteresovani. S jedne strane, to je logično ( ) jer se čovek ne može posvetiti baš svemu dovoljno da bi bio zainteresovan. S druge strane, to je nešto što nas osiromašuje, što nam ne dozvoljava da budemo kompletni kao ličnosti.

    A menjanje mišljenja ... prirodno je. Razvijamo se, fizički i intelektualno, stičemo nova iskustva i znanja, pa se i naše poimanje sveta i mišljenje o njegovom funkcionisanju prilagođavaju tim novim iskustvima i saznanjima.

Slične teme

  1. Menjanje istorije
    Autor Schnappi u forumu Istorija
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 04.07.2009, 18:12
  2. Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 25.06.2009, 18:01

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •