Godine starosti - uslov za posao
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Godine starosti - uslov za posao

    Poslednjih nekoliko godina se, u skoro svakom oglasu za posao, zaposlenje (čak konkurisanje) uslovljava godinama starosti (najčešće 25 do 30, a najviše 40 do 45, mada, ovo vrlo retko). Iako zakon daje svima pravo na rad, bez obzira na godine starosti, niko ne sankcioniše poslodavčevo ograničenje tog prava uslovljavanjem starosne granice.
    Po meni, to nije u redu, jer su time osobe preko 45 godina dovedene u neravnopravan položaj, diskriminisane. Ugrožena su njihova elementarna, ustavna prava.
    Zar nije i poslodavcima u interesu da na određena radna mesta zaposle radno iskusne ljude, umesto mladih, neiskusnih, koji tek treba da uče. Naravno, i mladima treba pružiti priliku, i oni moraju da rade, ali im ne treba davati prioritet.
    Pitam se, šta je poslodavcima potrebnije - iskusni radnici koji će doprineti boljem poslovanju firme ili manekeni/ke i starlete?
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Godine starosti - uslov za posao

    Ja spadam u tu grupu od 40 -45 god. ali nisam nikad imala problem da nadjem posao. Mozda i zbog vrste posla kojim se bavim, jer uglavnom se na tom radnom mestu traze odgovorne osobe. Poslodavci koji su imali mladje radnike, a koji se nisu pokazali kao pouzdani u poslu, vise nisu kao uslov za zaposljavanje navodili godine starosti. Ima isto tako i starijih koji ne zadovoljavaju u poslu. Takva su moja iskustva i iskustva poslodavaca kod kojih sam ja radila. A ima i takvih poslodavaca koji , u stvari, i traze samo neku manekenku za prikazivanje, ali to se vidi vec na razgovoru ( a cesto i iz oglasa).
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Godine starosti - uslov za posao

    Citat jeti kaže: Pogledaj poruku
    Pitam se, šta je poslodavcima potrebnije - iskusni radnici koji će doprineti boljem poslovanju firme ili manekeni/ke i starlete?
    ako je moguće sve to salim se. ali me je ova tema podsetila na slučaj moje majke koja je kao tehnološki višak početkom 90'ih ostala bez posla. Ne treba ni da pominjem da je bila savestan radnik i sve to, ali je preduzece propalo. Odonda je radila svašta-nešto ali nikada to nije neki pravi posao. Mada me uvek raduje kako se lepo snalazi i kako je svih ovih godina našla načina da nešto zaradi umesto da sedi skrštenih ruku.

    No, ono što je začuđujuće je da su kod nas sad primili neku stariju ženu pred penziju u radni odnos na neodređeno vreme (koja pri tome ne raspolaže nikakvim posebnim veštinama), a mladi volontiraju, pripravišu i ko zna sta rade ne bi li se zaposlili
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Godine starosti - uslov za posao

    Mislim da je jedini uslov za posao da imaš nekoga ko će te progurati. Obrazovanje, godine, iskustvo...manje bitno.
    Evo na TV baš Luna Lu ima emisiju sa temom "Starosna diskriminacija".
    ...il smo samo tu zbog ravnotee među zvezdama...
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Godine starosti - uslov za posao

    Ovo mi nije bas poznata tema, jer se nikad nisam susretao sa tako necim. Ne sam ja, nego i iko drugi koga poznajem (razno raznih godina).

    Ni jedan oglas za posao ne sme da stipulise bilo kakve zahteve po pitanju pola, godina, rase, religije i ostalog. Sve sto mogu, smeju da traze su kvalifikacije i radno iskustvo.

    Svaka veca firma kad pozove potencionalnog kandidata na razgovor, uz direktno predpostavljenog i generalnog direktora firme, dovedu nekoga iz tz HR odeljenja (human relations). Ta osoba jeste zaposlena od strane firme, ali je kao neki posrednik izmedju tebe i firme. Zastupa i tvoju stranu koliko i stranu firme. To se radi uglavnom zato da nebi bilo nekakve diskriminacije, koje bi kasnije dovelo do razno raznih tuzbi i suda.

    Za vec zaposlene u firmama, vaze ista pravila. Kazne za firme su OGROMNE ako odpuste osobu zbog godina ili bilo kog drugog diskriminirajuceg razloga. Kazne budu novcane, plus povratak na posao sa godinu/dve dana placenog posla da ne moras ni doci na posao itd.

    Sve je ovo ovako danas. Pre 20tak i vise godina, verovatno nije bilo i trebalo je vremena da takve stvari koriguju.
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Godine starosti - uslov za posao

    Citat Vamp73 kaže: Pogledaj poruku
    Za vec zaposlene u firmama, vaze ista pravila. Kazne za firme su OGROMNE ako odpuste osobu zbog godina ili bilo kog drugog diskriminirajuceg razloga. Kazne budu novcane, plus povratak na posao sa godinu/dve dana placenog posla da ne moras ni doci na posao itd.
    Meni je uvek interesantno da o ovoj temi više ljudi koji bi se inače složili imaju različita mišljenja u zavisnosti od toga gde rade i kakve su im informacije dostupne. To je sasvim razumljivo. Ali čitajući postove čini mi se da smo jako neinformisani. Npr. u ovom slučaju Vamp kaže da su kazne za firme ogromne ukoliko otpuste nekoga zbog godina. Slažem se sa tim, ali nažalost poslodavci nalaze načina da izbegnu i sasvim banalne obaveze prema radnicima (a i veće naravno), a kamoli da ne nađu načina da otpuste osobu zbog godina, stasa, rase, pedigrea ili več bilo čega što im ne odgovara. Za to se lako nalazi način i u vrlo dobro organizovanim firmama sa odeljenjem za ljudske resurse i HR. Baš sam ovih dana čitala malo o tome iz literature koju smo imali na fakultetu. Sada, iz ovog ugla posmatranja ta nauka mi deluje pomalo naivno i detinjasto, pa se pitam je li onda to sve ima smisla ako je uređeniji sistem zaštite prava radnika, ili je to podjednako smešno i onome ko je tu nauku izmislio. Sve u svemu, izgleda da su kod nas aktuelne one tradicionalne metode "po babu, stričevima i još po čemu" pa nek se do daljnjeg snalazi svako kako zna i ume. Sva sreća pa smo se već naučili
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Godine starosti - uslov za posao

    Citat jeti kaže: Pogledaj poruku
    Pitam se, šta je poslodavcima potrebnije - iskusni radnici koji će doprineti boljem poslovanju firme ili manekeni/ke i starlete?
    a mozda je to sve jednostavno,..onom koji nudi posao treba neko da rinta bez prekida,..a kad neko predje 40-e godine vec ide redovno po lekarima,..po banjama,..a sve to kosta,.ta bolovanja,..

    a neko preko 40godina ima iskustva, znanja ali vise nema elana da bi nesto menjao da bi unosio sebe u posao,...

    a i mladji su valjda jeftiniji za rad tj da prodaju tj iznajme svoje znanje..zeljni da se dokazu pa maltene budu volonteri
      Vrh

Slične teme

  1. Strah od starosti??
    Autor Leka u forumu Psihologija
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 24.07.2012, 13:36
  2. Posao ili politika?
    Autor shacky u forumu Posao
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 21.03.2012, 22:54
  3. Posao kao potreba?
    Autor veljko yaric u forumu Posao
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 09.05.2011, 13:34
  4. Strucna sprema kao uslov?
    Autor Meggy u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 08.08.2009, 23:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •