Zaštita prava kupaca
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Zaštita prava kupaca

    Da li Vam se nekad desilo da nešto kupite i isto se pokvari - naravno u garantnom roku - i onda se obratite prodavcu na šta on odgovara "Gospodine/gospođe, mi nemamo ništa sa tim, imate na garantnom listu spisak servisa pa se obratite onom koji Vam je najbliži."
    Nakon ovoga, naravno, odnesete stvar u servis, gde vas jedno dve nedelje zamajavaju (u smislu: sve je to kinesko s*anje, kako možete da očekujete da radi kad ste ga malo platili...itd.) i na kraju Vam vrate isti - ili nepopravljen ili se pokvari u cirka nedelju dana, ili radi ali samo sa osnovnim funkcijama jer mu one dodatne "samo prave probleme". Često puta nakon četiri nošenja u servis samo Vas otkače uz objašnjenje da je uređaj već otvaran i da Vam garancija više ne vredi.

    Šta raditi u ovakvim slučajevima? Kada sam pitao servis - kod kojih mi je još uvek TV kupljen 02. septembra i koji je radio samo 12 dana - da li postoji organizacija koja štiti kupce, oni su mi sa podrugljivim osmehom odgovorili: "ima, ali kakva država - takva i zaštita".

    Da li je stvarno tako?
    Moj ego pie čekove koje moje telo ne moe da unovči

  2. #2

    Odgovor: Zaštita prava kupaca

    Spadam u one dosadne napasti kojoj izađu u susret samo da bi im se skinula sa vrata.
    Postoji Zakon o zaštiti potrošača. Postoje i tužbe, sudovi,.... I procedure, rokovi, redovi,...
    Mislim da ne postoji puno ljudi koji će odabrati ovaj vid zaštite.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  3. #3

    Odgovor: Zaštita prava kupaca

    ...kod nas za sve uvozne proizvode važi srpska garancija... tako da je to sasvim normalna pojava od koje ćemo se odvići tek kada ozbiljni svetski brendovi ovde otvore svoje centralne servise i predstavništva, a ne da ide preko uvoznika kojima je u cilju samo brza i laka zarada....

    ...da ne grešim dušu, počelo je i kod nas pojavljivanje takvih kompanija, ali je taj procenat zanemarljiv u moru ovih drugih...

  4. #4

    Odgovor: Zaštita prava kupaca

    Citat gerbes kaže: Pogledaj poruku
    Šta raditi u ovakvim slučajevima? Kada sam pitao servis - kod kojih mi je još uvek TV kupljen 02. septembra i koji je radio samo 12 dana - da li postoji organizacija koja štiti kupce, oni su mi sa podrugljivim osmehom odgovorili: "ima, ali kakva država - takva i zaštita".

    Da li je stvarno tako?
    Naravno da je tako jer su gospoda poprilično sigurna da se tek svaki n-ti kupac, za ono što je kupio, obraća nekom dalje od servisa... Ili nema vremena ili živaca da se zamajava po sudovima... Uostalom, imajući u vidu cenu kupljene robe, dok platiš advokata, i izračunaš koliko to sve skupa može da potraje (imajući u vidu ažurnost naših sudova), ispadne dara skuplja od mere... Šta ti drugo preostane nego da odmahneš rukom i kupiš aparat od proverenog proizvođača koji stoji iza svojih proizvoda... Sve ovo naravno, u slučaju da je u pitanju pegla, tv ili motorna testera... Šta ćemo kada je u pitanju hrana, kada su u pitanju lekovi, vakcine?.. Slepo verujemo institucijama koje su zadužene za njihov uvoz i kvalitet, a više nego n puta se dokazalo da jedemo hranu vrlo sumnjivog porekla i kvaliteta, da nam se nude prepakovani lekovi kojima je rok trajanja tek tu skoro izašao,a da ne spominjem najbolniju tačku- vakcine za decu... Ne tvrdim da je to trend ali tvrdim da je sramota da takvih slučajeva uopšte ima u jednoj zemlji koja se svim silama trudi da se približi svetu i pretenduje na "titulu" potrošačkog društva... Kome mi uopšte možemo da verujemo i kome možemo da se obratimo ovde i sada?..
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  5. #5

    Odgovor: Zaštita prava kupaca

    Citat gerbes kaže: Pogledaj poruku
    Da li Vam se nekad desilo da nešto kupite i isto se pokvari - naravno u garantnom roku - i onda se obratite prodavcu na šta on odgovara "Gospodine/gospođe, mi nemamo ništa sa tim, imate na garantnom listu spisak servisa pa se obratite onom koji Vam je najbliži."
    Ne, nikada.
    Uvek mi zamene proizvod bez ikakvih problema.

    Desilo mi se vise puta da je mleko pokvareno da kiselo mleko ne valja a datum nije isteko i slicno ali nikada nisam imao problema da to zamenim i cak mi se izvinjavaju ne samo da mi zamene bez problema.

    Desava se da je na primer kiselo mleko pocelo da se kvari ili je vec pokvareno, a datum je ok, njihovom (mislim na prodavnicu/supermarket) krivicom jer rashladni uredjaj nije rashladjivao dovoljno a isto tako se desava i da je to do samog proizvodjaca no kako god bilo u sva tri marketa/prodavnice koje pazarim/kupujem se sve to desavalo ali se nikada nije desilo da nisu hteli da mi zamene vec uvek ljubazno kazu da ce mi za minut doneti ispravan proizvod i ako ni on ne valja mogu mi vratiti novac da me ne bi maltretirali da se 100 puta vracam i menjam.

    Takva su moja iskustva po tom pitanju za sada a nadam se da ce tako ostati i ubuduce.
    Poruku je izmenio Charlie Harper, 06.04.2010 u 00:17

  6. #6

    Odgovor: Zaštita prava kupaca

    Da nebih išla da tražim udruženje za zaštitu kupaca( neverujem u tu mogućnost),prvo pre nego što nešto kupim od prehrambenih proizvoda pogledam rok trajanja,malo sam onda sigurnija.
    A ako se baš dogodi da kad stignem iz kupovine pa mi baš to treba desi da je buđavo,odmah odem i zamene mi.Od drigih stvari tehničke robe,pa do sada sam imala sreću da traje godiama.Pokušavam da se prema njima ophodim pažljivo,valda je to

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  7. #7

    Odgovor: Zaštita prava kupaca





    Kada kupujete, više nije dovoljno da obratite pažnju samo na ono što piše sitnim slovima, morate biti na oprezu i proveriti datum na svim etiketama nalepljenim na prozvod.

    Zbog snimka koji se pojavio na internetu, o prodaji bajate pečenice u prodavnici Idea u tržnom centru Ušće, tržišni i veterinarski inspektori jutros su krenuli u vanrednu kontrolu objekata ovog trgovinskog lanca.

    Internetom već nekoliko dana kruži snimak, napravljen u Ideinom supermarketu u TC Ušće na kom se vidi kako je na pakovanju svinjske pečenice drugom nalepnicom prelepljen rok trajanja koji je istekao više od mesec dana.



    Direktorka maloprodaje kompanije Idea Snežana Lauš tvrdi da je snimak montiran i zlonameran.

    Mi sumnjamo u autentičnost tog zapisa, i zaista to ne mogu dalje komentarisati, kaže ona.

    Televizija B92 pokušala je još juče da sazna da li neko od nadležnih proverava ovaj snimak.

    Načelnik Tržišne inspekcije za grad Beograd Radenko Ćetković rekao nam je da je inspekcija poslata u Ideinu prodavnicu, ali da su zatekli zatvorena vrata na kojima je stajalo obaveštenje da je popis u toku.

    U prodajne objekte i centralne magacine inspekcija je ušla tek jutros. Snežana Lauš kaže da to nema veze sa dolaskom inspekcije.

    Ne, to je jedan redovan proces i ti čitavi procesi se dogovaraju mnogo ranije. Apsolutno ne. U naše objekte redovno dolaze sve inspekcije u Srbiji, tvrdi ona.

    Kontrola nadležnih u Ideinoj prodavnici u TC Ušće trajala je više od tri sata. Kontrolisano je mleko, mlečni proizvodi, sveže meso, mesne prerađevine i deklaracije.

    Veterinarski inspektor Dušan Ljuština utvrdio je da je sve uredu.

    Međutim, i ekipa TV B92 je u rafu našla jedno pakovanje svinjske pečenice na kojem postoje dve nalepnice sa dva različita datuma pakovanja.

    Tako da smo proveru sa inspektorom Ljuštinom izvršili na licu mesta.

    Prodavci imaju pravo da menjaju cene. On ima svoje originalno pakovanje, sa originalnom nalepnicom na kojoj stoji datum trajanja. A ovo proizvođač može da menja nalepnicu sa bar kodom kad god menja cenu, ništa problematično, objašnjava Ljuština.

    Na istom snimku prikazana je i situacija u kojoj prodavačica na kasi preko kartice naplaćuje 1.000 dinara više nego što je račun iznosio.

    Iako kontrola još traje, rečeno nam je da su već utvrđene neke nepravilnosti. Načelnik Tržišne inspekcije za grad Beograd Radenko Ćetković potvrdio nam je da je utvrđeno da je naplaćeno više nego što je iznosio račun.


    izvor B92

Slične teme

  1. Odgovora: 39
    Poslednja poruka: 12.07.2010, 14:33
  2. Klikni bezbedno, zaštita dece na Internetu
    Autor fiona u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 15.05.2009, 13:00
  3. Zaštita autorskih prava na WWW
    Autor Invisibleman u forumu WWW
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 14.11.2007, 22:06
  4. Bolest i zaštita bilja
    Autor silvia u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 11.06.2007, 15:52

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •